Jump to content

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

mislim da je drustvo bilo prilicno u pravu, ni ja ne bi ocenjivao bermet u kontekstu vina ako bas nije pod moranje.
pa dobro Bermet jeste vino-igracka i ne podleze obicnom instrumentarijumu enologije, ali jebo ga moze se oceniti po ovim osnovnim malim kriterijumima, ne? buke ili valja ili ne valja, nisu im trazili da pricaju o visnjama i sljivama nego da ga numericki ocene.izvinite, osetljiv sam na bermet...
Link to comment

ne'am pojma, ja bih se na mestu bermetologa malo vise bavio "unikatizacijom" tog napitka koji ima nekakvo vino kao polaznu osnovu ali se u njega dodaju tvari i sastojci koji ga definitivno vise priblizavaju nekakvom likeru nego onome sto nadas prolazi kao dezertno (poluslatko, slatko) vino gde se uglavnom slabo trpe kompromisi ovog tipa. koliko znam, vecina proizvodjaca se fura na "tajne recepture" cija se tajnost uglavnom sastoji u prikrivanju cinjenice da se u siru dodaje secer, alkohol a moguce i jos ponesto sto pojacava i ubrzava fermentaciju i previranje na nacin koji se danas kada se kod malih proizvodjaca forsiraju "nenasilne" metode smatra uglavnom necim sto se ne radi. kao sto recimo na rajni postoji cuveno pice "asbach" koje je u sustini vrhunski vinjak, pa to niko ne dovodi u vezu sa rizlingom koji se tu proizvodi i koji je, zasto ne pomenuti, bas tu najbolji na svetu.dopustam da gresim 100% u pristupu ali moje random iskustvo sa bermetom je da ga ljudi koji ozbiljno vole vino uglavnom ne podnose, cak i oni koji ne odbijaju dobra polu/slatka vina na kraju veceri. u krajnjoj liniji mislim da nije fer mesati bermet sa drugim dezertnim vinima kojih u srbiji fakat ima, evo ivanovic ima neku kasnu berbu rizlinga od koje pravi svoje slatko vino, ne mogu da se setim imena ali ono je radjeno onako kako bog zapoveda, pusti se da vino prezri na cokotu i bere sa prvim mrazevima kada su bobice vec dobrano sasusene a secer u njima na maksimumu, i onda takvo vino ima tih svojih 15-16% alkohola nastalih prirodnim vrenjem vece kolicine secera. ja mislim da je bermet svet za sebe, "slatko pice" koje treba brendirati kao nesto sasvim novo i drugacije i furati ga kao brend za sebe. mada priznajem da ga nisam stavio u usta jedno 4-5 godina pa sam verovatno prestrog i istripovan.

Link to comment

bermet sam prvi put pio 1998, kada se tek pojavio ponovo u Srbiji. bio je grozan. kvalitet bermeta postojano raste iz godine u godinu, i uvek se prijatno iznenadim kada probam neki novi.

Link to comment
  • 2 weeks later...
Pozdrav Stručnjacima,da li je neko probao vina Budimir i Somodyi?
Podrum Somogyi ima relativno lepa vina sa solidnim odnosom cena kvalitet. Voleo bih da neko ove moje reci i potvrdi posto bas i nisam vican u ocenjivanju vina, tacnije posle odredjene kolicine svako postaje dobro (osim onih koji mnogo vuku na sirce)
Link to comment
  • 2 weeks later...

sa priblizavanjem temperature tridesetom podeoku, postavlja se pitanje sta da se pije a jedan od mogucih i najbolji odgovora je - roze.naravno, sledece pitanje glasi: koji?birajuci vino u novom zapletu juce primetih da na vinskoj karti u kategoriji roze postoji samo jedno vino koje se nudi, i to, verovali ili ne, rubinov roze koji u maksiju kosta 160 dinara.naravno, narucio sam ga i savrseno je leglo na 27C uz prasece pecenje dijagonala style sa krompiricima i zelenom salatom. ne da je prijalo nego nije bilo nikakvih posledica koje bi se mogle ocekivati u smislu glavobolje, ubrzanog odumiranja sivih celija itd. s obzirom da je vrlo suv roze, sa jacim kiselinama, nista od bugarska ruzina vodica efekta koji ima varijanta aleksandrovica, znaci vrlo jasno, cisto i pitko vino koje vredi svake pare koju kosta.danas udjem u samisku da vidim sta se prodaje sa idejom da napravim stek ovog na gajbi za ekonomsko opijanje u toplim danima i nocimamedjutim, zbuni me izbor jeftinih rozea od kojih sva na svoj nacin obecavaju. pokusacu da se setim sta je sve bilo:ruzica - navipova, litrenjak, 12% alkohola oko 160dinrose rubin litrenjak i 0.7, oba po 10% i oko 160 dinpino roze coka (od crnog burgundca), makedonija 0.7 230 dintikves roze, poluslatko 12%, 0.7 i litrenjak, po 240 kintineki rose zaboravljivog imena, domaca etiketa, mislim da je MK vino unutra, ne znam ni jacinu, isto oko 240 kintipa vas ovim putem pitam - sta od ovoga pijete, i zasto? ne pitam iz neke ciketanske varijante ali mi je malo dosta prodavanja muda za bubrege u vinskom svetu, narocito otkako sam se po milioni put uverio da tikveska smedervka od litar suta dupe u poredjenju sa 5x skupljim srpskim vinima koja vam masu sa bilborda:)

Edited by gazza1
Link to comment
Ja dok sam pio vina redovno je na meniju bio Tikveš roze, za moj ukus fenomenalno vino
Odreci se vina za mene je ka' odreci se jednog deteta, vino, pivo, dobra sljiva, sve su to moja deca :lol:
Link to comment
otkako sam se po milioni put uverio da tikveska smedervka od litar suta dupe u poredjenju sa 5x skupljim srpskim vinima koja vam masu sa bilborda
heh, upravo je preporucio za spricere, pa dosao ovde i naleteo na ovo. cini mi se da razvijam ukus za vina
Link to comment

mda, a mogu u odbranu svoga ludila dodati i rubinov roze, 0.7 i da nije 168 dinara u maksiju bilo bi solidan mamojebac(izbegavajte litrenjak od iste firme, to sladi malo vise nego sto nam treba:))

Link to comment

Već godinama gledam matorce sa Dunava (konkretno clanove 4. jula, solidno osvedocene alkose) kako sabijaju spricere od pomenutog rozea. Od relativno skoro i mi (relativno mladji clanovi, ne bas tolko osvedoceni alkosi) smo se navukli na isti nacin spricerisanja.

Edited by C žeton
Link to comment

inace kljuc uspeha pomenutog rozea je da pazite na datum flasiranjabanatjanin i ja smo u kafani juce dobili bocu koja je punjena u oktobru prosle godinei koja je naravno mirisala na kominu (sto nama nije smetalo, sta reci, da je sabijemo bez problema)kada sam dosao kuci i pogledao datum punjenja ovih boca koje imam u frizideru, naravno - kraj aprila ove godine, razlika nebo i zemlja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...