Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

"Sigurna zemlja"
Ima ta zemlja mnogo siromašnog naroda, ali ne kao kod nas, siromašnog s karticama i dugovima, već onog pravog, što spava po ulicama i nema šta da jede.
Svako može da se prijavi i bere jabuke za dnevnicu od 1.200 dinara ako nema posao, očisti sneg zimi za 1.500 dinara. Najlakše je kukati i štrajkovati.
Ne znam koja rečenica mi se više gadi.
Link to comment
preporučio bih ekipici da čita o viktorijanskom moralu, koji je doveo do stvaranja sirotinjskih domova u kojima se, baš je tako pisalo, služi hrana "koja mora biti lošija od one u kasarnama i kaznionicama", da siromašni ljudi ne bi počeli da uživaju u svom stanju siromaštva.
sasvim ok razmisljanje obzirom da sidarta, dok je postio, nije osecao glad dok se nije obogatio + dobrovoljno je gladovao sto radi i vecina nezaposlenih danas.naravno, problem je sto drzavna socijala destimulise nesrecnike da rade, jer je veca (ista) od love koju bi zaradili radeci shitty jobs koje ne zele da rade
Link to comment
naravno, problem je sto drzavna socijala destimulise nesrecnike da rade, jer je veca (ista) od love koju bi zaradili radeci shitty jobs koje ne zele da rade
зар ми имамо државну социјалу? колико то може да буде, кад је толико дестимулативно?(питам, не знам) Edited by thermal bug
Link to comment

tbone je teoriju kako ne valja da naknada nezaposlenima bude previsoka primjenio na srbiju :Dili socijala, svejedno.il se zeza, sto je ok.al kad smo kod teme. kaze nekidan rasim ljajic, u naletu osjecanja svjetske boli pred izbore, kako treba preusmjeriti socijalnu pomoc ka onima kojima je stvarno potrebna. zbog niske informisanosti u pojedinim djelovima srbije neki siromasni uopste ne traze pomoc, dok u vojvodini, gdje je informisanost na visem nivou, traze (i dobijaju) i oni kojima mozda i nije najpotrebnija. mislim, ako se ikako uklapaju u okvir socijalnog programa, sto da ne dobiju, naravno. nego ostaje ipak taj problem usmjeravanja pomoci na prava mjesta.

Edited by morgana
Link to comment

U Srbiji mislim postoji neka socijalna pomoc, tipa 6 meseci po 10-15 hiljada, ali si obavezan da ides na svaki razgovor na koji te posalju. Ili ako ostanes bez posla, mozes da dobijes neku kintu izvesno vreme, pod uslovom da su 'doprinosi' izmireni.Ali generalno ovo za socijalu koja obavezno destimulise je cist BS. U Nemackoj jos nisam upoznao nijednu osobu koja je ostala duze od par meseci na socijali. Znam ih par koji su nakon studija, kao za pocetak, par meseci bili, ali toliko brutalno smaraju, da svi gledaju od toga da pobegnu i pre nego sto se snadju za bilo sta.Mada i nema bas veze s temom.

Link to comment

naravno da postoji osiguranje za slucaj nezaposlenosti i isplata po tom osnovu, ako je radnik otpusten kao tehnoloski visak a radio je duze od nekog minimalnog perioda*. kao i socijalna pomoc. tbone-ova logika nije losa, samo ne stoji da u srbiji problem moze da bude destimulacija zaposljavanja socijalnim davanjima. to mi je zamislivo eventualno za neku marginalnu grupu. a u krizi, pa jos globalnoj i kao takvoj sigurno poznatoj tbone-u -_- , smijesno je pominjati ovo kao problem.*ima jos nekih osnova, mislim

Edited by morgana
Link to comment
naravno da postoji osiguranje za slucaj nezaposlenosti i isplata po tom osnovu, ako je radnik otpusten kao tehnoloski visak a radio je duze od nekog minimalnog perioda*. kao i socijalna pomoc. tbone-ova logika nije losa, samo ne stoji da u srbiji problem moze da bude destimulacija zaposljavanja socijalnim davanjima. to mi je zamislivo eventualno za neku marginalnu grupu. a u krizi, pa jos globalnoj i kao takvoj sigurno poznatoj tbone-u -_- , smijesno je pominjati ovo kao problem.*ima jos nekih osnova, mislim
pa ne znam bas, posto znam gomilu ljudi koji su veci deo 'radnog veka' proveli u invalidskoj penziji, iako su objektivno sposobni da rade. ti su ocigledno bili destimulisani.
Link to comment

a kako bi se to odnosilo na sadasnju situaciju sa nezaposlenoscu?ne sporim da je tacno, samo se ne odnosi na problem koji je pomenut.ovo je citat :

sasvim ok razmisljanje obzirom da sidarta, dok je postio, nije osecao glad dok se nije obogatio + dobrovoljno je gladovao sto radi i vecina nezaposlenih danas.naravno, problem je sto drzavna socijala destimulise nesrecnike da rade, jer je veca (ista) od love koju bi zaradili radeci shitty jobs koje ne zele da rade
Edited by morgana
Link to comment

pa ja znam ljude koji su na birou mesecima do godine i nisu videli ni tu shestomesechnu crkavicu. ali ih se redovno poziva da im se preti da ce bit izbacheni iz biroa (!) zbog ovoga i onoga, uz periodichne pretnje oduzimanjem zdravstvene knjizice i markice za gsp... a sve pritom objashnjavajuci da nije posao biroa, pardon - nacionalne ustanove za zaposhljavanje, da zaposhljava ljude, nego shta? :oda ih nauchi da sastave svemirski cv i eventualno se prekvalifijuju u web dizajnera, naravno.a sta bi drugo? dinosaurus od ustanove, niti se zna sta radi niti kome sluzi :ph34r:@ morgana. veliki problem je u srbiji neinformisanost naroda tim tzv socijalnim pravima, a josh vece odupiranje institucija da se iko o tome obavesti. znam iz bliskog iskustva, da se moze biti vrlo i ozbiljno bolestan i tunelirati po bolnicama i socijalnom, a da niko nikad, ni struchan ni nestruchan ne kaze - vi u skladu sa svojim stanjem imate pravo na to i to. ili bar da chovek ne biva obeshrabren u pokushaju. ja sve zamisljam u socijalnom radu u tom rasimovom pazaru, kako se otimaju da nekim nenama objasne sta mogu da dobiju za dijete :(sad i to mora isto da se uchi, ispochetka. ako pishe u zakonu da treba da dobije, ima svako da dobije, od prvog do zadnjeg <_<

Edited by thermal bug
Link to comment
pa ja znam ljude koji su na birou mesecima do godine i nisu videli ni tu shestomesechnu crkavicu. ali ih se redovno poziva da im se preti da ce bit izbacheni iz biroa (!) zbog ovoga i onoga, uz periodichne pretnje oduzimanjem zdravstvene knjizice i markice za gsp... a sve pritom objashnjavajuci da nije posao biroa, pardon - nacionalne ustanove za zaposhljavanje, da zaposhljava ljude, nego shta? :oda ih nauchi da sastave svemirski cv i eventualno se prekvalifijuju u web dizajnera, naravno.a sta bi drugo? dinosaurus od ustanove, niti se zna sta radi niti kome sluzi :ph34r:
Nemoj tako, dotična ostanova se trudi - zapošljava masu profesionalnih ispijača osmočasovne kafe, i tako daje doprinos smanjenju nezaposlenosti :fantom: Znam iz prve ruke dve osobe tangenciono zaposlene pri birou koje uz najbolju volju nisu umele da mi objasne za šta tačno primaju platu.
Link to comment
@ morgana. veliki problem je u srbiji neinformisanost naroda tim tzv socijalnim pravima, a josh vece odupiranje institucija da se iko o tome obavesti. znam iz bliskog iskustva, da se moze biti vrlo i ozbiljno bolestan i tunelirati po bolnicama i socijalnom, a da niko nikad, ni struchan ni nestruchan ne kaze - vi u skladu sa svojim stanjem imate pravo na to i to. ili bar da chovek ne biva obeshrabren u pokushaju. ja sve zamisljam u socijalnom radu u tom rasimovom pazaru, kako se otimaju da nekim nenama objasne sta mogu da dobiju za dijete :(sad i to mora isto da se uchi, ispochetka. ako pishe u zakonu da treba da dobije, ima svako da dobije, od prvog do zadnjeg <_<
ne sumnjam ni najmanje. uopste mi nije jasno kako su uspjeli da iskomlikuju jedan prilicno ogranicen set zakona, osim ako nije iz ciste cari, sto licne sto organizacijske.jel ima uopste neka nvo koja je rada da objasnjava gradjanima ono sto bi u svakoj normalnoj zemlji objasnio vec za to zaduzeni drzavni sluzbenik - sta im pripada po slovu zakona i kako da (probaju) da to izboksuju? svidjeo mi se clanak nekidan u danasu, kako naplatiti* zaostale plate od firme pred stecajem. nego, nesto mislim, bas su to mogli da pisu i pretprosle godine, i to frekventno, a ne tek sad.*u pokusaju :D Edited by morgana
Link to comment
*u pokusaju :D
secam se da su i one neke mizerije od drzavnih stipendija na faksu kasnile mesecima, isti slucaj sa nadoknadama za porodiljsko, decjim dodacimaako ne mozes na to da racunas kao na izvor prihoda onda bolje nek i formalno ukinu da bar covek zna na cemu jeumesto sto se destimulise i ulenji :D
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...