Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

Sad jedno ozbiljnije pitanje da li je iko od vas sedeo nad necijim rezimeima ili nad ponudama za neku uslugu i odlucivao o tome ko ce biti izabran?
Ja jesam. Birao sam kandidatkinje i kandidate za stručno usavršavanje (ovo je zvaničan pravni termin u Srbiji jer je "stručna praksa" nešto drugo a "volontiranje" nije dozvoljeno). Pošto je uvek bilo dosta biografija napisanih na najrazličitije načine (od odličnih do katastrofalnih), morao sam da se u prvom cugu donekle oslonim i na sopstveno iskustvo i osećaj. Uvek bih izabrao 6 do 8 kandidata za dve pozicije i pozvao ih na testiranje i razgovor kojem bi obavezno prisustvovala kvalifikovana koleginica iz HR odeljenja. Ona bi kvantifikovala svoje mišljenje na osnovu rezultata testiranja i utisaka sa razgovora, a ja bih to mišljenje uzeo u obzir prilikom donošenja konačne odluke. Nikog nisam uzeo preko veze ili po naređenju ali je svako ko je imao nečiju preporuku bio uredno pozvan na testiranje. Firma je među studentima uvek bila na dobrom glasu za stručno usavršavanje jer smo se zaista trudili da toj deci, kad već ne možemo da im damo platu za ta 2-3 meseca, omogućimo da nauče što više o poslu. Uključivali smo ih u sve projekte, vodili na poslovne sastanke, tempirali što više proslava i bahanalija tako da i oni mogu da učestvuju, obezbeđivali stručnu literaturu po izboru i naravno davali dobre preporuke po završetku angažovanja. Nekima smo pomogli da se pripreme za razgovore za posao u drugim firmama. Niko od njih nije otišao nezadovoljan, neki su posle izvesnog vremena dobili posao u firmi (kada bi se otvorilo radno mesto logičan izbor bi bio da se pozove neko ko se odlično pokazao na stručnom usavršavanju).Ja lično sam u većini slučajeva bio veoma zadovoljan njihovim odnosom prema poslu i nekim generalnim mindsetom koji su imali, a biografije su im bile prilično šarolike. Nisam siguran da bih samo na osnovu čitanja istih bio u stanju da dobro procenim. Testiranje puno znači a razgovor lice u lice je neprocenjiv.
Link to comment
  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

Još nešto: verujte da ni na strani poslodavca (govorim o ozbiljnim firmama i naravno zaobilazim čuveni srpski domaćinluk) situacija nije baš lagodna. Čak i kada su u pitanju početne/pripravničke pozicije, rokovi za popunjavanje su često veoma kratki a na oglas se prijavi po 300-400 kandidata. Ne postoji ni teoretska šanska da se sa svima obavi razgovor tako da HR služba mora da u kratkom roku baci letimičan pogled na tu gomilu CV-jeva i pozove 10 ljudi na razgovor. Pošto će jedan biti primljen, odlučuju suve nijanse. Prvi utisak je stravično bitan. Stidljivost i povučenost garantuju neuspeh, preterano samopouzdanje je takođe pod lupom, HR će dati svoje mišljenje ali obično je šef odseka taj koji donosi konačnu odluku.Kada su u pitanju pozicije na kojima je potrebno višegodišnje iskustvo, HR tek tu dobija glavobolju. Prvo, ali prvo što uvek rade je da pozovu svoje HR kolege iz drugih firmi i pitaju ih da li imaju nekog da preporuče. Ako to ne uspe, raspituju se unutar svoje firme. Ako se ni tada ne pojavi dobar kandidat, ide se na oglas. Razlog je taj što je kvalitet kadrova u Srbiji veoma loš i treba se dobro pomučiti da dođeš do dobrih ljudi. Dobra preporuka zlata vredi i štedi mnogo vremena. Sve to dodatno umanjuje šanse ljudi koji nemaju preporuke odnosno nisu "vidljivi na tržištu". Ne mogu da kažem da mi se dopada to što pošteni mladi ljudi danas moraju da budu i dobri prodavci kako bi prodali sebe i dobili pošten posao, ali to je izgleda globalni trend. U drugim zemljama sam primetio veoma sličnu situaciju, uz ogradu da u samom društvu mnogo manje caruju nepotizam i domaćinluk pa samim tim nema toliko gorčine kao u Srbiji. Ali mislim da najbolje poslove i najatraktivnije poslodavce, tamo gde ima više kvalifikovanih kandidata, naprosto dobijaju oni koji bolje "zrače".

Link to comment
Ja jesam. Birao sam kandidatkinje i kandidate za stručno usavršavanje (ovo je zvaničan pravni termin u Srbiji jer je "stručna praksa" nešto drugo a "volontiranje" nije dozvoljeno). Pošto je uvek bilo dosta biografija napisanih na najrazličitije načine (od odličnih do katastrofalnih), morao sam da se u prvom cugu donekle oslonim i na sopstveno iskustvo i osećaj. Uvek bih izabrao 6 do 8 kandidata za dve pozicije i pozvao ih na testiranje i razgovor kojem bi obavezno prisustvovala kvalifikovana koleginica iz HR odeljenja. Ona bi kvantifikovala svoje mišljenje na osnovu rezultata testiranja i utisaka sa razgovora, a ja bih to mišljenje uzeo u obzir prilikom donošenja konačne odluke. Nikog nisam uzeo preko veze ili po naređenju ali je svako ko je imao nečiju preporuku bio uredno pozvan na testiranje. Firma je među studentima uvek bila na dobrom glasu za stručno usavršavanje jer smo se zaista trudili da toj deci, kad već ne možemo da im damo platu za ta 2-3 meseca, omogućimo da nauče što više o poslu. Uključivali smo ih u sve projekte, vodili na poslovne sastanke, tempirali što više proslava i bahanalija tako da i oni mogu da učestvuju, obezbeđivali stručnu literaturu po izboru i naravno davali dobre preporuke po završetku angažovanja. Nekima smo pomogli da se pripreme za razgovore za posao u drugim firmama. Niko od njih nije otišao nezadovoljan, neki su posle izvesnog vremena dobili posao u firmi (kada bi se otvorilo radno mesto logičan izbor bi bio da se pozove neko ko se odlično pokazao na stručnom usavršavanju).Ja lično sam u većini slučajeva bio veoma zadovoljan njihovim odnosom prema poslu i nekim generalnim mindsetom koji su imali, a biografije su im bile prilično šarolike. Nisam siguran da bih samo na osnovu čitanja istih bio u stanju da dobro procenim. Testiranje puno znači a razgovor lice u lice je neprocenjiv.
Hvala. Pretpostavljam da ste jedna od organizovanijih firmi u Srbiji. Potpitanje kakva vam je knjiga standarda pravila oblacenja i sl. Ja se uglavnom javljam na tzv oglase sa slikom gde je poznat kandidat za mesto ali uglavnom ne mozes to da izbunaris.Ovo mi je korisnije da cujem od mantranja nekog tamo Istoka koji je ne znam zasto selebriti medju dokonim pppovcima. U ovoj kolekciji biografija ipak nisi imao da biras da li ce neko ostati ili zbrisati iz firme.
Link to comment
Hvala. Pretpostavljam da ste jedna od organizovanijih firmi u Srbiji. Potpitanje kakva vam je knjiga standarda pravila oblacenja i sl. Ja se uglavnom javljam na tzv oglase sa slikom gde je poznat kandidat za mesto ali uglavnom ne mozes to da izbunaris.
Standardi oblačenja su prilično striktni ali ničija biografija nije bila izuzeta zbog toga što na njoj nije bilo fotografije ili ta fotografija nije bila u skladu sa nečijim ukusom. Ja lično volim da uz CV vidim i fotografiju jer mi mozak radi po "slikovitom" principu tj. dok čitam CV pokušavam da "modeliram" tu osobu u glavi. Ali ništa lošiji tretman nisam dao biografijama bez fotografije. Ovako iskustveno mogu da ti kažem da većina CV-jeva koje mladež danas dostavlja ima uključenu fotografiju. Pri tome su obično u pitanju ležerne poze, cropovi iz fotki uslikanih u provodu. Vrlo retko sam viđao kandidata uslikanog u odelu i kravati dočim kod kandidatkinja i dalje čekam prvi CV gde će fotografija podsećati na stil koji furaju Mary Barra ili Arianna Huffington. Opet kažem, ponavljam, većinom su to sjajni i sposobni mladi ljudi tako da zaista ne pridajem značaj njihovim fotografijama.
Link to comment
A da li srcujete po linkedinu ili fejsbuku kandidate koji su u uzem izboru ?
Garcia me je pogrešno skapirao, nisam headhunter pa samim tim nisam osećao potrebu da zavirujem ljudima na LinkedIn i FB profile. Ovo što sam napisao je isključivo moje iskustvo iz odabira ljudi za rad u mom timu. Doduše poznajem dosta ljudi iz HR esnafa i od njih sam čuo da provera profila kandidata na društvenim mrežama nije neuobičajena stvar.Ono što sam hteo da kažem vezano za temu je da se istina, po mom mišljenju, nalazi negde između filozofije: "Firme bre ima da se otimaju za mene onog trenutka kad izađem sa faksa, nemam šta ja tu da se cimam" i "Moram da se snalazim© i budem proaktivan® kao Istok ako želim da dobijem normalan posao". Ljudi sa kojima sam ja razgovarao nisu očekivali bilo šta na srebrnom poslužavniku ali nisu baš ni bili spremni da budu fukse koje će se danas snalaziti™ a sutra promovisati najveće trovače aflatoksinom. Nisam baš najbolje skapirao čime tačno želi da se bavi ova devojka koja je završila dva faksa, ali ako u jednoj branši baš nikako ne ide sa zaposlenjem možda bi trebalo da razmotri i neke druge. Mislim da njeni fakulteti nisu previše strogo usmereni i da može da se oproba u nekoliko različitih sektora.
Link to comment
Zanimljivo, ali ne. Mislim bilo je u startu potpuno neodgovarajucih kandidata, bilo je onih koji nisu prosli neki probni period, ali sad kod zaposljavanja ne mogu da se setim da sam nekad bio zgrozen. Mada opet ovo je softveraska prica, Evi je tu u pravu.Pricam i o devedesetim godinama kada nije bilo tako.
Pa ocigledno je bilo da je softverska prica. Reci da se najbolji poslovi u Srbiji ionako ne dobijaju na vezu moze samo neko ko radi programiranje. Tu je samo onih nekoliko stotina drugih struka gde stvari funkcionisu potpuno obratno.
Link to comment
Pise li kod vasih profana veroispovest i bracno stanje u biografijama na internetu i sluzi se ruskim?
šta tražiš od mene, da pretražim šta ima na internetu?idi pa vidi.
Link to comment
A da li srcujete po linkedinu ili fejsbuku kandidate koji su u uzem izboru ?
Naš HR to regulare radi. Posebno Linkedin. Onda ti pred drugi intervju pripreme neki presek iskopanog i pitanja koja bi trebalo da postaviš. Iskreno, taj papir retko i pogledam. Btw, ovo što beowl veli je surova istina, prvi utisak je sve. Pre neki dan sam pričao sa kandidatom, izgubio sam ga u prvih 2 minuta. Kad smo se rukovali kao da sam mrtvu ribu uhvatio a ne nečiju šaku plus te ne gleda u oči dok priča sa tobom. Meni bilo dovoljno.
Link to comment
Pri tome su obično u pitanju ležerne poze, cropovi iz fotki uslikanih u provodu. Vrlo retko sam viđao kandidata uslikanog u odelu i kravati dočim kod kandidatkinja i dalje čekam prvi CV gde će fotografija podsećati na stil koji furaju Mary Barra ili Arianna Huffington.
ovo mi je znaimljivo, uvek sam mislila da su takve fotke po difoltu nepozeljne onima koji procenjuju prijave (a kandidat procenjen kao nezobiljan). s druge strane, znam devojku koja je uz CV poslala i svoj (modni) protfolio. dakle sa sve fotkama (doduse skroz profi) u bikiniju, donjem vesu + sta je vec sve reklamirala... navela je manekenstvo kao hobi pa je htela da pokaze kako je bila uspesna na tom polju.
Link to comment

ako su dobro potkovane samo u hobijima, ne vrijedi, osim ako pozicija ne zahtijeva izuzetnu zgodnocu :s_d: nego, zar nismo o ovome vec pricali? no dobro, nije zgoreg da ponovim. naravno da je prvi utisak vrlo bitan. ovo sto dig prica za rukovanje i meni je jedan od vaznih faktora. kao neezno zensko istrpicu i cvrsci stisak al' nemoj, brate, da mi iskliznes iz ruke ko jegulja.istrazivanja koja sam provela nad svojim buducim potcinjenim, ukazuju da ako se neko od njih puno razlikuje od prosjeka, plus minus, nema veze, imam zelju da ga privedem na intervju, ko je utopljen u prosjek, biva odbacen. cudjenju nema mjesta, sve je na svom mjestu, i evolucija i prirodna selekcija.

Link to comment
Kad smo se rukovali kao da sam mrtvu ribu uhvatio a ne nečiju šaku plus te ne gleda u oči dok priča sa tobom.
o da. to jeste dilbrejker.ne samo na razgovoru za posao, i inace.@pikoletaprimili su je na kraju, ali nisam sigurna da nije imala i neku vezu.ona je aplicirala za mesto u marketingu, ali su je ubacili na radno mesto koje veze nema, ni sa izgledom ni sa marketingom.
Link to comment
ako su dobro potkovane samo u hobijima, ne vrijedi, osim ako pozicija ne zahtijeva izuzetnu zgodnocu :s_d:nego, zar nismo o ovome vec pricali? no dobro, nije zgoreg da ponovim. naravno da je prvi utisak vrlo bitan. ovo sto dig prica za rukovanje i meni je jedan od vaznih faktora. kao neezno zensko istrpicu i cvrsci stisak al' nemoj, brate, da mi iskliznes iz ruke ko jegulja.istrazivanja koja sam provela nad svojim buducim potcinjenim, ukazuju da ako se neko od njih puno razlikuje od prosjeka, plus minus, nema veze, imam zelju da ga privedem na intervju, ko je utopljen u prosjek, biva odbacen. cudjenju nema mjesta, sve je na svom mjestu, i evolucija i prirodna selekcija.
Iako to budi neka prijatne pomisli nekako ne bih da si mi nadredjena sefica ako tako olako omeknu i iskliznu. :cry:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...