Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Vina koja ovde videh da se pominju, a pominju se i imena proizvodjaca, da ih ne pisem ponovo, zvucace kao reklama na licu mesta kostaju cca evro po litru, ako kupujete na vise, kao recimo pojedini proizvodjaci, cena je ispod 50 dinara (i nize), sve drugo je prica koja se kalemi na novokomponovani hedonizam, smuti pa prospi.Prava vina, NE ona cijim mesanjem nastaje ono sto ide u boce i koja se pominju ovde (koje, boce mislim, u celom postupku takozvanog proizvodjaca kostaju najvise, plus etiketa naravno) se, ako je vlasnik raspolozen ili mu trebaju pare....Uostalom, kakvo bre vinarstvo u zemlji koja je ostala bez jedne jedine autohtone sorte grozdja, a samo zahvaljujuci tome sto je secer skup zadnjih 10-ak godina pocela da pije iole pristojno vino.U zemlji u kojoj je litar vina jeftiniji od litra piva?!Note: i nije Tamjanika, nego Tamnjanika :P
Iskreno ne zelim da budem zlonameran ili cinican ali neke stvari u ovom postu stvarno ne razumem... Za proteklih 15-tak godina nisam kupio vina za 1 euro i ne secam se da su ovde spominjana. Takodje, vidjao sam vina za euro u Italiji i Francuskoj, zemljama koje imaju svoje autohtone sorte, i to postoji jer postiji i traznja za tim proizvodom. Meni ne odgovara ali ima kome odgovara. U nasoj zemlji, ma kakva ona bila bila, ima autohtonih sorti... npr. Jelic je vrlo dobro predstavio Moravu, mozda ne za ok cenu ali je to autohtona sorta kao i Smederevka i ostale pomenute mada ne znam zasto u startu domace vinarstvo mora da se zasniva na iskljucimo autohtonim sortama. Lepo je imati neku tradiciju i sve to ali sama autohtonost ne znaci i kvalitet. U svakoj zemlji ima vina koje su jeftinija od litre piva!Ja se licno ne palim mnogo na domaca vina zbog vrlo loseg odnosa cena-kvalitet ali stvari koje su iznete prosto ne stoje.
Link to comment
Iskreno ne zelim da budem zlonameran ili cinican ali neke stvari u ovom postu stvarno ne razumem... Za proteklih 15-tak godina nisam kupio vina za 1 euro i ne secam se da su ovde spominjana. Takodje, vidjao sam vina za euro u Italiji i Francuskoj, zemljama koje imaju svoje autohtone sorte, i to postoji jer postiji i traznja za tim proizvodom. Meni ne odgovara ali ima kome odgovara. U nasoj zemlji, ma kakva ona bila bila, ima autohtonih sorti... npr. Jelic je vrlo dobro predstavio Moravu, mozda ne za ok cenu ali je to autohtona sorta kao i Smederevka i ostale pomenute mada ne znam zasto u startu domace vinarstvo mora da se zasniva na iskljucimo autohtonim sortama. Lepo je imati neku tradiciju i sve to ali sama autohtonost ne znaci i kvalitet. U svakoj zemlji ima vina koje su jeftinija od litre piva!Ja se licno ne palim mnogo na domaca vina zbog vrlo loseg odnosa cena-kvalitet ali stvari koje su iznete prosto ne stoje.
Jao, Jelic li bese, nisam siguran. Provericu.Ma OK je, nisam ni ja, zasto bih. Bio cinican ili zlonameran.Obaska sto su mi sorte daleko od struke, neke druge okolnosti su u pitanju.1 evro je cena vina, ako ti se namesti ili vlasnik hoce, trebaju mu pare. Mozes da nabavis vino 10-20-30 godina staro, recimo. Ili pre da dobijes. Prava vina ne vole da putuju, uostalom. Nigde na svetu.Ovi sto se sada na talasu novootkrivenog hedonizma prodaju kao proizvodjaci otkupljuju (cena je cini mi se cca 30 - 40 dinara/litar) vino od ono malo preostalih seljaka koji se jos time bave. Obradjivati vinograd je robija i danas, sa svim mogucim motokultivatorima i tehnikom. U Srbiji nema zasada u koje se moze uci traktorom ili nekom specijalizovanijom masinom a la Kalifornija... Ono malo novopodignutih sluze za slikanje i masturbaciju strucnjaka kao sto je jedan koji ne silazi sa televizije, pomenuo sam ga, ne mogu da mu se setim imena. Doktor li je nauka, sta li vec. Uzas.Ima ovde nadam se strucnjaka, pa ce bolje: nije stvar u sortama, one se menjaju, Srbija je, uostalom posle velike epidemije filoksere, davno, dvadesetih cini mi se, morala da promeni skroz osnovu ili kako se to vec zove.Sorte, autohtone, su nestale.Sto je najgore, nestala su autohtona vina, a samo o njima ima smisla razgovarati. Ja vec znam gde cu da trazim i nadjem koje vino. Zna svako. Ali - nema vise, ne postoji ruzica. Umrla je kao vino. Prepoznatljivo i autohtono. Umrla je i sorta grozdja koju sam pomenuo - tamjanika...I - da se vratim na cenu od 1 evra: nije prica o tome da svuda postoji vino jeftinije od 1 litra piva. Prica je u tome da se novokomponovana vina prave i prodaju po cenama po kojima se vec prodaju u Beogradu - od vina otkupljenih za ne 1 evro. Nego onih 40 - 50 (ili manje) dinara. I to listom. Bez da se pravi ikakva razlika u kvalitetu, stimulise proizvodnja i/ili prerada...
Link to comment
Jao, Jelic li bese, nisam siguran. Provericu.Ma OK je, nisam ni ja, zasto bih. Bio cinican ili zlonameran.Obaska sto su mi sorte daleko od struke, neke druge okolnosti su u pitanju.1 evro je cena vina, ako ti se namesti ili vlasnik hoce, trebaju mu pare. Mozes da nabavis vino 10-20-30 godina staro, recimo. Ili pre da dobijes. Prava vina ne vole da putuju, uostalom. Nigde na svetu.Ovi sto se sada na talasu novootkrivenog hedonizma prodaju kao proizvodjaci otkupljuju (cena je cini mi se cca 30 - 40 dinara/litar) vino od ono malo preostalih seljaka koji se jos time bave. Obradjivati vinograd je robija i danas, sa svim mogucim motokultivatorima i tehnikom. U Srbiji nema zasada u koje se moze uci traktorom ili nekom specijalizovanijom masinom a la Kalifornija... Ono malo novopodignutih sluze za slikanje i masturbaciju strucnjaka kao sto je jedan koji ne silazi sa televizije, pomenuo sam ga, ne mogu da mu se setim imena. Doktor li je nauka, sta li vec. Uzas.Ima ovde nadam se strucnjaka, pa ce bolje: nije stvar u sortama, one se menjaju, Srbija je, uostalom posle velike epidemije filoksere, davno, dvadesetih cini mi se, morala da promeni skroz osnovu ili kako se to vec zove.Sorte, autohtone, su nestale.Sto je najgore, nestala su autohtona vina, a samo o njima ima smisla razgovarati. Ja vec znam gde cu da trazim i nadjem koje vino. Zna svako. Ali - nema vise, ne postoji ruzica. Umrla je kao vino. Prepoznatljivo i autohtono. Umrla je i sorta grozdja koju sam pomenuo - tamjanika...I - da se vratim na cenu od 1 evra: nije prica o tome da svuda postoji vino jeftinije od 1 litra piva. Prica je u tome da se novokomponovana vina prave i prodaju po cenama po kojima se vec prodaju u Beogradu - od vina otkupljenih za ne 1 evro. Nego onih 40 - 50 (ili manje) dinara. I to listom. Bez da se pravi ikakva razlika u kvalitetu, stimulise proizvodnja i/ili prerada...
Nisu bas sve umrle,tamjanika-podrum Spasic,podrum Minici jos poneki;prokupac-podrum Ivanovic,podrum Spasic,podrum Radenkovic itd.Nije bas tako crno,rekao bih pre sivo
Link to comment

propusticu da se osvrnem poimence na svoje favorite za odstrel, a vec sam ih i pominjala ovde, koji fakat samo u nasim divljim trzisnim uslovima mogu da posluju i budu imena.optimista sam da ce sve to u bliskoj buducnosti samo trziste da uredi, cim stane na noge. zdrave. tako da ce neki ovih vremena da se prisecaju kao zlatnog doba neprosvecenosti, u koje ime cu obavezno da nazdravim :wicked: sto se tice honorara, svako ima svoju cenu, s tom specificnoscu da je ovde vecini cena ponizavajuce niska. na kraju krajeva, ko se opredeljuje za kupovinu prozivoda jer isti nekakav (")strucnjak("), dal formalni il samozvani preporucuje, i pise u novinama, neka vala placa kojesta. vole oFce da se shishaju, a vala i pokondirenih tikvetina ce uvek da bude, sto je sasvim legitimno.p.s.

...
ukoliko ne odustanes od (samo)cenzure, ostaces uskracen za moj raskosni talenat u svojoj narodnoj novini -_- Edited by Cruella De Ville
Link to comment

svidja mi se ideja sa nekakvim fanzinom, ili alternativnim vinskim medijem - ako nista drugo kao nacin da se na lep nacin pokaze srednji prst talasu bizMisa i skorojevicstine vezane za nekakav rast vinske svesti u srbalja. zaista je beskrajno iritantno citati tekstove o slaganju hrane, kako NESTO mora sa NECIM, papagajski naucene na raznim fensi kursevima u sklopu enoloskog prevaspitanja jedne zapustene sredine kao sto je nasa. posledica svega toga je da moj prijatelj - koji igrom slucaja drzi najuspesniji restoran u gradu, ili barem jedan od, i kome je na promociji domacih vinskih gromada uglavnom opala kosa od ega istih - na moje pitanje zasto ne stavis milosavljevicev shiraz ili cabernet u vinsku kartu, rutinski odgovorio - zato sto to ovde nece niko da pije - pije se radovanovic i aleksandrovic, i nesto malo aurelius, radenkovic, ivanovic. ostalo - zaboravi, ljudi su vec prihvatili mantre nove srpske scene i sada se ide po tome bez mozga i bez ukusa, isto kao sto su u devedestim plantaze bile etalon za vino.tako da bi bilo zabavno malo prodivljati sa takvim, khm, projektom - ako nista drugo, insajderske informacije o tome gde su zavrsile cisterne makedonskog kabernea, vranca (a kako cujem i shiraza:)) bice zabavno stivo kao i sama demistifikacija toga sta se prodaje i po kojim cenama, kako se kroz spin prodaje vino, magla i ostale HMZ pojave....

Link to comment
svidja mi se ideja sa nekakvim fanzinom, ili alternativnim vinskim medijem - ako nista drugo kao nacin da se na lep nacin pokaze srednji prst talasu bizMisa i skorojevicstine vezane za nekakav rast vinske svesti u srbalja.
&
tako da bi bilo zabavno malo prodivljati sa takvim, khm, projektom
najs, ali fanzin sam po sebi nije mejnstrim i kao takav stize do vrlo ogranicenog broja ljudi. osim ako tvoj drugar ne bi isti stavljao u vinsku kartu ^_^ [sjajna ideja za 1 skrivenu kameru :lol: ]
pije se radovanovic i aleksandrovic, i nesto malo aurelius, radenkovic, ivanovic. ostalo - zaboravi, ljudi su vec prihvatili mantre nove srpske scene i sada se ide po tome bez mozga i bez ukusa, isto kao sto su u devedestim plantaze bile etalon za vino.
sreca u nesreci je ta da medju nabrojanim ima i poneceg sto vredi, sto bi valjda znacilo da nije sve bas tamno crno :) a i sasvim je sigurno da ce oni koji kvalitet ne pruzaju, bas kao i Plantaze, pre ili kasnije postati bivsi etalon, jer nije bilo pameti da se na pravi nacin iskoristi trenutak, ali je zato bilo pohlepe...
tako da bi bilo zabavno malo prodivljati sa takvim, khm, projektom
imas glas i mogucu aktivnu podrsku od 1 dokone & vinski uvredjene domatjice-potrosacice, tj. mene ^_^ mada, moram da priznam da me interesovanje za to rapidno napusta, bice iz razloga monotonije.daj bar neki aber/insajdersku informaciju cool.gif na stranu sto ama bas svaki segment danasnjice u vapi za svojim fanzinom <_<
Link to comment

apropo formata e-fanzina i opaske da nije mejstrm , mislim da ce to biti sasvim dovoljno - los glas daleko se cuje, a narocito u srbijici abrova, skandala i sujete. nemam narocite sumnje da bi svi krokodili, belouske, klenovi, zabe i komarci ove nase male vinske bare bili informisani u rekordnom roku o takvoj nepodopstini. pored toga bas mi se svidja ideja e-xerox formata protivu lakovanog wine stylea - dovoljno ce govoriti samo za sebe. jedino me brine da li cemo sami moci da se izborimo sa jedinom taktikom koja realno ima smisla - nazovimo je ovde "ostro i bezveze" - a da odmah ne budemo prozvani da radimo za nekoga. mada, realno, jebe nam se, a i radimo za nekoga, za svoje dokone mozgove:). fair enough, sto se mene tice. inace, mislim da fanzin treba da se zove "sirce". :ph34r:

Edited by gazza1
Link to comment
svidja mi se ideja sa nekakvim fanzinom, ili alternativnim vinskim medijem - ako nista drugo kao nacin da se na lep nacin pokaze srednji prst talasu bizMisa i skorojevicstine vezane za nekakav rast vinske svesti u srbalja. zaista je beskrajno iritantno citati tekstove o slaganju hrane, kako NESTO mora sa NECIM, papagajski naucene na raznim fensi kursevima u sklopu enoloskog prevaspitanja jedne zapustene sredine kao sto je nasa. posledica svega toga je da moj prijatelj - koji igrom slucaja drzi najuspesniji restoran u gradu, ili barem jedan od, i kome je na promociji domacih vinskih gromada uglavnom opala kosa od ega istih - na moje pitanje zasto ne stavis milosavljevicev shiraz ili cabernet u vinsku kartu, rutinski odgovorio - zato sto to ovde nece niko da pije - pije se radovanovic i aleksandrovic, i nesto malo aurelius, radenkovic, ivanovic. ostalo - zaboravi, ljudi su vec prihvatili mantre nove srpske scene i sada se ide po tome bez mozga i bez ukusa, isto kao sto su u devedestim plantaze bile etalon za vino.tako da bi bilo zabavno malo prodivljati sa takvim, khm, projektom - ako nista drugo, insajderske informacije o tome gde su zavrsile cisterne makedonskog kabernea, vranca (a kako cujem i shiraza:)) bice zabavno stivo kao i sama demistifikacija toga sta se prodaje i po kojim cenama, kako se kroz spin prodaje vino, magla i ostale HMZ pojave....
Bilo bi mi mnogo drago ako mogu i ja da pridonesem jednom takvom "projektu".Ono sto ja mogu da vam ponudim je zaista velika ljubav prema vinima(inace mnogo veca nego znanje,mislim primarni,sekundarni,tercijalni aftertejstovi, ha!!!).Moj pristup vinima je pravac od obicnog sveta preko snobova do istinskih hedonista,od kafane preko kafica do fensi restorana,"malo" duzi put al' utemeljen.
Link to comment

Kakvi su utisci za Herceg Vino, Mediteran (on je oko 400-500) vranac. Takođe i za ova vina, iste vinarije Luča, Vizantija, ima još nešto, čini mi se. Probao sam na festivalu vina nešto od toga (biće sve...), ali se ne sećam više.edit: sad sam bio u Familiji u Beograđanci, pa vidim vinski deo za okrpiti se u nuždi, nisu cene baš najpovoljnije.

Edited by C žeton
Link to comment

jel' to stupio na scenu srpski sindrom inacenja po svaku cenu?cinjenica je da se mnogo nja-ke na ovu temu, ali ne treba preterivati....mogu da pomognem oko pripreme "izdanja"

Link to comment
svidja mi se ideja sa nekakvim fanzinom, ili alternativnim vinskim medijem - ako nista drugo kao nacin da se na lep nacin pokaze srednji prst talasu bizMisa i skorojevicstine vezane za nekakav rast vinske svesti u srbalja. zaista je beskrajno iritantno citati tekstove o slaganju hrane, kako NESTO mora sa NECIM, papagajski naucene na raznim fensi kursevima u sklopu enoloskog prevaspitanja jedne zapustene sredine kao sto je nasa. posledica svega toga je da moj prijatelj - koji igrom slucaja drzi najuspesniji restoran u gradu, ili barem jedan od, i kome je na promociji domacih vinskih gromada uglavnom opala kosa od ega istih - na moje pitanje zasto ne stavis milosavljevicev shiraz ili cabernet u vinsku kartu, rutinski odgovorio - zato sto to ovde nece niko da pije - pije se radovanovic i aleksandrovic, i nesto malo aurelius, radenkovic, ivanovic. ostalo - zaboravi, ljudi su vec prihvatili mantre nove srpske scene i sada se ide po tome bez mozga i bez ukusa, isto kao sto su u devedestim plantaze bile etalon za vino.tako da bi bilo zabavno malo prodivljati sa takvim, khm, projektom - ako nista drugo, insajderske informacije o tome gde su zavrsile cisterne makedonskog kabernea, vranca (a kako cujem i shiraza:)) bice zabavno stivo kao i sama demistifikacija toga sta se prodaje i po kojim cenama, kako se kroz spin prodaje vino, magla i ostale HMZ pojave....
To sam, manje-vise, pokusao da kazem.Osim projekta o alt. vinskom mediju, da ne kazem srednjem prstu.A ni to ne zvuci lose :ph34r: .
Link to comment
svidja mi se ideja sa nekakvim fanzinom, ili alternativnim vinskim medijem - ako nista drugo kao nacin da se na lep nacin pokaze srednji prst talasu bizMisa i skorojevicstine vezane za nekakav rast vinske svesti u srbalja. zaista je beskrajno iritantno citati tekstove o slaganju hrane, kako NESTO mora sa NECIM, papagajski naucene na raznim fensi kursevima u sklopu enoloskog prevaspitanja jedne zapustene sredine kao sto je nasa. posledica svega toga je da moj prijatelj - koji igrom slucaja drzi najuspesniji restoran u gradu, ili barem jedan od, i kome je na promociji domacih vinskih gromada uglavnom opala kosa od ega istih - na moje pitanje zasto ne stavis milosavljevicev shiraz ili cabernet u vinsku kartu, rutinski odgovorio - zato sto to ovde nece niko da pije - pije se radovanovic i aleksandrovic, i nesto malo aurelius, radenkovic, ivanovic. ostalo - zaboravi, ljudi su vec prihvatili mantre nove srpske scene i sada se ide po tome bez mozga i bez ukusa, isto kao sto su u devedestim plantaze bile etalon za vino.tako da bi bilo zabavno malo prodivljati sa takvim, khm, projektom - ako nista drugo, insajderske informacije o tome gde su zavrsile cisterne makedonskog kabernea, vranca (a kako cujem i shiraza:)) bice zabavno stivo kao i sama demistifikacija toga sta se prodaje i po kojim cenama, kako se kroz spin prodaje vino, magla i ostale HMZ pojave....
Apsolutno tacno, ako neko zeli da osnuje alternativni vinski medij vrlo rado bih ucestvovao u tome!Umesto rubrike sklapanja hrane i vina bilo bi "kako piti kvalitetnije vino za manje pare" pa bi onda videli kako bi Aleksandrovic prodavao onaj njegov "sampionski" Pinot Noar za 2000 dinara, koji je uzgred kiseo jer da je kasno flasirao a Put vina i tako ti ga ocenjuju sa 4.3 od 5! Takodje me mnogo zanima kako ce se ponasati kada budu ukinute carine sa EU...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...