Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

Ne sećam se tačno reči, ali u prvoj epizodi je ispitivao Cersei o istinitosti tih glasina koje Stannis širi. Ona je nešto neubedljivo izbegavala da odgovori, on je počeo da vređa, ona ga ošamarila - a on otišao i naredio da se pobiju sva Robertova kopilad u gradu.To je razlika u odnosu na knjigu, gde je pokolj nevinih naredila Cersei radi nekakve bizarne osvete pokojnom mužu. Ovde je to uradio Joffrey, a jedina motivacija koju ja mogu da zamislim je prethodni razgovor sa majkom: Shvatio je da je stvarno bastard, sin dvoje Lannistera, i hoće da ukloni Robertove crnomanjaste potomke pre nego što neko drugi primeti.

Link to comment
To je razlika u odnosu na knjigu, gde je pokolj nevinih naredila Cersei radi nekakve bizarne osvete pokojnom mužu. Ovde je to uradio Joffrey, a jedina motivacija koju ja mogu da zamislim je prethodni razgovor sa majkom: Shvatio je da je stvarno bastard, sin dvoje Lannistera, i hoće da ukloni Robertove crnomanjaste potomke pre nego što neko drugi primeti.
ja sam u knjizi skapirao ubijanje robertove kopiladi ne kao neku bizarnu osvetu, nego da bi ostvarila 2 stvari (manjevise kao sto ti tumacis joff.ov poriv):- da se ne vidi da je loza jaka (sto bi reko jon arryn), tj. kako zapravo izgledaju robertova deca- da se obezbedi da neko ne izvuce kopile i postavi njega kao pretedenta na presto. lakse ih je ubiti dok su niko i nista, nego kad neko stane iza njihedit: ja se izvinjavam ako malo smaram na oba topica, ali za vikend sam zavrsio petu knjigu pa sad smem da citam pisem i diskutujem svugde, bez straha da cu doznati nesto bitno :) Edited by Zverilla
Link to comment
Two new Game of Thrones tours have just been announced in Croatia and Northern Ireland. That's right: tourists can view locations featured on the show!The Croatian tour will take place in Dubrovnik, and includes the walls and castle used to represent King’s Landing on the show. The real castle at King’s Landing is actually Lovrijenac Fortress, which dates to the 11th Century. It’s not too difficult to imagine dragon skulls in the basement of a place like this!The Northern Irish tour will be focused around Belfast, which is the primary base of shooting for the show. One can see many of the Lord of Light’s haunts, including the beach where the idols of The Seven were burned and the cave where Melisandre, err, gave birth. We recommend this tour be taken during the daytime; it’s said the nights there are dark and full of terrors!The tours start this summer, and are being produced by travel company Viator. The Croatia tour can be found here, and Northern Ireland here.
ako je suditi po vasim komentarima, mozda bolje da odem u dubraunik na tri sata nego da gledam ovu sezonu.
Link to comment
- Baratheon "dinastija" je stara čitavo jedno pokolenje, odnosno nepunih dvadesetak godina. Ko bi se bunio da Joffrey sutra promeni ime u Lannister? Porodica Baratheon, možda? Šta će da urade, da dignu vojsku na njega? Da raspričaju kako je plod incestuozne veze? Sve to su već pokušali.
Mislim da bi Tywin Lannister bio jako srećan da mu unuk promeni prezime u Lannister, i time zasere sav njegov trud na tome da dokaže kako su priče o incestu gnusne laži. Na taj način bi Joffrey samo potvrdio da su govorkanja o incestu tačna. Posledice bi verovatno bile katastrofalne - ceo Westeros bi ukapirao da na prestolu sedi kopile uzurpator koje je plod incesta brata i sestre i uz to se ruga celom kraljevstvu, pa bi takvog "kralja" malo ko hteo da prati - Sever, Riverlands, Dragonstone i Iron Islands su i tako u pobuni, u Valeu bi shvatili da im je gospodar ubijen da bi se prikrio incest, u Stormlandsu bi moglo nastati masovno otkazivanje poslušnosti senioru koji nije Barateon, Dornjani bi mogli posumnjati da je Myrcella takodje kopile, pa bi je u zavisnosti od razvoja situacije zatočili / ubili, itd. Pitanje je kako bi se prema novonastaloj situaciji odredili i Tyrelli i njihovi vazali, Church of Seven, običan narod, pa čak i pojedini vazali Lannistera. Koliko god Tywin bio moćan i vešt političar, čini mi se da bi pre lično ubio Joffrey-ja, nego što bi mu dozvolio da promeni prezime i otvori mu gomilu problema.
Link to comment

Ono sa živim/neživim Branom i Rickonom je bio prvi simptom, sa ovim imamo već sindrom. Samo neka nastave, možda će do kraja sezone i Calavera skontati da ih je uhvatio bloody kurcoboljni flux. Sljedeću sezonu može onda raditi i produkcijska ekipa Sante Barbare, isti kurac.

Link to comment
ako je suditi po vasim komentarima, mozda bolje da odem u dubraunik na tri sata nego da gledam ovu sezonu.
u ovoj sezoni puno žešće eksploatiraju Arboretum Trsteno, 90% 'tzv. 'King's Landing'' minutaže je snimljeno tamo. A nema ga u ovom touru :thumbdown:

nabrijan sam danas za kritiku :Dhodor

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

@Ayatollah To kad bi se zezali. Prvo, ceo svet već zna da je mali kopile i produkt incesta, to im je bila posthumna osveta Neda Starka koji je javio Stannisu da ima "dokaz" a ovaj rastrubio, mada ostaje nejasno zašto to nije uradio ranije pošto je tu činjenicu znao i bez Neda.Drugo, Džofrijev legitimitet ne daje Robertova krv nego vojni savez Lannister-Tyrell protiv kojih trenutno niko ne može ništa, čak i da hoće. Dorne pregovara da im se pridruži, Vale se drži neutralnosti, samo se Sever i Riverlands još koprcaju, uz Stannisove abrakadabra gluposti. Niko od njih neće Džofrija za kralja zato što im se sviđa, nego zato što su na to primorani. A Tywin to zna, i zato brine samo o praktičnim stvarima - nimalo o tome da li mu unuk priča o sebi kao Lannisteru ili kao Baratheonu.Uopšte, čudno je koliko smo skloni da na te pseudo-srednjevekovne aranžmane gledamo iz perspektive uživaoca demokratije XXI veka: "Jao, ako se raščuje da je Džofri u stvari kopile, možda ne bude dobro prošao na sledećim izborima!" On drži presto samo i isključivo silom (i brakom), veze tu nema nekakav popular opinion. Ako bi Lannister-Tyrell vojska naprasno masovno dezertirala, ne bi ga na prestolu zadržao ni konkluzivni DNA paternity test.

Link to comment

Vrlo je bitno da je ta činjenica i dalje službeno slander, kao što je vrlo bitno da je Ned i dalje traitor, kao i sin mu, mada su mnogima kako u svijetu serije tako i svijetu gledatelja simpatični. Npr., to je jako bitno Boltonu, a i Tyrellima je bitno da se pretenses bar službeno održavaju, jer ipak kćer žele udati za kralja kako bi izrodila službenog Baratheon-Tyrell nasljednika, a ne brand new and unsiblingly augmented Lannister-Tyrell kopile.Ma koliko glupim i zlim ga žele prikazati, iz Joffreyevih usta ne bi priznanje toga da je nelegitimno unsevengodly kopile izašlo nikome, pa ni Sansi. To se može dogoditi samo ako se radi ofrlje i trese se patka po papiru, a to se izgleda sve jače™ radi.

Link to comment
u ovoj sezoni puno žešće eksploatiraju Arboretum Trsteno, 90% 'tzv. 'King's Landing'' minutaže je snimljeno tamo. A nema ga u ovom touru :thumbdown:

nabrijan sam danas za kritiku :Dhodor

samo ti kritikuj, ja dobih odresene ruke da otpratim ulazak tvoje domovine u robstvo eu na stradunu :D
Link to comment
samo ti kritikuj, ja dobih odresene ruke da otpratim ulazak tvoje domovine u robstvo eu na stradunu :D
:thumbup: Ma el će to tamo biti main ivenat?
Link to comment

ne znam, mislim da ne. ali ako biram izmedju zidanja skadra od neuma do peljesca i got ture da pricam o turizmu, zna se sta cu odabrati.a nije ni skupo, 15 e bez marende, 20 sa. moram da se raspitam sta se dobije za tih pet eura.

Link to comment

@Roger: Vrtimo se u krug, tako da je uz ovo stvarno završavam - u medieval Westerosu ne postoji nikakva službena verzija, odnosno ništa službenije od onog šta guzica na prestolu kaže. Tyrells žene ćerku u Lannistere svesni činjenice da će od sada pa do kraja istorije biti poznata kao žena incestuozno-monstruoznog kralja bastarda protiv koga se (neuspešno!) diglo više od pola kraljevstva. Ništa ih od toga neće oprati, ma koliko Joffrey pazio ili ne pazio šta govori, ali oni će biti deo kraljevske porodice - i to razumno vide kao sasvim dovoljnu cenu.Sve to govorim samo usput, a glavna stvar je sledeće: Joffrey se deklariše kao Lannister od malih nogu, još pre Robertove smrti, na grbu je uvek nosio i lava i jelena, niko normalan ne vidi u njemu Baratheona, i pored toga je kralj. Tu ništa ne menja jedna usputna primedba ispaljena Sansi Stark u poverenju.Toliko od mene, ne mogu više.

Link to comment
@AyatollahTo kad bi se zezali. Prvo, ceo svet već zna da je mali kopile i produkt incesta, to im je bila posthumna osveta Neda Starka koji je javio Stannisu da ima "dokaz" a ovaj rastrubio, mada ostaje nejasno zašto to nije uradio ranije pošto je tu činjenicu znao i bez Neda.Drugo, Džofrijev legitimitet ne daje Robertova krv nego vojni savez Lannister-Tyrell protiv kojih trenutno niko ne može ništa, čak i da hoće. Dorne pregovara da im se pridruži, Vale se drži neutralnosti, samo se Sever i Riverlands još koprcaju, uz Stannisove abrakadabra gluposti. Niko od njih neće Džofrija za kralja zato što im se sviđa, nego zato što su na to primorani. A Tywin to zna, i zato brine samo o praktičnim stvarima - nimalo o tome da li mu unuk priča o sebi kao Lannisteru ili kao Baratheonu.Uopšte, čudno je koliko smo skloni da na te pseudo-srednjevekovne aranžmane gledamo iz perspektive uživaoca demokratije XXI veka: "Jao, ako se raščuje da je Džofri u stvari kopile, možda ne bude dobro prošao na sledećim izborima!" On drži presto samo i isključivo silom (i brakom), veze tu nema nekakav popular opinion. Ako bi Lannister-Tyrell vojska naprasno masovno dezertirala, ne bi ga na prestolu zadržao ni konkluzivni DNA paternity test.
Naprotiv, na ove aranžmane uopšte ne gledam iz perspektive uživaoca demokratije 21. veka, već iz perspektive tradicionalističkog društva Westerosa, u kojem je činjenica da li je neko dete iz zakonitog braka ili nije možda i najbitnija od svih društvenih činjenica, i u potpunosti determiniše život svake individue, od rodjenja do smrti. Kopilad u Westerosu bivaju stigmatizovana posebnim prezimenima, marginalizovana od strane zajednice i nemaju apsolutno nikakve šanse da u životu postignu bilo šta bitno, najčešće završavajući kao društveni talog. Čak i u slučaju kada su roditelji ove dece moćni feudalci, ona se u životu nemaju mnogo čemu nadati - mogu postati zanatlije, vojnici, sluge nekog lorda, i to je neki njihov plafon. Prema roditeljima i zakonitoj polubraći nemaju apsolutno nikakva prava, čak i oni retki srećnici koji dožive da budu legitimizovani.Sa druge strane, činjenica da si nečiji zakoniti sin ili ćerka ti daju odredjena prava, u zavisnosti od statusa, redosleda rodjenja, itd, i retko se ko usudjuje da ta pravila krši, bez obzira na moć koju poseduje. Tywin bi najradije oterao ili ubio Tyriona, ali mu kaže "ne mogu dokazati da nisi moj", pa je prinudjen da ga trpi u porodici. Randell Tarly mora svom sinu Samwellu da otvoreno preti ubistvom, da bi ga naterao da obuče crno, i na taj način otvori put da mladji sin postane naslednik, ne može da proglasi za naslednika koga on hoće, premda je u pitanju jedan od najmoćnijih feudalaca u Reachu.Stoga, nisam baš siguran da bi ultrakonzervativno društvo Westerosa, u kojem je odbojnost prema nezakonitoj deci utkana u najdublje pore društva i obe velike religije, oberučke prihvatilo da na prestolu sedi kopile. Jedno je kada takve glasine nazivaš gnusnim lažima poludelog Stanisa Barateona, i trudiš se svim silama da ih opovrgneš i zataškaš, a drugo je kada otvoreno priznaš da ti jesi kopile, ali da te za to boli paja, jer te štiti udružena vojna sila Tyrella i Lannistera. Da je to nebitno, ne bi se Lannisteri toliko upinjali da takve glasine opovrgnu, niti bi to bila interesantna tema za bilo koga - znaju oni vrlo dobro da bi se ta vojska mogla osuti vrlo brzo kada bi zakoniti lordovi morali da se zakunu na vrednost kopiletu. Uostalom, zamisli situaciju u kojoj bilo koji srednjevekovni vladar prizna da mu bivši vladar nije otac - taj bi u roku od odmah prouzrokovao gradjanski rat.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...