Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

Kako "šta pasu"? Pa travu bre. Je l' rečeno da jedina stvar koju imaju je trava (aka "Dothraki Sea") i da će smak sveta biti kad trava pokrije ceo svet.

Link to comment

Ma, šta pasu kad isplivaju iz tog mora? U tim marokanskim pustoljačinama oko Slaver's Bay? BTW, jel' i sami Dothraki pasu travu?Nisu samo oni u pitanju, Martin voli da budži vojne brojeve i u Westerosu. Svi mobilišu i manevrišu desetinama hiljada ljudi kao da je šah u pitanju, nema veze gde oni inače žive i šta rade - kad je žetva, kad setva, itd. Ali khaleesi nam je resident ekonomista, sigurno se bolje od mene razume u medieval sustainability i slične detalje...

Link to comment

Ne mislim da nema prostora, mislim da nema toliko vojno sposobnih ljudi. Istorijski gledano, ratovi su se "u to vreme" vodili sezonski, kad je svima zgodno jer su poljoprivredne obaveze obavljene. A u Westerosu izgleda svaki lokalni vladar ima ne samo tu seljačku regrutovanu vojsku, nego još i hiljade profesionalnih vojnika koji su mu na raspolaganju 24/7. Ne vidim način na koji bi tamo neka ratnička klasa (u tim količinama) mogla da parazitira na proizvođačima.Da ne buda zabune, znam ja da su se kroz istoriju dešavale razne bitke gde desetine hiljada ljudi međusobno poubijaju - ali to su izuzeci. U Westerosu se to izgleda dešava otprilike jednom nedeljno, od kako je rat počeo.

Link to comment

Konji pasu travu, a Dothrakiji pasu konje :lol: Jebiga, šta je pasao Hanibal u Alpama? :lol:Gubi se Martin generalno kod brojeva, mada više kod godina recimo. Ali ako može da kaže da Reach odnosno Highgarden mobiliše 100K, onda mi ovih 50K na daleko većoj teritoriji dođe ko 4:0 protiv Barse.

Link to comment
Ne mislim da nema prostora, mislim da nema toliko vojno sposobnih ljudi. Istorijski gledano, ratovi su se "u to vreme" vodili sezonski, kad je svima zgodno jer su poljoprivredne obaveze obavljene. A u Westerosu izgleda svaki lokalni vladar ima ne samo tu seljačku regrutovanu vojsku, nego još i hiljade profesionalnih vojnika koji su mu na raspolaganju 24/7. Ne vidim način na koji bi tamo neka ratnička klasa (u tim količinama) mogla da parazitira na proizvođačima.Da ne buda zabune, znam ja da su se kroz istoriju dešavale razne bitke gde desetine hiljada ljudi međusobno poubijaju - ali to su izuzeci. U Westerosu se to izgleda dešava otprilike jednom nedeljno, od kako je rat počeo.
Pa to ti je Evropa. Živi se za fajt.
Link to comment

Amateri se bave strategijom, a profesionalci logistikom. Mada, kad vec imamo letece zmajeve koji bljuju vatru, mozda seljaci gaje konzerve za SDO, pa ima provijanta za sve...

Link to comment
Ne mislim da nema prostora, mislim da nema toliko vojno sposobnih ljudi. Istorijski gledano, ratovi su se "u to vreme" vodili sezonski, kad je svima zgodno jer su poljoprivredne obaveze obavljene. A u Westerosu izgleda svaki lokalni vladar ima ne samo tu seljačku regrutovanu vojsku, nego još i hiljade profesionalnih vojnika koji su mu na raspolaganju 24/7. Ne vidim način na koji bi tamo neka ratnička klasa (u tim količinama) mogla da parazitira na proizvođačima.Da ne buda zabune, znam ja da su se kroz istoriju dešavale razne bitke gde desetine hiljada ljudi međusobno poubijaju - ali to su izuzeci. U Westerosu se to izgleda dešava otprilike jednom nedeljno, od kako je rat počeo.
Buduci da godisnja doba u Martinovom svetu nisu ni nalik zemaljskim malo je nezahvalno praviti paralele sa srednjevekovnom Evropom: mozda im bas to dugotrajno leto omogucava takve prinose da mogu da si priuste velike profesionalne vojske i mobilizacije po potrebi.
Link to comment

A možda su te bitke samo glasina i propaganda neprijatelja koji bi da demoralizuje protivnike, budući da ih, kao što i sami primećujete, nikad ni ne vidimo, samo čujemo o njima ^_^

Link to comment

E, to mi se već sviđa. Tywin Lannister i njegovih ~500 profesionalnih vojnika sede u Harrenhallu i šalju falš izveštaje kako se moćna Lanisterska vojska od 50,000 ljudi neumitno kreće ka severoistočnom frontu... onda 20 Starkova na prepad uhvate Džejmija u mraku, i plasiraju priču kako je imao pratnju od 10,000 ali su ih sve pobili...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...