Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

Ali Bren nije bio prisutan kada se ono desilo Hodoru, to je trenutak kad je Ned Stark jos uvek klinac?

 

Mislim da je pominjano negde da ce biti 8 sezona, sto je ok, treba da zavrsavaju sto pre posto je Bren ostario 6 godina za 2 godine radnje u seriji, Dzon bi i dalje trebalo da bude maloletan a uskoro ce mu izrasti sede itd.

Da, ali je uticao na dešavanja u prošlosti zbog događaja koji se njemu desio u sadašnjosti a povezan je sa Hodorom. Dakle, mladi Horor je čuo glas Mire iz budućnosti-neka vrsta paralelne realnosti... u svakom slučaju, dok Martin ne napiše nećemo znati šta se tu zaista desilo :)

 

Послато са HTC Desire 820 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Hard core su fanovi, oni koji pročitaju knjigu 16 puta i u svakoj rečenici traže tragove koji će nešto da otkriju ili povežu...

Ljudi vole da se igraju detektiva i koga priča uvuče u taj svet onda zaglibi u sve to i onda oni pogode da je Hodor ustvari Hold the door. :wacko:

 

Ali i Martin slično funkcioniše. Neko je ovde kačio intervju u Rollingstone gde gmazina npr mnogo zamera Tolkienu što nije objasnioTM šta se desilo sa preživelim orcima i kakva je bila Aragornova fiskalna politika. OCD klasičan.

Najbanalniji primer je što on ne može da ni jedan jedini kutak Westerosa ostaviti da bude "neistražen". Bukvalno svuda na mapi se odvijao deo radnje ili odatle potiče neki bitan lik. Kad Brienne baulja sa nekim mučenikom da baulja po Westerosu tražeći Starkove ćerke pa odu na neko najzabačenije poluostrvo. Ili kad Davos oteraju gusari, pa on zaluta ona ona mala ostrva kod Severa. Pa mu tamo objašnjavaju njihovu istoriju odnosa sa Severom i Vejlom.

I onda znaš da do kraja priče neko mora da zaluta i na ostrva na ušću reke u Reachu, jer se do tad tamo ništa nije dešavala i niko tamo nije rođen. I onda u 6. knjizi BOOM...ta ostrva okupiraju gvozdenljudiTM

Zamišljam njegov WW2 roman...chapter koji nam daje uvid u dešavanja u Andori potkraj 1943-e, pa chapter u Estoniji, pa kratki opis stanja u Portugalu i izveštaj sa fronta u Linheštajnu. Razvodnjavanje do besmisla pod maskom objašnjavanjaTM

Zato što je Martin kroz sve knjige ostavio tragove, manje ili više skrivene koje pažljiv čitalac može da poveže u celinu i da bolje shvati događaje... u tome i jeste draž Pesme leda i vatre- barem meni. Četiri puta sam pročitao i uvek masu novih detalja otkrijem koje sam propustio... ako ti je to glupo, čitaj 50 nijansi ljubičaste, svakom svoje jbg :)

 

Послато са HTC Desire 820 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Razvodnjavanje do besmisla pod maskom objašnjavanjaTM

 

Mešaš dve stvari. Sa jedne strane imaš usložnjavanje sveta u funkciji širenja narativa: šeta se radnja tamo-ovamo ili pominju istorijska dešavanja da bi se obogatio narativ, da bi priča bila sadržajnija i zanimljivija. To je sasvim validno i to u manjoj ili većoj meri radi svaki fiction pisac šire forme.

 

Sa druge strane imaš širenje narativa u funkciji usložnjavanja sveta: hajde da dodamo koncept putovanja kroz vreme da bismo objasnili potpuno nebitne detalje o svetu, hajde da povežemo nepovezivo da bismo imali neke nove elemente u svetu, da nategnuto podredimo priču detaljima koje bismo želeli da vidimo, bilo to klimatske zavrzlame ili SF elementi ili time travel... To pisci ne rade bez jako dobrog razloga. To radimo samo mi zaludni fanovi.

Link to comment

Ja se samo iskreno nadam da je ovo sve što ćemo videti od time travela, i uticaja osoba iz budućnosti na događaje u prošlosti. Time travel related događaji u SF-u su, barem u 50 % slučajeva, ordinarne gluposti i budalaštine, nastale usled toga što je autorima ponestalo kvalitetne inspiracije da pripovedaju u okviru sistema u kome se dešava radnja. Oni onda prave plot wormhole u neki potpuno drugi sistem, nalepe poznate događaje i likove, i tu onda divljaju do besmisla.

 

Star Trek je upropašten dobrim delom zbog potpuno nekontrolisanog korišćenja time travela i mirror universa - počelo je sve  spašavanjem kitova u ST 4, preko Tashe Yar i njene ćerke Sele koja postaje romulanska imperatorka, paralelnog Bajora, Liquid Universa, preko Zeframa Kokrana i Borg hive queen  do poslednjih Abramsovih umobolija sa cyberpank Remancima koji izmiljuju iz crne rupe. Franšiza je prešla put od koherentnog univerzuma do drnča u kojem plivaju raznorazne gluposti i nema nikakvih pravila - kad ti ponestane inspiracije, a ti pošalji Žan Luk Pikara da sa James T. Kirkom ubije Malcolma Mc Dowella, a kad ne uspe prvi put, da se loopom izvuče iz Nexusa. Igram Star Trek Online i gomila misija podrazumeva time travel daleko u prošlost ili budućnost, postoji nekakva vremenska policija Federacije iz 29. veka koji lovi time travellere i slične gluposti.

 

Back on topic, time travel i time loopovi su poslednja stvar koja je potrebna Pesmi leda i vatre. Tolkin je vrlo uzdržano koketirao sa ovim idejama kroz Palantire i Galadrijelino ogledalo, i to je neka mera koja može biti prihvatljiva u fantaziju - može neki divination u prošle i moguće buduće događaje, ali to je otprilike maksimum. Martin je do sada bio sasvim prihvatljiv u vezi ovoga, ali ako on počne da kroz Brena pravi vremenske paradokse i utiče na Ludog Kralja, Regara, Roberta ili Brendona Graditelja, to će po meni biti znak da on u stvari ne zna kako da završi ovaj serijal, pa onda beži u besmisao time travela koji će zakomplikovati tako da nikom neće biti jasno šta se dogodilo. Neki scenario u kojem on šapuće Erisu da ne zapali njegovog dedu i strica, pa onda ovaj baš  zbog toga to i uradi, te se ispostavi da se Ned i Catelyn nikada ne bi venčali da njihov nerođeni sin nije uticao na to da stric završi na ražnju, bio bi totalni doom ovog serijala. Skoro kao Povratak u budućnost u Westerosu.  Iskreno se nadam da to neće biti slučaj.  

Edited by Ayatollah
Link to comment

meni se ponajvise svidilo sto deni postaje prava kraljica:

kraljevski je odjebala dzoru naredjujuci mu da se izleci (da li je moglo pateticnije?)

a pritom mu ni za novu kosulju nije dala, nego sirotan ode u onoj iscepanoj sebi leka da nadje  :cry:

Link to comment

meni se ponajvise svidilo sto deni postaje prava kraljica:

kraljevski je odjebala dzoru naredjujuci mu da se izleci (da li je moglo pateticnije?)

a pritom mu ni za novu kosulju nije dala, nego sirotan ode u onoj iscepanoj sebi leka da nadje  :cry:

 

Najgluplja scena u sezoni, bukvalno. Uz onaj igrokaz sa Debelim Semom na brodu, i onu pricu matorog Vrapca o njegovim svalerskim danima.

Link to comment

ako ovo nije plod mašte d and d onda je valjda jasno da je od samog starta martin kao u svojim drugim delima inkorporirao time travel i u soiaf. meni je ovaj deo sa hodorom bio skroz ok i radujem se da vidim kako će to biti u knjizi jer bi trebalo da bude mnogo bolje. e sad za različite ostale stvari, oko mad kinga i ostalo aj prvo da sačekamo da se dogode.. neće se sigurno svaka uvrnuta čitalačka pretpostavka rođena iz 20god dosade ostvariti

Link to comment

U pravu si, to sa Hodorom je sitan detalj koji može da se nađe i u knjigama pod određenim okolnostima (iako glavu dajem da neće držati vrata od pećine :isuse: ). Ali dalja vizionarska šetnja kroz prošlost bi morala da bude samo u funkciji ekspozicije, nikako interventna, inače sleduje opšta papazjanija.

Link to comment

Najgluplja scena u sezoni, bukvalno. Uz onaj igrokaz sa Debelim Semom na brodu, i onu pricu matorog Vrapca o njegovim svalerskim danima.

sve scene sa njima su najgluplje.

tj svaka je gluplja od prethodne, kanim se udrogirati pred gledanje sl epizode kako bih makar uzivao u ubivanju mozdanijeh celija.

Link to comment

Meni je hold the door totalni WTF momenat. Mozak mi je eksplodirao. Ne znam da li da se smejem ili da placem.

 

Bilo je jebanja u mozak, nije da nije. Odavno je svaki smisao otisao u majcinu.

 

Ali ovo... :ajde:

Link to comment

Sa kojim njima, Semom ili vrapcima?

U sledećoj epizodi ima dosta Sema, pripremi se :D

sad ne znam ni sam.

presvega, sa kepecom, debelim bili korganom i ostatkom debilne druzine.

onda ide sem sa svojom pasivnoagresivnom kravetinom.

 

ma realno, jedino me hodor nije nervirao, otud valjda i emotivna reakcija na ono sto se desilo u prosloj :(

Link to comment

sem je debeli u stvari i on je spona koja će da pokaže kako pobediti ww, pomirite se sa tim. samo kad će više da stigne u jebeni oldtown, littlefinger i brien kriskrosuju realm a on tek stiže kući

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...