Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

btw kad smo vec krenuli da hvalimo zloceste momke, najbolja frankovka na ovim prostorima je aleksandroviceva "vizija". za koju mislim da on nema ideju kako da je proda, u poredjenju sa razvikanim cab sov i slicnim. samo je treba navatati na rasprodaji kada se prodaje za pare koje ima rezona. bruka dobro vino ako se kupi za manje od 1000 din.

Link to comment
u koje je jelicevo vino isla frankovka?
Ne znam kako se zove ali isla je čista i 2007/08 je osvojio, valjda, bronzanu medalju na nekom sajmu u Nemačkoj. Ne znam zasto nije nastavio, mada taj vinograd je verovatno mali za njegove potrebe a za mene je bas potaman. Bio sam pre mesec dana kod Aleksandrovića u podrumu i ta frankovka jeste iznad vojvodjanskih ali za moj ukus previše barika a premalo punoće. Stvar ukusa. Videćemo kako će ispasti ta moja na proleće, za sada je vrlo puna, čak nekarakteristično za frankovku, stari vinograd odradio svoje.
Link to comment

Čudno je da tražiš punoću u frankovki. Nije samo iznad vojvođanskih, već i iznad mađarskih, pa i austrijskih, bar što se tiče stila.Ova je puna, zrela, kompleksna, pogotovo 2006.i kad već, je li, hvalimo.uskoro će pustiti na tržište novi pino noar 2009.tvrdim i stojim iza tvrdnje da je to najbolji srpski pino do sada.prva berba toga me, u najmanju ruku, nije bila dojmila, druga je bila korektna, ali sa problematičnom cenom za to, ali ovo je...e sad, cena, da.od novog, ne preskočite novi Kišov rajnski (misterija). veoma dobro.uz to, napravio je i nešto što hoće da nazove Slatka Misterija (savetovao sam ga da to ne radi) , rajnski koji i nije sladak, već polusuv, onako, nemački tip. e to je jako dobro. kad i kako će ga pustiti u prodaju, ne znam.ja sa nestrpljenjem čekam i molovinski merlo, rekli su da izlazi do nove godine (probao si gazzo), to je bila babaroga u najavi.usput, većina belih vina, ovako sirovo i mlado što sam probao iz 2012., najavljuje solidno problematična vina. kuvane arome, prezelo voće, visoki alkoholi, problemi sa ekstraktima.užasna godina.

Link to comment

Probao sam obe varijante Kišovog rajnskog i,nema šta, obe su odlične. Cena u podrumu 600-700 din, skroz prihvatljivo...A kad se već spominju Karlovci, mene je oduševio Vinumov Zlatni italijanski rizling 2011., voćan, cvetan, mineralan, za cenu od 500 din kicks ass

Link to comment

jel si pio vinumov sovinjon krsten sa malo semijona, meni je to toliko dobro bilo sva 3 puta kada sam pio potpuno razlicite berbe, ukljucujuci i onu za koju sam mislio da ce bit seri ili nesto slicno tome, neka 2005 ili 2006 koju su izvadili na zekinom salasu ko zna odakle, sa flekavom i raspalom etiketom, vino ispade vrh za te pare

Link to comment
jel si pio vinumov sovinjon krsten sa malo semijona, meni je to toliko dobro bilo sva 3 puta kada sam pio potpuno razlicite berbe, ukljucujuci i onu za koju sam mislio da ce bit seri ili nesto slicno tome, neka 2005 ili 2006 koju su izvadili na zekinom salasu ko zna odakle, sa flekavom i raspalom etiketom, vino ispade vrh za te pare
Uf, uf, pa to mi je reper za domaće sovinjone. Neverovatna cena od 700-750 din... Ovaj 2011. je toliko pun ekstrakta i alkohola (čini mi se nešto preko 14%) da u ustima traje do jutra. Mislim da mi je prvi koji sam probao 2007., a i meni se čini da im svako vino nosi pečat berbe, ovaj talijanski iz 2010. nije imao toliko žive kiseline... Inače, svi vinogradi su im u karlovačkom ataru, i kako sam čuo redukuju prinos, što očigledno ima efekta.
Link to comment

eto drago mi je da se razumemo, isti slucaj i ovde. posebno mi je dobro otkrice da u srbiji ima belo vino koje moze da izdrzi vise od par prvih godina. dole u zupi prakticno nista (po priznanju i gaginom i milomirovom). a cilicev fume blanc menja ukus tokom prve godine kada izadje na trziste tako intenzivno od dobrog ka sve slabijem da ne zelim da zamisljam nasta bi licio posle recimo 5 godina.

Link to comment
Čudno je da tražiš punoću u frankovki. Nije samo iznad vojvođanskih, već i iznad mađarskih, pa i austrijskih, bar što se tiče stila.Ova je puna, zrela, kompleksna, pogotovo 2006.i kad već, je li, hvalimo.uskoro će pustiti na tržište novi pino noar 2009.tvrdim i stojim iza tvrdnje da je to najbolji srpski pino do sada.prva berba toga me, u najmanju ruku, nije bila dojmila, druga je bila korektna, ali sa problematičnom cenom za to, ali ovo je...e sad, cena, da.
Pa nisam mislio na punoću tipa c. sauvignon već neku notu iznad standardne frankovke jer ako nema taj mali plus ne vidim razlog da ide sama u bocu posebno na našem tržištu koje ne voli frankovku. Ja čekam proleće da vidim da li će zadržati to što sada ima a ako ne zadrži ide u kupažu. Opet ponavljam, to je stvar ukusa a verovatno i iskustva. Meni je ovo prva godina u proizvodnji a onih 20 degustiranja mi sada ne deluju ozbiljno već mi služe kao iskustvo u kom smeru treba da idem a put do toga je vrlo dug, verovatno još 20 godina... Eto npr. Aleksandrović sada u decembru slavi 20 godina od kada je napravio prvi Triumf pa ne bi bilo pristojno da poredim njegovu i moju frankovku ili bilo koje drugo vino ma šta ja mislio o njemu ili njegovom načinu pravljenja vina, posebno belih.... mada moram da izdvojim rizling od 4 klona koji mi se vrlo svideo.Slažem se za pinot noir, prva godina apsolutno prebarikirana za svačiji ukus a 2009. sam probao i vrlo mi se svidela. Nadam se da će malo više da se posveti crvenim vinima.
Link to comment

Pa ajde kad vec pricamo o best baj....Banacanin,svrati u Melence kod Gvožđana da probas novi Rajnski rizling za 300din(uopste ne zaostaje za Kisovim,koji takodje volim)....a sto se tice sovinjona...best baj(po meni)je vinarije Quet,na sajmu je kostao 500din,fenomenalno vino u tom cenovnom rangu...mozda i Petroviceva sila 250-300din...Inace Quet sovinjon 2011 ima 14,8alkohola

Edited by dvebajage
Link to comment

Dobar je Petrović... Ima velik asortiman sortnih vina po više nego pristupačnim cenama mada je meni i ove godine hit njegov roze... Šteta što se opredelio za rinfuzu... Mada, vidim da je kupio nove barik-buriće u koje je ubacio prošlogodišnji kabsov

Link to comment
Uf, uf, pa to mi je reper za domaće sovinjone. Neverovatna cena od 700-750 din...
to jeste dobar sovinjon, ali taj alkohol koji pominješ je zapravo jedino što mu smeta, previsok je. Ima jako dobar odnos cene i kvaliteta, slažem se, kao i njihov italijanski.vezano za italijanski, čini mi se da su i drugi vinari na Fruškoj gori u poslednje dve berbe jako digli standarde na gore, ko zna, možda jednog dana krenu stazama kojima su odavno otišle zapadne komšije koje prave isto to, samo pod imenom graševine
svrati u Melence kod Gvožđana da probas novi Rajnski rizling za 300din(uopste ne zaostaje za Kisovim,koji takodje volim)...
Gvožđan je odličan, dobar mu je i roze, zapravo jedan je od najboljihod tih malih vinara u srednjem Banatu, međutim, to još uvek nije za poređenje sa ozbiljnim vinarijama.njegov rajnski je dopadljiv i zdrav, ali prefermentativan, neupeglan i bez potencijala za razvoj. Gvožđanu zaista fali enolog, međutim, svi oni sa svojom produkcijom i cenama teško mogu to sebi da priušte.
Pa nisam mislio na punoću tipa c. sauvignon već neku notu iznad standardne frankovke jer ako nema taj mali plus ne vidim razlog da ide sama u bocu posebno na našem tržištu koje ne voli frankovku.
vidiš, ja mislim da je Vizija imala baš tajh dodatno plus, koji frankovke uglavnom nemaju. ona je zaista redak primer da se od frankovke pravi nešto što nije samo dopadljivo, jednostavno vino voćnog karaktera, i obično lagano do umereno puno, koje mora da se popije u dve godine od berbe.mislim da nepopularnost Vizije nije proporcionalana njenom kvalitetu (pogotovo, što je gazza napisao - odnosu cene i kvaliteta) , a pre svega zato što ljudi imaju predrasudu ( najčešće sa pravom) prema vinima od frankovke
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...