Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

sve je to jako depresivno, kad čovek pogleda.

 

šta je tu depresivno kad god je stoka dobro živela bilo joj je neugodno jer im je tupavo hrišćansko stanje žrtve životni imperativ  :fantom: 

Link to comment
  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

dagmar, kod nas je socijalisticka drzava otvarala radnicka odmaralista na moru, kao sto i rece morgana cela ta stvar je bila drzavni projekat. dok radnik u kapitalizmu placa trzisnu cenu svog letovanja, 80€ u paraliji ili 8000€ na juznom pacifiku, kako se kome zalomi.

Link to comment

sfrj je itekako planski podsticala medjurepublicki turizam.

 

ja nisam rekla da pominjane preferencije nuzno slijede iz komuizma kao vrste sistema, nego iz potpuno konkretnih i dugorocnih a uz to i dokumentovanih akcija sfrj. 

 

edit, jesam napisla bas 'komunizam', sori, ali mislila sam na ono sto sam pojasnila u sljedecem postu. tj pomenula sam komunizam kao epohu.

naravno da kuba i sssr nisu morale imati iste tendencije i rezultate.

 

ali zakljucci ostaju isti. planska i dotirana ljetovanja u odmaralistima, itd.

Edited by morgana
Link to comment

sad kad pominjem sfrj politiku u turizmu, meni je prosto genijalan taj plan da se medjurepublickim turizmom podstice bratstvo i jedinstvo. onda se naravno iz tog domaceg zamajca preslo i na inostrane goste, mislim vec krajem pedesetih.

(nevezano za temu i topik)

Edited by morgana
Link to comment

 

znam samo da je promena vazduha i ambijenta jako dobra za telesno i duhovno zdravlje, to ce reci svaki lekar.

Upravo je to suština letovanja kao socijalnog prava iz vremena komunizma. Mada bih ga pre nazvala pravo iz zdravstvenog osiguranja.

Link to comment

@morgana Jel ti smatras da je odlazak na more ostao kao rezultat komunistickih projekata, ili odlazak na jadransko primorje? Koliko ja vidim, sve nacije preferiraju plazu kao letnji odmor. A sto se tice regionalne preferencije kao necega sto nam je ostalo od komunista, to se jako promenilo. Ja bar u Makarskoj nisam bila od 88e, u Budvi zadnji put 98e, a isla sam na more. Mislim da u Srbiji generalno imamo pomeraj od Hrvatske i Crne Gore ka Crnoj Gori i Grckoj, cak pomalo Turskoj i Bugarskoj. I tu uglavnom pobedjuje novcanik i rodbina, a ne ostaci komunistickih navika, bar kod ovih iz mog kruga poznanika.

Edited by Dagmar
Link to comment

uh, mislim da su regionalne preferencije ucvrscene 90tih kao nuznost, tj najlakse je bilo otici u cg, poslije se to znacajno pomjerilo na grcku i tursku, mozda bugarsku (ne znam koliko ona ucestvuje). tu se slazemo.

 

 

edit, s tim da je plazni odmor kod nas bas popularan i sad kad mu trend opada.

 

ono gdje takodje malo sporije hvatamo trend, ali tu je mislim uglavnom novac u pitanju, je cjepkanje odmora na vise manjih, tj vise kracih putovanja, mada sasvim sigurno mladji ljudi putuju u velikoj mjeri i tako

 

al znas sta je tuzno. tuzno je zivjeti u ljetovalistu i ljetovati kuci  :D

 

 

edit2, odoh u kafanu.

moja drugarica doselila iz amerika ovamo, i kaze, potpuno je odusevljena sto ovdje (cg, bosna, srbija, hrvatska) moze po cijeli dan da sjedi u kafani, po amerikama tako ne rade.

Edited by morgana
Link to comment

Ako može jedan dementni ekskurs.

 

Pričao mi je otac kako je služio vojsku sa nekim Dalmošem, čija porodica je imala pansion na  ostrvu. Delili su imalin, iglu i konac, hodali kroz mraz i tropsku vrelinu, ginuli na straži. Bili su "band of brothers", nema takvih prijateljstava kao što su ona vojnička, to će vam svaki džomba reći. 

 

Jednog dana došlo je vreme da se klasa rastane. Dele se adrese, telefoni, padaju obećanja da se cela klasa sretne u civilu, jednoga dana...možda ih je, kao u onoj divnoj sceni u seriji "Vojnici", i neki stari zastavnik, koga je glumio besmrtni Stole Aranđelović, upozorio da će se "klasa sresti ponovo samo ako bude rat", ali ko da takve stvari objasni vatrenom, mladom srcu!

 

Dođe red na Dalmoša da ostavi telefon i adresu.

 

 - Ne dan.

 - Zašto ne daš, Mate?

 - Da van svin dan, pa da mi ne izbivate iz soba kad dođe lito!

Edited by Грешни Василије
Link to comment

uh, mislim da su regionalne preferencije ucvrscene 90tih kao nuznost, tj najlakse je bilo otici u cg, poslije se to znacajno pomjerilo na grcku i tursku, mozda bugarsku (ne znam koliko ona ucestvuje). tu se slazemo.

 

 

edit, s tim da je plazni odmor kod nas bas popularan i sad kad mu trend opada.

 

ono gdje takodje malo sporije hvatamo trend, ali tu je mislim uglavnom novac u pitanju, je cjepkanje odmora na vise manjih, tj vise kracih putovanja, mada sasvim sigurno mladji ljudi putuju u velikoj mjeri i tako

 

al znas sta je tuzno. tuzno je zivjeti u ljetovalistu i ljetovati kuci  :D

 

 

edit2, odoh u kafanu.

moja drugarica doselila iz amerika ovamo, i kaze, potpuno je odusevljena sto ovdje (cg, bosna, srbija, hrvatska) moze po cijeli dan da sjedi u kafani, po amerikama tako ne rade.

 

Sugurna sam da ti je uzasno :P

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...