Jump to content

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

I treba da prate, mogli bi nesto i da nauce ovde. <_<Nego, pomenuo si da je Oplen rajnski rizling - koliko kosta u maloprodaji? Bas me zanima kad dodjem tamo da uporedim sa pravima u istoj cenovnoj kategoriji :)Vec sam se jednom cudio sto nikom ne pada na pamet da uveze rizling iz Nemacke, sta se ovde moze kupiti za 7-8 evra je cudo, a vec se i za 4-5 mogu naci odlicna vina.
800 dinara, plus minus je kod nas na policama. ali nemoj da porediš, najebaće Oplen.gazza je već napisao kakva je reputacija rizlinga u Srbiji, nažalost. to džiberi jednostavno neće da piju, pa da je ne znam kakav. pre par godina jedan entuzijasta je uvozio Anselmann http://www.weingut-anselmann.de/weissweine.html?&L=1 i to solidnu selekciju, i ispušio rekordno, u 6 meseci. bilo je ovde i nekih besmislenih uvoza sa rizlinzima od po 50 evra, a sada može da se pronađe par interesantnih uvoznih, Markus Molitor pre svega. krenula je neka autsajderska firma da uvozi nešto austrijsko i nemačko prošle godine, znam da su bili puni sebe (ko i svi koji počinju taj posao u Srbiji, samo se brzo izduvaju) ... aha, evo ih: http://www.vrhunskavina.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=5&lang=sr , i vina im više nego solidna, samo ih ne viđam nigde, da li još rade, ne znam.meni je stalno u glavi da za celih 6 evra, kad je rizling tema, može da se kupi na primer ovo: http://www.malat.at/ nema tu dalje šta da se priča. inače, onaj Ivanovićev rizling, 2006. čini mi se se još uvek drži u bocama i neverovatno razvija. školski: dunja, kitnkez, benzin. iskopaću bocu negde.... i nešto mislim, a da okuvamo jednom jedan forumaški blind tasting?
Link to comment
Pravu malvaziju u rinfuzi ima Damir Dobravac iz Rovinja,pa ako te put nanese,steta je ne probati...
Ja sam u Istri kad god mogu i imam mogucnosti tj. 2-3 puta godisnje i tako vec godinama. Imam prijatelja u Puli pa sam tako s njim upoznao, mogu slobodno reci, vrlo veliki deo Istre sve do najmanjih mesta. U Rovinj skoro vise ni ne svracam (to prepustam novopecenim turistima koji znaju samo za Rovinj) ali cu se sigurno raspitati. Hvala na informaciji :)
Link to comment
ko ce bolje od tebe :)ako te ne mrzi, naravno...
Ne mrzi me, samo ja sam daleko i nisam baš u toku. Morava je sorta za bela vina nastala ukrštanjem neke austrijske sorte (Fruehrot Veltliner - koja nema veze sa veltlincom zelenim, osim po imenu) i Muller Thurgau (koji je potomak Rieslinga i Madeleine Royale). Znači unutarvrsni hibrid iliti križanac koji ima neke veze sa ovim sortama koje su mu roditelji.To je sorta. E ona može da se gaji organski, a vino takođe može da se pravi organski. Što su 2 odvojene stvari (organski gajeno vs. organski spravljeno). "Organski" način pravljenja nečeg znači da se koriste uglavnom sredstva prirodnog porekla, ne (sintetički) proizvodi hemijske industrije. Taj termin je neodgovarajući, ali je suviše zaživeo da to neko sad promeni, a drugo to je veoma, veoma duga priča. U starije vreme se koristio termin "biološka proizvodnja", za u suštini istu stvar, a mnogo bolji termin.Naravno, ništa od ovih vina sa linka nisam probao, to će morati da prokomentariše neko drugi... Ja volim da pijem lokalno proizvedeno, a to je patrijotskije i ekološki svesnije. ;)
Link to comment

Indy je u pravu, međutim ja ne bi da komentarišem detalje te vrste. čak ni sam izbor, slagao se s njim ili ne.jedino mi smetaju tri Jelićeva vina na listi,jer Đurđa radi u vinariji Jelić.međutim, ovo je neobavezna selekcija, potpuno lična, za lagani časopis koji se deli besplatno po tržnim centrima. i može joj se.toliko.

Link to comment

Slatka je Djurdja ali to je njena vrlo licna lista koja pokazuje ko joj je poslodavac i s kim je u kakvim odnosima. Svako ima pravo na svoje misljenje.Kao sto rekoh, slatka je ;)* mislim da bi bilo bolje da je podnaslov stavila za naslov. Ja licno nikada ne bih mogao da potpisem takvu listu koja slovi "Najbolja...." posto je to u vinskom svetu vrlo fleksibilan pojam. Mnogo elegantnije je da je stavila izbor ili odabir, ovako deluje vrlo pretenciozno.

Edited by LukaLaban
Link to comment
* mislim da bi bilo bolje da je podnaslov stavila za naslov. Ja licno nikada ne bih mogao da potpisem takvu listu koja slovi "Najbolja...." posto je to u vinskom svetu vrlo fleksibilan pojam. Mnogo elegantnije je da je stavila izbor ili odabir, ovako deluje vrlo pretenciozno.
mislim, ne tvrdim, ali skoro sam siguran, da u štampanom izdanju baš i stoji izbor ili tako nekako. mislim da ne piše najbolja...
Link to comment

U podnaslovu stoji "20 odabranih srpskih vina" a u naslovu "NAJBOLJA SRPSKA VINA". Vrlo je moguce da su naslov stavili urednici a ne ona.Nemam uvid u stampano, samo u postavljeno online izdanje.

Edited by LukaLaban
Link to comment

U novom broju Wine Spectatora ima intervju sa Gagom Ivanovicem.sad nadjoh ima u politici clanak o tomehttp://www.politika.rs/rubrike/spektar/zivot-i-stil/Cudak-iz-Zupe-koji-baca-grozdje-zbog-boljeg-vina.sr.html

Edited by kepa
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...