Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

jes vala, u sviranju kurcu pretekla je svu konkurenciju sa 365lepih dana

Vesna ŽdrnjaGlumica, profesorka dikcije, TA savetnica, predaje na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.
šta mu dođe TA?
Link to comment
  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

„Imam 55 godina. Neću se više udavati, ni razvoditi, ni porađati, ni zaljubljivati. Prošla sam sve krize i frke.Nema noćnih žurki, nema menjanja pelena, nema bolovanja zbog boginja. Nema bračnih brodoloma, ni odsustva zbog pijanki.
... ja sam praktično mrtva žena. leba ne jedem.
Link to comment
To je Vesna Ždrnja? Sehu čarapice.
da. mladolikost duguje gledanju na svet sa vedrije strane. Edited by ToniAdams
Link to comment

pa ti vidi, baćo moj, s kim imamo posla

Autor: Vesna ŽdrnjaPodnaslov: PriručnikCena: 378,00 din. (sa PDV)Pouzećem: 320,00 din. (sa PDV i PTT troškovima)Veleprodajna cena za inostranstvo: 8 EUR (odobravamo rabat)O knjizi:Knjiga je namenjena svima koji koriste svoje umeće govorenja da bi zaradili za život i ulepšali svet. Interdisciplinarno polje koje određujemo terminom kultura govora podjednako je interesantno onima koji obrazuju buduće nastavnike (maternjih) jezika, zatim buduće i sadašnje novinare i glumce, ali i svima onima koji se na bilo koji način služe verbalnim ispoljavanjem u svojim profesijama - političari , menadžeri, itd.„Vesna Ždrnja piše priručik za ovu široku oblast i podseća da je govor «složeni fiziološki, psihološki, kulturološki i socijalni fenomen» pa se u jednom priručniku ne može prikazati sveukupnost te interdisciplinarne problematike. Otuda je ona sužava na opseg u kojem kulturu govora posmatra kao veštinu primenjivu u praktičnom radu (sa studentima glume Akademije umetnosti), a ne kao teorijsku disciplinu, iz uverenja da se veština govorenja «ne može naučiti iz knjiga».Namera joj je u ovom priručniku da osmisli «podsetnik onima koji se bave govorom u sklopu svoje profesije, uz preporuku da potraže način da svoju veštinu uvežbavaju i usavršavaju kroz praktičan rad».Sem govorenja autorka u ovom priručniku daje podatke i za analizu pisanog umetničkog teksta i njegove pripreme za govor, uz uvodne napomene za interpretaciju teksta.Zbog dobre namere, zbog interdisciplinarnog pristupa koji je odabrala, dobre organizacione šeme priručnika i, nadasve, zbog zaljubljenosti u ono što nam sve govor pruža, toplo preporučujem ovu knjigu.“dr Svenka Savić, redovna profesorka Psiholingvistike,Univerzitet u Novom Sadu„Radeći na interpretaciji teksta, mi, zapravo, pripremamo novo umetničko delo“.Prof. Vesna ŽdrnjaU knjizi ćete saznati:• U čemu su pisani jezik i govorni jezik suprotstavljeni i kakve nam to mogućnosti pruža u umetničkom izražavanju?• Kako analizirati tekst i pripremiti ga za govornu interpretaciju?• Zašto je oživljavanje teksta poseban umetnički čin kojim se pisani jezik pretvara u dramu izgovorenog?• Kako kod sebe i drugih razviti umeće govora kao praktičnu veštinu?• Šta nam o kulturi govorenja piše neko ko smatra da se ova veština ne može naučiti iz knjiga? O autorki:Vesna Ždrnja je glumica Pozorišta mladih u Novom Sadu i profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Kao stručnjak i pedagog dugi niz godina se bavi dikcijom. Godine 2003. osnovala je Centar za pozorišna istraživanja kojim uspešno rukovodi. Od 2003. godine u organizaciji Zavoda za kulturu Vojvodine drži kurs Kultura govora I-IV za prosvetne radnike, a naročito za nastavnike i profesore srpskog jezika i za one koji rukovode recitatorskim i dramskim sekcijama, a seminar je akreditovan od strane Zavoda za unapređenje obrazovanja Srbije.Vesna Ždrnja drži kurseve upotrebne TA analize u radu sa dramskim tekstom. Bavi se besedništvom i priprema studente glume i prava za takmičenja u ovoj oblasti.
Link to comment

Umeće govorenja... da je bar stručnjak i za umeće pisanjanja, pa da razmislim. Ali dobra joj je slika gore, da imam termoakumulacionu pustio bih je da me posavetuje. I da imam para da platim savet. :(

Link to comment
Da, ali je i posle rada na njivi, uvek bila doterana, vedra i nasmejana. Samo ne znam čemu ono: "išamarala bih je". To je tako non-optimistic...
Ja joj porucih, da ne vidim razlog za uzrujavanje, kad je dan lep, jogurt tecan, a i mozda neki salonac u elitnom delu Novog Sada samo sto nije postao slobodan (povoljno). Nisu objavili...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...