Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Imam jedno pitanje vezano za vina. Prije Nove godine nabasao sam na neka vipavina što bijela, što crna. Neka su bila arhivska od 22 godine starosti, a druga vrhunska do 12 godina starosti. Za Novu sam pio to jedno crno (12 godina) i bilo je fantastično. Međutim, čuo sam od jednog prodavca da ne mogu sva vina dugo stajati. Može li me neko uputiti vezano za ovu tematiku, malo mi objasniti, prosvjetliti me.Hvala :)
pogledaj ovo na wikipediji, npr. a ako neko ima nesto bolje, bilo bi lepo da okaci :) Edited by aram
Link to comment

ja sam pre neko vece popio casu chianti-a u galo nero nije licila ni na sta. ima li bar par restorana na potezu dorcol- pristaniste ili centar zemuna da ima vino na case, a da nije neko sranje. nista posebno ne trazim . pristojno house vino da ne cevcim stalno pivo ili zestinu. bila je jedna lokal u njegosevoj ali zatvoren dok trepnes.

Link to comment

jeftini kjanti je jedno od gorih vina na planeti. bolje uzmi plantazin vranac, manje su sanse za fijasko.ako je lokal u njegosevoj ona vinoteka na cosku kada ides ka beogradskoj levo, dosta blizu raskrsnice - oni rade i vidim dobro im ide, uvece ume da bude bas puno.

Link to comment

bio sinoc na TEMET degustaciji u vinariji povise marakane i prilicno sam iznenadjen, pozitivno. cini mi se da je bilo relativno negativnih kritika zbog kojih sam ovo zaobilazio na sajmovima, no zatekao se u blizini pa ajd da probam.crvena vina pate od dva problema od kojih je jedan subjektivan - cena - a drugi objektivan - prejak barik svuda. to je posebna steta jer mislim da koliko mogu u degustaciji razdvojim barik od voca, sve sto sam probao ima potencijal za sam vrh domace ponude. najvise mi je zao za njihov crni pino koji ima jako zanimljiv karakter, jednu finu somotsku liniju u ustima koja se razviju u zavrsnici u oporost koju volim kod vina. ta zavrsnica je posebno upecatljiva, pogotovo sto mi trenutno sem jelicevog mamootha ne pada na pamet nijedan drugi domaci pinot kog sam probao da ovako valja. medjutim, 2011 ima prejak barik, recimo za dva broja, sindrom trijumf noira. mozda ce mu neko duze dekantiranje pomoci da se razvetri, mada sumnjam u dovoljnoj meri. svejedno, odlicno, ovo sam kupio - 1250 din i boca chardonnaya za dz na 2 kupljene.drugo odlicno vino su crvene tri morave, to je cisti prokupac tipicno robusnog ukusa kao svaki dobar prokupac ali sa jednom zaokruzenoscu koja mnogima nedostaje, sto recimo neki od domacih vinara resavaju tako sto dodaju 10-15% kabernea. opet dobra zavrsnica i opet barem za broj jaci barik nego sto bi bilo po mom ukusu ali svejedno, sigurno top 3 srpskih prokupaca sadatrece odlicno vino je crveni ergo sto je njihova bordoska kupaza za koji vazi sve isto kao i za gornja, vrlo solidan rad onoga ko je smuckao kupazu s tim da na ovom vinu taj jak barik najbolje lezi. vino ima dobar potencijal za zrenje u boci, mlado je i vec sad je lepo, ali bi ga trebalo skloniti na jedno 5 godina i tek tada uzivati. naravno koga zanima da pije srpsko vino na francuski nacin.bela - opet zajednicka crta da sva vina ipaju taj pitki, letnji karakter - lep nos, svezina i mineralnost. cak i taj sivi pino koji meni ume da ima tu neku otuznu tezinu u ustima u prvom kontatku, deluje da ima svezinu koja obecava, ako potraje u boci - ili da se pije odmah jer je jako dobar, zaista sam bio iznenadjen. ergo, jako solidna kupaza, sardone na nosu, lepa mineralnost pino gridja i cistoca u ustima. zanimljiva je i kupaza tri morave od 3 domace sorte - tamjanika, smederevka, morava - koja je pametno napravljena, tamjanika daje buke a ostale sorte ono sto tamjanika nema, volumen i kiseline. ovo vino mi se na nekom sajmu nije dopalo, moze biti da sam bio pod utiskom ko zna cega...jedino sto mi se bas ucinilo prosecno a mozda i ispod je chardonnay ali to me ionako ne zanima pa nije ni bitno.roze nisam probao, ne znam da li mi je sve ovo leglo na stanju u stomaku tek vise sam pio nego bacao pa sam se dosta brzo usikao, tako da bi roze na kraju verovatno imao efektan mentol bombone u brazilu.kad sam ovde da pomenem da sam pio vinumov chardonnay, imao sam velika ocekivanja s obzirom na njihov sovinjon i italijanski rizling, no nista od toga.

Edited by gazza1
Link to comment

Znači, Temet obećava...Prvo njihovo što sam probao bio je baš sivi pino. I meni se svidelo što je svež, a ne otužan. Svidela mi se i ta Bela morava, malo mi je falilo tela, ali dopao mi se taj diskretni muskatni ton. To je bilo na Interfestu u NS-u, gde je na štandu bio neki fin momak (ja bi reko da im je to tehnolog) koji je strpljivo odgovarao na raznorazna pitanja, a bio je vrlo široke ruke što se tiče sipanja. Inače, to je sve bila berba 2011. I tad nisu imali crvenu liniju. Propustio sam da probam crvenu Moravu, a za crveni Ergo se apsolutno slažem da je barik vrlo diskretan, baš kako treba, ali meni su malo štrčale kiseline i tanini.A što se cene tiče, jbga, moglo bi i malo jeftinije. Mada, možda taj barik zaista poskupljuje proizvodnju (ako se pod barikom ne prodaju čips i letve).

Link to comment
  • 2 weeks later...

Bio sam u Ziri na Wine style salonu, pa da referišem...Ulaz je bio džabe, bilo je potrebno samo se blagovremeno prijavaiti, tako da ste za 0 dinara mogli da kušate vina vrednosti i do 50€. Ponuda je bila standardna, ali bilo je i par iznenađenja.Prvo je bilo Movia koja je definitivno opravdala očekivanja. Testirao sam belu liniju (sivi pino, sovinjon) a najjači utisak je ostavilo Veliko belo (rebula, sovinjon..), vino ima nestvarno intenzivnu, skoro fluorescentnu žuto-zelenu boju, prebogato raznoraznim ukusima, a mene je najviše asociralo na sirup od lekovitih trava, kamilica, beli slez, tu su i citrusi i mineralni tonovi, drvo savršeno uklopljeno, brutalno dobro i originalno.Drugi novitet je bio Sopot, makedonska vinarija, imaju sličan stil kao Kamnik, puna, moćna crna vina, grand rezerva cabsovinjon im je top etiketa, tanini su kao somot, prepuno crvenog voća, vanile začina. Ja sam pazario za 1000 din kupažu bordo+ sira, koje pored voća ima i neku zemljanu notu koja mi se jako dopala.Bio je i Zdjelarević, i to lično, simpatičan i raspoložen za razgovor. Vina su solidna, pristupačne cene (6-10€), jedino što fura polu-suh stil... Mene je dojmila šardone selekcija, ležala u drvetu koje savršeno uklopljeno,puno, suvo, mineralno, voćno. Jako dobra struktura.Konačno sam probao i Temetov prokupac, i zaista je odličan. U prvom trenutku mi je zasmetalo drvo, naročito na nosu gde u prvom trenutku dominira dim, ali onda kreće bogatstvo aroma, izuzetni tanini, odlična završnica na čokoladu, kokos.

Link to comment
  • 1 month later...

ja nisam cuo za to.kad sam na temi da pohvalim trendove sa belim vinima u srbiji. mozda gresim ali mi se cini da je napravljen primetan korak napred koji recimo ne primecujem tako ocigledno sa crvenim. cak su i sardonei postali vrlo korektni i solidni, sa mnogo vise svezine i mineralnosti nego ranije, probao sam dva nedavno - temet je bio manje vise skolski (i samim tim ne toliko zanimljiv) dok je vinumov jako dobar, rekao bih isto onoliko koliko je to i njihov sovinjon i italijanski rizling. takodje i belo brdo, solidno.inace apropo 70/30 koji je jako dobro vino skoro po svakom parametru, pazite kako to pijete posto sam vec imao 2 slucaja brzometnog pijanstva pre nego sto sam pogledao na etiketu i video ima skoro 15% alkohola. ocigledno su malo zakasnili sa berbom pa im je alkohol pobegao i to realno ne smeta ali nije da se ne primecuje.

Link to comment

tri oraha najskuplje vino? nisam čuo, a morao bi da čujem. ako i jeste, to se opet neko istripovao, ne obaziri se.gazzo, a propo crvenih vina, ja tu zapravo primećujem veći pomak.Janko je zakovao sa novim Zavetom i merloom, Mataljev Kremen iz 11 nikad nije bio bolji, iako još jako mlad, Božin Trijumf noar je opako dobar pino, a ima i drugih pristojnih (Belo Brdo, Vinum, Temet) što nisi moga da nađeš pre par godina. Na temu frankovke, evo sad posle Vizije, i ova Molovinska, a o prokupcima da ne pričamo. Pored Gage, tu su sad odlične Tri Morave, pa onaj malac Experiment iz Gornje Župe, kao i Budimir (uskoro izbacije čist prokupac, jako me zanima kakav će biti).inače Janko je ove godine do sad najbolje (ne pobroju, već po visini medalja) nagrađeni srpski vinar na Dekanteru - dva srebra za dva crvena. a Kremen Mataljev uzeo zlato na BIWC u Sofiji, Temet četiri srebra itd... Prolazimo sve bolje.interesantno mi je da ističeš svežinu u belim vinima, posle berbi kakve su bile 11. i 12. To zaista govori mnogo o tehnologiji i promenjenoj svesti, jer sveža vina u tim uslovima (12. više nego ekstrenma) je mogao da prozvede samo ko je zaista zna šta, kad i zašto radi.

Link to comment

zamisli nisam, iako sam ga naveo.ali nekolicina sa kojima se uvek slažem kaže da je dobar. (znaš ono: al je marek jebati, pričo mi jedan što je gledo!)probaću ga ovih dana, najavio sam im se tamo :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...