Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Uf jeste ali se vec vidi plod rada pa ide lakse... Sa grožđem završeno prošli vikend pa sada ostaje pretakanje i negovanje.Čim bude neki ljudski proizvod biće i degustacija :)

Link to comment

samo napred, LL, iskreno se divim svakome ko se usudi :wub:ja nocas lagano stukla skoro celo ovo.miris fenomenalan, malo ubija kiselina dok je u ustima, ali niz grlo je vec bolje. i obara, sto je odmah na prvi gutljaj jasno, ali u konacnici bude kvalitetno obaranje. ostalo ga je mozda jos dva gutljaja, taman da vidim kakvo je danas.hvala darovatelju :heart:sto se vas ovde tice, ne mogu ja bre da vas pratim, nejaka sam, ali samo vi izvestavajte redovno ^_^

Link to comment

sinoć u Riznici vina (kod Zire) Wine Fine organizovao degustaciju prve ikad flaširane bagrine.odradio Matalj par stotina boca, nije za prodaju, još eksperimentišu, ali hoće da rašire to u vinogrdu i da proizvode oszbiljnije količine.vino interesantno do kraja, iako je bilo raznih komentara. miris na tragu kajsija, kruški i nečeg herbalno - začinskog, liči na vionje pomalo. istina, miris nije nešto intenzivana, ali ovi iz vinarije sami kažu da je još traže.inače je i dosta nežno obojena, mada ima grožće slično pino griđu, dakle može da se proizvodi i kao bakarno vino, ako se grožđe macerira.u ustima solidno puno i dosta alkoholno, mada, bilo je nedovoljno ohlađeno. kao i većini solidnih vina, ima šta da mu se doda i oduzme, ali generalno, sjajno je da neko ozbiljno gura lokalne sorte, a ne zanosi se samo šardoneom i kaberneom.

Link to comment

aaaaa :frust: :frust: :frust:ja dobio uzbunu pa morao da otkazem prisustvo, a proletos mi je matalj pricao o tome, tj o zelji da izgura bagrinu uprkos tome sto mu svi "strucnjaci" enolozi godinama sufliraju da se od bagrine ne moze dobiti vrhunsko vino.

Link to comment

slazem se da bez ambicije i pomeranja granica nema posla, ali gde pise da svako vino mora da bude vrhunsko? u tom slucaju "vrhunsko" ne bi postojalo.ja cu uvek da se iskezim oko glave na flasu zlahtine, na primer, iako od nje ni pomocu carobog stapica ne moze da bude ni priblizno vrhunsko vino.svi su maheri, ako njih pitas, a imamo u najboljem slucaju-prosek, sto je u stvari sjajno s obzirom na to da se ovde oko vina okupljaju pokondirene tikve (da izvine ona hedonisticka manjina) i svi piju samo vrhunska vina. i svi su strucnjaci. mos misliti.drago mi je da je jos neko poceo da se fura na autohtono i nadam se da ce se pojaviti na trzistu cak i ako ne ispadne vrhunsko.

Link to comment
aaaaa :frust: :frust: :frust:ja dobio uzbunu pa morao da otkazem prisustvo, a proletos mi je matalj pricao o tome, tj o zelji da izgura bagrinu uprkos tome sto mu svi "strucnjaci" enolozi godinama sufliraju da se od bagrine ne moze dobiti vrhunsko vino.
jbg, imaš bocu, ko i uvek ;)nego, on je ozbiljno krenuo da istražuje okolo, otišao čak i u Dragašan, u Rumuniju i na neki univerzitet tamo, oni su zapravo bili tiu koji su mu rekli da odustane. Rumuni je zovu Bragina de Dragasan, ali je tamo više nema.nije kod bagrine upitan kvalitet vina, već problem sa oplodnjom. ona ima funkcionalno ženski cvet, pa joj za oplodnju treba druga sorta i teren gde pirka vetar, kako bi rodila kako treba. zato je zapostavljena uglavnom.inače, prof Laza Avramov je u onoj svojoj knjizi koja je do danas praktično jedina ozbiljna studija sorti i klonova u bivšoj YU naveo bagrinu kao jedinu belu autohtonu sortu koja može da daje vrhunska vina.
slazem se da bez ambicije i pomeranja granica nema posla, ali gde pise da svako vino mora da bude vrhunsko?drago mi je da je jos neko poceo da se fura na autohtono i nadam se da ce se pojaviti na trzistu cak i ako ne ispadne vrhunsko.
sve se slažem, a hoću da dodamto "vrhunsko" je dosta problematičan termin, odnosno termin koji se dosta široko tumači, naričito kod nas. izvorno, u srpskom imaš kategoriju vrhunskih vina (posle stonih, stonih sa geografskim i kvalitetnih) i sve to se odnosi zapravo na poštovanje određenih zakonskih odredbi, a napravljeno je kao neki krosover, odnosno rešenje koje je trebalo da pomiri principe određivanja kvaliteta na osnovu geografskog porekla (podneblje, teroar) sa čisto kvantitativno - merkantilnim pristupom vinu u vreme socijalizma. i to vučemo do dan danas, mada je donet novi zakon o vinu koji se još ne primenjuje u punoj meri.pitaj nekog ozbiljnog stručnjaka da ti definiše "vrhunsko" vino. pogledaće te u čudu ili se nasmejati. šta to znači zapravo? dobro vino? vino za zašićenim poreklom (AOC) ? vino koje je napravljeno u skladu sa zakonskim odredbama ya vrhunsko vino? vanredno dobro vino? skupo? ko to da odredi i kako?i greška je misliti da vina poput žlahtine ili tamjanike ne mogu da budu vrhunski dobra. mogu. u svojoj kategoriji laganih, svežih vina koja traju svega par godina. takva vina ne možeš i ne treba da napraviš od šardonea.pa ti i u Bordou možeš da kupiš vino (cab .- merlo, npr) koje ima AOC oznaku (recimo, ekvivalent našem vrhunskom) a košta 70 centi ex cellar i realno je loše.dakle, to sa "vrhunskim" i nevrhunskim je makaršta, otprilike kao i natpis reserve, samo što je ovo prvo institucionalizovano.ne poznajući uopšte koncept teroara i ne zamarajući se time, vinari Novog sveta su to lepo rešili. kvalitativnih kategorija te vrste uopšte nema, a reputacija i sam kvalitet određenog vina, od koje god sorte da je napravljeno, određuje i njegovu cenu i poziciju na tržištu. Edited by banatjanin
Link to comment

slazem se u potpunosti.al me dovodi do ludila ovdasnja tipicna nadobudnost i arogancija i taj stav kao da je neko izmislio nesto u najmanju ruku.naravno, da jeste izmislio, ponasanje bi bilo sasvim drugacije.zato mi je muka od vin(ar)skih okupljanja, iako su idealna prilika sto se samih vina tice, da covek koliko toliko bude u toku.

Link to comment
  • 4 weeks later...

За сретину коју се спремам да испечем купио Блатину винарије из Читлука 2007-мо. Вредили или да идем по неку боцу Малбека?

Link to comment

mataljev kremen 2010 sa novom cenom koja je otprilike duplo veca nego pre 2-3 godine kada se pojavio na trzistu. zasto uvek mora da ispadne ovako, kao da proslogodisnjih 750-800 din u radnjama nije bilo dovoljno?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...