Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

pa na batica sam mislio, i kocijancica - to nisam probaoa jel su kod jelica regularno u prodaji te neke starije (za srpske standarde) godine tipa 2007. koja vidim da dominira u njegovoj sajamskoj ponudi ili sam ja samo neobavestenako jeste to je lep pomak u razmisljanju mada i po lepoj ceninikada ali nikada necemo saznati koji je stvarni potencijal nekih vina odavde, sem ako se sami ne potrudimo oko toga.jedan moj poznanik koji uspesno kombinuje elemente dobre situiranosti, poznavanja i snobizma, ne otvara cab sov mladji od 8 godina i merlot mladji od 6. ima svoju godisnju projektovanu potrosnju od 50-65 kartona tako da svoj podrum dopunjava sa toliko novog vina koje automatski ide da ceka svoj red, trenutno je na 2004-2006. covek ima srecu da je u jednom trenutku imao posao u juznoj africi, gde je zahvaljujuci dobroj plati i odlicnim vinima za male pare mogao da postavi sistem i sada ga samo odrzava. i ja bi, da mogu.zao mi je sto nisam ustekao neka vina, tipa one prve ili druge godine gaginog prokupca, milosavljev chiraz 2007 - imam samo 2 boce, pa i kremen 2008, to vino se opasno dobro razvijalo (i onih par boca sto sam mislio da sam ustekovao popila zena random otvarajuci boce na koje naisla)... ovo sto sam prekjuce pio, movia veliko rdece 2002 me je prilicno oborilo u najpozitivnijem mogucem smislu, i u ustima a i dan kasnije kada sam se probudio kao da prethodne noci nisam nista pio, za razliku od jutros kada mi je neka gromopucatelna spanska ribera napravila pakao u glavi, upravo kontempliram kako da dodjem k sebi s obzirom na danasnje obaveze.

Edited by gazza1
Link to comment
nego, ne shvatih sta si rekao za Marinu Cvetic?
pa obratiti pažnju na vino Iskra, ovo je sad 2004. berba, ranije je bila 2003. Vino blizu vrhunca razvoja, sa potencijalom za još. neverovatan, slojevit miris, u ustima puno, ali malo grub završetak. Njen merlo takođe kida, kao u montepulčano iz linije Villa Gemma
pa na batica sam mislio, i kocijancica - to nisam probaoa jel su kod jelica regularno u prodaji te neke starije (za srpske standarde) godine tipa 2007. koja vidim da dominira u njegovoj sajamskoj ponudi ili sam ja samo neobavestenako jeste to je lep pomak u razmisljanju mada i po lepoj ceninikada ali nikada necemo saznati koji je stvarni potencijal nekih vina odavde, sem ako se sami ne potrudimo oko toga.jedan moj poznanik koji uspesno kombinuje elemente dobre situiranosti, poznavanja i snobizma, ne otvara cab sov mladji od 8 godina i merlot mladji od 6.
batiča probam danas, izgleda da ne putujem, pa ću ponovo otići, ali na kratko.sa kocijančićem se nećeš usrećiti.Jelić deo vina ciljano pušta kad odleže, mada tu ima i onoga da je nešto još na tržištu jer se nije prodalo.budi oprezan sa tim, tu može da bude dobrih stvari, ali ne uvek.slažem se tvrdnjom oko potencijala i toga da još ništa ne znamo.a vezano za tvog prijatelja: da to je super, ali pod uslovom da ima - a shvatam da on ima - dovoljno novca za tako nešto i da dobro poznaje stvari, odnosno berbe i regione i potencijal za konkretne vina. jer ne možeš svaki kaberne ili merlo da štekaš toliko. neke možeš i duže, ali neke ni dve - tri godine, to zavisi od svega gore navedenog.hoću da kažem, teško da princip može da ti bude da su svi kabernei optimalno zreli baš posle 8 godina, jer nisu, to nema veze ni sa čim.ipak, postoje oni koji jesu takvi, samo što to traži ozbiljno vreme, posvećenost, znanje i novac da bi se nabavilo i štekalo blagovremeno
Link to comment

usput, sprema se ozbiljna radionica posle Nove godine na temu potencijala prokupca, sa vertikalnom degustacijom 9 berbi iz jedne vinarije, kao i horizontalom više proizvođača.cena će biti najpristojnija moguća, biti ćete blagovremeno obavešteni

Link to comment

bio sam na salonu.Od onoga sto da sada nisam probao, najvise su mi se svideli :1) Vukoje - kupaza zilavke i sardonea, mislim da se zove Selekcija, to mi je favorit2) Kisov Rajnski rizling3) Od nekih uvoznika Waterland mi se svidelo vino Privada, sad nema sanse da se setim koja je sorta. Mada jebeno skupo, oko 35 evra.Prvi put sam probao Temetova crvena vina. Cini mi se da je Prokupac losiji u odnosu na Pinot Noir i onu kupazu.Da, nisam probao nikad Ivanovicev prokupac, vidim da ste ga ovde hvalili, svideo mi se. Bio sam i na radionici sa Tamajanikama, njegova tamjanika mi se isto dopala.I tako, bilo je tu jos svacega, ali ne mogu sad da se setim...

Link to comment

Evo, konačno došao sebi (od petka), te pljuvačnice, što spominje Banaćanin, su zaista neophodne...Evo šta mi je ostalo u sećanju:Batič, predstavio je 4 vina na tom dodatnom programu, prvo - šardone iz '99 (još ne mogu da poverujem da tako staro vino ima toliko svežine) i četvrto iz '07- mislim da je rekao da je neka kupaža (mene podsetila na talijanski rizling al mnogo kompleksnije) su jako interseantna, duboka, treba odvojiti vreme...Druga dva bela su previše teška i malo oksidisala za moj ukus.Kovačević-penušavo od pinoa, meni jako lepo mada sam laik za penušavcecrna tamjanika iz nekog negotinskog manastira-očekivao sam više pošto se sorta pominjala kao kultna, ništa posebno, ko pojačani hamburgŠato Kamnik- sve dobro, ali kasna berba cab.sov-a ubijaMCvetić šardone - ko mleko...

Link to comment
usput, sprema se ozbiljna radionica posle Nove godine na temu potencijala prokupca, sa vertikalnom degustacijom 9 berbi iz jedne vinarije, kao i horizontalom više proizvođača.cena će biti najpristojnija moguća, biti ćete blagovremeno obavešteni
Moze malo detalja? Obozavam prokupac :)
Link to comment

malo sam sinoc "detaljnije" pio ivanovicev prokupac 2011, vino je jos dosta zatvoreno zahvaljujuci svojoj mladosti ali se svjedno lepo pije vec sada narocito ako mu se da barem pola sata u dekanterumislim da cu ustekovati jedno 2-3 kartona i staviti u garazu/podrum, pa neka ceka - za 700 din po boci vredi probatidocim je gagin #1 (mislim da je trenutno 2009 u prodaji kod njega) toliko dobro vino da nemam reci, zrelost francuskih vina vise srednje klase, samo mu treba dati 1-2 sata zivota u dekanteru, retko dobro pogodjen odnos barika i vocnih aroma koju mozda sem tajne francuske vinarije nema nijedno domace vino koje znam. moracu da ustekam neke pare da i ovo pohranim za buducnost

Link to comment
  • 2 weeks later...

Konačno sam se dočepao Kišovog portugizera koji je skoro bio opevan ovde, i zaista je odličan. Nova berba, cena u podrumu za rinfuzu je neverovatnih 250 dinusa, pored svežine i brojnih voćnih nota vino ima i dubinu, a svaka čaša zove sledeću, super pitko...Inače, buteljka Misterije je u podrumu 550 din.Za praznike su se još trošila vina iz Bononie-Šijački, Banoštor, italijanski- 250 din, nije loš al malo tanak, rajnski- 450din buteljka, solidan, podseća na Misteriju...

Link to comment

Konačno je došo na red da se otvori Margus margi, rajnski vinarije Budimir...Vino mi je ostavilo utisak još na salonu u Metropolu pa sam pazario bocu, 1100 din. Skupo, na prvi pogled, ali ovo je jako dobro napravljeno. Fino odležalo (mislim da je berba 2008, jer ne piše na etiketi), ne znam da li je barik ili veće drveno bure, drvo je primetno al dobro ukomponovano, taman je malo omekšalo kiseline. Dobro se otvara, svaki put drugačije, malo drvo, malo mineralno, malo voćno...Nisam ljubitelj barikiranih belih, pogotovo rizlinga, ali ovo je, po meni, baš dobro smućkano.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...