Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

Nemojte da kudite knjige koje niste čitali na osnovu loše i ne skroz verodostojne serije. Istina da knjige imaju svojih boljki i da su poslednje dve malo opale kvalitetom, ali sve ono što se može naći u njima je svetlosnim godinama daleko od ovog što gledamo.

Link to comment

Nemojte da kudite knjige koje niste čitali na osnovu loše i ne skroz verodostojne serije. Istina da knjige imaju svojih boljki i da su poslednje dve malo opale kvalitetom, ali sve ono što se može naći u njima je svetlosnim godinama daleko od ovog što gledamo.

+1

 

Štaviše, za razliku od uvreženog mišljenja da su prve 3 knjige mamojebačke, a 4 i 5 kako-tako, ja bih mogao da napišem po opširnosti sebe dostojan traktat zašto smatram da je četvrta knjiga odlična i odlična, uprkos tome što joj fali dinamika prve tri. Peta jeste razvučena na vrlo veštački način, što je i sam GRRM priznao, ali četvrta knjiga je i za mene remek-delo. Pretpostavljam da je dobar deo mišljenja u tome što su ljudi nakon peak-a treće knjige očekivali početak nekog endgejma i kraja koji još nikako ne dolazi, iz raznih (ciničnih) razloga.

 

U TV seriji kao medijumu smo se već navikli da se tempo bilduje do devete epizode, do koje slušamo sve samo ponavljanje ko je ko i šta je radio, i gledamo LF-ov kupleraj, a onda bam - desi se nešto, logično, tako se stvari rade za televiziju, jebi ga. Ako izuzmemo Blackwater bitku u drugoj knjizi i donekle Nedovo pogubljenje u prvoj, uopšte ne bih rekao da ostale knjige imaju slične apexe, štaviše sve do pete po mojoj interpretaciji, svi veliki događaji idu sasvim svojim tempom. Da, sve se naravno završavaju nekim mini-klifhangerom, nečim velikim da završi knjigu, ali ni blizu ovome što vidimo, kako Dionysos kaže da je prvih 8 epizoda samo uvod, onda moneyshot, i potom deseta epizoda kao zaključak.

 

S jedne strane prosto je nemoguće sve ovo preneti u format od 10 epizoda po sezoni, a sa druge strane, imamo B&W dvojac koji, jebi ga, uopšte nije dorastao poslu.

Link to comment

не кудим ја књиге нисам их читао да бих могао да их коментаришем, само сматрам да, под један, нису погодне за квалитетно преношење на мали екран, услед толиког броја ликова и паралелних радњи и под два, да је прва сезона купила људе на динамику, свашта нешто се издешавало и да се сада дошло до тапкања у месту, где у изворном материјалу нема довољно узбудљивости за мале екране а финалног расплета нема ни на видику

Edited by Dionysos
Link to comment

I ja moram da se složin sa hostom. Da ima nekih posledica za kršenje tih nepisanih pravila morao bi Frej makar malo da strada. Ovako uživa i zabole ga za sve oko sebe. Mada mi se čini da generalno Martin beži od tog koncepta pravicne osvete.

 

Ali Frey i treba da strada. Čak su i u seriji po završenom Crvenom Venčanju (smrt fašizmu!) na malom savetu diskutovali kako bi Freyeve trebalo kazniti, prosto zbog javnog raspoloženja i kršenja običaja. Ne baš skroz, jer su delovali na njihovoj strani i sa njima u dogovoru, ali ipak.

 

Ako se ne varam, plan je bio da se skloni matori Frey koji je kao glava kuće i najodgovorniji (i koji je svoje proživeo), a da se na čelo familije dovede jedan od naslednika koji je po meri krune, pošto se matori jarac ženio više puta i od Ričarda Bartona i napravio poprilični offspring. Taj potez biranja naslednika sa strane bi trebalo i da "spase" porodicu, jer joj se predviđao solidan interni sukob oko nasledstva.

 

 

 

не кудим ја књиге нисам их читао да бих могао да их коментаришем, само сматрам да, под један, нису погодне за квалитетно преношење на мали екран, услед толиког броја ликова и паралелних радњи и под два, да је прва сезона купила људе на динамику, свашта нешто се издешавало и да се сада дошло до тапкања у месту, где у изворном материјалу нема довољно узбудљивости за мале екране а финалног расплета нема ни на видику

 

Prva je sezona bila najbolja, jer je i prenesena 1:1 u odnosu na knjigu. Dobro, nije baš zbog budžeta, ali najbliže od svih sezona.

Drugo, u pravu su ljudi kad kažu da ne treba komentarisati knjige ovde ukoliko nisu čitane. Knjige, kao osnova serije nisu sve vreme toliko dinamične. I ne treba da budu. Po meni je takođe dobro tamo opisana atmosfera nakon velikaškog kurčenja, izazivanja rata i svih tih pogibija, kad su se potrošile vojske, kad su se potrošile pare i ostala samo zgarišta i glad. Kad nastupa tišina, vidanje rana i iz toga rađanje ovog vrabačkog religioznog bunta i drugih stvari (recimo građenje globalne napetosti da beli hodači treba da dođu na tako oslabljeno kraljevstvo, a ne dok je u punoj snazi). To tamo ima nekog smisla i nije prosto pravljeno da bude 100% "dinamično". Bilo bi glupo kada bih za ovakvo fantasy delo napisao "to je realističnije", ali tako mu nekako dođe - da je to trebalo da bude samo rat, završila bi se serija tamo negde kad biva jasno da je Džofri pobedio. Ovo ipak nije Spartacus: Blood and Sand u srednjem veku.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Nije Spartakus, ovo je Sulejman sa Pinka sa zmajevima i ledenim zombijima. Jebena sapunica za koju se fanovi knjiga/serije iz petnih zila upiru da dokazu da vrijedi vise od toga. :lolol:

 

Slazem se da ne treba komentarisati knjige ukoliko nisu citane, ali i ako jesu isto ne mora.

Link to comment

Štaviše, za razliku od uvreženog mišljenja da su prve 3 knjige mamojebačke, a 4 i 5 kako-tako, ja bih mogao da napišem po opširnosti sebe dostojan traktat zašto smatram da je četvrta knjiga odlična i odlična, uprkos tome što joj fali dinamika prve tri. Peta jeste razvučena na vrlo veštački način, što je i sam GRRM priznao, ali četvrta knjiga je i za mene remek-delo. Pretpostavljam da je dobar deo mišljenja u tome što su ljudi nakon peak-a treće knjige očekivali početak nekog endgejma i kraja koji još nikako ne dolazi, iz raznih (ciničnih) razloga.

 

Čekaj stani pazi vidi evo gledaj, i meni je četvrta bila OK pošto sam pročitao petu i video šta je u stvari razvlačenje <_< 

 

Realno, nije da nema šta da se pročita - npr. Brienne & Pod road trip je odličan i jednostavan, zašto ga Cock Merchants nisu zadržali u seriji nego su neke svoje originalne bedastoće počeli da guraju ("Eno su Arya i Hound! A gle, evo i Sanse u kafani!"), to samo oni znaju. Ali Martinova nevoljnost da ponovo piše ASOIF je obe knjige u očima publike upropastilo. Užasan je potez gurnuti pola likova u jednu a pola u drugu - koja izlazi šest godina kasnije. Pritom smo na prvu od te dve već čekali pet godina.

 

Znači, koga je u godini 2000. interesovalo šta su dalje radili Džon Snou ili Mau Dau, taj je morao da čeka do 2011. da bi nastavio da čita :blink: Negde na pola tog decenijskog čekanja je imao priliku da čita šta su radili Cersei i Debeli Sem, što mu kao dođe isto to... 

Link to comment

I meni je tako bilo na prvo čitanje, ali zbog šoka izazvanog činjenjicom da nam je efektno uvalio pola knjige. Drugi put kad sam čitao na preskok par godina kasnije, bilo mi je baš dobro.

Link to comment

 Po meni je takođe dobro tamo opisana atmosfera nakon velikaškog kurčenja, izazivanja rata i svih tih pogibija, kad su se potrošile vojske, kad su se potrošile pare i ostala samo zgarišta i glad. Kad nastupa tišina, vidanje rana i iz toga rađanje ovog vrabačkog religioznog bunta i drugih stvari (recimo građenje globalne napetosti da beli hodači treba da dođu na tako oslabljeno kraljevstvo, a ne dok je u punoj snazi). 

 

али то није нешто што људи желе да гледају, осим можда фанова књига, да је у питању историјско дело, јебига десило се, па се десило, али кад почнеш да гледаш серију са змајевима, белим шетачима, вештицама и онда треба да пређеш на економску и духовну кризу лажног средњег века и тако 2,3,10 сезона, или да видиш главне ликове сваких 5 сезона... да су то радили до сад би већ затворили радњу

Link to comment

Pa sad, gledali su tako i Lost koliko već sezona, koji je tako isto počeo "dinamično" upoznavanjem svih mogućih anomalija na ostrvu, a onda je usledila takva radnja gde u toku cele epizode onaj hobit traži izgubljenu gitaru ili glasaju ko će ići da iskopa novi čučavac u pesku. Imaš x takvih primera serija pa je malo zajebano procenjivati šta ljudi hoće da gledaju. Pitam se i ja ko normalan hoće da gleda Parove pa eto gleda gomila.

Da se razumemo - ne branim seriju na bilo kom nivou. Ne vidim ni ovde da je bilo ko hvali - ima nas nekoliko koji volimo knjige, a to je već drugi medijum. Mene lično podilaze žmarci na pomisao kako bi recimo iskasapili Zadužbinu od Asimova kad bi krenuli da je ekranizuju. Tamo takođe ima puno likova, radnja isto nije "fajt, seks, fajt, seks" iako bi je možda takvom napravili. Ali teško da možeš onda da prebaciš Asimovu šta je mislio ko će to gledati - čovek je pisao knjige, a ne seriju. To je na autorima serije, da odluče da li će da ispričaju priču iz knjige ili će samo da iskoriste universe iz knjige, a onda naprave jednu epizodu koja je fajt, pa drugu koja je istraživačka, pa jednu diplomatsku, pa jednu ljubavnu... kao Star Trek ili Galaktiku ili tako nešto.

Link to comment

зато сам и поменуо ове фантазијске елементе, од старта то није била пука ратна серија, па да се мора 'истрпети' и драма поред акције, али кад покажеш змајеве и још којешта и онда пређеш на муке вестерошких сељака у следећих х сезона, рекао бих да је то прилично поуздан рецепт за пропаст... лост нисам гледао... друго је стар трек, ту имамо 1 посаду у датом временском тренутку и пратимо њихове авантуре, какве год оне биле, овде имамо неких десетак посада

 

Ali teško da možeš onda da prebaciš Asimovu šta je mislio ko će to gledati - čovek je pisao knjige, a ne seriju. 

 

али мартину можеш пребацити, пошто је дао благослов и у одређеној мери активно учествовао у стварању серије, писао и сценарио за пар епизода

Edited by Dionysos
Link to comment

Sta znam, cela epizoda moze da se svede na prepucavanje izmedju Tiriona i Kalisi i naravno fajt sa zombijima koji istini za volju deluje bolje od svih prethodnih masovnih sorki.

 

Nego jel na kraju Snou ubio onoga zombi Ned Starka ili mu je samo na kratko promenio agregatno stanje, posto mi se ucinilo da sam ga video opet tamo pri odlasku. I ako ga je ubio jel to zbog maca od valerijskog celika ili sta?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...