Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

a kolko se secam i vini je nesto slicno kukao (kako pesadija u istoriji sveta nikad ne jurisa i da bi crkli na kraju)

 

i bi i ne bi, zavisi kako se zalomi

- maraton: grcki hopliti u bronzanom oklopu jurisaju protiv lako oklopljenih persijanaca da bi se spasli od persijskih strelaca (i dobijaju)

- agincourt; francuski oklopnici jurisaju na engleske strelce, koliko je to moguce u oklopu od 40 kila kroz blato (i zavrsavaju neslavno). ima i znatnog gomilanja leseva na bojnom polju koje otezava kretanje, kao i da su jedni druge davili u blatu, ali naravno nista poput onih brda leseva iz GoT.a (ja sam sebe ubedjivao da su to neke grbe po terenu na kom se vodi bitka, suvise je bilo apsurdno)

Bravo za Aginkur... mali of-al najebaše tu Francuzi od engleske vojske koja je gotovo 90% bila sačinjena od strelaca. Samo što suštinski nisu imali šta drugo da rade... neće da stoje dok ih poliva 5-6000 strelaca kao AI u Medieval Total War :)

 

Nazad na topik-brdo leševa se donekle može opravdati sudarom konjice i što su Boltoni ispalili hiljade strela ubivši vrlo brzo masu frend and foe. Mrtvi konji i konjanici na ograničenom prostoru su mogli da stvore brdo, ali ne tih razmera svakako. Malo umetničke slobode, šta da se radi :)

 

Послато са HTC Desire 820 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Egzekucija by hound mi je  iskreno rečeno odvratna. Glupa kučka koja je zamalo ubila svog brata mudrim ćutanjem, sada muči svog mučitelja za kog se svojevoljno udala na nagovor svog novog starog saveznika i sa tim nema nikakvih problema. Na kraju se trijumfalno smeši jer kad je neko sadista, treba ga sadistički zlostavljati da bi se dokazala moralna superiornost :puke: Ja obično nisam gadljiv ni na kakve... gadosti koje se na televiziji vide, ali od ovog mi je stvarno bilo muka. Jedno je kad ti pokažu psihopatu kako baca decu psima for shock value, a nešto sasvim drugo kad ti sugerišu da je totalno kul ponašati se identično kao taj psihopata jer imaš etiketu protagoniste. A pritom je muž opštio s tobom prve bračne noći, što realno sve opravdava.

 

1. otkad je poenta GoT.a da sugerise sta je kul i sta je moralno prihvatljivo?

2. ne dokazuje moralnu superiornost neg joj prosto srcu drago. (a nakon sto je 6 sezona bila dzak za boks raznih psihoa, i ne popizdila)

3. da su ga osudili pred porotom od 12 ljudi, i odsekli mu glavu, kukao bi kako scenaristi kenjaju i prave od starkova po svaku cenu pravednike, sto naravno nema smisla jer bi ga oni zapravo ubili u afektu/na posebno surov nacin

Edited by Zverilla
Link to comment

Иначе прва четири романа у серији јесу ремек-дела и жанра и америчке модерне прозе. Невероватне приче о сазревању пар клинаца у једном суровом свету пуном насиља. Све остало су кулисе.

 

prva 3, mada su meni 4 i 5 dobri. ako pricas za ice & fire naravno :D

Link to comment

druga knjiga je smor neopevani,

kad se onaj Stark sto su ga sjebali na crvenom vencanju, vucara sa nekom kao polu-vojskom kroz Brzorecje (jbg prevod) a glupava keva mu govori sta i kako.

to kad sam procitao, ostatak je bila pesma (leda i vatre).

Link to comment

prva 3, mada su meni 4 i 5 dobri. ako pricas za ice & fire naravno :D

Aj da se i ja zapljunem :) Gozba za vrane mi je najbolja, uvek je rado čitam. Na nju mnogi kukaju jer nema Džona, Tirona itd. al meni to ič ne smeta.

 

Послато са HTC Desire 820 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Aj da se i ja zapljunem :) Gozba za vrane mi je najbolja, uvek je rado čitam. Na nju mnogi kukaju jer nema Džona, Tirona itd. al meni to ič ne smeta.

 

Послато са HTC Desire 820 уз помоћ Тапатока

Одлична је Гозба за вране. И ту се види колико је Санса  комплексан лик. 

Link to comment

Pa poenta je u tome da kada nekoga podvrgneš nekakvim ekstremnim uslovima, svako može da se pretvori u poslušno stvorenjce, kao što svako pod odredjenim podsticajima može da se napali i sa indignacijom odbacuje poneki komad realnosti misleći da zaslužuje bolje. Kad kažem sistematski mislim da će kod nekih u značajno većem broju okolnosti doći do ispoljavanja datih stavova i pripadajućeg ponašanja. 

 

Ja sam tebe napala zato što si ženske likove u seriji sveo na submisivne kurve i entitlement frikove i kao primer drugih si naveo Arju koja se buni što mora da pere leševe. Onda kada uzmemo Arju i izbacimo taj momenat sa leševima, odnosno uzmemo Arju kao nekoga ko prihvata svaku naredbu od nekoga sa pozicije moći i/ili autoriteta, dobijamo šta? Pa submisivnu osobu, oslobodjenu ega, očišćenu od identiteta i slično. Zbog toga je moja poenta bila da ne postoji neki veliki jaz između ova dva podeoka na skali. 

 

E sad, što se tiče percepcije ljudi sa entitlement tripom, mislim da tu grešiš. Sansa nema nikakvo poštovanje okoline. Njen jedini autoritet je formalan zbog prezimena, nema tu ničeg stečenog sopstvenim naporima i ne vidim da je neko percepira kao jaku ženu. Posebno ne na početku serije kad joj je entitlement bio odvrnut do daske. Slično sa Khaleesi. Ona je poštovanje sticala uvek i jedino kad je imala skin in the game, tipa kada jede konjsko srce, ne izgori u vatri, predje Dothraki sea, ukroti zmaja i slično. U ostatku vremena, dok je imala pasivnu ulogu, sedela na lovorikama i torokala o pravu na presto, uvek je bila napadana u cilju svrgavanja. Što se tiče Gili, iritantna je na milion nivoa, pa se u njenom slučaju slučaju slažem sa vama, ali ne i sa opštim zaključkom o ženama. Brienne je drugo, ona nabraja svoje poreklo i uvek je vrlo formalna, zato što ona ni nema neki autentični ego, već kako joj pripadne dodeljena uloga. Tako je odgojena. Zapravo, gde ćeš submisivniju osobu od Brienne.

 

Odoleću da ne kanališem baš Premijera i muha-međed dinamiku, ali stvarno nisam ni primetio tzv. napad -_- 

 

Kad pričamo o tome da li su likovi submissive, entitled, ili nešto između, pretpostavljam da se fokusiramo na trenutke kad pokazuju nekakav agency, kad dobiju neki omanji monolog koji ima za cilj da pomeri plot unapred u ovom ili onom pravcu. Ne pričamo o tome kakva je njihova šira životna situacija, kakvi su privatno, kakvi su u nebitnim scenama ili kad se zapiju, nego o onim isečcima iz njihovog iluzornog života koji autori izaberu da prikažu kao ključne.

 

Takve scene su kod nekih likova dosta dobre i izražene (obično prekopirane iz knjige) zato što su proističu iz priče, zato što se okolnosti poklope tako da dotični lik ima priliku da demonstira svoj rampaging agency, bilo na makro planu (Drogov originalni haka dance govor protiv Westerosa) ili na mikro planu (Tirion kad opušteno kaže Bronu da ubije Trenta ako ovaj opet zine.)

 

Kod nekih drugih likova, obično ženskih, takvi trenuci ispadnu bedne male simulacije moći i autoriteta. Na primer, kad Deni nepametno odluči da replicira Drogov govor iz prve sezone samo pred većom publikom i sa leđa zmaja, kad opušteno obavesti tih milion Dotraka koji je od sinoć prate da su joj sad svi oni Qoy Qoyi onako usput, i da idemo sa svi u Vesteros jeeeeeeej! To je lepljenje veštačkih brkova, potkivanje žabe, pokušaj da pokažeš da si kao žensko sposobna da vladaš, a u stvari samo recituješ ono što ti je muž rekao pre par godina, doslovce, iako on tim govorom uopšte nije pokušao da pridobije nekakve nove pristalice. A zašto tako ispadnu? Zato što pisci misle da tako svet funkcioniše, da agency ženskom liku mogu prosto da dodele kao Toma orden, da ona lojalnost celog sveta ima pravo da očekuje po defaultu zato što ima fancy frizuru i vozi skupog zmaja. "Where are my dragons?!" nije urlik očajne majke, nego nadrkani vapaj nadobudne tinejdžerke koja ne zna gde se parkirala i sad za to krivi ceo svet.

 

Na primeru Sanse, naravno da nema poštovanje okoline kad ga ničim nije zaslužila, ali ona ove sezone ima Džonovu lojalnost koju je "zaslužila" time što mu je rod. Tu lojalnost eksploatiše sasvim suludo, beskorisnim izdrkavanjem po bukvalno svemu što on radi u pokušaju da ispuni njene zahteve. Zašto još nisi napao Winterfel? Zašto napadaš Winterfel kad nemamo brojčanu prednost? Zašto nemaš više vojske? Kakav ti je ovaj Davos? Zašto me ne pitaš za vojnu ekspertizu? Zašto me pitaš za vojnu ekspertizu? Pritom pokušavaju da nam je prikažu kao nekakvog veštog organizatora i manipulatora, ne kao iritantnu nadžak-babu. Cock Merchants imaju osećaj da se tako ponašaju jake, drčne, odlučne, empowered žene: da kenjaju po svemu bez ikakvog argumenta, ne nude nikakvu alternativu, i bezobzirno te koriste za ostvarenje svojih ciljeva. Ništa od toga ne proizilazi iz Sansinog lika, iz njene prethodne životne priče - odakle onda dolazi? Direktno iz njihovog ida, iz neke potisnute neformulisane frustracije za koju ventil traže u svom tzv. stvaralaštvu.

 

Brienne je submisivna u smislu da večito traži gazdu, od Renlija preskače direktno kod Ketlin, od Ketlin kod Džejmija, od Džejmija kod Sanse, to je OK kao karakterna crta. Ali kad jednom zauzme tu handmaiden poziciju, počinje da se ponaša kao da je neobjašnjivo righteous u svemu što kaže i radi. U knjizi se iz unutrašnjeg monologa vidi koliko ona žena sumnja u sebe, koliko se stalno bori protiv te nesigurnosti, koliko pokušava da se dokaže i sebi i drugima. U seriji je to potpuno eliminisano, pa vidimo samo umišljenu budalu koja paradira okolo i randomly nabasava na razne Sanse i Stanise. Zato kad god otvori usta, čak i ona pokušava da zvuči samouvereno, da svima kaže koliko je važna i ona i njena jebena misija du jour. Dakle, čak i nesrećnu Brienne teraju da fingira samopouzdanje, iako je ona poslednji lik koji bi tako nešto radio. Eventualno Arya, ne znam, mada verovatno ipak Brienne.

 

A Gilly smo apsolvirali. Dakle nisam ja taj koji ovo učitava samo ženskim likovima nego Cock Merchants - nijednog muškarca ne pišu tako. Valjda im je lakše da kod njih predstave agency, jer muško uvek može da izjavi da ima kitu do kolena ili da nekom gurne prst u dupe, gledaoci će odmah znati koliko je sati. 

Link to comment

1. otkad je poenta GoT.a da sugerise sta je kul i sta je moralno prihvatljivo?

2. ne dokazuje moralnu superiornost neg joj prosto srcu drago. (a nakon sto je 6 sezona bila dzak za boks raznih psihoa, i ne popizdila)

3. da su ga osudili pred porotom od 12 ljudi, i odsekli mu glavu, kukao bi kako scenaristi kenjaju i prave od starkova po svaku cenu pravednike, sto naravno nema smisla jer bi ga oni zapravo ubili u afektu/na posebno surov nacin

 

1. Nije poenta nego kolateralna šteta. GOT je temeljno usađen u mejnstrim i nosi kakvu-takvu društvenu odgovornost, ali dozvoljavam da imaju pravo da tu odgovornost ignorišu. Samo kažem da je meni odvratno.

2. Kad daš jednom od protagonista priliku da se osveti mučitelju, ti znaš da će publika  na to reagovati sa odobravanjem, to je sasvim prirodno. Ali kad protagonista to uradi na najodvratniji mogući način i okrene se uz shit-eating osmeh, time se šalje vrlo plitka i ružna poruka. Kaže se zar nije baš kul kad mučimo mučitelje, a? Jel' vam se sviđa? Kad je Daenerys razapinjala i spaljivala slejvere, ona se nije smešila kameri.

3. Naravno da bih kenjao, od zasluženog kenjanja se ne može pobeći. Ali da ga je ubio Bubi™ kad je krenuo da ga bije, ne bih imao nikakvih primedbi. Ovako ostaje misterija zašto se zaustavio kad je pogledao u Sansu i šta je mislio da će da se desi.

Link to comment

a sto uini polazis od pretpostavke da je sansa kakva svetica?

ljucki je smejati se dok ti gladni psi jedu najomrzeniju osobu u zivotu.

Link to comment

Ma ne mislim da je svetica, tu za promenu ne kritikujem razvoj lika. Vrlo je verovatno da će pokušati u sledećoj sezoni da je okreću protiv Džona a u pravcu Beliša i tako mlate praznu slamu još malo, u kom slučaju bi ta završna scena bila OK najava.

 

Primeda je čisto privatna, ne prija mi da me stavljaju u perspektivu lika koji radi takve stvari. Mislim da je to prvi put da nam nude takvu gadariju od protagonista, i to u trenutku kad znaju da je publika spremna da se poistoveti sa njom isto kao što smo se poistovetili sa Bubijem™ dok je mlatio dotičnog.

Link to comment

Vinijeva poenta sa zenskim likovima je po mom misljenju skroz tacna. Cak bih ja rekao da je to jako cest motiv danas i u filmovima i u serijama. Nestasica snaznih zena u umetnosti se nadoknadjuje time sto se neke slabosti proglase za simbol snage i razlog tome je po mom misljenju jednostavno sto mnogi ne umeju bolje. Moze se napraviti jednostavan test za vecinu tih boljki - da li je moguce da onaj ko je konfrontiran jednostavno kaze: "Ne seri dok ti nisam puko samar" i da se izvuce iz pozicije nemoci u odnosu na "jaku zenu". 

Zene u ovoj seriji imaju odredjenu moc samo na osnovu toga sto ih neki muski protagonista voli i nasuprot svom interesu odlucuje da ih trpi. To nisu jake zene nego fantazije muskaraca koji ne razumeju subjekte o kojima pokusavaju da pricaju. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...