Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

Standardi oblačenja su prilično striktni ali ničija biografija nije bila izuzeta zbog toga što na njoj nije bilo fotografije ili ta fotografija nije bila u skladu sa nečijim ukusom. Ja lično volim da uz CV vidim i fotografiju jer mi mozak radi po "slikovitom" principu tj. dok čitam CV pokušavam da "modeliram" tu osobu u glavi. Ali ništa lošiji tretman nisam dao biografijama bez fotografije. Ovako iskustveno mogu da ti kažem da većina CV-jeva koje mladež danas dostavlja ima uključenu fotografiju. Pri tome su obično u pitanju ležerne poze, cropovi iz fotki uslikanih u provodu. Vrlo retko sam viđao kandidata uslikanog u odelu i kravati dočim kod kandidatkinja i dalje čekam prvi CV gde će fotografija podsećati na stil koji furaju Mary Barra ili Arianna Huffington. Opet kažem, ponavljam, većinom su to sjajni i sposobni mladi ljudi tako da zaista ne pridajem značaj njihovim fotografijama.
Radi se o srpskim konkursima za poznatog kandidata a ne o npr uobicajenim biografijama sa slikom na nemackom poslovnom podruciju sto je u americi no no bas zbog nediskriminaciji pri zvanju na intervlju, ali se sad masovno krsi sa linkedinom.
Link to comment
ovo mi je znaimljivo, uvek sam mislila da su takve fotke po difoltu nepozeljne onima koji procenjuju prijave (a kandidat procenjen kao nezobiljan).
Meni takve fotke ne znače ništa specijalno ali ipak savetujem ljude (kada me pitaju da im ocenim CV) da naprave i ubace neku "poslovnu" fotografiju jer znam da u HR svetu ima nekih koji se istripuju da su profajleri pa onda izvlače čitav karakter kandidata iz prikačene fotografije.
Link to comment

Ja skoro kacio svoju sa linkdina ovde na perspic. Oni koji me znaju zezaju me i govore kako je ta fotografija sve samo ne ja :D odlicno, kazem, to sam i hteo.Fotografija za CV nije tu da bi neko gledao nase mesnate delova lica i merio nam nos. Ta fotka se pravi kao image prezentacija. Ako bih predstavio sebe (nekome ko me ne poznaje) nekim kezual portretom gde sam dobro ispao prskajuci se vodenim pistoljem, to bi vecini potencijalnih klijenata znacilo da sam otkacen i profesionalno nepouzdan.Sa druge strane, ako sam poznat i vec imam neko ime, vodeni pistolj bio bi najs tach.

Edited by CowBoy
Link to comment

linkdin u srbiji služi (i) za pribavljanje "treće ponude" kod konsultantskih poslova. već znaš koga hoćeš da angažuješ, pa nađeš dva papana na linkdinu i naložiš ih da se jave. naravno, ne kažeš im da su osuđeni na to da izgube.

Link to comment

Исток Павловић Граматички нацистиОни су увек ту, патролирају улицама интернета, често прикривени, и напашће вас чим примете грешкуДруштвене мреже и слободно дискутовање на интернету довелису до појаве једног новог феномена. Овај феномен је толико препознатљив и распрострањен да је добио и своје име – „граматички нациста” (енг. Grammar Nazi).Ко су „граматички нацисти”? Укратко речено, то су људи који у интернет дискусијама користе сваку прилику да јавно укажу саговорнику на правописне и синтаксичке грешке које је начинио. Они делују као скретничари, који ће сваку занимљиву тему скренути са колосека у јарак правописних расправа. Они су увек ту, патролирају улицама интернета, често прикривени, и напашће вас чим примете грешку. Стога је назив „граматички нациста” више него адекватан.Откуд потиче овај феномен? Док се није појавио интернет, комплетан медијски дискурс био је састављен од језика који је граматички и правописно исправан. У преводу – све писане речи морале су да прођу кроз руке лектора пре него што се појаве у писаној форми. Из тих разлога, читаоци су једноставно били навикнути да све што прочитају буде граматички и правописно савршено.С појавом друштвених мрежа, појавила се реална слика света: писане речи препуне грешака, било да су случајне, због брзине у куцању, или из незнања. Деценијама су лектори маскирали и заташкавали ову слику, а онда се појавила реалност. Као да смо деценијама гледали искључиво фотографије људи сређених у „Фотошопу”, а онда су се појавиле реалне фотографије, са бубуљицама, флекама, подочњацима.Традиционални медији навикли су нас на савршенство и лепоту језика док читамо. С појавом интернета, ово се променило и неким људима сада смета што нисмо тако лепи и савршени као што је деловало. Пре свега, ту су блогери и људи који самостално пишу и објављују. Има ту јако паметних људи и сјајних текстова, али ретко који од тих текстова је граматички савршен, јер ти људи немају лекторе.Примера ради, моји текстови у „Политици” увек се мало разликују од онога што сам написао и послао уреднику. Лектор је тај који чини да ја делујем као неко ко пише савршено. С друге стране, на мом приватном блогу ће увек бити неких грешака – због брзог куцања, због налета инспирације који искључује део мозга који је одговоран за правопис и тако даље.Из ових разлога, нападати људе по линији правописа јестеу најмању руку непристојно, бар јавно. Чак и да је из најбоље намере, јавно лупање „пацки” због правописа одаје утисак да неко жели да на јефтин начин да дискредитује саговорника. Једини начин који је исправан јесте да особи пошаљемо приватну поруку у којој указујемо на грешку, уколико је то могуће.Ако бисмо дали „граматичким нацистима” да погледају оригиналне рукописенеких од највећих светских писаца, према њиховим критеријумима, многи од њих били би неписмени. Ти рукописи често би настајалиу дубокој ноћи, уз дејство алкохола или на ивици самоубиства и последње о чему су писци размишљали у тим тренуцима јестеда ли се исправно пише „одприлике” или „отприлике”. Зато су ту увек били лектори, који су се бринули да њихови генијални текстови буду и граматички исправни. Част ретким изузецима који би издавачу достављали савршен рукопис.Увек је корисно имати едукативне пројекте, попут сајта „Правопас”, који сам направио у сарадњи с покојном уредницом „Политике онлајн“, Татјаном Петровић. На овом сајту људи могу на духовит и занимљив начин да уче о језичким недоумицама. Ипак, није за очекивати да ће сви људи увек савршено писати, баш као што нису у школи сви били једнако добри из математике. Стога, поручио бих „граматичким нацистима” да не осуђују и не вређају људе због разлика које су нормалне и које ће увек ће постојати.Факултет за медије и комуникацијеИсток Павловићобјављено: 06.09.2013.
Edited by Syme
Link to comment
Примера ради, моји текстови у „Политици” увек се мало разликују од онога што сам написао и послао уреднику. Лектор је тај који чини да ја делујем као неко ко пише савршено.довелисурукописенекихнастајалиујестеда ли
Sigurno se dogovorio sa svevišnjim lektorom da on (lektor) namerno napravi ove propuste, i da se na taj način pokaže da genijalnost teksta i savršenost pisanja Istokovog nije ni malo narušena tim štamparskim greškama.
Link to comment

Ali pazi foru, uzmeš internet meme i napišeš kolumnu o njemu. Usput malo izreklamiraš svoj genijalni sajt, i gotovo.Evo da se oprobam i ja u tom žanru pa da šaljem u Politiku.NAGLASSMEHOMAČKENaglassmehomačke (eng. lolcats) su duhovite internet vinjete koje se sastoje od slike mačke i najčešće namerno nepravilo spelovanog šaljivog teksta koji se uklapa sa slikom tako da kod posmatrača izaziva smeh, ali i razneženost i sentimentalnost (zbog mačeće slatkosti).Zanimljivo je da se prve NSM javljaju tek na internetu i da pre toga nisu zabeležene ni u pećinskom slikarstvu, ni u renesansi, niti pak u baroku. Zašto je to tako?Razlog je verovatno to što su se ranije slikarstovm bavila pre sveag odabrana manjina koja je posedovala talenat i inspiraciju, dok danas svako uz pomoć fotošopa može postati umetnik. Pošto ljudi smatraju da su mace, baš kao i pogrešno spelovanje, smešni i slatki, onda oni prave ove slike.Nije lepo smejati se pogrešnom spelovanju ovih maca, jer mačke ipak nikad nisu išle u školu, pa nisu imale priliku da nuače gramatiku. Ako već hoćete nešto da im kažete skrenite im pažnju diskrentnim PM-om. Za radoznalije mace sklone samousavršavanju, preporučujem sajt koji sam pokrenuo uz finansijsku podršku Kraljevine Norveške i našeg ministarstva za informisanje, "Pravomaca", na kojem ispravljam gramatičke greške na NSM-ima.dictionary_1.jpg?w=450&h=337

Edited by Syme
Link to comment

Jako zabavan tekst kolega Syme, dostojan Politike svakako, ali moram da uložim prigovor na sledeće:

Zanimljivo je da se prve NSM javljaju tek na internetu i da pre toga nisu zabeležene ni u pećinskom slikarstvu, ni u renesansi, niti pak u baroku. Zašto je to tako?Razlog je verovatno to što su se ranije slikarstovm bavila pre sveag odabrana manjina koja je posedovala talenat i inspiraciju, dok danas svako uz pomoć fotošopa može postati umetnik. Pošto ljudi smatraju da su mace, baš kao i pogrešno spelovanje, smešni i slatki, onda oni prave ove slike.
Naime LOLcats nisu izum naših dana niti pak interenta. LOLcats ili Naglassmehomačke postaju popularne još u XIX veku. Nije da sam neka Historical Accuracy Nazi, ali ipak mora se obratiti pažnja kada se objavljuje u tako cenjenoj dnevnoj novini kakva je Politika.http://io9.com/5900334/even-in-the-1870s-humans-were-obsessed-with-ridiculous-photos-of-catsLOL
Link to comment

Nije za očekivati da će svi ljudi savrešno poznavati istoriju, niti da će biti u stanju da naprave par gugl pretraga kako bi proverili osnovne tvrdnje u svom tekstu, kao što nisu svi ni podjednako dobri iz matematike. Stoga bih poručio nacistima istorijske tačnosti da ne osuđuju i ne vređaju ljude zbog razlika koje će uvek postojati. A ko baš moraju, neka mi pošalju privatnu poruku.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...