Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Evo da odgovorim. Dobili dve flaše na poklon i juče popili jednu. Dobro vino, moja svastika koja se baš razume (bar tako kaže :)) kaže da je odličan, baš pravi burgundac.

Link to comment

Tesko sr...nje,probao sam i zazalio sto sam bacio 750 kinti. I kazem sebi da necu vise nikada kupiti srpski burgundac,ali uvek se zeznem. Domaca vinarska scena je blago receno pukla. Niko ne izbacuje na trziste kvalitet a stalno se dizu cene. Na prste jedne ruke se mogu pobrojati kvalitetna domaca vina a da pri tom nemaju abnormalne cene.Ovo konkretno vino je slabo,nema skoro nikakvu aromu,ima jake kiseline i nikakvu zavrsnicu. Mozda je jos mlado ali po meni nema supstancu za dalji razvoj u flasi pa stoga ne preporucujem kupovinu istog.

Link to comment

cilicev fume je jako dobar, jedino srpsko vino u zoni 1000 din koje vredi tih paratarpos od tike vrbice, 670 direkt kod njega, best buyostalo stvarno ne bih komentarisao

Link to comment
  • 3 weeks later...

ne mogu da se setim da li mi se ikada desilo da mi pukne pampur kada otvaram vino, a upravo to mi se desilo veceras kada sam otvarao vrlo zanimljivo a bogme i ne bas jeftino (200 kuna) enjingi venje kasnu berbu iz 2003. cep je otisao u paramparcad i na kraju zavrsio u samom vinu tako da sam kao debil sipao vino u casu preko male cediljke, uz minimizaciju stete - nije bilo krupnih opiljaka plute ali je svejedno nesto sitnijih komada zavrsilo u casi. sreca pa je vino ispalo odlicno uprkos svemu pa se nisam mnogo nervirao.anyway, samo da kazem da ko voli teza, odlezala, blago oksidirana, barikirana bela vina neka ne zali para ako naleti na ovo. koliko vidim u pitanju je nekakva kupaza svega i svacega (traminac, rizling, grasevina, sivi pino, sovinjon blan) sa kutjevackog vinogorja koja je dobrano odlezala u hrastovini. iako se oseca oksidiranost ipak bizarno vino nije mrtvo, ima neku dobru svezinu pored ocekivanog spektakla na jeziku tj nosu, ko sta vise voli. uz sve to vino ima preko 14% alkohola i realno je ubica. preporuka, u svom fahu.

Link to comment

ne znam da li sam ti rekao da je Venje 2000 i neke pokupilo Dekanterovu nagradu za najbolje belo vino na svetu u kategoriji cene do 10 funti ... naravno, odmah posle toga je pocelo da kosta 20 funti (sto ne znaci da ne vredi novaca).

Link to comment
  • 2 weeks later...
Pre nekoliko godina je Larko doneo po flasu tog Enjingija iz 2003. Uopste mi se nije svidelo. Solidniji gevurc jede Venje za dorucak. Nagrade su zlo.
solidniji gevurc i Venje se daju porediti koliko i Chateau Latour sa Penfolds shirazom. dakle pitchke i krompirache.
Link to comment

mislio sam da je taj venje od tebe a zapravo je od larka.u dubokom si krivu, jedino sto ti je tada za razumevanje izlozenog nedostajalo predznanje o oksidiranim vinima. ovo je ozbiljan mamojebac za vecinu tih slovenacko istarskih takmaca...

Link to comment

sticajem nesrecnih okolnosti (mogao sam da biram izmedju toga i vranca pro cordem) sinoc sam otvorio zivkovicevu strastodgovorno tvrdim da je to najgore vino ikada napravljeno u srbiji a mozda i sireprvi utisak je da vino fermentira, a onda se taj ukus pretvara u neku cudnu, otuznu slatkocu koja je valjda posledica kupazesve u svemu - nema sanse da moze da se pije, odustali smo posle 2 gutljaja. ja probao posle sat pa posle dva sata iz ciste radoznalost, u medjuvremenu potpuno oksidiralonisam neki vinski snob i bez problema mogu da pijem vrsacku frankovku od 150 dinara i razne rinfuze od 200 din litarali ovo je neopevano djubre, na stranu cena od 800 dinarazelim da verujem da mozda moze da se napravi neko lepo sirce. kad smo vec kod toga, kako da to uradim? ranije sam nesto pokusavao na tu temu ali se vise ne secam detalja. bese ostavim otvoreno na terasi, sipam kasicicu dve nekog sirceta da ubrza kiseljenje i to je to, jel da?

Link to comment

dva supene kasike dobrog vinskog sircetai nemoj da drzis na terasi, vec u kujni, na toplijem. ostavi otvorenu bocu.ja cesto natrpam i kojekvih zacina i granja unutra, da macerira. efekat moze da bude iznenadjujuce dobar.posle jedno dve nedelje probaj, ako nije dovoljno kiselo, ostavi jos. kad bude kako zelis, procedi, zatvori bocu i stavi u frizider, tako ces spreciti dalje stvaranje sircetne kiseline.da, znas, ne moze da bude prekiseolo. jednog momenta stane.a propo vina... znas ko ga je potpisao, rekao sam ti. pa sam izvuci zakljucak.

Link to comment
  • 2 weeks later...

podigla se poprilična frka poslednjih dana među pripadnicima vinsko-vinogradarsko-vinarske sekte i satelitimaod odobravanja malobrojnih (ja sam medju njima), do uglavnom klanovsko - konspirativnog domunđavanja i upiranja prstom.jer niko ne zna ko je on, a voleli bi... xe, xe..u velikoj meri se slažem sa njegovim stavovima. http://winedecoding.blogspot.com/kao što sam prilično siguran i da navrati ovamo ponekada. tako da : go, Jordan, go!

Link to comment

konacno:)i ja sam se prepoznao u skoro svim postovima vezanim za vina koja sam piosem cilicevog fumea, popio sam sigurno 7-8 boca i nijedna se nije osecala na lepak i acetonmada moram da kazem da su poslednje 2 boce koje smo popili 31.12 bile malo "cudnije" od prethodnih koje su bile cistije u ustima i na nosu. moguce je da vino "radi" na los nacin.

Link to comment

odlicno!Slazem se za vecinu vina.Sto se tice Misinog Sauvignona ja sam ga jednom probao i bio mi ok, za razliku od Cabernea koji je stavrno los. Jedno od nasih losijih crvenih vina koje sam probao prosle godine.Rodoslov sam probao pre 2-3 godine kad je vino bilo interesantno dosta vocno na nosu, aroma borovnice,kupine, sljive imalo je i arome zacina koje su se osecale u pozadini vocnih aroma, na ukusu je bilo dzemsato, dosta voca. Ali je verovatno celavi opet preterao sa drvetom kao i kod Trijumf Noira koga je drvo ubilo i pojelo mu svi svezinu i vocnost.Ako mu je cena 35 jura onda je Boza prso skroz, za te pare mogu da se piju ozbiljna vina iz Spanije, Italije, Portugala i Francuske!

Link to comment

krajnje je vreme bilo da neko na pravi, zdrav nacin ustalasa nasu usnulu (da ne kazem ustajalu) vinsku baricu! :s_d:nisam jos sve procitala, ali je stil i ton sasvim prikladan, nevezano za ne/slaganje s ocenama.bicu i ja robert dzordan kad porastem i odem u penziju, nadam se prevremenu & finansijski masnu, sto ce biti preduslov za pomenuti hobi (posebno kad su srpska vina po sredi; kosta ta uzaludna potraga za kvalitetom) :Pnecu o cilicevom proizvodu, jer ga nisam ni omirisala, ali me je diskusija povodom te kritike poterala da se masim najsvezijeg cime raspolazem, gde su navedeni podaci o vinarijama i nabrojani enolozi.situacija je (bila) ovakva, a naravno da nisu svi obradjeni:dakle, 46 nabrojanih vinarija koristi usluge 18 enologa, a ostali su jednostavno vinari. ovi drugi imaju moje postovanje, kakvi god da su.od tih 18, na kombinate "otpadaju" cetvorica (vrsacki vin. i rubin).od preostalih 14, dvojica su, reklo bi se, izmislili vinarstvo.-vlada nikolic:dibonis, mackov podrum, aleksandrovic, stemina, konsultant kod spasica.-jovan popov:kis, kosovic, kovacevic, radosevic, dulka, janko, zivanovic.cilic, ne znam jel stariji ili mladji (zoran), pomenut je samo kod "do kraja sveta". jebes vinarstvo u kojem se malo ko izdvaja, a i to po principu praska (u smislu kratkotrajne utemeljene ili neutemeljene slave ili kvaliteta, ali i neminovne propasti, i gde su poznati enolozi i vinari, a tek na kraju vina koja prave. mislim, koga zanima ko je, imenom i prezimenom, iskopao kvalitetne krtole krompira?! ok, vino je specifican prozivod, slazem se, ali ja pojedine velikane poodavno ne mogu ocima da vidim, sto nije normalno. medjutim, gde je vino vrlo diskutabilno, isticu se drugi faktori, a cak su i meni poslednjih meseci zanimljiviji tracevi od samih vina. predaleko smo mi od onoga kako bi trebalo da bude, i cini mi se da smo svakim danom sve dalje i dalje.propast uzrokovana sektastvom, nazovi-trzistem i prodavanjem magle.srpska posla. koja cu ja i nadalje da pratim iz loze, hvala lepo.p.s. o pomenutom cilicevom fumeu imate i ovde, simpatican blogic takodje, ali dzordan je hit, za sada. mene ne zanima ko se krije iza tog bloga, samo neka nastavi u istom maniru i redovno.zakljucak: kritika je ponekad zabavna i citljiva, ali nema leba dok se covek sam ne prihvati buteljke; bar oni kojima nije ubijena volja ^_^a i vi biste mogli ovde redovnije da izvestavate, za nas pozadince iz loze;)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...