Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

Na istu foru na koju su najmoćniji bankari u srednjem veku nastajali u rascepkanoj Italiji a ne recimo i centralizovanj Vizantiji ili Osmanskom cartstvu ili ujedinjenoj i velikoj feudalnoj Engleskoj.

 

Upravo ta rascepkanost podstiče trgovački razvoj što podstiče razvoj bankarstva. Inače, zar nije Esos veći dosta od Vesterosa, sa dužom istorijom i kulturom, i zar nije samo u ex-giskarskim gradovima privreda potpuno bazirana na robovima, a ne u slobodnim gradovima?

 

Sve tačno, ali Essos nam je ipak mnogo manje poznat od Westerosa i dosta egzotično predstavljen. 

 

To kako banka izdaje kredite i uteruje dugove mislim da zaslužuje 1 split posle sledeće epizode, toliko je važna tema...

Link to comment

Na istu foru na koju su najmoćniji bankari u srednjem veku nastajali u rascepkanoj Italiji a ne recimo i centralizovanj Vizantiji ili Osmanskom cartstvu ili ujedinjenoj i velikoj feudalnoj Engleskoj.

 

Upravo ta rascepkanost podstiče trgovački razvoj što podstiče razvoj bankarstva. Inače, zar nije Esos veći dosta od Vesterosa, sa dužom istorijom i kulturom, i zar nije samo u ex-giskarskim gradovima privreda potpuno bazirana na robovima, a ne u slobodnim gradovima?

 

 

Ispravna analogija bi bila kada bi te rascepkane državice bile unutar Vesterosa a ne na Esosu. Bolja analogija za te rascepkane državice bi bile ruske kneževine oko Novgoroda koje bi eventualno bile okupane suncem umesto ledom i prašinom umesto stepom. Zašto se tamo u stepama bogu iza leđa izloženim stalnim napadima Mongola i injih nisu razvile trgovine i podstakle razvoj slobodarskog bankarstva?

Link to comment

Ne znam o čemu pričaš, ti gradovi su odmah tu preko Narrow Sea, Braavos je Stannisu bliži nego Winterfell, ili Eyrie, ili Casterly Rock. Nije taj kontinent ceo tamo gde su Slavers' Bay ili Qarthu, ovo je neki bliski istok. Feničanska Venecija™ srednjevekovne Evrope.

Link to comment

Sve tačno, ali Essos nam je ipak mnogo manje poznat od Westerosa i dosta egzotično predstavljen.

 

To kako banka izdaje kredite i uteruje dugove mislim da zaslužuje 1 split posle sledeće epizode, toliko je važna tema...

Obavezno. :D

 

Inače, ako si jedina solventna banka u okruženju, glavni dužnik neće namerno bankrotirati i podneti spise za Chapter 11 jer računa da će mu banka ponovo zatrebati.

Link to comment

Možda i zato što nema ko da ih bailoutuje, ali ajde.

 

Šta bi značilo da se proglasi bankrot u Westerosu, masovno samoubistvo?

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Ma bre strategic default nije trivijalna stvar, čak ni kad si Lord Tajvin. Posebno tada jer imaš fiksaciju o porodičnom legatu u budućnosti, ako ne na gvozdenom tronu, a ono barem na steni.

Link to comment

Što se familije tiče, kladio bih se da Tywin ima par miliona u nekom šteku ali neće više da vraća dugove pokojnog zeta, throwing good money after bad.

 

Opet, ako nema kome da ih ostavi... Da neće možda Lancel da mu produži porodično stablo?

Link to comment

Da ne ulazimo u tematiku na koju foru moćna banka cveta na drugom kontinentu koji je inferioran po svemu - rascepkane državice, po njima lete nekakvi nomadi koji napadaju sve živo, privreda je robovlasnička itd. itd. a ne u centralizovanom (koliko toliko) Vesterosu kome se privreda ne bazira na robovima.

Braavos bi vrlo grubo mogao da se poredi sa Amsterdamom.  

 

Imaš na http://awoiaf.westeros.org/index.php/Braavos pristojan tekst,

Link to comment

...шта ни ако нови не може да врати, финансирамо слеећег, који има да врати још већу суму... и тако док... банка не банкротира?

 

 

:fantom:

Link to comment

Braavos bi vrlo grubo mogao da se poredi sa Amsterdamom.  

 

 

Ima i logike, obzirom da je taj muuuuudro zamišljeni svet zapravo samo kopija Britanije, a Amsterdam je zbilja across the Narrow Sea.

Link to comment

Ima i logike, obzirom da je taj muuuuudro zamišljeni svet zapravo samo kopija Britanije, a Amsterdam je zbilja across the Narrow Sea.

 

Britanija sa nakalemljenom Skandinavijom na severu i Španijom na jugu (Dorn).

Link to comment

ok, ajmo jos jedan krug...

 

referenci na stvarni svijet ima znatno vise od toga, iako je jasno da je vesteros prvenstveno zamisljen kao britanija na steroidima... valjda je mali grrm kad je bio jos manji u skoli ipak najvise ucio o majcici britaniji, pa zato.

 

ali osim nakalemljenih skandinavije odozgo i spanije odozdo, nemojmo zaboraviti i zemlju nesposobnih muskaraca i razvratnih i lukavih zena (francuska = high garden), a nesto malo skandinavije ima i u onim vikinzima sa gvozdenih ostrva...

 

interesantna mi je ideja o bravosu kao amsterdamu, ja sam mislio da su svi slobodni gradovi zapravo italijanski gradovi-drzave, pa da je bravos zapravo venecija...

Link to comment

Bravos jeste Venecija ako gledaš na Free Cities kao Mediteran, s tim što se ovaj Mediteran prostire po osi sever-jug pa nisu svi latinski ljubavnici.

 

Konkretno Bravos je osim po bankarstvu i kanalima opisan i kao prilično raskalašno mesto, high-class kurve na sve strane, i pozorišta, i dvoboji po ulicama, i sve. Ne znam kakav je bio medieval Amsterdam, ali sve te paraleel su ionako slabašne.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...