Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

Inače ne postoje ni jedan ni drugi, pa nema razlike :P"Wyrm" sam ja čuo samo u zmajevitom kontekstu, ne baš kao sinonim nego onako, deskriptivno. Da vuče na "worm" ali da nije baš.U Werewolf: The Apocalypse, Wyrm sa velikim W je bio neki arhizmaj, paragon haosa, oponent Weaveru.U Dungeons & Dragons, wyrm sa malim W je samo oznaka za zmajeve određenog godišta. Ide ovako nekako: wyrmling, very young, young, juvenile, young adult, adult, mature adult, old, very old, ancient, wyrm, great wyrm. (Sve iz glave! Nerd power!)

Link to comment
Ma ne u Martinovom univerzumu, nego inače.
Koliko ja znam, osnovna razlika je u tome da li imaju krila i lete. Ako je odgovor da, onda je dragon, u suprotnom je wyrm.
Link to comment

Sad sam skontao da je Dzejmi zapravo Rick iz Walking Dead. Stav, maco ponasanje, patrljak, sve je tu. Samo da saznamo da mu je Lori sestra bliznakinja, a da Carl voli da muci zivotinje i to je to. Zombija, hvala bogu, ima i vamo i tamo.

Link to comment

Ako nemaju krila, onda se zovu valjda linnorm, tj. Lindwurm, tj. "land worm". Ima milion različitih a srodnih termina za razne ale i aždaje, nema tu nekih jasno definisanih pravila. Bar kad su indoevropski jezici u pitanju, ne znam kako to rade braća Kinezi...

Link to comment

Da znaš, Vini, zgrozila sam se da se ti nisi udubio u ovu tematiku. Wyrms imaju par nogu i par krila na koje se takodje naslanjaju. Možemo ih videti kao sigil moje plemenite kuće. Dragons imaju dva para nogu i par krila. Evropska tradicija obuhvata oba, dok kineska samo četvonoge zmajeve.E sad, zavisi od univerzuma do univerzuma. U D&D se eksplicitno pravi ta razlika. Sve vrste zmajeva imaju četiri nogice, a wyverns (wyrms) samo dve zadnje. Tamo postoje i drakes, koji mu dodju nešto izmedju. :D

Link to comment
Da znaš, Vini, zgrozila sam se da se ti nisi udubio u ovu tematiku. Wyrms imaju par nogu i par krila na koje se takodje naslanjaju. Možemo ih videti kao sigil moje plemenite kuće. Dragons imaju dva para nogu i par krila. Evropska tradicija obuhvata oba, dok kineska samo četvonoge zmajeve.E sad, zavisi od univerzuma do univerzuma. U D&D se eksplicitno pravi ta razlika. Sve vrste zmajeva imaju četiri nogice, a wyverns (wyrms) samo dve zadnje. Tamo postoje i drakes, koji mu dodju nešto izmedju. :D
:ziga: Mau, the Queen of the geeks.
Link to comment

Moram još samo ovo, kad me već vučeš za jezik...

Wyrms imaju par nogu i par krila na koje se takodje naslanjaju. Dragons imaju dva para nogu i par krila.E sad, zavisi od univerzuma do univerzuma. U D&D se eksplicitno pravi ta razlika. Sve vrste zmajeva imaju četiri nogice, a wyverns (wyrms) samo dve zadnje.
Ovo eksplicitno nije tačno. U D&D sve i svašta spada u zmajeve - od džinovskih kornjača koje izdišu vrelu paru (dragon turtle), preko polu-zmajeva polu-lavova (dragonne), patuljastih pola metra dugačkih zmajčeka (pseudodragon), do pomenutih dvonožnih otrovnih viverna™ (wyvern). Sve su to tehnički zmajevi (dragons), a ti četvoronožni vatrobljujući koje pominješ su tzv. true dragons. (Čak i među njima ne bljuju svi vatru.)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...