Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Sovinjon nisam probao ali rizling jesam i on mi je ostao u secanju kao lepo vino,i ima fine kiseline,i veoma eksplozivan buke sa mirisima cveca i voca.Secam se da mi je to vino delovalo kao ekstra izbalansirano sa savrsenim odnosom kiselina i slasti.Za mene ocena 4/5. Medjutim taj cabernet orasac ako se dobro secam imena,prva flasa mi se dopala a druga onako,delovalo mi je da ima malo jace kiseline i da je prilicno kratak,ali moram da ponovim pa da utvrdim utiske.Ostalo mi je da od te vinarije probam jos merlo i sovinjon,ali su im cene krajnje korektne.Inace lista trenutno najboljih srpskih cabernea za mene je: 1.dibonis dicabernet(veoma ekstraktivno vino) oko 900 dindzi,moglo bi i manje2.milosavljevic villa vina (vocan i ekstra pitak),800 kinti 3.cabernet selection do kraja sveta(lepe vocne arome i bariq),1000 dindzi,mogli bi da skinu 200 kinti
vidis, slazem se sa tobom da je rizling vrbica odlican, jedino sto meni upravo to sto se tebi svidja mene zbunjunje - ja sam nabazdaren na dobar nemacki rizling iz rajngaua koji nema cvetne arome nego je onako laboratorijski cisto vino, kome masivnost pociva na kiselinama a ne na nosu - ali da ne cepidlacim ovde slazem se da je vrlo respektabilno vino i jedna od najboljih kupovina za belo vino na domacem trzistu (mislim da je 500 dinara kod proizvodjaca).cabernet je tipicno srpski, u pravu si da je kraci - mislim da nije barikiran ali mozda gresim, vec sam bio pijan kad smo stigli do njega:) - i trazi isto duze dekantiranje da prodise ali mi se svidja sto ima nekako homogenizovan ukus, pocinju da me nerviraju previse kompleksna vina (ne zbog kvaliteta nego zbog muljacine) gde ne mogu da razlucim sta pijem. meni lici na proslogodisnji villa vinum cab sov, vrlo slican utisak - dok ovaj villa vinum cab sov barrique sto je sad izbacen toplo preporucujem ko voli jace barikirana vina, isto da se malo ranije dekantira i lagano, somotsko vino. Edited by gazza1
Link to comment

veceras sam otvorio "obecanje" francuske vinarije iz rogljeva (u prevodu siril), 2007zanimljivo na prvih par gutljaja u smislu nekakve staromodnosti, podsetilo me na vino koje je moj deda pravio pre 30 i vise godina 50-tak km juznije od negotina.ali se prilicno lose razvija nakon dekantiranja, umesto da se smiri vino razvija za moj ukus prejake kiseline. stvarno ispod proseka, moglo bi da prodje kao bilo koje vino od 200 din iz samiske.inace sam kupio u rodicu, stara etiketa i nema puno veze sa onim sto sam nedavno pio u jednoj bg kafani u drugacijoj boci i sa novom etiketom.

Link to comment
veceras sam otvorio "obecanje" francuske vinarije iz rogljeva (u prevodu siril), 2007zanimljivo na prvih par gutljaja u smislu nekakve staromodnosti, podsetilo me na vino koje je moj deda pravio pre 30 i vise godina 50-tak km juznije od negotina.ali se prilicno lose razvija nakon dekantiranja, umesto da se smiri vino razvija za moj ukus prejake kiseline. stvarno ispod proseka, moglo bi da prodje kao bilo koje vino od 200 din iz samiske.inace sam kupio u rodicu, stara etiketa i nema puno veze sa onim sto sam nedavno pio u jednoj bg kafani u drugacijoj boci i sa novom etiketom.
Ako volis srpski game,onako domaci sto se kaze,nefiltriran(sediment na dnu boce),probaj vino bahus vinarije ivanovic iz smedovca(rajacke pimnice).Ima ga u radnjama Srbija sume u njegosevoj na Vracaru,tacnije par brojeva pre restorana lovac kad ides prema cvetnom trgu.To je vino onako bas iskreno,sveze,mozda ima malcice vise kiselina ali bi se to dekantiranjem ublazilo.Vino je suvo,suvo i ima prilicne tanine za game i lepe arome maline i jagode.Jedino sto ima kracu zavrsnicu ali ne mozes ocekivati cuda od vina koje kosta 400 kinti.Po meni je hit za konzumaciju uz klopu,uz rostilj ili paste.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Kupio vino refosk iz slovenije,region istra,koper,proizvodjac je vinakoper. Ugledao ga u rodi marketu i sa nepoverenjem uzeo da probam.Cena flajke na akciji je neverovatnih 360 dinara.Za te pare stvarno ne moze puno da se ocekuje od vina posebno u Srbiji,ali upravo se dogodilo suprotno.Vino je ekstra pristojno,ima tu svezinu i mineralnost koja mi odgovara,suve suve suve visnje na ukusu i pristojnu zavrsnicu.Ako ga neko pazari obavezno ga dekantirajte i smanjice se kiseline.Inace miris mu samo vredi 300 i kusur kinti.Odlican QPR.jEL PROBAO JOS NEKO? :) Evo slike

Link to comment
Jel bio neko na Beo Wine Fair-u u okviru festivala turizma? Vredi li otići, može li da se degustira i pazari?http://www.sersa.org.rs/index_s.php
Za početnika među vinopijama kao što sam ja bilo je sasvim fino. Dosta domaćih malih podruma i par distributera italijanskih, slovenačkih, grčkih i hrvatskih vina.Favoriti: Spasićeva Tamnjanika, Dingačev Postup, Crveni Mlad mesec i Jankov Zapis crveni.Grci ( tj. distributer ) predstavio 6 vina sa Krita. Meni se dojmili Lyrarakisov Kotsitali-Shyraz koji je 70% Shyraz, a 30% Kotsitali koji je valjda lokalna autohtona sorta, a dobra je bila i Malvazija od Miliarakisa.Na kraju sam završio kod simpatičnih Negotinaca koji su imali zajednički štand. Posebno mi je bila zanimljiva mlada vinarija Matalj koja je čini mi se prošle godine izbacila vina prvi put. Imaju fin Rozi game ( deluje mi kao super varijanta za svakodnevno vino u letnje dane ) i Kremen ( Cabernet Sauvignon ). Na kraju se dokrajčio sa Jovićevom Višnjicom.
Link to comment
  • 3 weeks later...
Niko ne spominje Pošip sa Korčule,moje omiljeno vino...Između Čare i Smokvice,biram Čaru... :)
Немам ништа ни спроћу пошипа из подрума Ореба из Блата, зло и наопако како је то било добро. Из нехата је неколико боца било затурено у подруму и откривено тек двадесетак година пошто су напуњене, божански.
Link to comment
  • 1 month later...

Cuo sam da su konacno izasla vina iz www.vinobudimir.com, pisao sam o njima na 62-oj straniTriada je ime vina. Triada reserva 2007 50% Prokupac, 50% Caberne, koliko sam cuo od nekih prijatelja najbolje crveno iz SrbijeTriada belo je kupaza Sauvignon, Tamjanika i Chardone.Imaju i rose - Dzulina Ruzica (Prokupac i Merlo), ime po deda Dzuli.Jel probao neko? Komentari?

Link to comment

podrum izgleda prelepo. a s obzirom da sam se upravo vratio sa vinistre i video sta se tamo prodaje u rasponu od 7 do 11 evra, mogu samo da se ponadam da budimirova udarna vina nece kostati vise od 10-ak evra u maloprodaji. u slucaju vece cene, zasto bi se iko hvatao za flasu domaceg proizvodjaca.

Link to comment

nego da prijavim par zanimljivih istarskih vinamala ppp delegacija (banatjanin & moi) proveli vikend na vinistri 2010 u porecu - festivalu svega sto je dobro u istri sa naglaskom na vinu i maslinovom ulju.iskustvo je bilo prilicno sokantno - srpski saloni vina tipa ovih po hajatu deluju vrlo bedno i sirotanski u poredjenju, koliko po produkciji a jos vise po kvalitetu vina.osnovni utisak je da je prosek malvazija i vina uopste toliko dignut u istri da je to fascinantno. mozda istra ima malo vina koja su top of the tops (ali ih ima :Hail: ) ali ima puno odlicnih ili bar jako dobrih.sto se malvazija tice upadljiva je podela na mlade tj sveze (berba 2009) i one zrelije od kojih mnoge dolaze iz bagremovih buradi.neki od apsolutnih favorita u prvoj kategoriji su benvenuti, trapan, cattunar, kozlovic i de grassi. sto se druge kategorije tice za mene je najbolji bio trapan koji je dobio zlatnu medalju za malvaziju odlezalu u akaciji kao i odlicna matoseviceva alba za koju mislim da je radjena na slican nacin. matosevic je imao i odlicnu svezu malvaziju a ucestvovao je svojim vinom u najboljoj mladoj malvaziji na sajmu - MaDeBaKo - koja je kupaza njegove, kozloviceve i de grassijeve malvazije pod americkom kapom (bastanich). treba pomenuti i neobicnu roxanichevu malvaziju koja se zahvaljujuci drugacijoj tehnici maceracije dosta udaljuje od sortnih karakteristika i pomenute svezine - sto smo mogli da vidimo i u malvaziji vinarije clai.na terenu crnih vina, dobar teran su imali de grassi, benvenuti (po nama najbolji na sajmu), roxanich, cattunar i trapan. roxanich je imao ubitacno dobar cuvee na tragu bordoske kupaze po imenu super istrian (300kn za magnum bocu) kao i jednako sjajan merlot. nagradjen je bio barikirani teran franca armana, solidan mada za nijansu temperamentniji od savrseno smirenog benvenutijevog vina koje je diskretnim hrastovim notama savrseno obuzdalo ovu zivahnu sortu. iako sam ih masio na sajmu, naleteo sam na crna vina porecke agrolagune koja su na kraju 2009 dobila 2 zlatne medalje u dekanteru - njihov savrseni, somotski i mekani crni festigia castello je bio best buy medju novim vinima (68kn na karton) isto i njihov cabernet i merlot.od muskata momjanskog, domaci je zadala familija benvenuti svojim uratkom od suvih bobica iz 2007 u super ogranicenom tirazu od 500 komada (cetiri u nasim rukama:)) sa poteza san sebastian iznad kaldira kod motovunamaslinova ulja su prica za sebe - ako sam rekao da istra ima sjajna ali ne i najbolja vina na svetu, ovde vazi obrnuto - istra trenutno ima najbolja maslinova ulja na svetu koja bez problema ulaze u izbore top 10 ili top 5 na svetu. ne zna se sta je bolje, chevalion izbor, belicevih 10 razlicitih etiketa, meneghetijeva selekcija i leccino, ipsina istarska belica, leccino, frantoio ili mesavina. sto je najludje, barem jos 20 ulja dise uz vrat ovima sa razlikama koje idu u pravcu cepidlacenja - da bi dan nakog sajma nabasali na lokalnog proizvodjaca koji pravi ulje istog kvaliteta od sorte buza u rinfuzi po ceni od 12 evra za litar (dok belic i meneghetti idu i do 60E za litar u zavisnosti od pakovanja)...prica bi mogla da potraje, ali definitvno dogadjaj vredan posete.

Edited by gazza1
Link to comment

Naravno i ja sam posetio pomenutu manifestaciju cool.gif Tradicionalno sam se najvise zadrzao kod Roxanicha, o kome sam i pre pisao, koji meni najvise prija a i znamo se. Samo da napomenem da oni ove godine nisu dali vina na ocenjivanje pa s toga ih ni nema medju nagradjenima. Kupaza je SuperIstrijan (verovatno aluzija na super toskance) koja se meni vrlo dopada a pored toga Cabernet Souvignon 2006 i Merlot 2006... rose takodje vrlo dobar dok je malvazija vrlo specificna i bogata usled ekstremno duge maceracije (mislim da je malvazija antica oko 66-70 dana a ona druga oko 30). Od ostalih bih istakao Kabolu! Porodica Tonija Cetinskog se bacila u vinogradarstvo pod firmom Capo ali sve je to jos mlado i puno sumpora tako da se i dalje drzim njihovog pevanja :P Maslinova ulja su za mene vec standardna kupovina godinama tako da imam svog malog privatnog proizvodjaca iz Vodnjana od koga uzimam za 80 KN po litru i mislim da nije nista losiji od jacih proizvodjaca koji su bili na sajmu.Sve u svemu, preko granice preneto 24 standardne boce, 2 magnuma, 6 litara ulja. Za sada moj rekord :wub:

Link to comment

moj skor je ovakav18 boca regularnih 0.75l malvazije u rinfuzi7 dezertnih 0.57.5 l uljainace sam i ja sa predubedjenjem pio vina od cetinskog ali uz hranu i na dobroj temperaturi (prehladjena su sluzena) pinot gris je vec sad vrhunski, a chardonnay vrlo dobar. malvazija samo OK u takvoj konkurenciji.za roxanicha se slazem uz ogradu da mislim da je preskup. 21 evro za 0.7 vina je preterano ali onako, bas bas. njegov teran koji toliko kosta nije bolji od benvenutijevog 2007 na primer koji kosta 11e.

Link to comment

Apsolutno se slazem sto se tice cene a to kaze i njihov direktor prodaje ali vlasnik ima politiku da koristi skupe boce, plutu, svaka berba ide u nov hrast najmanje 3 godine a ni ne zanima ga mnogo lokalno trziste tako da on ima svoju politiku. Poredjenja radi, u Italiji je vrlo dobar barolo 2004 ili barbaresco 2005 oko 20-25 eura.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...