Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Prodaju oni dosta kafanama na kanistere, ili se kafedžije foliraju da dobijaju od njih refuse po dobrim cenam. Ovde ima u par kafana stalno. I pije se, jebiga sirotinja - pritisla nemaština.

Link to comment
ja te jovice inace privatno jako gotivim, dobri ljudi. vino im realno nije neko ali moze da se pije, ima ga i po kafanama u timockoj krajini pa se uvek uhvatim za njihov sovinjon koji je realno no comment ali nema veze, moze.
Fini ljudi skroz, vranac je dobar, sto rece Banatjanin varira u kvalitetu ali je sve u svemu interesantan! Meni je njihov Rizling dobar, ne znam koje godište se trenutno prodaje ali je nova berba bila uvek odlična! Višnjica standardno dobra. Ova nova vina Sauvignon i Cabernet nisam probao! Rose mi nije nesto!Kad smo kod rozea Budimir ce uskoro izbaciti opasan roze, bice najbolji nas roze bar sto se mog ukusa tice! Nije za nase trziste jer kod nas ljudi ne kapiraju takav roze.
Link to comment

Kepo, baci neko stručno pojašnjenje za ove stilove rozea. To mi je totalna nepoznanica pošto ove strane tek otkrivam jer u srbiji ne viđam inostrane, a da je srednja klasa. Skoro sam probao neki friulanski i skontao da je stilom mnogo dalje od belog vina u odnosu na naše. Mislim, ima tu jagode ali je mnogo mekše, blaže kiseline ali suvo je, a opet nije ružica...

Link to comment

Banaćanine, sad sam bacio pogled na onlajn prodaju i vidim da je Rittium zacepio. Nema ništa ispod 900, jel to zaista vredi toliko?

Link to comment
Kepo, baci neko stručno pojašnjenje za ove stilove rozea. To mi je totalna nepoznanica pošto ove strane tek otkrivam jer u srbiji ne viđam inostrane, a da je srednja klasa. Skoro sam probao neki friulanski i skontao da je stilom mnogo dalje od belog vina u odnosu na naše. Mislim, ima tu jagode ali je mnogo mekše, blaže kiseline ali suvo je, a opet nije ružica...
Prvo boja mu je drugacija nego kod vecine rosea kod nas, ovaj ce biti boje lososa, svetla boja skroz, kao rosei iz Provance! Po boji je kao Whispering Angel sto radi Vlada Zaplet. Ovaj je radjen da bude slican po stilu kao Wolffer rose koji je najprodavaniji rose u USA.Na nosu je lep jer je interesantna kupaza, ne bih da otkrivam, uskoro ce na trziste pa ce se cuti. Ima jaču kiselinu sto ja volim, osvezavajuci, pitak, mineralan, suv. Ozbiljan rose, ali mislim da ga dole nece skapirati bas zbog te malo jace kiseline, sem ako je ovi iz vinarije ne spuste malo. Edited by kepa
Link to comment

takav roze ima molovin, barem sto se boje tice. s tim sto je meni u ustima bio trashy, slabashan, da ne kazem uobicajen, zenski:)doduse moj ukus za roze je verovatno van standarda. meni je najbolji domaci roze koji pamtim i koga sam stvarno dosta popio, bar jedno 3-4 kartona (a toliko sam uopste domaceg rozea isto popio u zivotu) je gagin iz prethodne godine (le petit rose). znaci ne ova godina koju je sad pustio nego prethodna, nisam siguran ali mislim da je to bila 2011. to je bila neka cudna kupaza kabernea, prokupca i ne znam cega treceg, vino vrlo jako i kiselinama i mineralima, sveze i po temperamentu kao neka lajt varijanta crvenog vina. kada smo to probali kod gage u podrumu proslog maja, srusili smo se od neverice a to nam je bio vec drugi dan kako obilazimo podrume u zupi i trsteniku. meni je to bilo ako ne najbolje ono najdraze domace vino berbe 2011.... rasprodalo se za mesec dana, svako ko je probao iznosio je kartone.

Link to comment

Izgleda imamo sličan ukus. Ja trošim fruškogorske koji su tog stila, suvi sa jakim kiselinama, blago mineralne, iz par manjih vinarija koje to rasprodaju iz podruma. Uglavnom ga rade od kabernea. Inače, poslednji koji sam probao je iz jedne nove vinarije- Veritas iz Karlovaca. Ovo im je inače prva ozbiljnija berba pa tek izlaze na tržište, supermoderna tehnologija, pored odličnog rozea, imaju i odličan sovinjon koji može uz rame sa vinumovim, daju ga čak i u rinfuzi za 350. Trebalo bi da ga bude u "Vino i tako to...", u podrumu je boca 550, videćemo kolko će ovi da se ugrade...

Link to comment
Banaćanine, sad sam bacio pogled na onlajn prodaju i vidim da je Rittium zacepio. Nema ništa ispod 900, jel to zaista vredi toliko?
uh, pa ili je zacepio on ili riznica (na vino.rs si išao?)proveriću njegovu cenu pa ću ti javiti
Link to comment
uh, pa ili je zacepio on ili riznica (na vino.rs si išao?)proveriću njegovu cenu pa ću ti javiti
Tu sam išao. Inače, vidim da imaju skroz interesantan izbor sorti: pored neoplante i probusa imaju i italijanski, frankovku i silu. Baš forsiraju domaće...
Link to comment
  • 2 weeks later...

izvinjavam se na trolu, ali mislim da je ovo pravo mesto da pitam ....suvarak - vino od prezrelog grozdja - nesto kao prosek ??? gresim ???ako ne gresim - sta bi to bilo od te sorte ovde mogce lako nabaviti ?odgovore mozete i na private, posto mi je potrebno zarad razresenja necega iz knjizevnostiagain sorrytrol offf

Link to comment

Aszú je reč na mađarskom koja se kod nas prevodi kao suvarakkoristi se određeni tip vina koji se pravi od osušenih bobica grožđa (botritisovanih, odnosno onih koje je napala gljivica botryitis cinerea pa su se smežurale i izgubile vodu, a koncentrisale šećer i arome)http://en.wikipedia.org/wiki/Tokajikada na srspkom kažeš suvarak, nekad se misli direktno na botritisovano grožđe

Link to comment

Samo da prijavim da sam istestirao Vinumov crni pino i šardone. Vrlo dobro.Šardone ima dobru kiselinu, svežinu, blagu i prijatnu gorčinu, i malo mineralnosti. Kažu da se totalno promenio posle odležavanja u boci od oko 6 meseci, za cenu od 600 kinti, više nego korektno.Crni pino je neprenteciozan, višnja-trešnja, malo slabijeg tela, reko bih da nije vido drveta niukom obliku, što mu daje šarm jer mu ističe tu voćnost. Lakše crno vino, isto 600-700 dinusa u Dunavskoj 31.

Link to comment

dunavska 31, jel to novi sad?ja sam pio taj njihov sardone i delim misljenje, cak mi je taj sardone vratio veru u sardone kao sortu koju vredi piti. bilo ga je u wine & pleasure na akciji 3 za 2, pa je za 500 din po boci ili malo manje bio bas best buy za leto.

Link to comment

Da, NS, udružilo se 5 vinarija pod firmom "Naša vina". Polj.fakultet, Vindulo-Temerin, Đurđić-Karlovci, Mačak i Vinum. Podrumske cene buteljki, ima ponešto dobrog i na rinfuzu, mada, Vinum je tu glavni. Italijanski i sovinjon i dalje zakivaju, imaju na rinfuzu kupažu "Wiener" (oseti se traminac, mekano, nije loše za tople dane al mislim da nije ispod 350 din lit.), sad kontam možda je ovaj šardone i 500, nisam siguran. U svakom slučaju, lepa baštica, možeš da popiješ dobro vino vino na čašu za smešne pare, ima i neki nabod ukoso.Ovo ostalo, tja, Vindulo ima izvikanu kupažu na bazi šardonea "Mirna Bačka", meni je to otužno, ima neko crno koje mi nije bilo loše "three stars", onako, solidan roze su imali, Fakultet ume da iznenanadi ali mi se čini da im varira kvalitet, ali imaju interesantnu ponudu: sila, probus, italijanski, taj fazon...Mačak-ništa, eventualno portugizer, Đurđić-samo kabfran, koji doduše nisam skoro testiro pa ne mogu da garantujem. Bilo je baš moćno, dobro izbarikirano, neke zemljane arome su meni tu bile dominantne i to me je baš dojmilo, al mnogo teško za stomak. Ko dođe u NS, nek prošeta obavezno...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...