Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Uz svo duzno postovanje prijatelju,zavidim ti na organoleptickim osobinama kada sve to mozes osetiti u takvim vinima poput Plantaza.Mislim da bi doziveo Nirvanu kada bi probao nesto poput Merlota vinarije Kis,Merlota vinarije Mackov podrum,da ne spominjem nesto jos kvalitetnije(nase naravno).Siguran sam da znas sta pise ispod imena doticnog vina-VRHUNSKO?!,a na ovima sto sam nabrojao STONO?!U principu nema losih vina,ali ipak mislim da nisu dostigli taj nivo kvaliteta da budu na ovom forumu.Ivini ako sam te necim uvredio,nije mi bila namera.
Nema ljutnje,ali da si pazljivije citao moj post ukapirao bi da sam rekao da je vino ekstra za tu cenovnu kategoriju s obzirom da se na trzistu mogu naci razne splacine iz inostranstva.Npr. cassilero del diablo merlot je po mom misljenju losije skrojeno vino od ovog crnogorskog jer je secerna bomba a uz to je previse alkoholisano cak pecka grlo.Naravno da ovaj crnogorski merlo nije chateau petrus(da ne mislis da ih ja reklamiram) ali je za te pare bolji od nekih cak i skupljih primeraka.Elem probao sam npr. i merlo makedonske vinarije Bovin za koju si verovatno cuo i taj merlo mi je sranje,veoma tanak na jeziku,puno herbalnih ukusa i nezrelih tanina a o zavrsnici da i ne govorim.
Link to comment

Pa ne verujem da im treba makedonsko grozdje s obzirom da imaju ogroman vinograd(u pravom smislu plantaze).Makedonsko grozdje treba uglavnom malim proizvodjacima koji kubure sa kolicinom grozdja.Ne kazem da ovi to ne rade ali plantaze imaju ogromne prinose pa je to malo verovatno.

Link to comment
Pa ne verujem da im treba makedonsko grozdje s obzirom da imaju ogroman vinograd(u pravom smislu plantaze).Makedonsko grozdje treba uglavnom malim proizvodjacima koji kubure sa kolicinom grozdja.Ne kazem da ovi to ne rade ali plantaze imaju ogromne prinose pa je to malo verovatno.
za toliki broj flasa na trzistu, ni 5x vece plantaze sa rekordnim rodom grozdja ne bi bile dovoljne.
Link to comment
za toliki broj flasa na trzistu, ni 5x vece plantaze sa rekordnim rodom grozdja ne bi bile dovoljne.
Ma ne zelim uopste da raspredam pricu o tome ko pravi vino od sopstvenog grozdja a ko ne.Aj sad mi molim te preporuci domace vino za koje mislis da je od naseg grozdja.
Link to comment

pisali smo vec o tome, potrazi unazad. niko ovde nije preporucivao ni radovanovica a ni plantaze iz istih razloga, ali je bilo preporuka za postene male podrume.

Link to comment
Ma ne zelim uopste da raspredam pricu o tome ko pravi vino od sopstvenog grozdja a ko ne.Aj sad mi molim te preporuci domace vino za koje mislis da je od naseg grozdja.
Eto,probaj Game Dajic Barik siguran sam da ce ti se dopasti.Tu ce tvoje organolepticke sposobnosti doci do izrazaja.Javi kad probas
Link to comment

Malo se to sve mistifikuje, mind you. Mislim, naravno da nije posteno folirati musterije (sto, ako bi se dosledno sprovelo bi bio, cenim, kraj marketinga kao discipline i prakticne delatnosti), ali nema razloga da se veruje da su vina koja su napravljena od lokalnog odgajenog grozdja ipso facto "dobra", ili bolja od onih napravljenih od grozdja (ili shire) sa distance. Svet vina je, jamacno, prepun mistifikacije.U Bordeauxu npr. znaju (lokalci) da se grozdje nocom "sheta" preko reke Gironde (sa terroira gde su parcele 10x jeftinije na one skuplje), ali sta nam to u stvari govori (osim da ima foliranata svuda)? Bice da u sastavu grozdija i nema neka posebne razlike, svakako ne one koja bi opravdavala hype i cene koje karakterisu stanovite produkte. A ako to (recimo) vazi za Bdx, onda gde je tu ex-YU?

Edited by Indy
Link to comment
Malo se to sve mistifikuje, mind you. Mislim, naravno da nije posteno folirati musterije (sto, ako bi se dosledno sprovelo bi bio, cenim, kraj marketinga kao discipline i prakticne delatnosti), ali nema razloga da se veruje da su vina koja su napravljena od lokalnog odgajenog grozdja ipso facto "dobra", ili bolja od onih napravljenih od grozdja (ili shire) sa distance. Svet vina je, jamacno, prepun mistifikacije.U Bordeauxu npr. znaju (lokalci) da se grozdje nocom "sheta" preko reke Gironde (sa terroira gde su parcele 10x jeftinije na one skuplje), ali sta nam to u stvari govori (osim da ima foliranata svuda)? Bice da u sastavu grozdija i nema neka posebne razlike, svakako ne one koja bi opravdavala hype i cene koje karakterisu stanovite produkte. A ako to (recimo) vazi za Bdx, onda gde je tu ex-YU?
pa dobro, mistifikacija definitivno i jeste prava rec kada se pomene vinska scena danas. ali pitanje porekla grozdja nije naivno iz vise razloga. prvi i osnovni je prosto eticke prirode, imati elementarnu informaciju o tome sta se placa i pije, da li se placa to sto je neko ulozio nekakav poseban napor ili doslednost odredjenoj filozofiji, specificnu lokaciju, postupak uzgajanja grozdja, proizvodnju - koji svi zajedno daju odredjeni kvalitet ili je prosto masovnom proizvodnjom postignut nekakav solidan standard (AKA moze da se pije:)) i to je to. prosto to je nesto sto ovaj nas sport razlikuje od uzivanja u koka koli, sto je isto tako legitimna stvar ali nekako retko ko ce cepati dlaku oko toga da li je ista punjena u zemunu ili makedoniji i da li je secer za nju dosao sa kube ili iz crvenke. kupovina grozdja iz regiona je dobro poznata stvar svuda na svetu ali evo pozvacu se na vino koje imam ispred sebe - rizling iz podruma das wein werk koji sam vec ovde pominjao. upravo zato sto je sirio ponudu upravo po ovom parametru, najpre kupujuci stare vinograde a onda i otkupljujuci grozdje od drugih proizvodjaca sa rajne, vlasnik je uveo imena za svoja vina koja su u osnovi sva vrlo slican rizling, ali se razlikuju po tome da li je grozdje sa strogo definisane geografske lokacije (taj i taj vinograd), da li je vinograd nov ili su u pitanju decenijama stari zasadi, i konacno da li je grozdje kupljeno od drugih, sa ne tako dobro kontrolisanim procesom uzgoja (recimo da na svom vinogradu vlasnik bukvalno poznaje svaki grozd nakon sto odabere po jedan na svakom cokotu, a ostale odsece da se snaga tla ne bi rasipala na vise njih). u skladu sa time, vino kosta 6, 8 ili 12E (kod proizvodjaca).pored toga, radi se o tome da se pakovanje makedonskog vina u crnogorske ili srpske etikete prosto tesko moze svrstati u ovo sto sam gore pisao, jer das wein werk kupuje grozdje uzgajano u radijusu od 3-5km od njegovog podruma pa se zato itekako moze govoriti o terroiru i ostalim sranjima, dok mi u operaciji prepakivanja tikveskog vranca u crnogorsku flasu sa etiketom plantaza jedino pada na pamet koka kola jer se radi o tome da vino sa terena udaljenog 600-700km od onog za koji se izdajes prodajes kao svoje. to je skandal.nalazim da sama operacije nije strasna posto me kod nekih vrlo mejnstrim - mahom cileanskih - vina za koje sam siguran da se rade po istom principu sasvim zadovoljava taj koka kola efekat - da nema nikakvih iznenadjenja i da tacno znam sta dobijem kada narucim kasiljerov kaberne, oni cak ni kad su koristili pampure nisu mogli da naprave korkovanu bocu nego je sve uvek 1 na 1 isto. problem sa plantazama je sto prosto receno LAZU kao pas - njihove klasifikacije su prosto van svakog mozga, morala i elementarne etike (kontrolisano poreklo, vrhunsko vino etc), i to je dovoljan razlog da se bojkotuju a da sansa domacim proizvodjacima iz malih podruma koji za pocetak NE LAZU svoje musterije. naravno da svako dobro zna da bi vranac 13.jula kostao x3 da je samo od crnogorskog grozdja i sa radnom efikasnoscu ove kompanije. da je tako dovoljno govori cena ovog vina koje su plantaze izbacile koje je sa neke definisane lokacije, mislim da je oko 15E boca nasuprot 2.5-3 koliko kosta ovaj za plebs, da ne pominjem ona druga dva ultraprevarantska cg vranca - institutov i sjekloca koji kostaju nesto tipa 30-40e za vino koje bi na blind testingu bilo unakazeno od strane bilo kojeg od ovih par srpskih pristojnih vina malih podruma u rangu 5-6E (dajic, milosavljevic etc), ili one prve godine tvrdoskog vranca pre nego sto je i tamo krenula hiperprodukcija. Edited by gazza1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Neku stranu unazad smo pričali o Fruškogorcima, konkretno o italijanskom rizlingu. U zadnje tri nedelje sam par puta kupovao solidne količine italijanskog rizlinga i rakije kod Dulke u Sremskim Karlovcima. Roštiljali smo na nekom placu na Fruškoj, pa nam je trebalo puno vina, ne skupog a solidnog. Jeste da po pitanju takvih svetkovina, kriterijumi se znatno spuste, ali sam siguran da je Dulka bio više nego pravo rešenje.Radi se o principu točenja vina u balonče ( cool.gif ), u stvari kod vinara možete dobiti plastičnu ambalažu. Italijanski košta 180,00 dinara litar! "the three-dolla'-holla'!" Gazza post #845 Ima flaširano 0.7, ali je skuplje, što u ovoj situaciji je bilo čisto bacanje love. 12.7 % alkohola, jako prijatan miris i sasvim dovoljna, prijatna kiselina. Kaberne je 250 dinara, takođe ok. 13 i nešto % alc.Rakije, loza i jabuka 300 dinara. Nije špiritus, nije brlja, nije smrdlja, nego dobra radža! Sve je cena za litar. Za jedno dve nedelje bi trebalo da izbaci sovinjon. Biće samo flaširan, cena od 400 - 500 kinti. Reče, oko 2000 flaša. Ujutru, nije bolela glava... (napominjem zbog sumnjičavih) ;) !

Edited by C žeton
Link to comment

Gazzo, na stranu laganje, ti si strucnjak za tu vrazju drustvenu odgovornost, ali mislim da je prica o terroiru previse subjektivna za moj, essentially, tehnicarski ukus.

Edited by Indy
Link to comment
Виното на „Фонко“ со два сребрени медалаВисоки признанија за квалитетот на македонското вино. Винарија „Фонко“ доби две сребрени медали во Канада на најпрестижното оценување на вино во Северна Америка.Во конкуренција на околу 1.900 вина од 600 различни производители, Вината Кабарне Совињон и Шардоне со освоените признанија само се надоврзуваат на низата од 40-тина златни и сребрени медали кои „Фонко вино“ ги има добиено за своите вина изминативе години на вакви престижни светски оценувања.„За нас е прозорец кон светот, да можеме да извеземе вино треба да се легитимираме некако. Нормално дека и таму излегува на пазар, па така е во конкуренција, но за да влезете, вие мора да имате вакви престижни признанија“, изјави Љупче Трајкоски, „Фонко вино“.„А, за македонското вино мислам дека уште повеќе значи, затоа што ние сме во фаза каде што се бориме светот да чуе дека постои македонско вино, се уште се докажуваме дека постоиме и овие награди многу придонесуваат за тоа“, додаде Трајкоски.Винаријата „Фонко“, сместена на одбрана локација во Неготинско, постои веќе девет години.Со годишно производство на околу 150 илјади литри се вбројува во малите винарии кои секаде во светот се носителите на квалитетот.Создавањето на врвни вина е патот кој тие го трасирале изминативе години.Токму ваквите винарии се носителите на квалитетот на виното што ќе придонесе Македонија да се ослободи од етикетата на производител на вино во цистерни и да се позиционира на пазарот меѓу винските земји производители на квалитетни вина.
Link to comment

Posto sam sebe smatram odgovornim za ponovo potezanje ove teme oko porekla vina,da kazem da mi to i nije bila namera.Mislim,svako treba da ima svoje misljenje ali tesko da mozemo da razgovaramo normalno ako neko smatra da ima monopol nad istinom.Ja recimo mogu da kazem za neki podrum da pravi vino samo i iskljucivo od svog grozdja i niko ne moze da me ubedi u suprotno.Ali to je po meni glupo,jer otkud meni takva informacija, ili bilo kome.Kako neko moze sa sigurnoscu da tvrdi da recimo dajic pravi vina samo od grozdja iz mihajlovca,ili da neko kaze da je neki vinar prevarant i da sigurno koristi makednosko grozdje.Oni koji smatraju na ovom forumu da treba da drze nekom predavanje mislim da su pogresili forum. I da kao nesme na forumu da se pomene ime nekih vinara jer su kontroverzni.Da sam recimo pomenuo WOW neko bi rekao on je prevarant,a vise bi voleo da pricamo o kvalitetu i karakteristikama vina nego da palamudimo.

Link to comment

ne mislim da palamudimo ako pitamo od kog se grozdja pravi neko vino i sta placamo uopste. zasto bi recimo jedna coka mogla lepo i razumljivo da napise da se njen vranac pravi od makedonskog grozdja, a neko drugi ne bi mogao. zato sto je cool i fancy?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...