Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

ukratko:Slovenac Kocijančić objasnio kako treba da izgleda dobar sovinjon blan. meni otkrovenje i prilično iznenađenje, jer nešto ne verujem u takva vina iz Goriških brda, više preferiram Štajersku, ali eto.Chateau Kamnik nema konkurenciju sa crvenim vinima u celom regionu. tačka. odvaljuju, jednostavno odvaljuju.prisustvovao radionici Plantaža, na kojoj su se probali neki novi vranci. par iz nekih eksperimantalnih mikrovinifikacija i jedan koji se sprema za tržište ove godine. spektakularno dobro odrađena vino, jako pametan hrast (nov i prvoklasan francuski), dobro upotrebljen, perfektni tanini, očuvano voće (i to sveže). potpuni mrak i bravo! samo da uspeju to tržišno - marketinški dobro da odrade, što ima do sada i nije polazilo za rukom sa premium vinima.bio jedan od posvećenika koji je probao trebbaino vinifikovan na pokožici u velikoj hrastovoj bačvi, svege 800 i kusur boca proizvedeno. spektakularno, veliko vino. što je posebno vredno ako znamo status trebjana kao inferiorne sorte. masciarelli naravno. vino se zove La Botte di Giannijanko ima dobar traminac, gagin prokupac rulz, skovin ineteresantnu, dobro odrađenu tamjaniku, žilavka vukoje dobra kao i uvek, simpatičan kaberne vinarije Aleksić, Temet klasika, jako dobra graševina vinarija Molovin - u rangu komšijskih (konačno, neko!). oni su pustili i interesantno crveno vino, kupaža kab - merlo

Edited by banatjanin
Link to comment

Čestitam na ovim pohvalama iz regiona.Salon:Puno slovenačkih vinarija na salonu, bio na Simčićevoj radionici gde je predstavljena premium linija Opoka, odležavalo u magnumu. meditativna vina, prirodni kvasci, fermentacija u bačvama od 500l, meni je najbolji bio sovinjon koji je i prvi poslužen, neverovatno se otvara, totalna transformacija posle 45 min, pohvale ostalih je dobio pino noar, sva vina imaju ultra dugačak after..Vukojeva carska žilavka je brutalna, "sur lie" metod, dobre kiseline, ali mekano, kompleksno, lekovite trave, narandžina kora, mineralnost, teško da od žilavke može bolje.Prvi put probao beli Šatonef-Ožije, jako interesantno...Nisam stigao da probam Ivanovićev No 1/2(prokupac-merlo cabs.), odličan Ouetov desertni traminac, Temetov ergo beli, Kamnikovi bilderi kidaju, Kovačević izbacio belu korektnu kupažu Orfelin 2013, za 3e.Iako je Salon sve manji, prijatna atmosfera...

Link to comment
iako niko osim mene da zapljune temu, valjda vas zanima. jako je važno ovo što se dogodilo.
Ja jedino i mogu da se zapljunem... ali svakako to prija videti, posebno iz nenaklonjenog izvora.
Link to comment

Može li jedno razjašnjenje za publiku sa jeftinijim ulaznicama: po radnjama se sada prodaje "Tikvešov" Grenaš beli, vele da je to i dalje ono što smo decenijama znali kao Belan. Čak se i na računima ispisuje kao Belan. Pretpostavljam da je samo reč o etiketama za izvoz van ex-YU?

Link to comment
Može li jedno razjašnjenje za publiku sa jeftinijim ulaznicama: po radnjama se sada prodaje "Tikvešov" Grenaš beli, vele da je to i dalje ono što smo decenijama znali kao Belan. Čak se i na računima ispisuje kao Belan. Pretpostavljam da je samo reč o etiketama za izvoz van ex-YU?
Proverio, to je to - na maloj zadnjoj etiketi Belana lepo piše Grenaž blan, nisam to ranije nikad zagledao :)
Link to comment

nesto sam ponovo u negativnoj fazi prema domacim vinima. poslednjih nekoliko dana sam pio ono sto je vrh domace ponude, matalj, matalj kremen, prokupac ivanovic, no1 ivanovic, obecanje francuska vinarija.... i bem li ga, dobro je, ali ni priblizno onako kako bi trebalo biti da se bas busamo u grudi. svakom po nesto fali, daleko od toga da je lose, ali nekakav gornji prosek. bojim se da nemamo vau vino ovde. a bela su za klasu ispod crvenih, tu je tek situacija prilicno nezanimljiva.

Link to comment

I meni je sličan utisak o domaćim belim vinima, je recimo ne znam nekog ko kod nas radi belo vino sa pirodnim kvascima. Meni sem Francuske vinarije niko dugi ne pada na pamet. Onaj Cilićev Fume blanc je možda tako rađen, svejedno to vino je dosta zanimiljivo, a utisak je i da se razvija tokom godina. Budimir je imao neki dobar i interesantan rajnski-Margus margi, ali to nisam skoro pio...

Link to comment
  • 2 weeks later...
nesto sam ponovo u negativnoj fazi prema domacim vinima. poslednjih nekoliko dana sam pio ono sto je vrh domace ponude, matalj, matalj kremen, prokupac ivanovic, no1 ivanovic, obecanje francuska vinarija.... i bem li ga, dobro je, ali ni priblizno onako kako bi trebalo biti da se bas busamo u grudi. svakom po nesto fali, daleko od toga da je lose, ali nekakav gornji prosek. bojim se da nemamo vau vino ovde. a bela su za klasu ispod crvenih, tu je tek situacija prilicno nezanimljiva.
Gazzo, a de ima da se pazari taj Matalj kremen?Cuh da je ok, al nisam probao
Link to comment

Kremena 2011 ima na par mesta, konkretno: Wine & Pleasure preko puta Marakane.Kremen 2012 izlazi za dve nedelje na tržište.Kremen Kamen (bivša rezerva) 2011 isto do kraja meseca

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...