Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

uf, jbt, ala ste zahtevni :-Dajmo od nazad: ljubičica je drugo, to je česta aroma kod crvenih vina, mislim iz grupe primarnih, poželjnakod drveta, oko njegovog doživljaja u vinu sve ima veze, pre svega kakav je i odakle je hrast. te kokos arome koje kenta pominje su tzv: laktanske arome karakteristične za američku hrastovinu (da ne ulazimo u to kako se ti mirisi percepiraju kod konzumenata..itd), kod nekogdrugog drveta toga ima manje, neko drvo se korsti više puta, neko isključivo novo, zavisi od vina, od enologa ...itdono što gazza pominje oko daske u srpskim vinima je drugo. do pre par godina: siromašna zemlja, vinari skloni prečicama i sa nedovoljno iskutva znali su da koriste reparirane stare sudove pa ste imali ćumur - parket vinapa i danas ima loših drvenih sudova u upotrebi pre svega od domaćih pintera (dakle, nije problem majdanpečka hrastovina već loši pinteri) koji nemaju iskustva ili ih boli uvo i po pravilu prave barike od mašinski sečenog drveta, nedovoljno sazrelog (i ono mora da sazri i da se ispira) i dobija se loš rezultat. ima nekih vinara koji kapiraju, pa sami tretiraju svoje daske, a zatim pinteri samo sklapaju. elem, kod takvih, novih a loših bačvi imaš taj "grizem dasku - piljevino ljubavi moja" doživljajmeni se od cilića iz nekih berbi posebno dopadao fume blan, ali nije uvek bio isti, kod njega u vinariji pio sam i grand cur beli prošle godine isto bilo vrlo zanimljivo. grand cur crveni nisam probao nikad, a kupaža cab-merlo iz jedne od berbi mi je bila takva kakvom je kenta opisuje, pristojno, ali ona paprika u tom slučaju nije bila kvalitet: zeljasto - paprikasto u cabu i merlou dolazi od metoksipirazina i znači nedovoljno zrelo grožđe ili prevelik rod, opet, da ne detaljišem daljea taj magnum onyx probam uskoro pa javljam

Edited by banatjanin
Link to comment

pio sam ja sad u paketu sa tim onyxom 11 i grand cur 10 belo i bio sam isto vrlo iznenadjen, bio sam dosta veliki fan cilicevog fume blanca dok nisam shvatio da na rasponu od mesec dana u konzumiranju mozes da pratis kako vino kalira od laboratorijski cistog sov blanca do ne znam kakvih sekundarnih tonova koji rastu i pocinju da dominiraju, onda sam se presaltovao na vinumov i nisam gledao unazad, btw isti sam dozivljao imao i sa 70/30. neko ce znati da objasni, kod ovog poslednjeg znam da je problem prekasna berba i preveliki secer/alkohol.medjutoa meni je ovaj grand cur 10 beli jako pristojan, nisam imao neka ocekivanja a iznenadio me taj balans izmedju voca mineralnosti i nekakve tezine koju belom vinu daje hrast, isto ne ljubim barik (i nedavno sam imao promasaj sa trijumf barikom, pisao sam o tome) ali je ovde to napravljeno bas bas dobro. sinoc sam pio neka 2-3 jeliceva bela, beli (ili sivi, bemliga) pino kao i sardone, ovo je realno ozbiljna klasa iznad toga, pre svega u tom finom balansu voca i drveta koje se oseti tek u zavrsnici i to ne kao nekakva aroma miris ili slicno nego vise kao mekoca, zaobljenje vocne predigre.

Link to comment

au kakav je epic fail aleksandrovicev regent barrique, pijem upravo 2008. i neveruem. mislim, mogu da pretpostavim da je ovo pravljeno da se shiba sa aureliusom i radovanovicevim cab sov (barr.) u kafanskoj ponudi ali svejedno.... prabarikirano, tesko, klasicno vino za udarac na prvu loptu pa ko ziv ko mrtav. realno, utisak je ko da pijes neku rioju od 5e gde je majstor zaboravio parket u cisterni, jedino sto ovo kosta (pretpostavljam) nekoliko puta vise. nije da necu da popijem i nije da se poklonu u zube gleda ali.....

Link to comment

Vidim, Aleksandrović ti, uglavnom, ne leži...Ne probah nikad taj Regent, to bi čak trebala da bude kao premium leneja 2000+din, koja kao može da odležava.Ja nabo odličnu žilavku Škegro-Krš beli 2011. iz Ljubuškog, kida. Izražena mineralnost i herbalno-cvetne arome, al baš duboko i kompleksno, i menja se kako se greje. Jedna od boljih žilavki.

Link to comment

da se ispravim, sad malo bolje pogledah flasu: regent reserve 2008 se pravo zove, i proverih cenu na netu, oko 1400 din. sto znaci da ipak nije najteza artiljerija ali svejedno, utisci ostaju. a podobijao neke silne medalje, brozani decanter, srebrni mundus vini itd.

Link to comment

I kiš udario na standard građana, digo je misteriju sa 550-750, videćemo jel opravdanao. Inače, Karlovcani uveliko toče 2013, probao 2 dobra, mlada rozea od kabernea od Mrđanina i Petrovića, italijanski polivaju na bananu i ananas. I dalje pristupačno 250 dinusa po litri.

Link to comment
Kremena 2011 ima na par mesta, konkretno: Wine & Pleasure preko puta Marakane.Kremen 2012 izlazi za dve nedelje na tržište.Kremen Kamen (bivša rezerva) 2011 isto do kraja meseca
Pazario Kamen cab sov juce kod Baltazara,iako nemam pojma nista o vinima, meni bas lepo leglo.mislim da je oko 3k
Link to comment
I kiš udario na standard građana, digo je misteriju sa 550-750, videćemo jel opravdanao. Inače, Karlovcani uveliko toče 2013, probao 2 dobra, mlada rozea od kabernea od Mrđanina i Petrovića, italijanski polivaju na bananu i ananas. I dalje pristupačno 250 dinusa po litri.
Vinumov roze je odlican...
Link to comment

probo janije bilo baš tako lako, mlatio sam ja to više i jačenego, vino se ozbiljno uzjebalo i zamutilo posle operacijetako da i nije neka fora, osim ako baš mora

Link to comment
Vinumov roze je odlican...
I meni je dobar, mislim da još nisu ni pustili 2013. Oni su jedni od retkih Karlovčana koji se trude da prave ozbiljnija vina. Ovi ostali, izgleda, ne mogu da naprave kolika im je velika potražnja. Mislim, nije da ih osuđujem, ali čudi me da ih ne kopka da naprave neku premium etiketu (neke selekcije, rezerve..) da vide potencijal i domet. Pito ih ja, kažu da bi se to teško prodavalo... Jbga, blizu su NS i BGD, narod ište mlada vina, a oni odgovaraju na zavteve tržišta.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Otvorio Kišovu polusuvu Misteriju 2011, šta znam, ništa posebno. Šećer daje punoću al je malo jednodimenzionalno. Fali malo cvetnih nota i rskavijih kiselina. Ima jabuke al je malo ko pečena. Bolji utisak mi je ostavila ona suva iz 2009.

Link to comment

Banacanine, je l bi mogao da nateras neke od tvojih vinadzija da proizvode nesto slatko, jeftino i super komercijalno a la Muscador? Idealka je za letnju zezanciju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...