Jump to content

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

Brao ja, ali samo dve vrste smem : lisičarke i mlečare (bar se tako zovu u mom selu, ne znam koji im je zvaničan naziv). Pored tih znam i vrganje da razlikujem, ali ih ima tako malo (tj. ne znam da ih nadjem), da i tih nekoliko koliko uberem nemaju nekog smisla.
Taman tako po Javoru davno sa bracom (mislim da se zove mlecika tamo ova druga) to bih smeo i sad, ostalo samo da otputujem. Susene sam uzimao samo od pokojnog tece sa Rudnika koji je mogao na tome da se obogati, ali je brao samo da ima za kafanu.
Link to comment
  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

mi smo pokušavali da odemo u berbu rano, ali to nikada nije dovoljno rano. onda tako šetamo po šumi, ponosno sa nekoliko pečuraka u torbama i sretnemo komšije koji se kilave od kilograma pečuraka. desilo se par puta da su posle svratili do moje babe i dede i doneli nam za ručak jer vide da deca vole, a numeju. jedino smo imali prednost na teško pristupačnim terenima, gde se izlomimo da dohvatimo.
vidiš u mom selu niko nije jeo pečurke. zvali su ih gube, a pošto su prvi koji su otkupljivali bili talijani, smatralo se da je to nešto kao kad bi jeo mačke.moja porodica je bila pionir u tome. posle smo navadili još neke komšije, ali uglavnom seoske budale i spadala, tako da se nije primilo.a neki rusi su se na kraju rata potrovali jer su se najeli onih crvenih sa tufnama. valjda ima neke slične u rusiji koje se jedu. al nisu bile otrovne, samo nejestive, malo povraćali i ništa.inače, bili smo ko te tvoje komšije. deda je imao pakt sa đavolom a tetka oko sokolovo. tetka povede kevu, opiše oko sebe krug tojagom i kaže joj, ovde je jedna, nađi. i keva pola sata riška i ne može da nađe :lol:
Link to comment
a neki rusi su se na kraju rata potrovali jer su se najeli onih crvenih sa tufnama. valjda ima neke slične u rusiji koje se jedu. al nisu bile otrovne, samo nejestive, malo povraćali i ništa.
amanita muscaria... kad se dobro obrade, imaju fini efekat, ima recepata na netu kol'ko hoćešlegenda kaže da su ih Tarabići spremali i da su te pečurke glavni izvor njihovih vizija...
Link to comment

Ovih nekoliko osobina neuspesnih ljudi su prepisane sa najuspesnijih na mom institutu: pricanje o drugim ljudima, sami uzimaju zasluge i uspeh, misle da znaju sve.I u cemu je fora sa dnevnikom?

Link to comment
:Hail:ja se divim ljudima koji beru pecurke, do sada sam isao samo u gledanje kako to drugi rade
nikada ne bi smeo da berem bilo šta osim vrganja i lisičarki, ali njih poznajem, gledam druge i sam berem cirka 25 godina. Ceo rod vrganja (boletus) nema smrtosnosno otrovnu pečurku, tako da i ako se zajebeš (a treba da budeš konj - jako se razlikuju) mož malo stomak da te boli i toliko. Većina su jestive ili uslovno jestive (posle kuvanja)usput, ne postoji šansa da rod vrganja promešaš sa drugim. (recimo, boletus nema resice sa donje strane šešire, već cevčice - izgleda kao sunđer)lisičarka ima otrovnu (opet ne smrtno) dvojnicu: zavodnicu koja opet raste samo na panjevima. lisičarka ne. po Topličkim šumama brao, jeo, davao deci.bele pečurke ne jedem nikad, ni jedne osim gajenih šampinjona. zajebi.previše je tu panterovki i pupavki i previše trovanja. zapravo, gotovo uvek su trovanja baš tim pečurkama
amanita muscaria... kad se dobro obrade, imaju fini efekat, ima recepata na netu kol'ko hoćešlegenda kaže da su ih Tarabići spremali i da su te pečurke glavni izvor njihovih vizija...
muhara (amanita muscaria) reste i u Rusiji, ali zbog klime nije otrovna, već samo blago halucinogena i to ako joj se ne oguli šešir. ima vrlo malo otrova (nešto vezano za temperature: što hladnije - manje muskarina).međutim, kod nas može da bude smrtno otrovna.u Istri, kažu, postoji spomenik ruskim vojnicima koji su se pri kraju 2. sv rata potrovali muharama
Link to comment

Ja ovu temu pogledam svakih deset strana, pa me iznenadi odjednom ovoliko branje pečuraka :D Je'l to ono kao, dani su lepši kad se ubere prava muhara? Pozitivno razmišljanje uz haludže, antistvarnost, agon i megagon...MIRJANA-NOVAKOVIC-JOHANN-S-501_slika_O_3747382.jpg

Link to comment
Ja ovu temu pogledam svakih deset strana, pa me iznenadi odjednom ovoliko branje pečuraka :D
niđe veze :lol:i samo još ovo

IZLOŽBA GLJIVA „ČUDESNI SVET OKO NAS“Mikološko društvo Srbije i Prirodnjački muzej, u nedelju 9. juna 2013, na prostoru kod Galerije Prirodnjačkog muzeja na Kalemegdanu, organizuju jednodnevnu prolećnu izložbu gljiva.Od 11 sati pre podne, pa sve do 7 sati uveče, posetioci će moći da vide stotine vrsta svežih gljiva koje rastu u okolini Beograda, a oni koji u 11 sati dođu na otvaranje izložbe moći će i da probaju specijalitete od gljiva.Opšte je poznato da je priroda ugrožena, brojne biljke i životinje izumiru. Osim njih u prirodi postoje i gljive, organizmi sasvim različiti i od biljaka i od životinja. Toliko su različite da spadaju u posebno carstvo. Ali, i gljive su ugrožene i nestaju, a ljudi uglavnom zaziru od njih zbog otrovnih vrsta koje teško razlikuju od onih koje su pravi delkates. Da bi očuvali prirodu moramo je prvo upoznati.Zato je ova izložba je izuzetna prilika da upoznate gljive i njihovo čudesno carstvo.Očekujemo Vas u nedelju na Kalemegdanu!Ulaz slobodan.946546_383249088461969_1138170988_n.jpg

Link to comment

lepo ste se našalili na temu haluciniranja, ali bilo bi okej da se vratimo na temu (ako se još sećate, tema su bile radničke tupadžije s besmislom za planiranje budućnosti).

Međutim, veliki je i broj zaposlenih koji dobrovoljno ulaze u takve „aranžmane”, jer im više odgovara.- Gazda me je u startu pitao šta mi je bolje, a odabrala sam da deo dobijam preko računa, a deo na ruke, jer na kraju mesečno raspolažem većom sumom. Znam da nijedna banka zato neće da mi odobri kredit i da će mi penzija biti mizerna, ali sada taj problem nisam u situaciji da rešavam. Moram od nečeg da živim - kaže za „Blic” Milica B. (42), prodavačica iz Novog Sada.http://www.blic.rs/V...mo-na-minimalac
Edited by Hella
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...