Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

pio sam skoro ponovo viziju 08, to je ona frankovkaozbiljno vino ali mi se sada cini da je prebarikirano. mozda gresim. svejedno, svidja mi se, definitivno jedno od najboljih domacih crvenih u toj zoni oko hiljadarke.

Edited by gazza1
Link to comment

aj da pitam ovde, uz napomenu da sam topik uglavnom citao, ali sam lenj da se vracam i trazim ono sto me zanima. da li je bio neko kod bogdana u podrumu? letimicno sam video da nudi degustacije, posete podrumu, vinogradu i tako to, pa ima li neko prakticnih iskustva sa tim. mislim, moze li tek tako da se bane i to sada u ovo vreme ili treba uspostaviti kontakt pa sve lepo organizovati?u tom smislu, mozda neka druga preporuka, koga bi trebalo posetiti, videti, probati, sada u ove zimske dane a da nije mnogo daleko od beograda. drugim recima, sta bi ste preporucili po pitanju vinskog turizma u srbiji za kraj januara?

Link to comment

Pa, sve zavisi koliko vas je... Što vas je više, više će vam se obradovati.,,U Karlovcima su ti sigurni podrum Živanović i Bajilo. Za 400-500 kinti probaš skoro sve etikete, možda dobiješ i da bocneš nešto...Rade svaki dan.Kod Živanovića imaš i Muzej pčelarstva, a usluga im je, za naše prilike, dobra. Mada, bolja varijanta ti je da ideš najavljen.Kod Zbogdana nisam bio...

Link to comment

otvorili smo sinoc bocu carigrad prokupca iz 2004. godineprvo, bio sam odusevljen da je vino OK. ceo zivot mi stoji na sobnoj temperaturi, u kuhinji. fakat dosta je konstanta, oko 20C, sem leti kada je toplije ali nisam ocekivao da ama bas nikakvih posledica nece biti.to je ono sto je dobro.ono sto je manje dobro je sto smo bili alavi i nismo dekantirali bocu i ostavili je malo duze da mogu nesto suvislo da napisem. prvi utisak je bio da je u vinu samo barik i da se nista drugo ne oseca, ni dobro, ni lose, sem da je skroz mirno i smooth. vecina nije htela da pije jer su se uvatili za neke bolje boce, pa sam ja dovrsio poslednju casu posle barem sat i po od otvaranja i tek sam tada primetio da je vino krenulo da se otvara ali mi se cini da je realno ovo trebalo piti pre neke 2-3 godine najkasnije. sto mi se otprilike i poklapa sa utiscima dosadasnjih da je nekih 4-5 godina optimalna starost za prokupac.imam jos par boca pa cu proveriti utiske u regularnijim uslovima

Link to comment
  • 3 weeks later...

ja sam svojevremeno od svoje kume dobio na poklon flasu njihovog kabernea koja je bilo vrlo pristojna i koji mogu da preporucim ako je cena razumna, po meni do 800 din u radnji. ostala sa slike ne poznajem mada mogu da kazem da je to lep izbor sorti - sovinjon, rizling i pino noar - pa ne vidim razlog da vina ne budu pristojna. ali zaista ne znam nista o njima, sem ove povrsne procene.medjutim, hteo bih da kazem da se ivanovicev prokupac 2011 jako dobro razvija u flasi. ako je pre 3 meseca izgledalo da je prerano pusten na trziste jer je vino bilo dosta zatvoreno, nezrelo pa cak i asociralo da bi mogla biti prosecna godina u pitanju, poslednjih nekoliko flasa koje sam nedavno otvorio su vec imale zavidnu tezinu za tako mlado crveno vino. ono sto kod gage ivanovica posebno impresionira, barem mene, je njegovo odbijanje da poput recimo popularnog aureliusa podilazu nerazvijenom, da ne kazem primitivnom ukusu publike prejakim barikiranjem svog vina, naprotiv. gaga vesto kontrolise svoj proizvod kupaziranjem sa drugim sortama koje ima na raspolaganju u vinogradu (kaberne, merlo) i to u skladu sa kvalitetom osnovne sorte (prokupca) te godine dok je barik samo diskretni, finalni ukras koji ne ometa prirodne, vocne arome vina. drugim recima, vec sada je novo punjenje 2011 na nivou 2010, a mislim da ce je za koji mesec i prestici.

Edited by gazza1
Link to comment

Posle duze vremena u ruke mi je pala dobra hercegovacka blatina, Stojic - 2010. Odlicna sorta, skroz drugacije vino u odnosu na mocne ali i teske vrance, plavce... Fini tanini i kiseline, lepo zaokruzeno, ima i neki cokoladni touch ali ne bi rekao da je proslo kroz barik. Kupljena u supermarketu u Sarajevu za samo 11 KM, steta sto nisam kupio jos koju posto bi moglo fino da odlezi...Uopste, cene vina u Fed BiH su nize nego kod nas tako da za 10e mogu da se dobiju kojekakvi barici, rezerve, selekcije.

Link to comment

nije los ovaj beowine fair, uprkos dosta bizarnoj atmosferi beogradskog sajmaali pretpostavljam zbog povoljnijih uslova izlaganja u odnosu na hajat i slicno, ima dosta malih podruma pa koga zanima moze svasta da proba.meni utisak manifestacije vina iz molovuna. sad su izasli sa frankovkom 2011 koja ce ozbiljno da pomrsi konce aleksandrovicevoj viziji 2008. da su to prodavali, poneo bi karton kuci. pored toga rizling i traminac koji znamo do ranije su opasno sazreli u boci i vec su babaroga za domace standarde kvaliteta i cene. izbacili su svoj roze koji dosta lici na ove tanje, mirisnije da ne kazem zenske provansalske rozee. drugi utisak mi je da prvi put vidim izlozena vina novosadskog vinuma. ponovo sam se uverio da je njihov sovinjon blan najbolji domaci sovinjon, pa ko ziv ko mrtav.ostalo - puno zupskih vinara na jednom mestu, i velikih i malih. moze taman da se vidi ko sta radi sa prokupcem, ima zanimljivih iskustava i dobrih vina izmedju (po meni) dva pola, rajkovicevog princa i ivanovicevog prokupca. jos jedan je bio vrlo zanimljiv, skroz na kraju tog zupskog bloka, poslednji sa leve strane. zaboravio sam ciji je, ali cu dobiti info u toku dana. nesto tanji u telu ali vrlo zanimljiv nos i ukus, kroz barik se probija jako lep, skoro cvetni miris. jos mi je u nosu od sinoc...

Edited by gazza1
Link to comment

osim bizarne atmosfere, tu je i 80% bizarne publike sastavljene od onih koji su zbog sajma Turizma krenuli po aranžman za Paraliju sa popustom, dokonih penzosa i ekskurzija iz ugostiteljskih škola. ali ajde.verovatno je taj prokupac koji pominješ Experiment. vlasnik vinarije je mlad dečko, enolog, koji je digao vinariju jedini u Gornjoj Župi (planinski deo). neverovatno napreduje, vina su mu prošle godine bila ispod svakog kriterijuma, sa manama. sad već, taj prokupac je više nego zanimljiv. glede prokupca, Temetove Tri Morave rasturaju na tu temu.vinum je dobar sovinjon, jedino su arogancija vlasnika i kretenizam komercijaliste ono što kvari opštu sliku. sad, kažem, jako dobar, ali baš najbolji, tu se neću slažiti, mada razumem opservaciju.molovinov traminac se odlično razvio, za rizling pričam odavno, frankovka vrlo dobra. a samo čekam šta će biti sa onom babarogom od merloa, kad ga puste na tržište.

Link to comment

Bio i ja, ali na blic...Posle dugo vremena probao sam krokan, vinarija Pavlović, tako nekako, baš sa Bisernog ostrva. Probao dve verzije, 2011, svež, jače kiseline, solidan; i 2008, meni bolji, mekan, zaokružen. Oba suva,Od Temeta probao Ergo, bordlez kupaža, meni prejaki tanini i kiseline, možda još da odleži...Dopao mi se Zbogdanov beli bino.Ta Molovinova frankovka, jel barikirana?Ovo za Vinumovog komercijalistu, potpisujem.

Link to comment

dve boce caricevog plavca ploskog, 2004 - obe korkovanemislim, na stranu steta od jedno 100e, ali koji kurac kurcenje sa ivan dolcem, nagibom od ne znam koliko stepeni i vec kojecime kad ne mogu da ugrade elementarno kvalitetan pampur. na obe jebene boce se raspao pampur ko da je napravljen od piljevine. naravno vino otislo u qrac, eventualno moze za kuvanje umesto nekog sherryja.

Link to comment
ne razbiram. ove tri morave koje sa ja probao su belo vino.
belo je kupaža tamjanike, smederevke i morave, crveno je prokupac čist.prvo je jednostavno, sveže vino, ove godine polusuvo, čini mi se.drugo je ozbiljan prokupac, jedan od retkih u Srbiji, pogotovo uzevši u obzir godinu, koji ima dovoljno svežine, nije kuvan, tanini zreli, kiseline dovoljno visoke. taj i Gagin, s tim da su Tri Morave spremnije za piti sad.Ergo crvena kupaža je vino koje je još embrion jbg, to mora da odleži ozbiljno.Ali pino noar im, pogotovo za tu cenu, zakiva.Ergo beli je šardone bukvalno zgažen drvetom. Opet, išta mu ne fali, ko voli.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...