Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

čoveče, u pitanju je televizijska serija sa već snimljenih 60 epizoda, koja mlati ozbiljne pare i koja je nastala na literarnom predlošku za koji se, biću blag, može reći da mu kreacija dubokih likova i nije baš najjača strana. šta si očekivao?

 

kakvi crni nepogrešivi idoli, ovde se pre svega radi o kontekstu. 

Ma ok, ja sam citao do neke pretposlednje knjige i sama cinjenica da nisam nastavio je vec svojevrsna kritika. Ono sto ovde pokusavam da kazem da su ovi ljudi uzeli nesto sto je ipak imalo nekakve kvalitete interesantne price koja ume da vozi na odredjenim mestima i od toga napravili plitko sranje. To je los posao, mogu oni u ostatku karijere biti najveci genijalci, ostaje moje misljenje da je ovo uzasno. Posle Walking Dead-a, serija koja je najdalje otisla od literarnog predloska u smislu kvaliteta originala i kvaliteta obrade.

 

Ovo za genijalce je vise odgovor na "7 miliona selektora" jer mi takav nacin razmisljanja nikad nije bio ok. Ako mogu reci za svog omiljenog zivog pisca da je napravio jadnu splacinu koje bi trebalo da se stidi pri kraju Mracne Kule onda neka bude da sam pretenciozan. Pored toga sto je meni omiljen, mislim da je i jedan od najprodavanijih pisaca danasnjice i njegovi likovi su nesto sto je vrhunac realisticnosti, s tim se skoro svi slazu. Pa opet je uzeo svoje kapitalno delo i napravio kurac od njega, s time se skoro svi slazu do nivoa da je svako drukcije misljenje u stvari kontroverzno. Ako tako moze za Kinga, onda nema smisla da se nesto femkam oko Beniofa koga nikad nisam ni citao. 

 

Da ne ulazim sad u pricu oko toga kako bilo ko prati fudbal ima, ne pravo, nego obavezu da misli da bi to mogao bolje od nasih selektora...

Link to comment

Ikar večita avangarda, pokušava da odbrani Cock Merchants, jedan :Hail: za trud.

 

Literarni predložak odavno veze nema sa ovim što oni rade, ne mogu na GRRM da se vade ni kad bi hteli. Likovi se (uglavnom) isto zovu, ali pravci u kojima ih ova dvojica odvlače su najjeftinija moguća bedastoća.

 

Nisam čitao City of Thieves i ne isključujem mogućnost da Benioff kad piše roman ume da sabere dva i dva, ali kad piše TV scenario ne nalazi za shodno ni da pokuša, nego nemilice trpa imbecilnosti na papir. Ipak, astronomski je malo verovatno.

Link to comment

čoveče, u pitanju je televizijska serija sa već snimljenih 60 epizoda, koja mlati ozbiljne pare i koja je nastala na literarnom predlošku za koji se, biću blag, može reći da mu kreacija dubokih likova i nije baš najjača strana. šta si očekivao?

 

kakvi crni nepogrešivi idoli, ovde se pre svega radi o kontekstu. 

Закључавај топић. Објаснио™. :fantom:

Link to comment

a ovo što rade ova dvojica je kreiranje dubokih likova? pa ako je to mana predložka, onda ne znam kako bih nazvao ovo smeće koje je uprostilo svaki jebeni lik. od littlefingera recimo su napravili nekog ko se potpuno iracionalno ponaša i koji ne izlazi iz bordela, a kad izađe bolje da ne izađe jer je mogao da pogine 20x u prvoj sezoni bez ikakvog razloga.

 

ja pojma nemam šta je beniof pisao i kako, znam samo da je ovo što je sada napisao totalno smeće, da li zato što želi da uprosti za široke mase ili jednostavno ne zna nemam pojma. možeš i ti npr da kažeš da nedović nema pojma a ja svaki put ti izbacim njegovu tekmu protiv španije i kažem, aha, jel pričamo o istom liku? :D ako me razumeš

pa ja i ne tvrdim da su likovi u seriji duboki. ne mogu ni biti kad ih ima 200. ja samo komentarišem potrebu da se zabava za široke mase gotovo religiozno secira, a propušta se pri tom zapažanje da ni knjiga(e) na kojim serija počiva nisu nikakva jebena remek dela.

 

a nedović je megakurac od igrača.

 

@ vini

 

dobro je da nisi čitao. da jesi imali bismo ovde čaršafe koji se bavi realističnošću svake od scena koje opisuju život u lenjingradu pod opsadom. 

Link to comment

ubr, 25th hour je takođe njegov scenario. meni to nije loše, jbg. nema doduše zmajeva i jezovuka ali je prilično dobar film.

Link to comment

25th Hour je solidan film, ali baš si našao gde ćeš da počneš da odaješ priznanja scenaristima <_< Obično se sva zasluga pripiše režiseru, a scenariste moraju da pamte samo ljudi kojima je film struka.

Link to comment

25th Hour je solidan film, ali baš si našao gde ćeš da počneš da odaješ priznanja scenaristima <_< Obično se sva zasluga pripiše režiseru, a scenariste moraju da pamte samo ljudi kojima je film struka.

pa ti si kritikovao njegovo pisanje scenarija. čime da odgovorim? umećem pisanja in memoriama u novinama?

 

25th hour je pride scenario baziran na njegovom romanu.

 

mislim, realno, boli me qrac da se bavim analizom njegovog GoT dela - gledam seriju redovno i doslovce se mučim da zapamtim do sledeće epizode šta se dešavalo u prethodnoj. samo reagujem na tvrdnju da čovek ne zna ništa. ta tvrdnja veze s vezom nema. GoT je tačno ono što treba da bude - mamipara. boli konzumente đoka za dubinu likova.

Link to comment

Ne znam ja nista o Beniofu, ali svako ko gleda GOT mora primetiti odredjeni, veoma plitak, tip zena koji se ponavlja u krug. Sad, da li uopste on to i pise, da li je plitak kao osoba, da li ga boli kurac da se cima na ovome... to ne znam. Neko ko tako opisuje zene ili misli da je to odlican karakter pa ga vrti, ili ne zna nista drugo iz zivota. Ja sam pretpostavio da je ovo drugo, ali potpuno mi je zamislivo da se radi o odlicnim piscima koji za ovu priliku jednostavno uzimaju ideje neke fokus grupe ili koriste neki slican idiotski pristup koji teoretski maksimizuje prihode.

 

@arheolog: ako krenemo od pretpostavke da je pretenziozno i bezobrazno pricati o umetnicima, sportistima i ostalim ljudima koji kreiraju nesto za nasu zabavu, onda ne vidim zasto uopste pricati o bilo cemu. Jedino da npr. 20 najprodavanijih pisaca da medjusobno pricaju o svojim delima, posto ostali, jel, nisu kvalifikovani. Naravno da jebeno imam misljenje o nasoj fudbalskoj selekciji iako nisam trenirao ni jedan klub i naravno da imam misljenje o svakom umetnickom i zabavnom delu na koje sam naleteo. Uvek me zanimalo sta ljudi koji veruju da su nesto rekli sa "svako je selektor" misle da treba da se popravi u toj situaciji. Taj selektor je tu zbog mene, taj pisac je tu zbog mene i ne pada mi na pamet da pravim nepogresive idole od njih.

Ja ih prvi kritikujem zbog mnogo stvari... ali se stiče utisak da smo vrlo često nerealni i sitničavi u kritici :) Otuda ono za selektore :) Zaboravlja se jedna stvar... silne pare se ulažu po svakoj sezoni i da bi se te pare vratile mora se udovoljiti ciljnoj populaciji-a to svakako nije 2% nas koji ćemo u svakoj epizodi naći nešto što bi mi uradili bolje i vrlo često kritikovali kritike radi :) Martin može da uradi apsolutno šta hoće do kraja sa serijalom jer sem svog ličnog vremena i truda ne ulaze ništa. Da je hteo da povlađuje publici pisao bi 50 nijansi sive za očajne domaćice. A poređenje sa Walking Dead nema smisla ni u kom pogledu :)

 

Послато са HTC Desire 820 уз помоћ Тапатока

Link to comment

pa ti si kritikovao njegovo pisanje scenarija. čime da odgovorim? umećem pisanja in memoriama u novinama?

 

25th hour je pride scenario baziran na njegovom romanu.

 

mislim, realno, boli me qrac da se bavim analizom njegovog GoT dela - gledam seriju redovno i doslovce se mučim da zapamtim do sledeće epizode šta se dešavalo u prethodnoj. samo reagujem na tvrdnju da čovek ne zna ništa. ta tvrdnja veze s vezom nema. GoT je tačno ono što treba da bude - mamipara. boli konzumente đoka za dubinu likova.

Ово је наравно бесмислица. Као да нико у историји после пар пристојинх дела( романа, прича, песама, албума филмова)  није почео да прави очајне ствари. Иначе прва четири романа у серији јесу ремек-дела и жанра и америчке модерне прозе. Невероватне приче о сазревању пар клинаца у једном суровом свету пуном насиља. Све остало су кулисе.

Link to comment

Ово је наравно бесмислица. Као да нико у историји после пар пристојинх дела( романа, прича, песама, албума филмова)  није почео да прави очајне ствари. Иначе прва четири романа у серији јесу ремек-дела и жанра и америчке модерне прозе. Невероватне приче о сазревању пар клинаца у једном суровом свету пуном насиља. Све остало су кулисе.

čitaj, varyse, šta je napisano.

 

jasno je meni da ti nemaš druge ambicije ovde, do da trčkaš za mnom i prišivaš mi kojekakve epitete ali valjda si dovoljno pismen da pročitaš šta piše. ja ne branim autora scenarija serije GoT, ja samo dokazujem da je besmisleno tvrditi da taj čovek ne ume da piše.

Link to comment

Da li ne ume ili neće, da li je ćorava koka ili su ga uništile tone kokaina u proslavi inicijalnog uspeha serije, savršeno je nebitno. To što piše za GOT je ovde predmet rasprave, a to što piše je apsolutno dno dna, nikakav širi kontekst Cock Merchants karijera na to ne utiče. 

Link to comment

Ne znam šta je to sistematsko ponašanje ali objasnićeš sutra, nadam se. I kod Faceless Men je kontekst nametnut ništa manje nego kod banke. Ipak, nije poenta u tome da li su FM adekvatno predstavljeni, čak ni da li ima smisla Arijino ponašanje kod njih - poenta je da kad god Merchants hoće da pokažu kako je neki ženski lik "jak", oni je nateraju da kmeči i kurobeca se kao da joj ceo svet duguje nešto, ma koliko internog smisla to imalo (Dany, Sansa) ili nemalo (Gilly).

 

Osim ovog što Djubre gore ističe - da je to dokaz krajnje nesposobnosti pisaca - mene to nervira jer nas podseća da je u stvarnom svetu takvo ponašanje nekad društveno prihvatljivo, da osoba koja odiše lažnim samopouzdanjem često uspeva da obmane drugu stranu. Ako na prepad drekneš RW ekvivalent onog "wheargh argh my dragons", okolina po defaultu odreaguje kao da je dužna da vodi računa o tvojim jebenim zmajevima umesto tebe. Umisle ljudi da iza tog tvog glumatanja stvarno stoji neka snaga, da si nekako entitled na tretman na koji obični smrtnici nisu.

 

Naravno, to je na duge staze potpuno neodrživo. Pre ili kasnije postane očigledno ako u stvari nemaš nikakve stvarne mehanizme prinude kojima bi isterala svoju volju. Pre ili kasnije, ljudi se sete da je Cersei u pravu kad kaže "power is power," provale da si nebitna divljanka Gili, i odjebu te. Ali često može da se daleko gura do te tačke, što je užasno iritantno gledati. Zato škrgućem zubima kad vidim idiote u medijima koji normalizuju takva sranja, kad pod etiketom Jake Žene prodaju šupljeg idiota koji laže sebe i druge da mu nešto pripada.

 

Pa poenta je u tome da kada nekoga podvrgneš nekakvim ekstremnim uslovima, svako može da se pretvori u poslušno stvorenjce, kao što svako pod odredjenim podsticajima može da se napali i sa indignacijom odbacuje poneki komad realnosti misleći da zaslužuje bolje. Kad kažem sistematski mislim da će kod nekih u značajno većem broju okolnosti doći do ispoljavanja datih stavova i pripadajućeg ponašanja. 

 

Ja sam tebe napala zato što si ženske likove u seriji sveo na submisivne kurve i entitlement frikove i kao primer drugih si naveo Arju koja se buni što mora da pere leševe. Onda kada uzmemo Arju i izbacimo taj momenat sa leševima, odnosno uzmemo Arju kao nekoga ko prihvata svaku naredbu od nekoga sa pozicije moći i/ili autoriteta, dobijamo šta? Pa submisivnu osobu, oslobodjenu ega, očišćenu od identiteta i slično. Zbog toga je moja poenta bila da ne postoji neki veliki jaz između ova dva podeoka na skali. 

 

E sad, što se tiče percepcije ljudi sa entitlement tripom, mislim da tu grešiš. Sansa nema nikakvo poštovanje okoline. Njen jedini autoritet je formalan zbog prezimena, nema tu ničeg stečenog sopstvenim naporima i ne vidim da je neko percepira kao jaku ženu. Posebno ne na početku serije kad joj je entitlement bio odvrnut do daske. Slično sa Khaleesi. Ona je poštovanje sticala uvek i jedino kad je imala skin in the game, tipa kada jede konjsko srce, ne izgori u vatri, predje Dothraki sea, ukroti zmaja i slično. U ostatku vremena, dok je imala pasivnu ulogu, sedela na lovorikama i torokala o pravu na presto, uvek je bila napadana u cilju svrgavanja. Što se tiče Gili, iritantna je na milion nivoa, pa se u njenom slučaju slučaju slažem sa vama, ali ne i sa opštim zaključkom o ženama. Brienne je drugo, ona nabraja svoje poreklo i uvek je vrlo formalna, zato što ona ni nema neki autentični ego, već kako joj pripadne dodeljena uloga. Tako je odgojena. Zapravo, gde ćeš submisivniju osobu od Brienne.

 

Konačno, slažem se da društvo nagradjuje samopouzdanje, pa to motiviše mnoge da fingiraju samopouzdanje, pa je to put u propast. Ima i drugih stvari koje su sranje, a koje društvo voli ili kažnjava. Konkretno, mene duša boli zbog introverta. Ali, stvarno ne znam šta je od svega toga specifično samo za žene, pa da svaljujemo samo na njih.

Link to comment

Da li ne ume ili neće, da li je ćorava koka ili su ga uništile tone kokaina u proslavi inicijalnog uspeha serije, savršeno je nebitno. To što piše za GOT je ovde predmet rasprave, a to što piše je apsolutno dno dna, nikakav širi kontekst Cock Merchants karijera na to ne utiče. 

 

Ja b' da dodam samo u ovu finu raspravu da ne pise sam Beniof, vec zajedno sa Vajsom, a da neke od epizoda uopste i ne pisu njih dvojica. Npr. 3 epizode ove sezone je pisao neko treci i cetvrti, dok je u prethodnim sezonama bilo i vise (poneku je pisao i sam Martin).

Link to comment

Bitka kod Vinterfela je jedino što je baš dobro u ovoj epizodi, i to sa režiserske strane, jer je inače sve stvarno idiotski, i to ne zato što nijedan bastard ne zna taktiku, nego zato što ono s falangama i brdima leševa i jurišanjem preko poljane se dogodilo fazon nikada u istoriji ratovanaj. 

 

 

a kolko se secam i vini je nesto slicno kukao (kako pesadija u istoriji sveta nikad ne jurisa i da bi crkli na kraju)

 

i bi i ne bi, zavisi kako se zalomi

- maraton: grcki hopliti u bronzanom oklopu jurisaju protiv lako oklopljenih persijanaca da bi se spasli od persijskih strelaca (i dobijaju)

- agincourt; francuski oklopnici jurisaju na engleske strelce, koliko je to moguce u oklopu od 40 kila kroz blato (i zavrsavaju neslavno). ima i znatnog gomilanja leseva na bojnom polju koje otezava kretanje, kao i da su jedni druge davili u blatu, ali naravno nista poput onih brda leseva iz GoT.a (ja sam sebe ubedjivao da su to neke grbe po terenu na kom se vodi bitka, suvise je bilo apsurdno)

 

Edited by Zverilla
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...