Jump to content

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Jbt, u Srbiji sve organsko.
Za Gagu znam provereno da ne koristi selekcionisane kvasce, za ostalo nisam siguran. Znam da su ga nasi enolozi koji rade vina po Srbiji terali da krene sa kvascima, argument im je bio tipa: "Gago, da si koristio kvasce ne bi ti se desila 2004...." Ali Gaga nije hteo da krene sa kvascima. Mada znam da kontrolise ove ljude od kojih kupuje grozdje po Zupi, ali je imao problema, oberu grozdje pre nego im on kaze, prskaju, mada ih je sad doveo u red pa ga slusaju.
Link to comment
Dragoslav Ivanovic | 20/12/2011 12:32Prvo,zelim da se zahvalim Politici na objavljenom tekstu i s obzirom da nisam znao da ce se objaviti, moram da prokomentarisem deo clanka u kom je pogresno interpretiran originalni tekst.gde se pominje da u proizvodnji vina ne koristim selekcionisane kvasce, a ne da je proizvodnja organska.Tekst moze da navede citaoce da pomisle da proizvodim organska vina,sto nije tacno a sto bih zaista zeleo, ali jos ne radim.Nadam se da ce moj komentar biti objavljen. Zahvaljujem se jos jednom redakciji Politike,kao i svima koji su ostavili komentar i cestitke.S postovanjem,Dragoslav Ivanovic.
Link to comment
...nasi enolozi koji rade vina po Srbiji terali...
no coment.
Dragoslav Ivanovic | 20/12/2011 12:32Prvo,zelim da se zahvalim Politici na objavljenom tekstu i s obzirom da nisam znao da ce se objaviti, moram da prokomentarisem deo clanka u kom je pogresno interpretiran originalni tekst.gde se pominje da u proizvodnji vina ne koristim selekcionisane kvasce, a ne da je proizvodnja organska.Tekst moze da navede citaoce da pomisle da proizvodim organska vina,sto nije tacno a sto bih zaista zeleo, ali jos ne radim.Nadam se da ce moj komentar biti objavljen. Zahvaljujem se jos jednom redakciji Politike,kao i svima koji su ostavili komentar i cestitke.S postovanjem,Dragoslav Ivanovic.
kada kažem iskren i pošten u svakom, najsitnijem detalju svog posla i života i kada kažem da niko više od njega nije zaslužio taj Wine Spectator, na ovo mislim. Moj duboki naklon Gagi Ivanoviću.
Link to comment

Ne znam da li u Srbiji postoji sertifikacija za organsku proizvodnju, pošto je to jedina (kakva takva) pouzdana informacija da je nešto organski proizvedeno. U protivnom, to svako može da kaže. A i sertifikat ima smisla samo ako se implementira kako treba.Ne da ja lično mislim da je etiketa "organski" bilo kakva vrednost sama po sebi. Dapače.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

S tim u vezi (veoma dalekoj), evo sta se pilo pre 80 godina na nasim prostorima. Cena Politike je bila 1 dinar, radi poredjenja. Vrlo otprilike, vino od 10 din je nesto kao danasnje od 300 din. S tim da slutim da su ova vina bila u 1L flasama, a ne buteljkama, sto znaci da su bila cca 25% jeftinija po tom osnovu.vinon.jpgRuzica (crvena), ili Kevidinka, vrlo prinosna sorta, ne bas poznata po sortnim karakteristikama, 6 dinara. Smederevka, nasa uzdanica i bela siguracija, 7. "Zlatna kaplja", 8 din. Zvuci kao 'brendovano' ime, premda postoji mogucnost da se radi o sortnom vinu. Ne mogu da nadjem neki respektabilni izvor, ali italijanska sorta Coda di Volpe Bianca, bila je poznata i kao Durante (i Cianca Rossa), negde se pominje kao "zlatna kaplja roze". (Od roze ili 'pink' grozdja se neretko prave bela vina, btw). Hamburg beli, 10 dinara, ocito cenjen kao nesto boljeg kvaliteta, ovde imamo zanimljivu situaciju. Ne postoji sorta pod tim imenom, ali nije iskljuceno da je ovo 'blanc de noir' vino, tj. belo napravljeno od crnog grozdja (muskat hamburg, jedna od najlepsih stonih sorti, moze da se koristi i za pravljenje kvalitetnog vina sa, naravno, muskatnom aromom - sto je nesto sto mase vole, sto bi objasnilo malo visu cenu). Za celih 12 dinara prodavala se Chasselas blanc (plemenka). Mogu to da objasnim ranim sazrevanjem (tzv. I epoha, koja je i definisana po sorti Chasselas), sto bi u uslovima varljive klime obezbedilo dobar sadrzaj secera svake godine, a time i konzistentniji nivo alkohola, sto je moglo da bude uzrok vise cene.Pino(t), za svega 6 dinara... ne obecava? Burgundac crni nije sorta za nepazljivo rukovanje, a posebno ne visoke prinose. Triumf, za 7 din. je najverovatnije slicno (ako ne i isto) sto i danasnji Aleksandrovicev Trijumf crni, tj. ponovo burgundac crni. Mozda odradjen sa malo vise paznje, ili se jednostavno prodavao 'brend' (kao sto insinuira onaj link iz proslog posta za danasnji Trijumf). Prokupac, nasa crvena uzdanica, za 8 dinara. Kaberne(t), mozda malo ozbiljnije cr(ve)no vino, za 10 din. Chasselas rouge, plemenka (crvena), takodje 10.(Glavni Savez Srpskih Zemljoradnickih Zadruga osnovan je 1895. u Smederevu, btw.) Ima na kraju i zestina, reklo bi se dosta pristupacno.

Link to comment

Bas zanimljiv oglas. Koliko ja znam crni Burgundac je isto ili vrlo slicno sto i Pinot Noir, barem su mi tako rekli u Francuskoj. Mislim da tadasnji Triumf nema nikakve veze sa aleksandovicevim mada je moguce i da gresim... Fine cene i preko 2L ljudi vrse dostavu :)

Link to comment

Jao Indy, mislim da takav ton ne moras prenositi s politickih topika na ovaj ovde... Ovde su malo drugaciji sagovornici pa se samim tim koristi i drugaciji ton. Ne, ne znaju svi da su te dve sorte iste niti je ovo neki elitisticki topik gde svi znaju sve i bave se intelektualnom masturbacijom. Da svi znaju ne bi bilo potrebe za topikom.Ja sam napisao "Mislim da tadasnji Triumf nema nikakve veze sa aleksandovicevim mada je moguce i da gresim..." To ne znaci da ne znam da se njegov triumf ne pravi od Pinot Noir-a vec da mislim da je ime preuzeo nevezano za taj stari naziv. Mada to uopste nije toliko ni vazno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...