Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

Zapravo, isam Djindjicev optimizam je bio jednako otuzan. Secam se kada je zapoceo turu po Srbiji i kampanju kako bi se poboljsao imidz Vlade.
Koliko se secam (Srbija na dobrom putu?) Djindjic nije koristio opsta mesta i jeftinu demagogiju, vec je pravio smislene komparacije rizikujuci da bude ismejan. Sve sto sam od njega sa te kampanje cuo je bilo logicno i imalo uporiste u realnosti. Nikada nije rekao"budite zadovoljni malim" vec naprotiv, znacenje je bilo "moramo za sada krenuti od malog jer samo to trenutno imamo".Mislim ako bi naveo neki primer/citat, mozda sam nesto propustio. Naravno da je tu bilo svakakvih bagova i mogucih dvoznacja (to je akcija koja je dugo trajala) ali uporedjivati njegovo uterivanje optimizma sa Tadicevim ili ovim blogerskim je preterano.
Link to comment
  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

Koliko se secam (Srbija na dobrom putu?) Djindjic nije koristio opsta mesta i jeftinu demagogiju, vec je pravio smislene komparacije rizikujuci da bude ismejan. Sve sto sam od njega sa te kampanje cuo je bilo logicno i imalo uporiste u realnosti. Nikada nije rekao"budite zadovoljni malim" vec naprotiv, znacenje je bilo "moramo za sada krenuti od malog jer samo to trenutno imamo".Mislim ako bi naveo neki primer/citat, mozda sam nesto propustio. Naravno da je tu bilo svakakvih bagova i mogucih dvoznacja (to je akcija koja je dugo trajala) ali uporedjivati njegovo uterivanje optimizma sa Tadicevim ili ovim blogerskim je preterano.
Mozemo i nazad do 1993. Mali Luka na posteru.Onda se nekako zaigrao one 1997. sa verovatno najgorom mogucom anti-kampanjom punom frusta "Ija, Ija idem na izbore jer verujem da nece biti kradje".Sto se mene tice, ja sam slabo razumeo njegove komparacije i metafore. Optimizam nije zasnivan samo na carobnom stapicu, ali jeste bio nerealan u smislu "treba vise i bolje da se radi" dok iza ugla vrebaju Janjusevic i Kolesar.Uostalom, evo citata:http://www.vreme.com/cms/view.php?id=310923Ima materijala koji potkrepljuju tvoj i Pejsijev utisak, ali i moj.
Link to comment
Ne vidim da je to imalo neki specijalan učinak za novi imidž Srbije a naspram slike zločinaca iz prve polovine 90ih. Takođe ne vidim ni da je neko izveo ekonomske analize koje pokazuju pozitivan uticaj sportskih uspeha na recimo strane investicije. Kao da će neki investitor suočen sa domaćom birokratijom, korupcijom, nestabilnom političkom klimom i valutom, prelomiti zbog svima dragog i simpatičnog Noleta. Niti če turisti dolaziti u hordama da bi posetili Novakovu gajbu na Banjici ili zaigrali s njim tenis, jer gle čuda, Nole nije tu, rezident je i poreski obveznik Monaka.
Tenis je malo globalniji sport od kosarke, odbojke, vaterpola...a u fudbalu i onako nismo imali nikakve rezultate.Primer:Pre godinu dana u Lisabonu, pridje mi neki Indus da me smara, nesto da prodaje.on: "Where are you from?"ja: "Serbia"on: "Belgium?"ja: "Serbia!"on: "huh!?"Pre mesec dana, u tom istom Lisabonu, ista lokacija, prilazi sad neki crnac isto tako da me smara, da mi uvaljuje nesto.on: "where you from?"ja: "Serbia"on: "Novak Djokovic!"Novak itekako menja sliku o tome sta je Srbija i Srbi, i u poslednjih 20 godina niko (ako iskljucimo kratkotrajni boravak na vrhu zenskog tenisa Ane i Jelene, plus to sto Anu i dalje sljive danas jer je lepotica) nije toliko pozitivno uticao na imidz Srbije i Srba u svetu kao sto je to uradio Novak Djokovic. Niko. Osim, kratkotrajno, Jelene i Ane. I to na globalnom nivou (svi ostali pozitivni sportisti su imali lokalizovan efekat - u odredjenoj zemlji ili gradu gde su igrali - Nole je nas prvi pravi globalni superstar).Sad, ne donosi nam neki prihod to, sto jes jes, niti ce privlaciti turiste. Ali da najbolji moguci PR za Srbiju, to jeste.
Link to comment

Pa sve je relativno. Letovanje u Egiptu, prilazi Arapin nešto da mi proda- Where you from?- Serbia.- Oooo, Ramo Ramo druđe moj!Treba se zapitati, kakvu to Sliku šalju naši turisti u svet :fantom:

Link to comment

nego, šta ćemo kad se penzioniše novak? ne možemo PR zemlje u svetu bazirati na tako prolaznim i slučajnim stvarima, plus što novak nije proizvod srbije, ako ćemo pošteno, nego porodične manufakture, koja je u međuvremenu izrasla u nešto više i poslednjih godina počela da koristi državne resursete novakove kape i majice sa natpisima "srbija" posle uzimanja turnira već počinju da deluju neukusno, ne toliko zbog njega, koliko zbog onih koji to potenciraju, nastojeći sve druge loše imidže zemlje kompenzovati novakovim uspesima

Link to comment
Ali da najbolji moguci PR za Srbiju, to jeste.
Ako gledamo kroz prizmu doživljavanja i sprovođenja PR-a u Srbiji, onda svakako.
Link to comment

ne samo to, nego chisto sumnjam da stranci kad izveshtavaju bilo shta o djokovicu potenciraju 67 puta u minuti srbija srbija srbija, niti da se on bash blesavi po stranim medijima za 'nashu stvar', on igra, oni ljudi gledaju. ja imam utisak da su i kapa i majica namenjena samo nama, kao da mi sami sebi shaljemo sliku u svet, pa onda zamishljamo kako se reflektuje na nas i onda nam je super.

Edited by thermal bug
Link to comment

Oce neko da mi objasni zasto je toliko bitno da nas vole u svetu? Amerika je valjda najomrazenija zemlja na svetu, pa to nikoga ne sprecava da posluje sa njom. Turistima zvizde jaja za Novaka Djokovica, isto kao i biznismenima: i jedne i druge zanima odnos cena/kvalitet, kao i sigurnost da ce robu/uslugu dobiti, a ne da li neki lik iz Monaka razbija drugog lika iz Monaka u igri lopte.

Link to comment
Oce neko da mi objasni zasto je toliko bitno da nas vole u svetu? Amerika je valjda najomrazenija zemlja na svetu, pa to nikoga ne sprecava da posluje sa njom. Turistima zvizde jaja za Novaka Djokovica, isto kao i biznismenima: i jedne i druge zanima odnos cena/kvalitet, kao i sigurnost da ce robu/uslugu dobiti, a ne da li neki lik iz Monaka razbija drugog lika iz Monaka u igri lopte.
pa bitno je npr. da ti ne bi kao klincu rekli da si ratni zlocinac i da se "pomeris odatle", kao sto meni desilo npr. u mojoj provoj godini u inostranstvu. i tako to. a to je najbenigniji primertakodje, nemoj da mislis da predrasude ne uticu na poslovne odluke, narocito kod manjih firmi, a tek kod turista predrasude o nekoj zemlji igraju oooogromnu ulogu Edited by hazard
Link to comment

@Dečak Vasa: Naravno. Svo to paradiranje sa Slikom Srbije Slatom u Svet je 99% za unutrašnje-političke potrebe.@hazard: Ko zbog tenisa zaboravlja ratne zločine je idiot, pa je tako potpuno nebitno šta ti kaže. Ne mora ni da se ulazi u priču o kolektivnoj stereotipizaciji...

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
ne samo to, nego chisto sumnjam da stranci kad izveshtavaju bilo shta o djokovicu potenciraju 67 puta u minuti srbija srbija srbija, niti da se on bash blesavi po stranim medijima za 'nashu stvar', on igra, oni ljudi gledaju. ja imam utisak da su i kapa i majica namenjena samo nama, kao da mi sami sebi shaljemo sliku u svet, pa onda zamishljamo kako se reflektuje na nas i onda nam je super.
pa da, upravo topitanje je koliko koga u svetu uopšte i zabole odakle je ona te majica i kapa više na kraju dođu ko duševna 'rana za nas ovde
Link to comment
Ako gledamo kroz prizmu doživljavanja i sprovođenja PR-a u Srbiji, onda svakako.
ja govorim o tome sta je prosecnom coveku u svetu prva asocijacija na rec "Srbija", ne upustam se u neke dalje i duboukomnije rasprave. Svakako je bolje da ta asocijacija bude "Novak Djokovic" nego da bude "Ratko Mladic" ili "Slobodan Milosevic" ili "Srebrenica". Tu bar nema sta da se diskutuje.
Link to comment
ja govorim o tome sta je prosecnom coveku u svetu prva asocijacija na rec "Srbija", ne upustam se u
a to bi tek trebalo da se utvrdi, mislim da se zaključak ne može izvesti iz ofrlje procenepod uslovom da prvo vidimo koliko je "prosečnih" ljudi uopšte i čulo za srbiju
Link to comment
ja govorim o tome sta je prosecnom coveku u svetu prva asocijacija na rec "Srbija", ne upustam se u neke dalje i duboukomnije rasprave. Svakako je bolje da ta asocijacija bude "Novak Djokovic" nego da bude "Ratko Mladic" ili "Slobodan Milosevic" ili "Srebrenica". Tu bar nema sta da se diskutuje.
Kao što rekoh, to svakako nema veze sa Novakom Đokovićem.Kao što ni devedesetih prva asocijacija nije bila "Vlade Divac" nego "Slobodan Milošević". Da sad imamo neko klanje kao devedesetih, kurac bi Novak bio prva asocijacija. Da nema Novaka, asocijacija bi mogao da bude i masan papir od pojedenog bureka, isti nam je kurac. Edited by henrik larsson
Link to comment
ja govorim o tome sta je prosecnom coveku u svetu prva asocijacija na rec "Srbija", ne upustam se u neke dalje i duboukomnije rasprave. Svakako je bolje da ta asocijacija bude "Novak Djokovic" nego da bude "Ratko Mladic" ili "Slobodan Milosevic" ili "Srebrenica". Tu bar nema sta da se diskutuje.
pa nema, ali mi tu zapravo nishta ne chinimo, mi kao mi, samo sedimo i gledamo i povremeno kinjimo i/ili finansiramo nekog drugog, ko je uspeo u nechem trecem i nema blage veze sa prichom, da pegla 'nashu stvar', o kojoj mi sve vreme mislimo jedno te isto, da smo u pravu i da je trebalo i vishe, da se imalo/moglo, ali eto, ne sme bash da im se kaze u lice, jer cemo dobiti po guzici novchaniku... Edited by thermal bug
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...