Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

slažem se 100%, ja sam se kasno uključio u to. razlog je taj što tih nekoliko ljudi koji stoje iza sajta, jesu neki likovi koji su (bukvalno) došli iz džeza i bluza tamo, nemaju pojma o vinu, klimavo im je i sa novinarstvom, ali zato imaju energiju, dobru nameru i dobru volju i hoće da slušaju i uče i rade ko mravi. a nisu nadobudne iskompleksirane seljačine, koje sebe vide kao vinsku elitu, posle prbanog portfolija Perno rikara, poput mnogih. zato se taj sajt visoko penje na lestivici posećenosti.ako već postoje i rade dobro, zašto im ne pomoći?iz tog razloga njihova degustacije je ovog puta bila organizovana u uslova skoro idealnim, (što se i vidi na fotkama)menjati način kandidovanja vina za degustaciju je bilo prekasno, iako isto mislim da je potpuno pogrešan.potpuno opskurne vinarije su imale po tri vina, verovatno jer je neko mesecima sedeo i glasao za svoja svakog dana.to je manje loše - jer su ta vina konačno ili diskvalifikovana ili ocenjena kako i tzaslužuju, više je loše to što se neka dobra vina nisu našla u konkurenciji.rekli su da će naredne godine to da promene.da, i o tome može da se priča. ja ne bi pominjao pioimence, ali to je to što Srbija danas ima u proseku.da bi rezultati bili kvalitetniji, deo ocena nije uziman u obzir, što je često praksa i inače u svetu. naprosto, pre samog ocenjivanja daju se testovi za same degustatore, pa neki ne prođu.opet, narednog puta planiraju da dovedu i degustatore sa strane, a da ovde neki otpadnu, itd...kažem, hoće da uče ljudi, što se i vidi iz toga kako je taj VBT izgledao prošle godine, a ako ove.ovo je za ovakav tip degustacije nemoguće, pa se sa ovim ne slažem. na većinu velikih takmičenja u svetu vinari sami šalju uzorke, a ovde recimo to nije bio slučaj, što je ogroman plus. drugo, nije praksa na degustacijama da se proba više uzoraka istog vina iz različitih izvora, odnosno kupljenih na različitim mestima. jednostavno nije.i konačno, mogao si pre da napišeš kod Grade, ili kod Đorđa, a ti napisa kod Kolesara. Istina, njegova je zgrada, pa i prostor gde je Riznica.i sad? gazza na primer, sad neće tamo jer si ga uverio da se kroz srpsko vino peru pare, te i takve... ne misliš da je to malo hard?Ovde sam mislio da malo prosaraju kad kupuju a ne sva vina na jednom mestu, mogu neka kod MIce, neka kod Djoleta Baltasara, Cangalovica, Maslovara....treće, vezano za rezultate. od degustiranih vina misliš da ima boljeg redosleda? možda mislim i ja (možda i ne, irelevantno je).ali zato ovo, kao ni bilo koja druga degustacija u svetu, nije banaćaninov, kepin ili gazzin izbor, već VBT ili kako već. to može da se komentariše na taj način kad neko od nas postane Parker, a i on je jedan u svetu.na kraju, da li se rezultati a IWCa, ili DWEa, uvek poklapaju sa onim što ti misliš? hoću a kažem da je bespredmetno raspravljati o tome, pogotovo da izbegnemo opasnost da dođemo na klizav teren "ličnih ukusa" ili simpatija prema određenim vinarima ili stilovima vina.Uglavnom se DWA poklapa sa onim sto mislim, IWC ne pratim. Bolje je da ne raspravljamo, tu si u pravu jer ce biti kao sto si napisao, simpatije prema vinarima i stilovima. Cuo sam da je Trijumf dobar, nisam stigao da ga probam. Za vina iz vinarije Zvonko Bogdan sam cuo od ljudi da nisu nesto, to me je i iznenadilo da je pobedilo. Nemoj da se ponovi slucaj Zdrepceve krvi iz dvehiljade neke!poenta je: konkretna degustacije je bila zaista blajnd i solidno organizovana. da može bolje - može. i treba im pomoći da jedog dana i bude.Verujem ja da je blajnd, ali je komisija tanka!što se tiče konkretnih vina, i tome možemo da pričamo, ali ne u kontekstu organizacije. odnosno, zašto nešto negde prolazi bolje od nečeg drugog.
Edited by kepa
Link to comment

svratio sam do compania de vinos i video neke zanimljive cene za domaca vinamatalj kremen 2011, 846 din. ne znam da li je spustio cenu, meni je svojevremno bio rekao da je 900 din u nabavci.vinum novi sad, sovinjon blan po meni #1 u srbiji nesto malo iznad 900 (ili 800, malo mi se brka), italijanski rizling oko 550 din kao i njihova frankovka koju nisam probao.francuska vinarija, tajna (cab sov 2009, 18 meseci u fr. bariku) oko 3700 - ovo sam skoro pio 2008 i ne pamtim da me je domace vino - ako se ovo moze nazvati domacim - ovako oboriloprokupac ivanovic 2011, 840 dinzainteresovalo me dajicevo vino koje nisam ranije video, traian, kupaza prokupca gamea i cab sova, ako je dobar tehnolog moze biti odlicno, oko 650 din. to cu da kupim da probam, ako je neko pio neka podeli utiske.

Edited by gazza1
Link to comment

Treba da idem u goste ovih dana , domacin izrazio zelju , kad sam ga pitao sta da mu donesem, da dodjem sa nekim belim vinom.Ajde preporucite nesto da je dobro da ne ujeda sa cifrom, a da nije bas totalna konfekcija...P.S.:Znam namestio sam se za napusavanje ali preskocite me ovaj put....

Link to comment

pa nisi. ali kazi sta ti je ujed od cifre. jel ti oko 550din mnogo? evo hvalili su vinum italijanski rizling, to je u ovoj zoni. ima u compania de vinos, u kalenicevoj.

Edited by gazza1
Link to comment
,,,francuska vinarija, tajna (cab sov 2009, 18 meseci u fr. bariku) oko 3700 - ovo sam skoro pio 2008 i ne pamtim da me je domace vino - ako se ovo moze nazvati domacim - ovako oborilo,,,
Bogami, zacepili franćezi! Mada, na ovom poslednjem velikom vinskom hepeningu u Metropolu oni su me baš dojmili. Više sam obratio pažnju na belo, imali su neku neobičnu kupažu tamjanike i rajnskog ali je cena bila oko 900.
Link to comment

Pa oni mnogo vise cene rizling od nas. Kod nas je vecini konzumenata rizling jednak smederevki i oni piju samo mijin ili crnogorski sardone, eventualno kovacevicev :)Mada, mozda jeste nesto niza cena, mozda je na nekom novogodisnjem popustu, mozda proizvodjac zeli da malo isprazni podrum kako bi flasirao novu berbu...Prema nekim podacima broj konzumenata u Srbiji prakticno ne raste ili raste zanemarljivo tako da je kod nas pitanje prodaje vina stvar preraspodele postojece mase kupaca. Jedna vinarija proda vise vina ako neka druga proda manje tako da se mogu naci fina vina na nekim promocijama tipa 3 za 2...

Link to comment
Bogami, zacepili franćezi! Mada, na ovom poslednjem velikom vinskom hepeningu u Metropolu oni su me baš dojmili. Više sam obratio pažnju na belo, imali su neku neobičnu kupažu tamjanike i rajnskog ali je cena bila oko 900.
to je kupaza od 4 vrste grozdja, ima tu jos nesto sem tamjanike i rizlinga. s tim sto su one ranije sezone dosta sarale po kvalitetu. barem se u mom slucaju to nije primilo kao neka stalna opcija ali je isto sasvim moguce da je aktuelna godina super spakovana.sto se cena tice, mislim da zavisi gde se kupuje posto je bas velika razlika u ceni izmedju cdv i podruma, ja sam se raspitivao za tajnu i receno mi je da je to oko 15e u nabavci pa me je zato ta cena od skoro 3700 din u radnji iznenadila. ostala 3 vina koje francuska vinarija pravi, ta bela kupaza, game i mislim neki sardone ili tako nesto, belo u svakom slucaju su u toj zoni 8.5-9.5e.
Pomenuo gazza kisov portugizer na podforumu za restorane.... Stvarno odlican. Prvo sam se neckao da ga probam a onda ode skoro boca...
dobar dobar. cak mislim da je u slucaju kisovih vina bolja opcija (ne samo finansijski) rinfuza, nekako mi kod njihovih flasiranih vina falilo svezine. mada sam danas otvorio misteriju 2009 i sto se toga tice, dobra je, jedino sto je za moj ukus prejak barik za belo vino... Edited by gazza1
Link to comment

Na tom sajmu su isterali tu belu kupažu i sortni rajnski obe 2009, a od crnih cabsov i game isto 2009. Tamo mi se još svideo i rajnski Budimir "margus margi", isto lepo odležao, zaokružen ali sa živim kiselinama.Ovo za Misteriju me iznenadilo da barikira jer nisam video barik u podrumu (možda ima tamo de zida objekat) a meni je letos sipo iz inoxa, možda čips...Jel ovaj portugizer svež iz 2012? Inače, za rinfuz se apsolutno slažem al neće sve da toči, rajnski nema šanse a ovo ostalo zavisi na koga naletiš od ukućana

Link to comment

portogizer sam pio u holesterolu i tamo je vino kuce. godiste stvarno ne znam, vino se doima mlado ali ima bogme i karaktera tako da ne mogu da ocenim. sumnjam da je starije od 2011.sto se tice mog utiska da je misterija barik, pio sam je sa nekim austrijancem koji je bas alergican na barik kod belih vina /i ja sam, ali ne bas toliko na zivot i smrt/ i on je prvi reagovao tom konstatacijom. ja sam ostao neodlucan posto mi tu jos nesto sa tim vinom nije jasno, jer sam ceo zivot mislio da je to talijanski rizling a ispostavilo se da je rajnski. meni to ne lici na rajnske rizlinge iz srbije (a jos manje na germanske)...nebitno, ok je vino za to sto kosta, to je najvaznije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...