Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

Укратко
 


Zato je u knjizi jedna druga Dornjanka sexy za sve pare, zavodi kingsguarda koji je tu umesto Džejmija, a naravno da su je iz serije izbacili. BTW, i Cersei u knjizi bar ima juicy lezbo scenu sa nekom dvorkinjom od preko mora... Martin se na takve stvari loži kao Gareth Keenan.

Link to comment

Napiši meni o čemu se radi u knjigama. Da znam dal da čitam. :fantom:

 

Kraj dinastije Obrenovic na nerdovski nacin. Plus Jovanovici sprzili zombije i spasili svijet...

 

Eto, ne moze krace!

Link to comment

Naravno, ja bih opet cenio da mi neko u dve reenice napiše o čemu se zapravo radi u kniigama? Ono, da proba da mi ih proda. Serija je zaplet sa n! kombinacija čija je jedina funkcija borba oko prestola i tu vidimo galeriju raznoraznih istorijskih ludila koje nam pokazuju koliko je čovek nenormalan. Dobro. I šta sa tim? Ništa. Zato su i uveli onoliko golih žena i muškaraca da bi moglo da se gleda.

 

U pitanju je jedna umešna dekonstrukcija EF žanra koja zadržava neke ključne, osnovne elemente, a eliminiše gomilu nepotrebnog sranja koje se u žanru tokom decenija parložilo, pa nam tako priča priču o mitskom sukobu očiglednog zla (Zime) i neznatno manje očiglednog zla (Vatre) koju oneobičava tako što je gura daleko u background dok fokus zadržava na (pseudoistorijskoj) dinastičkoj borbi za presto sa minimumom natprirodnih elemenata. Pošto je Martin u duši pisac kratkih priča tj. TV epizoda, šalta pripovedačku perspektivu nemilosrdno, svako poglavlje je iz vizure nekog drugog od milion likova, ali uspeva da ti približi (skoro) svakog od njih i da te zainteresuje, umesto da se drži plota ko pijan plota i da mu svi likovi liče jedan na drugog i svi se bave istim glvnim pitanjem, ovde je (skoro) svaki lik dosta unikatan što kod čitalaca, verovali ili ne, bolje drži interesovanje čak nego što sise dornjanske rade kod Timija.

 

Eto, pa ti vidi. Naravno da nije za svakoga, kome žanr baš ne prija, neće mu Martin promeniti mišljenje. Ali za nas koji smo odrasli na LOTR i njime inspirisanom ispraznom pastoralnom herojskom fantaziranju, ovaj grim & grittier take on things ume baš da prija, iako smo matori konji.

 

Jedini problem je što se autor posle tri knjige smorio (svima se to dešava) a imao obavezu da nastavi dalje, pa piše preko penisa, oteže u nedogled, deli četvrtu knjigu na četvrtu i petu, i beskrajno tapka u mestu...

Link to comment

Baš obratno - meni je fascinantno to da su se na knjige primili ljudi za koje znam da fantasy ne bi pipnuli ni govnjivom motkom.

Link to comment

Takođe. Sa fellow nesretnicima sa kojim ja ćaskam, elemente fantazije, iako prisutne svuda, niko i ne pominje. Zmajevi, magija, zombiji, su potpuno nevidljivi u odnosu na Martinove opise likova i političke intrige među njima.

Link to comment

Upravo tako. Ja sam prvi primer za to. Kada je Melisandre porodila bebu, hteo sam da prestanem da čitam. Ali eto izdržah nekako. 

Link to comment

kada zanemaris fantasticne elemente (zmajevi, beli hodaci, dizanje iz mrtvih), koji su znatno manje zastupljeni u odnosu na npr. LOTR, knjige vuku na hiper-realisticnu politicku & istorijsku dramu.

Link to comment

Baš obratno - meni je fascinantno to da su se na knjige primili ljudi za koje znam da fantasy ne bi pipnuli ni govnjivom motkom.

 

Ma znam i ja par takvih, ali cenim da su to u stvari od rođenja ljubitelji fantasy žanra, samo nisu smeli ranije da se autuju :(

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...