Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

Tviter je uspeo jednim minimalističkim pristupom da odgovori potrebama korisnika i rastereti ih kako vizuelno, tako i mentalno (u odnosu na fejsbuk). Nema više zvezdica, cveća, zastava, dresova, a nema ni zingo, django, "na koju poznatu ličnost ličim" aplikacija, koje mentalno iscrpljuju i vređaju inteligenciju ozbiljnih ljudi.Stvar je svedena na timeline koji se može ne samo prilagođavati, već i iznova kreirati, pomoću haštagova. Mislim da ovo čini da do korisnika veoma brzo dolaze upravo one informacije koje on želi. Onaj koji plasira informacije zna da to čini na jedan direktan način, bez ikakve procedure (koja recimo postoji kod objavljivanja u klasičnim medijima). U tom smislu Tviter jeste postao jedan dobar izvor informacija. Pri tome on ih ne kreira, već ih samo prenosi, što stvara mogućnost jednog nezavisnog informisanja.Sa druge strane i od korisnika se očekuje da svoje učešće uklopi u ovaj minimalistički pristup (ograničen broj karaktera u poruci, bez vidljivog multimedijalnog sadržaja).Ma ovo svi već znate, ali eto čisto da kažem kako se i meni tviter više dopada od fejsbuka.Nego, žao mi je što ranije nisam pogledao forum i video da ide ova emisija na rts. Video sam da je Istok Pavlović predavač na nekom fakultetu. Čitao sam i neke Varagićeve tekstove o društvenim mrežama. Rekao bih zaista da su tekstovi dosta plitki za ljude koji se predstavljaju kao eksperti.Pogledao sam u međuvremenu i neku emisiju na pinku, gde su gostovali Istok Pavlović i Torbica (pominjan je na ovom forumu). Na pitanje voditeljke šta treba da se uradi da bi se iz Srbije mogao otvoriti pejpal nalog, Torbica odgovara: "Treba uraditi gomilu stvari." Opet ga kasnije pita šta se radi na tome da to postane moguće, a on kaže kako su se nekoliko puta, on i još neki, sastajali sa ljudima iz ministarstva i dali im gomilu papira.

Link to comment
Nego, žao mi je što ranije nisam pogledao forum i video da ide ova emisija na rts. Video sam da je Istok Pavlović predavač na nekom fakultetu. Čitao sam i neke Varagićeve tekstove o društvenim mrežama. Rekao bih zaista da su tekstovi dosta plitki za ljude koji se predstavljaju kao eksperti.
oni i jesu ekspreti za predstavljanje da su eksperti.
Link to comment

@Bojan: malo je nevezano za temu, ali nadovezivanje na ovo što si pomenuo...Twiter je poput googla, nađeš ono što tražiš, međutim, nije baš dobar izvor informacija, iz istog razloga - veći izvor zatrpa manji. Ni jedan Net izvor nema nikakav autoritet po pitanju izveštavanja. Da li ću da verujem nekome (čiji nick prvi put vidim) ko objavi šokantnu vest ili novinskoj agenciji koja postoji 100 godina?U današnje vreme - ni jednom ni drugom.Nije twiter toliko doprineo objektivnijem obaveštavanju, koliko je pokazao da ni jednom mediju ne treba bez pogovora verovati...Moje viđenje današnjih medija se svodi na onaj X-files punchline - "The truth is out there"...

Edited by S.L.
Link to comment

@LezilebovichVerujem da je tako. Ili je možda ovde javnost potpuno otupela, pa smo pali na nivo zemalja trećeg sveta.A možda sam ja jedan običan amater koji nema predstavu o čemu govori.

Edited by Bojan
Link to comment
@Bojan: malo je nevezano za temu, ali nadovezivanje na ovo što si pomenuo...Twiter je poput googla, nađeš ono što tražiš, međutim, nije baš dobar izvor informacija, iz istog razloga - veći izvor zatrpa manji. Ni jedan Net izvor nema nikakav autoritet po pitanju izveštavanja. Da li ću da verujem nekome (čiji nick prvi put vidim) ko objavi šokantnu vest ili novinskoj agenciji koja postoji 100 godina?
Da. Ovo svakako stoji. Baš sam i ja razmišljao da dodam kako izvorima informacija poput Tvitera nedostaje pouzdanost.Mada je za neke stvari nezamenljiv. Recimo zanima te šta se dešava i kakva je atmosfera na nekom koncertu. Edited by Bojan
Link to comment

kol'ko je do jaja kad god neko interpretira (bez analize) rezultate "ozbiljnih istrazivanja" u "ekspertskim" tekstovima, a bez ikakvih referenci ili izvora. valjda su suvise ozbiljna za 365. jbm li ga..

Twiter je poput googla, nađeš ono što tražiš, međutim, nije baš dobar izvor informacija, iz istog razloga - veći izvor zatrpa manji.
3k. kvalitet kroz kvantitet u sluzbi kontinuiteta.
Link to comment

BTW. Pa fora kod twittera je u tome sto sam biras izvore informacija. Primecujem, istina, da mnogi nisu selektivni u izboru onog sto prate. Ali, to je opet njihov izbor. Naravno, ja ne pricam o srbotwitteru, tu jos nisam video nista cak ni interesantno, a kamoli kvaltetno. Sto uopste vazi za medije, bilo kojih vrsta, iz majcice.

Link to comment
Twiter je poput googla, nađeš ono što tražiš, međutim, nije baš dobar izvor informacija, iz istog razloga - veći izvor zatrpa manji. Ni jedan Net izvor nema nikakav autoritet po pitanju izveštavanja. Da li ću da verujem nekome (čiji nick prvi put vidim) ko objavi šokantnu vest ili novinskoj agenciji koja postoji 100 godina?U današnje vreme - ni jednom ni drugom.
Kako to misliš? Isto ti je da li vest objavi nekakav @xpera32 i AFP? Ne razumem logiku.
Link to comment

ovo je vise za neki topik o socijalnom raslojavanju, ali moze da ide i ovdjeclanak je iz vremena

U vremenskom rasponu od samo devet godina socijalna pokretljivost u Srbiji je smanjena, a društveni slojevi se sada u većoj meri nego ranije zatvaraju i reprodukuju unutar sebe: najviši unutar najvišeg, radnički unutar radničkog, srednji unutar srednjeg. To su neke od indicija koje je izneo sociolog Slobodan Cvejić s Filozofskog fakulteta kada je u internoj sociološkoj debati u Institutu društvenih nauka, 1. novembra, prezentovao prve nalaze istraživanja Instituta za sociološka istraživanja "Novi trendovi u klasno-slojnoj pokretljivosti u Srbiji 2012".Slobodan Cvejić je u tom istraživanju, na osnovu nekih 18 indikatora, identifikovao sedam društvenih slojeva u Srbiji, koji se razlikuju po posedovanju ekonomskog, organizacionog i kulturnog kapitala. Široj javnosti ti sociološki pojmovi možda nisu sasvim poznati, pa treba podsetiti da organizacioni kapital čine: organizaciona kompetentnost, baze podataka, dozvole, ugovori, lojalnost klijenata, kanali prodaje, socijalne veze, konstrukcije i "šeme". Kulturni kapital bi predstavljali obrazovanje, ekspertsko znanje, zvanje, ugled, iskustvo, recepture, licence, brendovi.Na vrhu hijerarhije su krupni i srednji preduzetnici, viši i srednji direktori, političari (sloj 1 u tabelama), iza njih su mali i mikro preduzetnici, niži direktori, krupni poljoprivrednici (sloj 2), pa slede stručnjaci, pripadnici slobodnih profesija i niži rukovodioci sa univerzitetskim obrazovanjem (3), pa sloj koji čine službenici, tehničari, samozaposleni, slobodne profesije (4), zatim KV i VKV radnici (5), pa nekvalifikovani radnici (6) i poljoprivrednici (7), koje sociolozi po inerciji stavljaju na poslednje mesto, mada bi mogli da se nađu i na stepenici iznad, s obzirom na to da poseduju kakav-takav ekonomski kapital.
(nije cudno sto je drustvena pokretljivost smanjena u odnosu na prve godine poslije 5oktobarskih promjena, startna osnova je bila niska. ali to ne umanjuje tragediju zabetonjenja socijalnih slojeva) Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...