Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

Ako mene pitaš, svemu je krivo posezanje za brzim rešenjima, u stilu "Ovde je hladno i dosadno, a nema ni para, ja sam čuo da se tamo dobro živi i odlično plaća", "Gde je to - tamo?", "Pa kod Rimljana". I eto... <_< Mada, možda i serem, možda je samo bilo ono "Nisam bio na moru, ima 100 godina".
moja teorija je da su srbalji dosli iz afrike, preko turske i bugarske i one (sada jadne) grcke. dodjose do beograda, a tada je doslo do 1 diferencijacije na 2 plemena /nijednom plemenu se nije svidjala poljoprivreda/. prvima je(buduci francuzi i nemci) logika bila 'daj da vatamo zivotinje u planinama jer ih tamo verovatno ima'. drugi (buduci srbalji) su zastupali ideju 'daj da ih vatamo na ravnom de ne mogu da pobegnu'.srbalji se preselili u stepe boratovog kazahstana; povatali sta su mogli i resili da se vrate tamo gde je sve pocelo :D
A evo i excluzivnog a jednostavnog recepta za srecu: potrebno je biti sto obrazovaniji (idealno: zavrsiti faks) i imati sto vise para (idelano: biti burzuj). Ljude koji odbijaju da shvate nesto toliko prosto treba samarati dok se ne opamete.
to je ta donja polovina radnicke klase (38.5%+5.4%) i bottom-feederi (55.6%+21.8%). oni uvek u svakoj zemlji kvare prosek :D
Link to comment
  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

A evo i excluzivnog a jednostavnog recepta za srecu: potrebno je biti sto obrazovaniji (idealno: zavrsiti faks) i imati sto vise para (idelano: biti burzuj). Ljude koji odbijaju da shvate nesto toliko prosto treba samarati dok se ne opamete.
Self-explanatory koncept. Medjutim bilo bi zanimljivo ispitati korelaciju izmedju obrazovanja i primanja i varijacije te korelacije po zemljama. Ima li to negde?
Link to comment

obzirom da je cena radne snage u srbiji niza od dzabe, cudi me da eu etc. investitori nisu dosli na ideju da je pretvore u 1 eu kinu? srbin nikada nije bio los za masinom /metaloglodac, metalostrugar/, zna da radi na traci itd., proizvede 1 auto /dobro sad, 1 you go je mogao biti bolji, ali tu ima potencijala/oh well, eu izgleda preferira da joj srbi igraju ulogu migrant workera analogno meksikancima u US :D

Link to comment
obzirom da je cena radne snage u srbiji niza od dzabe, cudi me da eu etc. investitori nisu dosli na ideju da je pretvore u 1 eu kinu? srbin nikada nije bio los za masinom /metaloglodac, metalostrugar/, zna da radi na traci itd., proizvede 1 auto /dobro sad, 1 you go je mogao biti bolji, ali tu ima potencijala/oh well, eu izgleda preferira da joj srbi igraju ulogu migrant workera analogno meksikancima u US :D
Problem je u tome sto prosecan binSr u principu ume da radi kako bi trebalo, ali ne dok ga ne platis koliko on misli da bi trebalo. Zato su mnogo isplativiji i korisniji kao migrant workers, nego u 1 matici. A i management je u tom slucaju bolji, sto takodje pmaze...Btw, ovo nije kritika "prosecnog Srbina" Edited by MancMellow
Link to comment
Problem je u tome sto prosecan binSr u principu ume da radi kako bi trebalo, ali ne dok ga ne platis koliko on misli da bi trebalo. Zato su mnogo isplativiji i korisniji kao migrant workers, nego u 1 matici. A i management je u tom slucaju bolji, sto takodje pmaze...Btw, ovo nije kritika "prosecnog Srbina"
Bice da je problem ipak u poslovnoj nesigurnosti, carnjenju koje zavisi od mita, zakonima koji se ne sprovode, racunima koji ne mogu da se naplate, sporovima koji traju 10+ godina. Ne bih rekla da je problem u nekvalitetu rada radnika koji rade za <200 evrica. Evo kod mene u gradu je to cena rada i to za onoga koji ima srece da nadje posao, pa ljudi rade do iscrpljenosti. Rodjaka mi je zimus pricala kako su za Novogodisnje praznike dobili 12-casovne smene od fabrike na poklon, i radili su ko bele lale. <_<
Link to comment
Bice da je problem ipak u poslovnoj nesigurnosti, carnjenju koje zavisi od mita, zakonima koji se ne sprovode, racunima koji ne mogu da se naplate, sporovima koji traju 10+ godina. Ne bih rekla da je problem u nekvalitetu rada radnika koji rade za <200 evrica. Evo kod mene u gradu je to cena rada i to za onoga koji ima srece da nadje posao, pa ljudi rade do iscrpljenosti. Rodjaka mi je zimus pricala kako su za Novogodisnje praznike dobili 12-casovne smene od fabrike na poklon, i radili su ko bele lale. <_<
Mito, nesprovodjenje zakona, to je upravo to o cemu pricam, to rade neki ljudi koji ne rade to sto rade kako treba. Ti sto rade "kao crnci" za 200 evra mrze to sto rade i sigurno rade samo onoliko koliko moraju (mada moraju dosta). Nema tu srece za ekonomiju. Apsolutno ne kazem da bi trebalo da budu srecni zbog toga i da se ne zapitaju, cekaj, a zasto ja radim samo za ovoliko. Samo, od tog zapitavanja do nekakvog resenja problema put je jako dugacak. Ali ako si me razumeo da kazem da oni treba da budu u fazonu da su srecni zbog svega toga i da se ponasaju kao, ne znam, nemci ili jos bolje japanci na poslu za te pare- nisam to mislio.
Link to comment
Mito, nesprovodjenje zakona, to je upravo to o cemu pricam, to rade neki ljudi koji ne rade to sto rade kako treba. Ti sto rade "kao crnci" za 200 evra mrze to sto rade i sigurno rade samo onoliko koliko moraju (mada moraju dosta). Nema tu srece za ekonomiju. Apsolutno ne kazem da bi trebalo da budu srecni zbog toga i da se ne zapitaju, cekaj, a zasto ja radim samo za ovoliko. Samo, od tog zapitavanja do nekakvog resenja problema put je jako dugacak. Ali ako si me razumeo da kazem da oni treba da budu u fazonu da su srecni zbog svega toga i da se ponasaju kao, ne znam, nemci ili jos bolje japanci na poslu za te pare- nisam to mislio.
Pa ne ponasaju se kao Nemci za te pare, Nemac bi na te pare pljunuo i okrenuo se. O tome i pricam. A nasi ljudi rade, neki i jako mnogo, i vise nego sto taj Nemac radi za svoju 10 puta vecu platu. A sve i da nasi ljudi rade 3 puta manje, i dalje bi strani investitor bio na dobitku jer ce radnika platiti 10 puta manje, a ne 3 puta manje.Sem toga, i na zapadu se uglavnom radi samo onoliko koliko se mora.
Link to comment
Pa ne ponasaju se kao Nemci za te pare, Nemac bi na te pare pljunuo i okrenuo se. O tome i pricam.
I ja tebi. Zaista. Nisam mislio - oni su različiti od tih "Nemaca" (ko god to stvarno bio), poenta je što je dezorganizacija na mnogo visokom nivou pa se proteže na sve niže, a ona dolazi od niske društvene svesti (ne lične), i to je, indirektno i direktno, uzrok tome što se radi za 200 - 300 evra. Nema veze, slažemo se generalno.
Link to comment
I ja tebi. Zaista. Nisam mislio - oni su različiti od tih "Nemaca" (ko god to stvarno bio), poenta je što je dezorganizacija na mnogo visokom nivou pa se proteže na sve niže, a ona dolazi od niske društvene svesti (ne lične), i to je, indirektno i direktno, uzrok tome što se radi za 200 - 300 evra. Nema veze, slažemo se generalno.
Uff, niska drustvena svest kao uzrok niskih plata. Ne kazem da je drustvena svest visoka, ali sigurno nije niza nego pre 20 godina kad se radilo za 800-1000 maraka. Ti isti ljudi su sa tih plata 91-e pali na 5 maraka 93-e. Ne verujem da je doslo do drasticne promene ljudske svesti za te dve godine.Prosto, ekonomija je krhka stvar, tesko se gradi, a kao sto smo videli, lako unistava. Ne vidim problem u drustvenoj svesti vec jedino u poslovnim prilikama u Srbiji* koje su jako lose i nece se poboljsati u neko skorije vreme sasvim sigurno.*(vec pomenuta sistemska korupcija koja nije posledica niske drustvene svesti, vec je nametnuta od strane drzave kojom vladaju smutljivci kojima upravo takvo stanje u drzavi i jeste izvor bogatstva pa to i odrzavaju; promena je jedino moguca odozgo a ne promenom prosecnog coveka u smeru vece moralnosti, obrazovanosti, integriteta ili kako god)
Link to comment
Uff, niska drustvena svest kao uzrok niskih plata. Ne kazem da je drustvena svest visoka, ali sigurno nije niza nego pre 20 godina kad se radilo za 800-1000 maraka. Ti isti ljudi su sa tih plata 91-e pali na 5 maraka 93-e. Ne verujem da je doslo do drasticne promene ljudske svesti za te dve godine.Prosto, ekonomija je krhka stvar, tesko se gradi, a kao sto smo videli, lako unistava. Ne vidim problem u drustvenoj svesti vec jedino u poslovnim prilikama u Srbiji* koje su jako lose i nece se poboljsati u neko skorije vreme sasvim sigurno.
Pa dobro, rat, sanskcije, iseljavanja, loša poslovna klima, itede. Ali bez obzira na to, da može bolje od ovoga - može.
*(vec pomenuta sistemska korupcija koja nije posledica niske drustvene svesti, vec je nametnuta od strane drzave kojom vladaju smutljivci kojima upravo takvo stanje u drzavi i jeste izvor bogatstva pa to i odrzavaju;
Pa čoveče prišamo o istom - ljudi koji su na vlasti, a promenilo ih se ohoho, se tu ponašaju kao "smutljivci". Niska tj. nepostojeća društvena svest. I tako sve na dole kako ideš. I ti ljudi nisu s marsa pali, i oni su jednom bili "dole". Mislim da ovde konstatujemo očigledno
Link to comment

jel ima neko istrazivanje iz oblasti ekonomske sociologije o ovoj temi? potpuno sam sigurna da je od 2000. g. naovamo ta drustvena svijest (da iskoristim mancov izraz) kod radnika itekako promijenjena, sto ukljucivanjem u korporativne kulture, sto nuznoscu trazenja posla u situaciji kad ponuda posla ipak raste ali je itekako ogranicena (u prvih par godina poslije5oktobarskih promjena) ili uostalom pokretanja sopstvenog posla (pa i od otpremnine posljednje 2 godine, u doba potpuno nenaklonjeno preduzetnistvu). nije svijest problem, a i fleksibilnija je ona no sto se to nama cinilo 90tih, nego ekonomski uslovi. a prosjecni ce srbin raditi koliko mora, kao i svi ostali. pa cak i crnogorci :D

Edited by morgana
Link to comment

hvala :)ja sam vise mislila na odnos radnika prema svom poslu i trazenju posla ali i ovo je zanimljivo procitati, svakakoedit, ajd ako procitas knjigu, javi utiske, plizedit2guglam nesto o tribini (koja nekako ide taman uoci osnivanja one sindikalne stranke, sto moze i ne mora da bude vazno) i naidjem na ovo:

Kao razlog za malu posećenost današnjoj tribini njeni učesnici su uglavnom navodili teniski meč Novaka Đokovića.
:D Edited by morgana
Link to comment

povezela juče stopera.tridesetak godina. iz kuršumlije došao da studira u beograd. završio višu mašinsku, posla u našoj perspektivnoj industriji nije bilo. radio svašta. u beogradu bilo leba, al ne i života. prodao stan u kuršumliji, kupio u perlezu kuću s okućnicom (valjda beše 8 ari). u međuvremenu se oženio devojkom iz smedereva, devojčica 3 g, dečak godinu dana.u razgovoru se otkriva normalan, vaspitan momak. očigledno čita, posmatra i misli svojom glavom. ide na posao. u gril na banovom brdu. noćna smena, od devet do sedam ujutro. mesečno 25 soma. povremeno mu upadnu tezge na vašarima, seoskim slavama... prihvati kad može da nađe zamenu na poslu.stopira da uštedi kartu za bus.na bogosloviji ode na dvanaesticu.poz

Link to comment

Hmm, nešto su utihnuli ovi sa 365 lepih dana.Izgleda da, kako vreme prolazi, presušuje inspiracija. Sajt je startovao u martu i tada je bombardovanje optimizmom bilo najintenzivije tj. samo tada su ispunili ovu kvotu 1 dan - 1 lift up.Dođavola, u Srbiji nema 365 lepih stvari, čak ni ovih izmaštanih.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...