Jump to content

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

[/size]Ma fora je sto je branje voca zajeban posao koji zahteva vestinu i stecenu izdrzljivost, inace neces isterati normu, a na kraju krajeva nece te ni primiti da beres ako ne izgledas kao neko ko zna sta radi. Primilo se u narodu da "voce nema ko da bere, a mladi sede u kaficima"....to su dve cinjenice koje nemaju nikakve veze jedna sa drugom.
Znam. A ta predrasuda se obično pravda time da mladi imaju "specifičnu kulturu rada", što uostalom tvrdi jedan sagovornik.
Link to comment
  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

Malko i novinar sere. Kako branje visanja nije posao za gradsku decu? Sta ima tu neizdrzivo? Radi se dvanaest sati, ali samo par dana, ne traje berba mesecima. Koliko puta sam samo ja isao... Problem je sto je svake godine taj posao sve slabije placen.
Zavisi sta se bere, ako ces da sjebes seljaku rod jer si trapav i spor, nece te primiti uopste da radis.Dalje, ako beres par dana, zaradices za par dana zivota, a da bi celo leto isao od vocnjaka do vocnjaka potrebna je malo veca stamina, i, na kraju, to bi te pretvorilo u hoboa...gde ces da spavas ako si rodjen u Beogradu a beres paprike u Leskovcu? sigurno neces u hotelu.u sustini stvari su proste, kad neko kaze "zasto ne idu da beru voce", to je pouzdan znak da se zapalo u brutalnu viktorijansku etiku. ljudi sredjenog materijalnog stanja predlazu gnusnoj sirotinji morska "resenja" koja nikada ne bi predlozili svojoj deci. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
hobo polumenta
Što kažu Mek i Čarli, lepo je biti hobo, ideš od grada do grada, rešavaš slučajeve i nosiš sve što imaš u smotuljku na štapu.I ovo je bitno što je Marko rekao, radiš par dana - zaradiš za par dana. To nije rešenje posla.
Link to comment
Znam. A ta predrasuda se obično pravda time da mladi imaju "specifičnu kulturu rada", što uostalom tvrdi jedan sagovornik.
Ja mislim da je to eufemizam za "nisu u stanju". Ne znam što ti toliko smeta ta fraza.
Link to comment
Zavisi sta se bere, ako ces da sjebes seljaku rod jer si trapav i spor, nece te primiti uopste da radis.
Na branje voca idu svi. Visnje, jabuke, kruske,... niko ne bira radnike. Stanes kod drveta, oberes ga celog i picis dalje. Koliko uradis, toliko para primis. Onome ko placa je svejedno da li ce sto ljudi brati ili pedeset.
Dalje, ako beres par dana, zaradices za par dana zivota, a da bi celo leto isao od vocnjaka do vocnjaka potrebna je malo veca stamina, i, na kraju, to bi te pretvorilo u hoboa...
Od branja voca se ne moze ziveti. Pricam o dzeparcu za decu. Svaki srednjoskolac moze par dana sljakati za dzeparac, i to su radili svi kojima je trebao dzeparac. Prema tome, ne stoji ni prica da ljudi ne zele da rade.
gde ces da spavas ako si rodjen u Beogradu a beres paprike u Leskovcu? sigurno neces u hotelu.
Glupo je uopste i zvati Beogradjane da dolaze u Leskovac da beru, to je posao za Leskovcane.
Link to comment
Od branja voca se ne moze ziveti. Pricam o dzeparcu za decu. Svaki srednjoskolac moze par dana sljakati za dzeparac, i to su radili svi kojima je trebao dzeparac. Prema tome, ne stoji ni prica da ljudi ne zele da rade.
Samo je poenta što optimisti™ preporučuju njivu kao rešenje za posao, a ne džeparac. Džeparac mu dođe bonus za sebe, a posao je obezbeđivanje egzistencije.
Link to comment
Ja mislim da je to eufemizam za "nisu u stanju". Ne znam što ti toliko smeta ta fraza.
Pa ne smeta mi. :) Radi se o tome da se kroz tekst opet provlači to da je gradska mladež lenja jer "oni ležu u krevet u vreme kada mi idemo u polje", Poenta je da je potrebno određeno znanje i naročita snaga za obavljanje ovakvih poslova. nema tu mesta pominjanju radne kulture i kasnom ustajanju, to zvuči kao da priča ovaj deda udbaš iz komšiluka koji je kivan na omladinu što se celu noć smuca po gradu a u naše vreme nije bilo tako.
Link to comment
Samo je poenta što optimisti™ preporučuju njivu kao rešenje za posao, a ne džeparac. Džeparac mu dođe bonus za sebe, a posao je obezbeđivanje egzistencije.
Reagovao sam na ono "posao nije za gradsku decu". Deca rade za dzeparac a ne za platu. Zaista jeste slabo placeno, ali klinac moze zaraditi za patike ili nesto slicno.Inace, prve pare u zivotu sam na visnjama zaradio. Na placu je teca gajio nesto malo visanja. bio sam cetvrti razred osnovne i kad sam cuo da se branje placa, bacio sam se i ja na posao. Uspeo sam nabrati gajbu-dve, mozda cak i tri za dva dana i od te kinte sam kupio dva albuma Bitlsa - Let it Be i Yellow submarine.
visnje50-60 kg dnevno ozbiljniji pocetnik120-150 kg dnevno majstormozes da stignes do 80kg bez velikog napora
Nikad nisam odmakao dalje od "ozbiljnijeg pocetnika" :D Edited by ficfiric
Link to comment
Nikad nisam odmakao dalje od "ozbiljnijeg pocetnika" :D
nisam ni ja :Dmoja kategorizacijaimao 180 stabalae: najcesce brao, nosio i tovario prikolicu Edited by fragand
Link to comment
Ja sam jednom braa maline i spičila me sunčanica. I videla sam zmijicu na čokotu.Posle sam radila ko hostesa na sajmu automobila.Ovo prvo nije bilo za pare, ali kad se porede dva posla, oba su ogavna. Preporodila sam se kad sam kao klinka dospela da radim prevodjenje za kintu.
Ja sam sto se fizikalisanja tice jedino brao tj bolje reci kupio sljive i to ne za pare. Posle sam dobio i unapredjenje u onog sto se penje na drvo pa trese sljive.Od tih sezonskih poluposlova sam u studentsko vreme trckarao po gradu za jednu firmu koja se bavi izdavanjem stanova i otprilike dobijao taman za dzeparac i kredit na mobilnom. A realno posao iz snova za svakog studenta je neko neozbiljno prevodjenje ito uzebsi u obzir kintu, radno vreme i uslovima. Samo sto je to tesko naci, ja sam imao srece pa mogu reci da kome to uleti poprilicno je miran po pitanju dzeparca.Od ostalih vrsnjaka secam se da su neki lepili one nagradne igre na naslovne strane dnevnih novina, lepili deklaracije, punili automate za grickalice i sokove, radili promocije, statirali u emisijama i kvizovima, razvodili po pozoristima, itd. ali zaista ne znam nikoga ko je studirao a da je isao na neko ozbiljno fizikalisanje u isto vreme. Najblize tome je bio jedan lik koji je bio beer-man i setao sa onim rancem za tocenje piva po koncertima
Link to comment

Ja sam od fizickih poslova jedino pomagao izgradnju kuce, cistio sneg i probao da kosim seno (sunce ti zarko, kako je to naporan poso). Od placenih stvari sam u srednjuj radio u internet kafeu i prodavao naocare na ulici, no to je sve islo u kucni budzet, nije se imalo... Na faksu se sve preokrenulo, dosle pare pa sam samo jednom radio prevod i to jer mi slucajno uletelo. Malo sam i pokazivao matis al to drugarski za dzabaka.

Link to comment
probao da kosim seno (sunce ti zarko, kako je to naporan poso).
sigurno da jeste. obično se kosi trava, pa tek onda nastane seno, mogu da zamislim kako je bilo kositi seno

jova_radovanovic_150607.gif

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...