Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

evo ono sto mi je blisko:srbija crveno: ivanovic prokupac, ivanovic no.1 (kupaza), matalj kremen (kab sov), matalj kremen kamen (kab sov rezerva), aleksandrovic vizija (frankovka), temet ergo (bordoska kupaza), temet prokupac, jelic mamooth (pinot noir), jelic millenium (merlo - kab sov), janko zapis (merlot) - ja bi tu na svoju ruku dodao i frankovku iz molovina (koja mozda nije u top10 ali se meni svidja)

Link to comment

-Dobra ova gazina lista, ja bi dodao još Aleksandrovićev pino crni-trijumf i Alma mons-Zeremski(kupaža 4-5 sorti) .Što se beline tiče, evo izbor od meni poznatih vina, na prvu:Vinum-sovinjon b. i italijanski, Budimir-Margus margi (rajnski), Temet-ergo beli(šard+sivi pino, valjda), Matalj-Terasa (šardone), Cilić-Fume blan(sovinjonb), Radovanović-šardone selekcija i Aleksandrović-trijumf.

Link to comment

ne nužno datim redosledom:CRVENA: fran cabernet sauvignon (tako se zove stvarno) radovanović, kremen matalj, prokupac ivanović, tri morave temet, ergo crveni temet, vizija aleksandrović, regent 2009 aleksandrović, zapis 2011 janko, mamouth pinot jelić, kremen kamen matalj, zavet janko, frankovka molovin, probus 2012 milanović ex rittiumBELA: graševina molovin, misija bq janko, chardonnay matalj, ergo beli temet, margus margi budimir, sila milanović, vinum italijanski, trijumf gold, trijumf barrique, radovanoviće ima interesantan sovinjom i selkciju charonay, quet traminac kasna berba... tjah, realno, bolji smo sa crvenim za sada. ponavljam, pogotovo posle 11 i 12 berbe.

Link to comment

ja moram inace da se ispovedam i da priznam da mi se trijumf barik nista nije dopao poslednjih nekoliko puta. nisam gledao u godiste na boci, mozda je vec bilo otislo dodjavola ali ne razumem hajp, cak ga je neko skorije proglasio za najbolje vino svih kategorija u srbiji.

Link to comment

postoji ozbiljan razlika 2009. godine u odnosu na sve predhodne. ali da si pio to novo, zapmato bi jer je i boca popuno drugačija, niska, burgundijska sa pravougaonom etiketom (za razliku od onog romba od ranije)najveća razlika je upravo način na koji je korišćeno drvo, vino nije zgaženo daskom, nema vulgarnih laktana (kokos i to), što se kaže: smart oak. dakle, očuvano voćno, šardoneovski skroz, bogato, ali ne napadno. puno, bilderske strukture pomalo, ali bez gorčine i onako crispy sveže. to mu je kvalitet.inače, jako se primećuje evolucija i kod drugih vinara baš u korišćenju drveta: svi su poizbacivali onaj reparirani otpad koji je jedna firma uvaljivala po srbiji (barrique koji francuz oće da baci, majstori kupe, rasklope, ostružu i ponovo nagore, pa prodaju domaćinima kao: ma isto ti je to, renovirano) zbog čega nam je 70% vina mirisalo na ćumur.sad smo već u fazi da se kapira zašto je FR hrast skup, prav se razlike čak između porekla drveta (alije, tronse...) , kombinuje se mađarski sa američkim, kapira se da u Srbiji ima pintera, ali koji znaju samo da sastave bure - što je nedovoljno, pa ima par vinara koji svoju hrastovinu iz Srbije sami dozrevaju i ispiraju u dvorištima i tako.što je dovelo do vina u kojima se vidi baš to: smart oak - da ne obrazlažem u detalje

Link to comment

tebi najblizi je wine & pleasure iznad autokomande jedno kilometar iznad zvezdinog stadiona samo sa suprotne straneinace ako uzimas za probu - na ove liste gore mozes da dodas i crvenu triadu podruma budimir i cilicev cabernet, dosta saraju po godinama ali nisu losi

Edited by gazza1
Link to comment

Pošto Hosta zanimaju i Makedonci, evo par mojih favorita:Prvo Banaćaninov raniji tip koji je definitivno best baj, Tikvešova spešl selekšn kod koje nema greške ali ja bih ipak izdvojio vranac 2010. brutalno vino za cenu od 700 dinara (dobar je i beli grenaš i merlo...). E sad ako si spreman da daš 20+ekija, imaš već čuveni i opevani Kamnik i manje poznat Šato Sopot (oni imaju i pristupačniju kupažu sira-merlo-kabs).Meni se svideo i Stobijevi rkaciteli osvežavajuće, krispi, belo vino za smešnih 300-400 dinusa,

Link to comment
  • 2 weeks later...

pio sinoc cilicevo crveno - manifest 2011 onyx - ide samo u 1.5l magnum bocu.mislim da je jako dobro smuckano, neka cab sov merlo kupaza, blagi barik, jako pametno uradjeno i nesvakidasnji balans za srpska vina, lako se pije a ima dobro telo. ima nesto jako cudno na nosu, ratovali smo da li je muskatla ili je sumpor, verovatno i jedno i drugo. jako me podsetilo na jedno ekstraordinarno francusko organic vino koje prave neki englezi u normandiji.realno, u top 3 srpskih crvenih, po meni. uz kremen kamen i no.1

Link to comment

verujem da je dobroama, ako stvarno miriše muškatala, to se smatra manom, ne znam napamet, ali mislim da je neka reakcija c vitamina (askorbinska kiselina) ili kalijum sorbata / sorbitola u kombinaciji sa malolaktikom - mogu da se raspitam tačno. ovde bi Indy pomogao sadsumpor lako prepoznaješ, a ni to nije ok miris, pogotovo ako naginje ka authentic/organic wine stilu toga ne bi trebalo da bude

Link to comment

ajd vidi da to probas kad stignes. jako me zanima tvoje misljenje. i kenta, ako je probao. ovo vino ima jednu harmonsku strukturu u ustima koja retka kod domacih vina kod kojih tacno mozes da razdvojis razlicite slojeve - voce, barik, itd. ovde je to nekako prepleteno na odlican nacin a taj se kvalitet posebno dobro otvara posle sat vremena. ali nas je zbunjivao taj miris. sad citam sta pisu o tome, kazu vanila na nosu. bem li ga, znam kako mirise vanila, moguce da je bilo i toga ali je dominantan taj neki blago zatvoren miris koji nije tako tipican kao vanila.

Link to comment

Meni su sva Cilićeva vina koja sam probao bila interesantna... e sad, što se magnuma tiče, to sam dosta davno testirao i čini mi se da je u imenu bio samo grand cur, 2010. mislim, ali belo-sovinjon. Tad mi se to nije dopalo jer mi je bilo prejako drvo, e sad, od tad mi se malo promenio ukus i postao sam dosta tolerantniji na drvo u belim vinima, pa bih voleo da to probam ponovo. Od cilićevih crnih mi je ostala u pamćenju crna redovna kupaža cabs-merlo, sa dominantnim zeljastim aromama i intenzivnom aromom paprike, i vrlo diskretnim drvetom. Onaj fume blanc iz 2010, mi je bio jako dobar, ali da se ne ponavaljam, ima taj utisak na prethodnoj stranici...Gazo, ovo što spominješ da se u našim vinima jasno oseti kontrast voće-barik, se apsolutno slažem, jedino što to meni ne morada bude loše, po difaultu...recimo, na banaćaninovu preporuku sam probao ergo-beli, i upravo to mi se svidelo jer na prvi udar se oseti južno voće (pošto je kupaža sivog pinoa i šardonea), a onda retronazalno dolazi udar drveta u vidu vanile, kokosa.Ova muškatla što spominješ, sličnu aromu sam i ja osetio kod nekih vina ali to mi je vuklo na ljubičicu, kod nekih žilavki sam osetio polen na nosu...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...