Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Javi utiske, kad nađeš vremena...Inače ovo što gazza kaže za bela vina; skoro sam bio u Friuliju i isprobavao tamo štošta, i zaključio da pijemo solidna bela vina. Čak i cenovno nismo tako loši, recimo neki prosečni sivi pino košta 4-5€, a po istoj ceni, otprilike, mogu da se nađu boce rizlinga po Fruškoj (ne računam Kovačevića i slične). Problem je što tamo možeš da nađeš vina različitih stilova (mlada, odležala, "sur lie", fermentisala u cement tanku ili u bariku, kasna berna, itd.), a i forsiraju svoje autohtone sorte.

Link to comment

pa eto, slazemo se da se popravljamo. nemamo vrhunska vina ali imamo tu neku dobru srednju klasu koja je ozbiljna baza. recimo da vise ne mislim da su hrvati bolji ili bitno bolji od nas, narocito ne s obzirom na geografiju i ostalo cime raspolazu.

Link to comment

Nisam neki poznavalac ali moram da prijavim da su me Zvonko i Bogdan™ prijatno iznenadili. Mislio sam da su na losa vina zalepili poznato ime radi rodaje, ali zaravo su jako dobra. Bela vina su im malo jaca pa ako nije bas uz klopu onda mu dodam samo malo kisele. Mada u zadnje vreme vise trosim njihov roze.A sa potpuno druge strane, najvece otkrice ove godine je crna tamjanik Filigran iz Manastira Bukovo. Kazu da su napravili svega 3000 flasa a svaka flasa je od 0.5l i toliko dobro da mi je prosto zao sto se ne razumem bolje pa da opisem kako valja. U svakom slucaju ko naleti neka uzima odmah iako je cena za pola litra 1300rsd.

Link to comment

Nisam probao Zvonko i Bogdan™ vina, ne znam kakva su, cuo sam da su crvena napucana barikomslazem se sa gazzom sto se tice nasih vina, da se popravljamoFiligran je bio sad na Wine Jam-u ali nisam stigao da probam, kao i Imperator i Despotiku to su neke nove vinarije gde je Djurda strucni savetnik ili sta godProbao Prokupac i Tamjaniku podruma Cokot iz Zupe, Experiment se zovu vina, odlicna, pogotovo Prokupac i sto je najvazbije za postene pare 600 dinarato je tip za gazzu, jedno od boljih crvenih vina iz Srbije

Link to comment

probao sam ja to onomad na sajmu i dojmilo me, posteno strejt vino za sve pare. jedino je vlasnik izgleda bio mnogo smoren, sam na standu a muka mu pripala vec od 2 dana na sajmu:)

Link to comment

Ja probo Filigran, nije me baš dojmilo, kao hamburg sa malo jačim telom i tamnijom bojom. Mada, to sam testirao u Hajatu zimus, već sam bio naliven...Od ZBogdana sam isprobao 2 crne etikete,i apsolutno se slažem da je predimljeno. Istestirao celu i celu belu liniju koja je solidna, ali cena od 1000+din je nenormalna... Čuo sam da imaju dobar roze, valda 2012.

Link to comment

meni je isto taj filigran bio bezveze, nevidjeno mi je to bio nahvalio vlasnik ove njujorkse kafane pa sam imao verovatno povisena ocekivanja. generalno mislim da je onaj panic toliko sjebo tu crnu tamjaniku kao vinski pojam u mojoj glavi da je to neopravljivo. mislim, crnu tamjaniku kad god se pojavi prati glas kao da su je najmanje doneli marsovci u negotinsku krajinu. tog grozdja ima isuvise malo da bi se neko ozbiljan bavio njime, ovo sto smo do sada probali je na nivou mikrolokalnog kurioziteta i nista vise od toga.

Link to comment

crna tamjanika je muskat ruža, ovo: http://vinopedia.hr/wiki/index.php?title=mu%C5%A1kat_ru%C5%BEa_crniprovereno i sigurno.to nigde na svetu ne daje wow vina, najbolje se neke slatke varijante, za drugo i nije.miris je intenzivan, divlji, nakuplja malo ekstrakta a previše šećera i to je to. ne mož ništa da mu uradiš.mučeni Panić nije mogao mnogo da usere priču oko toga, mada mu je vino sprektakularno loše.bukovo ima dobar kaberne, i čak vrlo pristojnu kuažu game - pino noar (tako nešto). odlične rakije na sve to, trude se oko crne tamjanike, ama ništa od toga. dobiće reputaciju kao bermet, piće ga tetke, sedmorazredni turisti i novopečeni pravoslavci jer je iz manastira i toliko.experiment sam pomenuo na predhodnoj strani, sve se slažemo, mada mi je formulacij "među najboljim vinima srbije" malo preterana.sinoć kod miće u SKV 2 bilo veče na kom je mali Dragojlović predstavljao vina koja ona pravi, a koja su pokupila medalje na takmičenjima (Decanter, BIWC, itd..)Mataljev šardone će apsolutno biti na nivou predhodnog, pun, saftan, odličan, samo dotaknut, ali bukvalno, drvetom. Kremen je ubica, sad tek sazreva.Zapis Jankov (merlo) pretenduje da bude gazino novo omiljeno vino (stvarno sam te se setio sinoć).i bila Ritimova neoplanta - baš sam se iznenadio, meni to obično prolazi ispod radara, ali ovo je toliko nos mladog solidnog traminca, da mi je bilo neverovatno.njegov Porbus je isto mama, ali vinu fali dorade, u smislu sazrevanja u dobrom drvetu. jako ekstraktivno, mlado i nerazivijeno još, ali obećavajuće.

Link to comment

Kad smo kod crnih hitova, meni se jako dopao vranac vinarije Jović iz Knjaževca. Savršeno izbalansirano, puno voća, diskretno drvo taman daje blag vanilast ton, netipičan vranac, nema jake tanine, kiseline taman...Srpska varijanta vranca, skroz drugačija od CGore ili Hercegovine. Cena je bila više nego fer, 600-700 din.I etiketa je lepa...

Edited by kenta
Link to comment

jeste, skroz drugačiji stilski, i zapravo, jedini dobar vranac za koji znam a da je iz Srbije.vranac je inače sorta koja ima relativno visoke kiseline, što uz strukturu koju ima iz toplijih regiona i čini tu sort veoma interesantnom i kvalitetnom. zapravo sam siguran da je od vrnca znantno lakše napraviti dobro vino nego od rođaka mu zinfandela (aka krtošije, crljenka kaštelanskog ili primitiva - to je sve jedna sorta).e sad, te kiseline, sa manje tanina i nižim alkoholom kod Jovića i dolaze do izraža zbog regiona - manje sunca i plodnije tlo, za razliku od kamena i sunca u CG i BiH. tu stilsku razliku možeš da rpimetiš i kod dobrih MK vranaca.pri tome, ovde ne mislim da je jedno blje od drugogoa, jednostavno, razlika u stilovima i regionima i to je baš dobro što je tako.jovići su jedino imali problem sa kontinuitetom kvaliteta, jer je taj vranac znao nekih godina da biude dobnar, a nekih da bude i loš - odnosno, da ga sjebu tehnološki.

Link to comment
experiment sam pomenuo na predhodnoj strani, sve se slažemo, mada mi je formulacij "među najboljim vinima srbije" malo preterana.
mislio sam na odnos cena kvalitet, tu je najbolji u srbiji na keca, ima boljih vina sigurno ali su skuplja, za 600 kinti nemas bolje crveno vino u srbaljasve je stvar ukusa naravno ali za mene je super vince
Link to comment

ja te jovice inace privatno jako gotivim, dobri ljudi. vino im realno nije neko ali moze da se pije, ima ga i po kafanama u timockoj krajini pa se uvek uhvatim za njihov sovinjon koji je realno no comment ali nema veze, moze.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...