Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

Btw, mislim da je to sa hapšenjem Mardžori prvoklasna budalašina i u knjizi - ili bi ih lokalne snage u KL pobile ili bi Tyrelli poslali nekakav task force od 1000 ljudi da to uradi, ako ovi iz KL-a već to ne mogu ili neće. Kakvo suđenje kraljici zbog preljube, kakvi bakrači.

Kakav task force da pobije crkvene vlastodršce, to je kao kad bi Henri Osmi poslao ljude u Vatikan da ubiju Papu zato što nije hteo da mu da razvod braka. Niko nije blesav da rizikuje ekskomunikaciju, i tako ujedini ostatak bogobojažljivog kraljevstva u nameri da ga svrgne s prestola.

 

Ipak, ključni detalj (u knjizi) je ono da je Cersei naivno zakonski odobrila crkvi da ponovo drži svoje oružane snage - to ih je momentalno napravilo bitnim faktorom. Naravno, spektakularno bedna serija je te "oružane snage" predstavila u vidu istetoviranih monaha sa pendrecima :isuse: zbog kojih se oklopljeni kingsgardisti ustručavaju da urade bilo šta.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

а и тај долази на суђење све фино обучен, окупан, очешљан, опуштен, оно као, сведок сарадник па има повлашћен третман од стране верских фанатика, греси му се опраштају

I ovo je neobjašnjiva glupost. Valjda je sa Theonom bila već ispunjena dozvoljena kvota mučenja, pa nisu hteli da prikažu kako inkvizicija izvlači svoja svedočenja.

Link to comment

Kakav task force da pobije crkvene vlastodršce, to je kao kad bi Henri Osmi poslao ljude u Vatikan da ubiju Papu zato što nije hteo da mu da razvod braka. Niko nije blesav da rizikuje ekskomunikaciju, i tako ujedini ostatak bogobojažljivog kraljevstva u nameri da ga svrgne s prestola.

 

Ipak, ključni detalj (u knjizi) je ono da je Cersei naivno zakonski odobrila crkvi da ponovo drži svoje oružane snage - to ih je momentalno napravilo bitnim faktorom. Naravno, spektakularno bedna serija je te "oružane snage" predstavila u vidu istetoviranih monaha sa pendrecima :isuse: zbog kojih se oklopljeni kingsgardisti ustručavaju da urade bilo šta.

 

Taj isti Henri VIII nije poslao nikog u Vatikan da ubije papu, jer mu je bilo znatno jednostavnije da organizuje da bude proglašen za crkvenog poglavara, što je i uradio. No, da je imao poziciju u odnosu na papu koju kuća Tyrell ima u odnosu na ostale kuće i kraljevstvo, ne sumnjam da bi verovatno poslao nekog da ovog skrati za glavu i namesti nekog podobnog. No, ovo je istorijski ŠBBKBB offtopic, koji je sam po sebi besmislen.

 

Ono u čemu se naše percepcije razlikuju jeste značaj Crkve Sedmoro u Kraljevstvu. Ja ne vidim da bi Tyrelli (ili Lannisteri ili bilo koja velika kuća) imali većih problema da su upali u dovoljnom broju u High Sept, počistili High Sparrow-a i ekipu i instalirali nekog sebi lojalnog High Septona, naročito nakon svih sranja koje su ovi organizovali i načina na koji su progurali izbor High Sparrowa za High Septona. Vojno bi za to bili svakako sposobni, jer Crkva nije imala više od stotinak vitezova, ostalo je bila sve neka rulja. Sasvim sigurno bi bili i politički za to sposobni, pa kakav bi odgovor mogli da očekuju od Crkve - da ne bi slučajno organizovali nekakavu narodnu pobunu protiv Tyrella u Highgardenu ili motivisali Vale i Dornu da krenu u rat zbog ubistva High Sparrow-a, naročito ako se ima u vidu da bi bio instaliran novi High Septon ? Mislim da bi to sve bilo vrlo neverovatno - verski zadojeni feudalci su se i tako priključili Swordsima, često se i odričući titula i prava koja uz to idu. Ostali teško da bi bili nelojalni svojim seniorima i to da bi branili ostrašćene verske fanatike.

Edited by Ayatollah
Link to comment

plot oko vrabaca i suđenja bi čak možda i imao smisla da prvovrabac nije predstavljen kao 1 mudra moralna gromada koja hrani gladne i smrdljive, samo eto ovde ne provaljuje da služi kao marioneta u opasnom i nimalo moralnom obračunu velikih kuća. ostaje da se vidi kako će se razvijati događaji do the scene i, osim ako prvovrabac sve njih ne prejebe (a opet je nonsens sam po sebi da se on uopšte upušta u takve igrarije, što bi značilo da je kraljevstvo na ivici potpunog haosa), sve ovo će izgledati još gluplje.

 

Ne znam kako je u knjizi ali vest da je kraljica uhapsena od strane sektasa kao i da se klati savez izmedju Tyrella i Lanistera bi mogao samo da ubaci kraljevstvo u totalni haos jer Kings Landing deluje onako zrelo za preuzimanje nakon jos jednog napada.

 

A i moram da se slozim sa Ajatolahom oko religije (ok ovo je cudno zvucalo :D )

 

Videli smo koliko se narod buni oko vere kada su prethodnog High Septima ostavili da istrune u tamnici, Stanis sa novom religijom lagano fura dalje bez da to iko i spominje, a i ovo nesto religioznih se redovno kune by the old gods and new. Da budu pokriveni za svaki slucaj.

Link to comment

што се историјских паралела тиче, имамо рат папе против нормана, када су након победе нормани држали папу као таоца 9 месеци док им није дао све благослове које су хтели

Edited by Dionysos
Link to comment

@Ayatollah: To da ognjem i mačem ukloniš crkvene poglavare i instaliraš one koji se tebi sviđaju se relativno retko viđalo u istoriji, i sa dobrim razlogom.

 

Poenta ovog razvoja sa fanaticima u crkvi je upravo u tome da su popularni među narodom kom se smučilo da gladuje dok gleda popove u pozlaćenim džipovima ili šta god već voze u Vesterosu. Čak i pre toga je King's Landing bio na ivici pobune, zamalo da ubiju Džofrija na ulici onaj put - sa seljačkim bunama ne smeš da se zajebavaš. To može da radi samo neki apsolutista bez ikakve konkurencije u blizini. A Tyrells imaju Lannistere odmah tu koji bi se pobožno uprepodobili ako bi ovi otvoreno krenuli protiv crkve, što Cersei valjda i zamišlja.

 

Kraljevski mandat tehnički potiče od crkve, ako kralj/kraljica može da ukloni Papu™ kad god hoće, time samo ruši svoj legitimitet. Pritom se na podršku crkve sve vreme oslanja u propagandi protiv jeretika Stannisa.

Link to comment

Meni je retardirano da Sersei uopste cacka Tajrele kad su saveznici i dosta zavisi od njih pa me onda ova glupa izvedba njenih spletki u seriji i ne cudi. Ali nikakav razlog nema da ih cacka no eto tako je Martin odlucio i to se uzima za amin.

Link to comment

Apsolutno je retardirano, za gomilu njenih poteza nema nikakvog opravdanja (ako ne računaš opsesivnu potrebu da zaštiti sina od drugih žena). Jednostavno je idiot, ubeđena da sve zna, a više nema nikog ko bi je kontrolisao.

Link to comment

pogotovo ako se uzme u obzir da je tomen pussy whipped i da joj je pre 2-3 epizode predlozio da se vrati u casterly rock a sad mu corkiraju kraljicu pred ocima.

 

valjda ga je pryce uplasio. tomorrow never dies.

Link to comment

Meni je retardirano da Sersei uopste cacka Tajrele kad su saveznici i dosta zavisi od njih pa me onda ova glupa izvedba njenih spletki u seriji i ne cudi. Ali nikakav razlog nema da ih cacka no eto tako je Martin odlucio i to se uzima za amin.

 

pojavila se mlađa i lepša kraljica koja joj otima sina, to je razlog. otuda ono proročanstvo na početku

Edited by theanswer
Link to comment

@Ayatollah: To da ognjem i mačem ukloniš crkvene poglavare i instaliraš one koji se tebi sviđaju se relativno retko viđalo u istoriji, i sa dobrim razlogom.

 

Poenta ovog razvoja sa fanaticima u crkvi je upravo u tome da su popularni među narodom kom se smučilo da gladuje dok gleda popove u pozlaćenim džipovima ili šta god već voze u Vesterosu. Čak i pre toga je King's Landing bio na ivici pobune, zamalo da ubiju Džofrija na ulici onaj put - sa seljačkim bunama ne smeš da se zajebavaš. To može da radi samo neki apsolutista bez ikakve konkurencije u blizini. A Tyrells imaju Lannistere odmah tu koji bi se pobožno uprepodobili ako bi ovi otvoreno krenuli protiv crkve, što Cersei valjda i zamišlja.

 

Kraljevski mandat tehnički potiče od crkve, ako kralj/kraljica može da ukloni Papu™ kad god hoće, time samo ruši svoj legitimitet. Pritom se na podršku crkve sve vreme oslanja u propagandi protiv jeretika Stannisa.

 

Tačno je da se nasilno uklanjanje crkvenih poglavara retko viđa u istoriji, ali je takođe veoma retko i da crkva hapsi i sudi kraljici i kraljici majci, bez znanja i saglasnosti vladara. Mislim da to nije padalo na pamet ni španskoj inkviziciji tokom Lova na veštice u 15. i 16. veku, a kamoli u nekim redovnim okolnostima. 

 

Takođe, teško da bi mogao da se nađe bolji razlog za  intervenciju vladara i/ili njegovih saveznika od ovog. Ako suđenje kraljici prođe, onda bi i kraljeva bulja mogla vrlo brzo biti na optuženičkoj klupi, da mu se sudi kao izrodu rođenom iz incesta, a i onima koji ga podržavaju. Ukratko, taj izbor se svodi na to da kralj ode po High Sparrow-a, rizikuje pobunu siromašnih, ali dobije trajno pacifikovanu crkvu, ili da sedi i čeka da High Sparrow dođe na kapiju Red Keepa sa 100 vitezova i ruljom iza sebe i pita ga ko su mu mama i tata. Mislim da tu nema mnogo razmišljanja, tim pre što mi se čini da precenjuješ i rizik od izbijanja pobune (većina u Westerosu ipak nisu indoktrinirani fanatici spremni da umru za religiju, trebao bi mnogo zemaljskiji razlog za veliku pobunu od svrgavanja crkvenog vrha, naročito ako bi se to obavilo brzo), kao i njen domašaj (i da izbiju neredi u Kings Landingu, oni bi mogli biti brzo rešeni sa dovoljno vojske i/ili izolacijom grada, van grada bi teško neko smeo da diže nos od lokalnih feudalaca).

Link to comment

 

Ono u čemu se naše percepcije razlikuju jeste značaj Crkve Sedmoro u Kraljevstvu. Ja ne vidim da bi Tyrelli (ili Lannisteri ili bilo koja velika kuća) imali većih problema da su upali u dovoljnom broju u High Sept, počistili High Sparrow-a i ekipu i instalirali nekog sebi lojalnog High Septona, naročito nakon svih sranja koje su ovi organizovali i načina na koji su progurali izbor High Sparrowa za High Septona. Vojno bi za to bili svakako sposobni, jer Crkva nije imala više od stotinak vitezova, ostalo je bila sve neka rulja. Sasvim sigurno bi bili i politički za to sposobni, pa kakav bi odgovor mogli da očekuju od Crkve - da ne bi slučajno organizovali nekakavu narodnu pobunu protiv Tyrella u Highgardenu ili motivisali Vale i Dornu da krenu u rat zbog ubistva High Sparrow-a, naročito ako se ima u vidu da bi bio instaliran novi High Septon ? Mislim da bi to sve bilo vrlo neverovatno - verski zadojeni feudalci su se i tako priključili Swordsima, često se i odričući titula i prava koja uz to idu. Ostali teško da bi bili nelojalni svojim seniorima i to da bi branili ostrašćene verske fanatike.

 

+1000 

 meni je i u knjizi bio taj nagli uspon verskih fanatika too much

mada brat bratu više mi se sviđa kako je loras iskorišćen u seriji nego u knjizi. kao knight of flowers ovo, knight of flowers ono, borac i po, dasa prva klasa i onda kao eto ga tamo na dragonstone-u ili gde već

Edited by theanswer
Link to comment

Taj ceo zaplet sa predskazanjem koji je Cersei imala kao mala - da će jednog dana doći mlađa kraljica koja će je zbaciti je prosto mrtva trka. Imala je dva sina i ćerku. Sinovi će morati kad-tad da se ožene (i tako dovedu mlađu kraljicu) ili će teoretski nekom uvrnutom igrom sudbine i Myrcella doći u poziciju da bude mlada kraljica. Tako da je za Cersei tu da važe - ili da sabotira produženje svoje sopstvene kuće ili da dozvoli da se predskazanje obistini. Mada mene iskreno čudi (i u literarnom delu i ovde) da Cersei nije igrala na tu kartu da sačeka da mlada kraljica rodi naslednika pa da je se tek onda otarasi. Moguće je da se plašila da će uticaj mlade kraljice do tog trenutka na mladog kralja biti suviše jak, ali ipak mislim da je cilj bio prikazati kako Cersei povlači idiotske poteze iako je umislila da je ona Tywin u suknji.

 

 

Uspon verskih fanatika mi je logičan (knjiški), jer je lepo prikazano kako je rat gotov, kako su ljudi umorni i razišli se kućama. Lordovi su se povukli u svoje ruševine praznog novčanika, svuda zgarišta i vlada glad. Citadela iz Oldtowna je najavila da nailazi zima i mnogi velikaši su raspustili svoju pešadiju kako bi mogli da odrade još jednu žetvu pre zime, za koju niko ne zna koliko će trajati. Ta glad je jedan zajeban faktor u celoj toj priči. Ovi lordovi koji su i držali neku vojsku, mogli su da je prehrane samo otimačinom. Što je bilo malo zajebano nakon politike spaljene zemlje tokom rata. Martin je to lepo opisao kroz priču onog septona koji ide i hrani ljude okolo. Seljaka je pokupio njegov niži vlastelin, koji se odazvao svom nadređenom lordu, a ovaj svom. Dešavalo se da velikaši zaginu, pa da seljake preuzme neko drugi, pa da promeni stranu i ljudi više nisu ni znali za koga se bore i zašto. Pored te gladi i otimačine od strane lordova, pojavile su se bande dezertera koji su dodatno otimali i ubijali. A lordovi raspustivši vojske se nisu pretrgli da ih očiste. I raji se digao paja na bogatune, kako crkvene, tako i plemićke. 1917-ta all over again. Tako se lagano gradila tenzija i masa vrabaca, koji su počeli da se vojno samoorganizuju, jer nije imao niko drugi da ih brani i tu se desio i taj povratak korenima vere. Ta ista masa je skinula prethodnog poglavara crkve (kojeg su Lannisteri već bili postavili) i postavila svog. Bilo je više kandidata sa punijim džepovima, ali dešavalo se da se izbodu 17 puta u leđa tokom brijanja i slično. Serija to nije imala vremena (ili volje) da predstavi kako treba. Ali na tako postavljenoj sceni, umarširavanje u patrijaršiju sa 100-200 vojnika i postavljanje svog visokog septona je delovalo stvarno kao risky business.

Ali i meni smeta to što je u seriji propušteno da se prikaže da kruna duguje i crkvi jako puno para i kako je vraćanje dva crkvena vojna reda bila kompenzacija za oprost tog duga - kao još jedan u nizu idiotskih poteza Cersei, koja je smatrala kako je uradila dobar deal smanjujući dug. I smeta mi do bola to što su ti vojni redovi prikazani kao popovi, sa sve mantijama i pendrecima. To su bre bili vitezovi, kao što su bili Templari ili Hospitaleri, sa punom opremom. Ali kapiram da je bojazan u srcu dvojice autora bila prevelika - "kako će se sad auditorijum zbuniti kad vidi sve ove nove vitezove i zapita se čiji su sad ovi? Obucite ih u mantije i dajte im sandale! To će ih učiniti delotvornijim na bojnom polju!". Seronje.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

@Ayatollah: To da ognjem i mačem ukloniš crkvene poglavare i instaliraš one koji se tebi sviđaju se relativno retko viđalo u istoriji, i sa dobrim razlogom.

da.

 

The term Walk to Canossa, sometimes called the Humiliation of Canossa, refers to the trek of Holy Roman Emperor Henry IV from Speyer to Canossa Castle in Emilia Romagna to obtain the revocation of the excommunication imposed on him by the Pope Gregory VII. He was forced to humiliate himself on his knees waiting for three days and three nights, before the entrance gate of the castle, while a blizzard raged in January 1077.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Walk_to_Canossa

Edited by Gandalf
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...