Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

vaistinu wow :) znam ja da je moj panasonic lumix fx150 jedna lepa igracka ali za mene i nije nista bolje :)dabovicu, puno lepih fotografija i naravno uzivanja u fotorgafisanju sa novim aparatom po mogucnosti u egiptu, portugalu i... ma gde te put nanese :)

Link to comment
f1.4 na kompaktnom aparatu? wow
To jeste impresivno, ali nije nužno isto što i 1.4 na punom kadru (24x36). Ovi koji vole teoriju u digitalnoj fotografiji koriste termin IQ (image quality). IQ se komplikovano računa u PM, uglavnom po tim formulama fotoaparat sa punim kadrom može lako imati bolji IQ sa objektivom svetlosne jačine 2 ili 2.8, u poređenju sa ovim aparatima koji imaju smanjene senzore.Naravno, to ništa ne govori o kvalitetu fotografa. ;) BTW. Ako nekog zanima kako da, bez obzira na fotoaparat, unapredi svoje foto uradke, evo mislim dosta dobrog (i kratkog) teksta iz magazina Silvershotz, prikačeno. Neke stvari jesu bazične, ali se nije loše podsetiti.
Link to comment

Ne sećam se gde sam čitao, ali piše da je f1.4 = f1.4, na kolikom god senzoru da se primenjuje. Od veličine senzora zavisi DOF i još nešto (zaboravio). Inače, znaš šta mislim o analog vs digital, ali ovo proračunavanje IQ-a mi je savršen pokazatelj zašto je digitalija savršeno legla nerd-ovima. Mislim, fotografija je da se gleda i doživi, ako ćemo da je računamo, nek' se tera sve u...

Link to comment
Ne sećam se gde sam čitao, ali piše da je f1.4 = f1.4...
Slažem se da se ne treba opterećivati s tehničkim detaljima, mada ako razmisliš (što se tiče ovog što pišeš) setićeš se da praktično nema srednjeformatnog aparata koji ima maks. otvor blende veći od 2.8. (Npr.) Što znači, onako šacometrijski, ono što je na formatu 24x36 f:1.4, na 6x6 formatu je f:2.8; logično bi onda bilo da je na skraćenom senzoru (APS-C, ili koji već) za tu analogiju potrebno nešto što bi išlo 2 stope dole, što je otprilike f:1.0... ako ne i malo ispod nule jedinice. :D Naravno, to nije nikakva kritika EX2F-a (meni lično je nedostatak tražila daleko bitniji - ali, to je savršeno nebitno, pošto ja nisam mušterija za tu vrstu aparata). Edited by Indy
Link to comment

Evo, odlučih se i ja da kupim. Kupio isto što i Dabović:632875.jpgSamo su meni u dil ubacili i pored klasičnog "sočiva" 18-55SV, još i sočivo AF-S DX 55-200 mm f/3,5-5,6G ED VROvo stvarno kao preći sa bicikla u Lambo Aventador.

Link to comment

ili 35/1.8 ili 40 micro ili 85/1.8, 105/2, 300/4 , dobro, možda više od stotinjak eura :)... zavisi šta će raditi i za šta im treba prime. Bolje da malo koriste ove optike koje imaju pa će već uvideti šta im najviše odgovara.edit:http://www.flickr.com/groups/nikondigital/discuss/72157623479150289/

Edited by Vapad
Link to comment

Znam zasto sam.preporucio bas 50/1.8, a ne neki drugi prime.edit na editeva preporuka se odnosi samo za aparate DX formata. Nisam siguran da bih mogao da preporucim ovaj objektiv za full frame senzore.

Edited by Aion
Link to comment
Mislio sam, naravno, na ljude koji već imaju Nikonov dSLR. Postoji puno pozitivnih stvari u vezi tog stakla, 18-55mm.Inače, dobijaš dva kviska za smartass komentar.
Zao mi je ali ni autoritet poput Kena Rockwella me nece naterati da povucem svoju preporuku. Pri tome uopste ne tvrdim da je ovaj 18-55 los objektiv.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...