Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

Sad jedno ozbiljnije pitanje da li je iko od vas sedeo nad necijim rezimeima ili nad ponudama za neku uslugu i odlucivao o tome ko ce biti izabran?
hajde odmah poentiraj.
Link to comment
  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

Sad jedno ozbiljnije pitanje da li je iko od vas sedeo nad necijim rezimeima ili nad ponudama za neku uslugu i odlucivao o tome ko ce biti izabran?
Preko 20 godina imam znacajnu (u nekim periodima i kljucnu) ulogu u zaposljavanju ljudi u grupi/odeljenju/firmi. Takodje sam ucestovao u odlucivanju partnerskih firmi u svojoj bivsoj firmi, mada je to bilo vise na nivou konsultacija. Ovo za ponude za usluge toliko me nije zanimalo da se i nesecam da li sam ucestovao u izbora. Sat se setih, kad sam pre par godina osnivao novu firmu, knjigovodju sam birao prema kvalitetu prezentacije koju ima na Internetu. Napravio sam spisak onih cija mi se prezentacija svidela, uzeo sam prve s kojim sam razgovarao, znaci one sa najboljom prezentacijom.
Link to comment
Ne pricam o nalazenju posla preko prijatelja u smislu bilo kakavog zaposljavanja preko veze. Cak ni o tome da joj neko iz same kompanije da preporuku. Jednostavno svaki razgovor za posao izgleda drugacije i kad se ide na njega treba znati sta da se ocekuje i po mogucstvu sta se ocekuje od kandidata. Trazenje (dobrog) posla je ozbiljna stvar i ozbiljno joj treba pristupiti. Desava se da kandidati eleiminisu sebe zbog gluposti: da zakasne na razgovor, dodju neodgovarajuce odeveni, ne dostave na vreme neke dodatne podatke koji se traze i sl.CV-u takodje treba posvetiti dosta paznje.EDIT: @pavleNa te formalne preporuke treba potpuno zaboraviti, one nista ne znace. Znace samo preporuke sa brojem telefona na kome se nece javiti neko ko nema pojma o kandidatu.
U normalnim zemljama se i poslodavci prilagodjavaju (dobrim) radnicima. Sto je i logicno valjda - ako ti neko zavrsava posao dobro bez glavobolja da li ti je bitno dal nosi kravatu il ne i dal kasni 15 minuta na posao? Problem Srbije je sto ima previse radnika pa gazda moze da isteruje neke svoje frustove umesto da se fokusira samo na posao.
Link to comment
kad sam pre par godina osnivao novu firmu, knjigovodju sam birao prema kvalitetu prezentacije koju ima na Internetu. Napravio sam spisak onih cija mi se prezentacija svidela, uzeo sam prve s kojim sam razgovarao, znaci one sa najboljom prezentacijom.
što dokazuje šta?
Link to comment
U normalnim zemljama se i poslodavci prilagodjavaju (dobrim) radnicima. Sto je i logicno valjda - ako ti neko zavrsava posao dobro bez glavobolja da li ti je bitno dal nosi kravatu il ne i dal kasni 15 minuta na posao? Problem Srbije je sto ima previse radnika pa gazda moze da isteruje neke svoje frustove umesto da se fokusira samo na posao.
Pricao sam o dolasku na razgovor za posao. Tu ti je tolerancija na kasnjenje 0. Nisam rekao da treba doci sa kravatom, nego pri dolasku biti upoznat sa dressing code u kompaniji gde konkurises za posao. Nije greska ako dodjes u odelu ma razgovor, ali se neces prijatno osecati ako covek s kojim razgovaras bude u majici i farmerkama.
Link to comment
što dokazuje šta?
Ne dokazuje nista. To je odgovor na pitanje koje je postavio fonTelefon. Pretpostavljao sam da je pitanje postavio izmedju ostalog jer ga zanimaju kriterijumi pri izboru.
Link to comment
Ne dokazuje nista. To je odgovor na pitanje koje je postavio fonTelefon. Pretpostavljao sam da je pitanje postavio izmedju ostalog jer ga zanimaju kriterijumi pri izboru.
pa nije zato. koliko znam telefona, implicirao je da nemamo pojma o čemu govorimo, nije hteo sebe da obogati nekim novim uvidom.(inače, za tebe sam znala da si u poziciji poslodavca. tvoj pristup temi je nešto drugačiji zato što si imao prilike da se zgroziš kandidatima. što opet nema naročitu težinu, osim anegdotsku, u ovom dosadašnjem razgovoru, koji se valjda odnosi na proseke, masovne pojave, velike brojeve u srpskom društvu - na ono što je uobičajeno, dakle.)
Link to comment

Ma hajde da pricamo o trzistu rada u Srbiji iz perspektive programera koji moze da nadje posao kad hoce za 1000 evra. I onda da kazemo ovima sto volontiraju da treba jednostavno svi da nadju programerski posao za 1000 i kraj problema.

Link to comment
(inače, za tebe sam znala da si u poziciji poslodavca. tvoj pristup temi je nešto drugačiji zato što si imao prilike da se zgroziš kandidatima. što opet nema naročitu težinu, osim anegdotsku, u ovom dosadašnjem razgovoru, koji se valjda odnosi na proseke, masovne pojave, velike brojeve u srpskom društvu - na ono što je uobičajeno, dakle.)
Zanimljivo, ali ne. Mislim bilo je u startu potpuno neodgovarajucih kandidata, bilo je onih koji nisu prosli neki probni period, ali sad kod zaposljavanja ne mogu da se setim da sam nekad bio zgrozen. Mada opet ovo je softveraska prica, Evi je tu u pravu.
Ma hajde da pricamo o trzistu rada u Srbiji iz perspektive programera koji moze da nadje posao kad hoce za 1000 evra. I onda da kazemo ovima sto volontiraju da treba jednostavno svi da nadju programerski posao za 1000 i kraj problema.
Pricam i o devedesetim godinama kada nije bilo tako.
Link to comment
Zanimljivo, ali ne. Mislim bilo je u startu potpuno neodgovarajucih kandidata, bilo je onih koji nisu prosli neki probni period, ali sad kod zaposljavanja ne mogu da se setim da sam nekad bio zgrozen. Mada opet ovo je softveraska prica, Evi je tu u pravu.
nisam mislila bukvalno da se zgroziš, pre da se suočiš sa neadekvatnošću.(ali ja sam, recimo, gledala prijave kandidatkinja za posao poslovnog sekretara. u osnovi, tražila se pristojna osoba (pol nije bio uslov, ali samo žene su se javljale na oglas), sa konverzacijskim znanjem engleskog i elementarnom sposobnošću da koristi računar. ostalo bi je obučili (reč je o advertajzing agenciji). preko 400 prijava je stiglo i tu je stvarno bilo prostora za zgražavanje. dobila je posao devojka koja je završavala filološki - uz punu svest poslodavca da će takva da traži slobodne dane da bi polagala ispite i da će verovatno da zbriše kada diplomira. prosto, bila je redak biser u moru onih koje su se javile. zapravo, nikada nije zbrisala, ali to je već druga priča.)
Link to comment
Ne dokazuje nista. To je odgovor na pitanje koje je postavio fonTelefon. Pretpostavljao sam da je pitanje postavio izmedju ostalog jer ga zanimaju kriterijumi pri izboru.
Ispravno. Znam samo jednu anegdotsku gde su za sekretaricu glasali koja je najbolja riba i jedan tekst sa Chronicals of higher education gde se posle izvesnog broja odradjenih prijava zajebavaju citajuci i bacajuci prijave na razne gomile i na kraju tako izaberu jos nekoliko desetaka procenata buducih studenata.
Link to comment
Ispravno. Znam samo jednu anegdotsku gde su za sekretaricu glasali koja je najbolja riba i jedan tekst sa Chronicals of higher education gde se posle izvesnog broja odradjenih prijava zajebavaju citajuci i bacajuci prijave na razne gomile i na kraju tako izaberu jos nekoliko desetaka procenata buducih studenata.
To moze da prodje samo tamo gde one koji biraju kandidata zabole ona stvar ko ce biti izabran. U svakom slucaju firma za izbegavanje.
Link to comment
pa nije zato. koliko znam telefona, implicirao je da nemamo pojma o čemu govorimo, nije hteo sebe da obogati nekim novim uvidom.(inače, za tebe sam znala da si u poziciji poslodavca. tvoj pristup temi je nešto drugačiji zato što si imao prilike da se zgroziš kandidatima. što opet nema naročitu težinu, osim anegdotsku, u ovom dosadašnjem razgovoru, koji se valjda odnosi na proseke, masovne pojave, velike brojeve u srpskom društvu - na ono što je uobičajeno, dakle.)
Donekle si i ti u pravu moram da utvrdim ko zaista ima iskustva u novim uslovima, npr dudlanje sefovima u Geneksu i Jugoeksportu nekad je od drugacije vaznosti danas na stranu komisije, bodovanja, ucesce na radnim akcijama, znackaprimerni vojnik. Imao sam prilike da vidim kako mladi u americkoj srednjoj skoli lupaju gluposti na svojim pokusajima CVkoje dostavljaju skolskom savetniku, sve pod idejom i uputstvima kako se prikazati i istaknuti u masi. Cuo sam nedavnoi za par slucajeva CV studenata koji su tako nabacivali gluposti da su radili ili saradjivali u organizacijama koje su ukinute.Valjda im je neko rekao da se to ne proverava a zvuci ok ili su prosto glupi u lazima.
Link to comment
To moze da prodje samo tamo gde one koji biraju kandidata zabole ona stvar ko ce biti izabran. U svakom slucaju firma za izbegavanje.
Ali to moze da bude slucaj samo u manjim privatnim firmam dok neposredni vlasnik ima kontrolu nad svim fazama proizvodnje pa i zaposljavanju novog kadra to je inace delegiran posao nekom ko najcesce nema povratnu vezu sta se desava u nekadasnjim kadrovskim sluzbama u nekim velikim firmama nisu ni pratili pripravnike da li su isprolazili sve sektore npr. vec ko se kom sefu dopadne ili vec je doveden da bude kod nekog (moji poznanici u velikim beogradskim firmama u doba SM Progres Dunav Beobanka SDK)
Link to comment
nisam mislila bukvalno da se zgroziš, pre da se suočiš sa neadekvatnošću.(ali ja sam, recimo, gledala prijave kandidatkinja za posao poslovnog sekretara. u osnovi, tražila se pristojna osoba (pol nije bio uslov, ali samo žene su se javljale na oglas), sa konverzacijskim znanjem engleskog i elementarnom sposobnošću da koristi računar. ostalo bi je obučili (reč je o advertajzing agenciji). preko 400 prijava je stiglo i tu je stvarno bilo prostora za zgražavanje. dobila je posao devojka koja je završavala filološki - uz punu svest poslodavca da će takva da traži slobodne dane da bi polagala ispite i da će verovatno da zbriše kada diplomira. prosto, bila je redak biser u moru onih koje su se javile. zapravo, nikada nije zbrisala, ali to je već druga priča.)
Pise li kod vasih profana veroispovest i bracno stanje u biografijama na internetu i sluzi se ruskim? Edited by fonTelefon
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...