Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

Odgledah upravo i ovu epizodu. Baš je šteta što su na kraju napravili ono sve, mogli smo da sve obavimo sa 30-ak Unsullied likova i na nekom vašaru. Baš se vidi da sputavaju atmosferu knjiga te masovne scene, tako nisu u duhu Martinovih dijaloga :cry: Jedino što preteraše, ispada da Unsullieda ima barem 850 hiljada, a ne 8 hiljada.

Link to comment

Meni je prihvatljivo što Unsullied izgledaju identično u tim kadrovima, imajući u vidu da su uniformisani i po kalupu napravljeni... u takvim masovnim scenama obično me užasno iznervira kad svi izgledaju isto, bez ikakvih odstupanja, bukvalno svaki vojnik nosi istu odeću, isto oružje, isti oklop, i zakićen je nekim obeležjem odgovarajuće boje, svi marširaju u apsolutno preciznim formacijama :isuse: A realno, sve te medieval vojske su većim delom bile šarene i nedisciplinovane rulje, nimalo homogene, i obično vrlo slične istim takvima na drugoj strani.U GOT primer tog color-coded idiotluka je Tyrionov dolazak sa onim divljacima u tatin vojni kamp u prvoj sezoni - hiljade i hiljade šatora, svaki napravljen od identičnog grimizno crvenog platna sa zastavicom na vrhu, među njima se kreću identično uniformisani dronovi :isuse:

Link to comment
Meni je prihvatljivo što Unsullied izgledaju identično u tim kadrovima, imajući u vidu da su uniformisani i po kalupu napravljeni... u takvim masovnim scenama obično me užasno iznervira kad svi izgledaju isto, bez ikakvih odstupanja, bukvalno svaki vojnik nosi istu odeću, isto oružje, isti oklop, i zakićen je nekim obeležjem odgovarajuće boje, svi marširaju u apsolutno preciznim formacijama :isuse: A realno, sve te medieval vojske su većim delom bile šarene i nedisciplinovane rulje, nimalo homogene, i obično vrlo slične istim takvima na drugoj strani.U GOT primer tog color-coded idiotluka je Tyrionov dolazak sa onim divljacima u tatin vojni kamp u prvoj sezoni - hiljade i hiljade šatora, svaki napravljen od identičnog grimizno crvenog platna sa zastavicom na vrhu, među njima se kreću identično uniformisani dronovi :isuse:
I ne samo to. Sve cekam tvoju primedbu da je glupo sto Unsullied i kad marsiraju nose stit i koplje ispred sebe, kao su figurice sa samo jednom pozom, kad ono nista. Razocarao si me.
Link to comment

а које су спецификације змајева.. колико дуго могу да бљују ватру и да ли се уопште помиње како и од чега стварају пламен и слично, кад/ако се истроше колико времена треба да прође да би опет могли да пале, температура ватре...

Link to comment
Meni je prihvatljivo što Unsullied izgledaju identično u tim kadrovima, imajući u vidu da su uniformisani i po kalupu napravljeni... u takvim masovnim scenama obično me užasno iznervira kad svi izgledaju isto, bez ikakvih odstupanja, bukvalno svaki vojnik nosi istu odeću, isto oružje, isti oklop, i zakićen je nekim obeležjem odgovarajuće boje, svi marširaju u apsolutno preciznim formacijama :isuse: A realno, sve te medieval vojske su većim delom bile šarene i nedisciplinovane rulje, nimalo homogene, i obično vrlo slične istim takvima na drugoj strani.U GOT primer tog color-coded idiotluka je Tyrionov dolazak sa onim divljacima u tatin vojni kamp u prvoj sezoni - hiljade i hiljade šatora, svaki napravljen od identičnog grimizno crvenog platna sa zastavicom na vrhu, među njima se kreću identično uniformisani dronovi :isuse:
Zapravo, to je sasvim OK, jer su Unsullied u toj paraleli upravo redak primer profesionalnih vojnika. Zanimljivo kako ti ne smeta da svi razmišljaju isto i da nemaju osećanja, ali da je zato problem da izgledaju isto (opterećen si modom, gledaš Žene na Prvoj, diviš se stajlingu Sanje Marinković?). Disciplina vojski je varirala od slučaja do slučaja. U srednjevekovna vremena nije bilo profesionalnih vojski (u smislu celine, da je cela vojska profesionalna), nego su se skupljale s koca i konopca u slučaju potrebe, svaki je vazal slao koliko smatra da treba, svaki deo vojske je imao svoja obeležja. Međutim, u starom veku je situacija bila drastično drugačija, da ne kažem bolja. Jedino gde se preteruje je zapravo...
I ne samo to. Sve cekam tvoju primedbu da je glupo sto Unsullied i kad marsiraju nose stit i koplje ispred sebe, kao su figurice sa samo jednom pozom, kad ono nista. Razocarao si me.
...upravo ovaj deo. Vojske naravno tokom marševa nisu nosile sa sobom štiteve od po 20-30 kila, oklope od 15-20 kila i koplja od 10-15 kila u rukama osim u izuzetnim slučajevima (spori marš kroz izrazito neprijateljsku teritoriju, poput Teutoburške šume), ma koliko nam to romantično prikazivali. To fizički nije bilo moguće, već se oprema stavljala na tovarne mazge i kola a vojnici su marširali u borbenom stroju sa lakim oružjem i oklopom. Da nije tako, koja bi bila poenta da te neko iznenadi iz zasede? I kako da te iznenadi? Kako bi Hanibal uništio duplo brojniju rimsku vojsku na Trazimenskom jezeru? Možemo ovako do sutra.I zašto da ne. Kod Unsullied-a mi smeta što ne postoji ništa što bi napravilo distinkciju u odnosu na ostale vojske. Imaju socijalan štitić i koplje prosečne dužine, nešto duže od džilita, ali daleeeeko kraće od makedonskih dugih kopalja. Da ne spominjem što im je oružje totalno jednolično. Oklop im je lak kao i sva zaštita. Nemaju konje. Šta je to što ih čini nekakvom vojskom, šta je to zbog čega su posebni, osim po tome što su verni kao psi zbog ispranih mozgova? Realno, oprao bi ih na bojnom polju ko hoće. Naravno, u stvarnom životu. Edited by Filipenko
Link to comment
Kod Unsullied-a mi smeta što ne postoji ništa što bi napravilo distinkciju u odnosu na ostale vojske. Imaju socijalan štitić i koplje prosečne dužine, nešto duže od džilita, ali daleeeeko kraće od makedonskih dugih kopalja. Da ne spominjem što im je oružje totalno jednolično. Oklop im je lak kao i sva zaštita. Nemaju konje. Šta je to što ih čini nekakvom vojskom, šta je to zbog čega su posebni, osim po tome što su verni kao psi zbog ispranih mozgova? Realno, oprao bi ih na bojnom polju ko hoće. Naravno, u stvarnom životu.
Unsullied po naoruzanju lice na hoplite pre Filipove reforme, tako da u tom pogledu nisu nerealisticni, s tim sto im nedostaje mac ili kakvo drugo oruzje za borbu na kratkom odstojanju. Oprema im je nelogicna samo ako se u obzir uzme siri kontekst, to jest cinjenica da se ne nalaze u antickoj Grckoj, gde vojska svih gradova-drzava pociva na hoplitima, nego na kontinentu po kome hara dotrakijska laka konjica, protiv koje je pesadija bez lukova ili malo duzih kopalja prdnula u cabar.
Link to comment

Ne čitaš pažljivo Filipenko, rekao sam upravo da mi kod Unsullied ne smeta to što mi inače smeta, ta uniformnost i legionarske formacije. Ali zato kad vidim legije Sarumanovih orka kako marširaju u savršenom poretku, sve klon do klona... :isuse:A kakve veze ima da li su prikazali tegleće mazge u trenutku kad se izlazi iz Astapora? Možda baggage train ide iza njih, pa će robovi da odlože suvišan teret čim se kamere sklone sa scene... Niko inače i nije rekao da su posebni po nečemu osim po ispranosti mozgova i vernosti - ali to jeste prilično jedinstven kvalitet.

Link to comment
Ne čitaš pažljivo Filipenko, rekao sam upravo da mi kod Unsullied ne smeta to što mi inače smeta, ta uniformnost i legionarske formacije. Ali zato kad vidim legije Sarumanovih orka kako marširaju u savršenom poretku, sve klon do klona... :isuse:
Pa takav su softver ljudi imali, nemoj da si na kraj srca.
Link to comment
Unsullied po naoruzanju lice na hoplite pre Filipove reforme, tako da u tom pogledu nisu nerealisticni, s tim sto im nedostaje mac ili kakvo drugo oruzje za borbu na kratkom odstojanju. Oprema im je nelogicna samo ako se u obzir uzme siri kontekst, to jest cinjenica da se ne nalaze u antickoj Grckoj, gde vojska svih gradova-drzava pociva na hoplitima, nego na kontinentu po kome hara dotrakijska laka konjica, protiv koje je pesadija bez lukova ili malo duzih kopalja prdnula u cabar.
pogotovo sto je deo mita o njima (u knjizi) da su oni svojim kopljima razbili dotraki konjicu i tako stekli svoj kultni status.inace, koliko ja kapiram - njihova prednost u odnosu na ostale pesadije je, sem ove bolesne poslusnosti, izvanredan trening i formacijska obuka.dotraki su ogromni individualisti koji polazu na 1-1 borbu, sto ce reci ne umeju da se bore u formacijama i da pazljivo prate komande (npr. da ne ode pola vojske da pljacka)u vesterosu su vitezovi odlicno obuceni, ali pesadija je opet krs (ima lep deo u cetvtoj knjizi gde opisuju zivot seljaka-vojnika u ratu)
Link to comment
Unsullied po naoruzanju lice na hoplite pre Filipove reforme, tako da u tom pogledu nisu nerealisticni, s tim sto im nedostaje mac ili kakvo drugo oruzje za borbu na kratkom odstojanju. Oprema im je nelogicna samo ako se u obzir uzme siri kontekst, to jest cinjenica da se ne nalaze u antickoj Grckoj, gde vojska svih gradova-drzava pociva na hoplitima, nego na kontinentu po kome hara dotrakijska laka konjica, protiv koje je pesadija bez lukova ili malo duzih kopalja prdnula u cabar.
Потпуно тачно. Коликогод дисциплиновани били оклопљени коњаници би их сатрли као зечеви млад купус.
Pa takav su softver ljudi imali, nemoj da si na kraj srca.
Скуп тај софтвер, што је најгоре неће да треба и убудуће па се не исплати да се инвестира.
Link to comment
Коликогод дисциплиновани били оклопљени коњаници би их сатрли као зечеви млад купус.
Pa Dotraki nisu oklopljeni.Ne razumem se u ratovanje, samo da primetim.
Link to comment
Па нису ни Дотраки једина сила на свету.
Pa jesu vodeca napast u tom kraju. A neko vec rece da su se Unsullied proslavili protiv njih.
Link to comment
Pa jesu vodeca napast u tom kraju. A neko vec rece da su se Unsullied proslavili protiv njih.
After the Doom of Valyria the Dothraki first rode out east of the Dothraki Sea, it can be assumed that the fall of Valyria and the chaos that followed it is what prompted (and perhaps allowed) the Dothraki to attack with such power. 50,000 Dothraki, at least half of them warriors, were led by horse lord khal Temmo, sacking and burning every town and city in their path.Aware of the Khalasar advance, the Qohor strengthened their walls, doubled their garrison, and hired two mercenary companies besides, Bright Banners and the Second Sons. They also sent a man to Astapor purchased three thousand Unsullied.During the first day of the fighting the Dothraki were unmatched, Qohor forces were shattered, its heavy horse annihilated and the sellsword companies had fled in the face of hopeless odds. The Dothraki had retired to their camps to drink, feast and rest before their final assault at dawn brake. However, during the night, the three thousand Unsullied had finally reached the city and come dawn, were waiting for the Dothraki horde arrayed in battle formation before the city gates.The Dothraki, could have easily out flank such a small force but in their contempt for infantry, launched a direct frontal assault, in an attempt to simply ride down the heavy infantry. Eighteen times they charged and attacked the Unsullied ranks and Thrice their archers wheeling past raining arrows on the Three Thousand, each time failing to break through.Finally the Dothraki halted their attacks after the Khal, his bloodriders and sons had been killed. Their losses were staggering: 12.000 dead. Only 600 Unsullied remained, but the victory was theirs nonetheless. Four days later, the new khal led his remaining khalasar past the city gates in a stately procession. Each man cut off his braid and threw it down before the Unsullied.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...