Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

Da jos sam je pljuvao zato sto prica o doktorskim studijama, a pri tome ne pominje da za njihovo upisivanje nije uslov becelor dva fakulteta nego master na jednom.
pa nisi u pravu, moguće je da se odmah upišu doktorske studije. onda ti je struktura obaveza na prvoj godini doktorskih studija drugačija, ali koliko znam, uopšte ne moraš da ideš na master. Edited by gagorder
Link to comment
  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

Nemam pojma kakav je FTN, odnosno kakav je taj smer koji je ona zavrsila. Sto se tice ekonomskog fakulteta, sumnjam da je bolji od beogradskog, a ovaj je los.Sta treba da radi. Nista drugo nego sto je ucila na tom ekonomskom fakultetu. Zna kojim resursima raspolaze (kojim znanjima i sposobnostima). Treba da ispita trziste i to ozibiljno, onako kako bi to radila za plasman bilo kog proizvoda. Na osnovu toga treba da formira proizvod (onosno proizvode, jer zbog dva fakulteta ima vise manervarskog prostora.), da odredi cenu (ako konkurise u privatnom sektoru) i nacin na koji ce se promovisti. Nazalost u ovom poslednjem vec je zabrljala ovim clankom. Nikada ne smes sebe da predstavlja kao gubitnika i da igra na kartu sazaljenja. Prica, jadna ja, evo kako sam pametna i vredna, a niko me nece, jednostavno ne prolazi na trzistu rada. Naravno price tipa mene sad interesuje nesto drugo, zelim da doktoriram i predajem na fakultetu, i sl. nisu nesto sto poslodavci zele da cuju (njima uvek pricas pricu kakvu oni vole).Tu ti i je bitan i obavestajni rad. Novi Sad nije bas neki velegrad, sigurno mozes preko prijateljskih linija da dodjes do nekog zaposlenog u firmu u kojoj konkurises. Ovo ti je bitno da bi u startu eliminisao poslodavce za koje ne zelis da radis, ali i da bi saznao sto vise o onome ko ce odlucivati o tvom zaposljenju.Bitno je imati i relevantne i verodostojne preporuke. Ako je bila dobar student valjda moze da se pozove na nekog profesora koji je cenjen u struci, naravno uz njegovo prethodno dopustenje.
Kad nezaposlenost raste ta sigurnost se smanjuje. Pricas kao da sve od nje zavisi. Nalazenje posla preko prijatelja je dodatni nacin, primarni treba valjda da budu oglasi za posao. U drzavi gde nije ovako velika nezaposlesnost zavrseni fakultet sa dobrim ocenam bi trebalo da bude dovoljna garancija da ako ne ispadne totalni debil na intervjuu dobije posao i priliku da se pokaze. @Pavle: istu tu situaciju sa preporukama sam imao i licno na mom (tehnickom) faksu. Na kraju je nisam ni odradio, mislim, treba sam sebe da nahvalim :puke: , pa to je bas 365lepih dana.
Link to comment
Kad nezaposlenost raste ta sigurnost se smanjuje. Pricas kao da sve od nje zavisi. Nalazenje posla preko prijatelja je dodatni nacin, primarni treba valjda da budu oglasi za posao. U drzavi gde nije ovako velika nezaposlesnost zavrseni fakultet sa dobrim ocenam bi trebalo da bude dovoljna garancija da ako ne ispadne totalni debil na intervjuu dobije posao i priliku da se pokaze.
Ne pricam o nalazenju posla preko prijatelja u smislu bilo kakavog zaposljavanja preko veze. Cak ni o tome da joj neko iz same kompanije da preporuku. Jednostavno svaki razgovor za posao izgleda drugacije i kad se ide na njega treba znati sta da se ocekuje i po mogucstvu sta se ocekuje od kandidata. Trazenje (dobrog) posla je ozbiljna stvar i ozbiljno joj treba pristupiti. Desava se da kandidati eleiminisu sebe zbog gluposti: da zakasne na razgovor, dodju neodgovarajuce odeveni, ne dostave na vreme neke dodatne podatke koji se traze i sl.CV-u takodje treba posvetiti dosta paznje.EDIT: @pavleNa te formalne preporuke treba potpuno zaboraviti, one nista ne znace. Znace samo preporuke sa brojem telefona na kome se nece javiti neko ko nema pojma o kandidatu. Edited by Aion
Link to comment
Ne pricam o nalazenju posla preko prijatelja u smislu bilo kakavog zaposljavanja preko veze. Cak ni o tome da joj neko iz same kompanije da preporuku. Jednostavno svaki razgovor za posao izgleda drugacije i kad se ide na njega treba znati sta da se ocekuje i po mogucstvu sta se ocekuje od kandidata. Trazenje (dobrog) posla je ozbiljna stvar i ozbiljno joj treba pristupiti. Desava se da kandidati eleiminisu sebe zbog gluposti: da zakasne na razgovor, dodju neodgovarajuce odeveni, ne dostave na vreme neke dodatne podatke koji se traze i sl.CV-u takodje treba posvetiti dosta paznje.
Moja sestra je tako mesecima slala dobar CV, dolazila na vreme, dolazila klasicno odevena. Onda posao inzinjera za koji je konkurisala dobije decko koji nije ni zavrsio masinac (treca godina vec deset godina) i sve tako neke price. Dzaba ti sto imas dobar CV kad se na konkursu pojavi neko sa rodjackom vezom, a skoro uvek se pojavi. Sto bi Istok rekao, druga vremena druga pravila (mada to nije ono na sta je on misio).
Link to comment
Moja sestra je tako mesecima slala dobar CV, dolazila na vreme, dolazila klasicno odevena. Onda posao inzinjera za koji je konkurisala dobije decko koji nije ni zavrsio masinac (treca godina vec deset godina) i sve tako neke price. Dzaba ti sto imas dobar CV kad se na konkursu pojavi neko sa rodjackom vezom, a skoro uvek se pojavi. Sto bi Istok rekao, druga vremena druga pravila (mada to nije ono na sta je on misio).
Pricam o trazenju dobrog posla, a to i onako sigurno nije onaj na koji se dolazi preko veze.I sta znaci "dobar CV", posebno za pocetnika? CV je dokument kojim predstavljas sebe i tu je jako vazno da se kroz njega vidi da se tom poslu (odnosno tome kako ces predstaviti sebe) posvetio duznu paznju. To nije puko popunjavanje nekog generickog templejta skinutog sa veba.
Link to comment
EDIT: @pavleNa te formalne preporuke treba potpuno zaboraviti, one nista ne znace. Znace samo preporuke sa brojem telefona na kome se nece javiti neko ko nema pojma o kandidatu.
Bude i kontakt na tim preporukama, nista ne brini. Doduse u Srbiji jos uvek nisam cuo da neko proverava pisma preporuke i opsti utisak je da se to ovde trazi jer je neko kopirao requirements sa oglasa iz inostranstva.
Link to comment
Bude i kontakt na tim preporukama, nista ne brini. Doduse u Srbiji jos uvek nisam cuo da neko proverava pisma preporuke i opsti utisak je da se to ovde trazi jer je neko kopirao requirements sa oglasa iz inostranstva.
da vidiš kako se proverava za bebisiterke.
Link to comment
Za to se više proverava, nego za stvarne full-time poslove, u ozbiljnim firmama :(
pa zašto tužan smajli?to je valjda i normalno.ja sam htela da kažem da tamo gde postoji rizik, postoji i zainteresovanost da se novi zaposleni dobro proveri. htela sam da ilustrujem deformisanost tzv. tržišta rada u srbiji. kao što nemamo predstavu o političkoj odgovornosti, tako na velikom broju radnih mesta onaj ko zapošljava ne zavisi od kvaliteta (profesionalnog) onoga koga zapošljava.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...