Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

nisam najbolje shvatio, medicinska sestra ne postoji u romanu, već je tu robova žena neka plavokrvna?
Jeste, osvajali su Crag, zamak familije Westerling (koji su vazali Lanistera), pa je Rob tu bio ranjen. I dok je ležao u osvojenom zamku, negovala ga je ćerka Westerlingovih i onda je tu palo neko vatanje (VB style) i onda se Rob, kao tatin sin, osećao obaveznim da je ženi, jer ju je "obeščastio".Ali nije dobila u knjizi ni blizu minutažu kao ova Florens Najntingejl u seriji (iako joj je uloga bila vrlo važna).
Link to comment
Ali kada treba napraviti epski sukob, tu su dve dede da pričaju o tome šta se desilo, u skladu sa Martinovim pisanijama... :kdp:
kad hoces da gledas konana - gledaj konana. ili lotr2. ili nesto od sigala.fala bobu pa su dovoljno razumni da ne snimaju epske scene borbi od kojih tesko da postoji sta dosadnije (naravno, nema to veze s bobom nego sa cenom snimanja jedne takve scene)
Link to comment

Mene teši činjenica da ćete o jahačima zmajeva i ratu za presto u kome se dragonrajderi klešuju saznavati tako što će dve babe da gase požar na nekom zgarištu i pričati kako je gospodar Džon izuzetno vizuelno atraktivan kada se iskombinuje sa zmajem grimizno-purpurne boje...

Link to comment

Ama nije spojler, već prigodna ilustracija, da ne kažem pametno upotrebljena analogija. Nije spojler ako toga nema u knjizi/seriji. smiley-flip-the-bird.gifedit: ubacio prigodan smajli :P

Edited by Filipenko
Link to comment
kad hoces da gledas konana - gledaj konana.ili lotr2. ili nesto od sigala.fala bobu pa su dovoljno razumni da ne snimaju epske scene borbi od kojih tesko da postoji sta dosadnije(naravno, nema to veze s bobom nego sa cenom snimanja jedne takve scene)
bobe, kakva glupost. vjerovatno sam poslednji covjek na svijetu po ljubavi prema scenama borbe, ali epska fantastika kao zanr valjda pociva na tome. mada, ruku na srce, game of thrones vise podsjeca na latinoamericku telenovelu, samo jos da saznamo da je snow, zapravo, potomak neke kraljevske porodice, smuva se s plavusom, izrode najdosadniju djecu na svijetu i zive srecno do kraja zivota. Edited by Timmi
Link to comment
vjerovatno sam poslednji covjek na svijetu po ljubavi prema scenama borbe, ali epska fantastika kao zanr valjda pociva na tome.
Ajde?A koja to epska fantastika počiva na scenama borbe? Daj neki primer. Jesu li u LOTR najvažnije scene borbe, kao ona kad Frodo odrubi glavu Sauronu i baci ga u Mount Doom?
Link to comment

dobro, pociva je vjerovatno pogresan izraz, ali su svakako neizostavni dio. ovdje se radi o tome da je u toku neki rat, a mi od toga ne vidimo apsolutno nista. isprazni dijalozi svakako ne pomazu u prikazu te ratne atmosfere.

Link to comment
bobe, kakva glupost. vjerovatno sam poslednji covjek na svijetu po ljubavi prema scenama borbe, ali epska fantastika kao zanr valjda pociva na tome. mada, ruku na srce, game of thrones vise podsjeca na latinoamericku telenovelu, samo jos da saznamo da je snow, zapravo, potomak neke kraljevske porodice, smuva se s plavusom, izrode najdosadniju djecu na svijetu i zive srecno do kraja zivota.
ja samo ne znam koji kurac ti i filip onda gledate GoT ako vam je toliko sranje.

sad bih citirao jednu bitnu recenicu iz knjige da ilustrujem zasto bitke nisu bitne, ali cu morati da sacekam jos malo, jer ce inace biti major-spoiler

dobro, pociva je vjerovatno pogresan izraz, ali su svakako neizostavni dio. ovdje se radi o tome da je u toku neki rat, a mi od toga ne vidimo apsolutno nista. isprazni dijalozi svakako ne pomazu u prikazu te ratne atmosfere.
ne da pomazu, nego daju sustinu.najbitnije u ratu nisu gruntovi kojima seckaju ruke, noge i glave, nego oni koji te pijune mrdajuuostalom, ne zaboravi da je ime serijala game of thrones. to je sustina, ne ko je kome i kako odsekao glavu. Edited by Zverilla
Link to comment
Ajde?A koja to epska fantastika počiva na scenama borbe? Daj neki primer. Jesu li u LOTR najvažnije scene borbe, kao ona kad Frodo odrubi glavu Sauronu i baci ga u Mount Doom?
Naravno da je najbitnija scena u celom LOTR-u, za široke narodne mase (koje nisu nužno čitale knjigu) scena kada konjica Rohana juriša Peleronskim poljima u smrt predvođena svojim kraljem. Sasvim slučajno, to je i daleko emotivnija scena od nekakvih drveća koja su tužna zbog seča njihovih prijatelja ili sage o prijateljstvu dva smrdljiva hobita što se šunjaju kroz Mordor.Srećom, Piter Džekson nije išao logikom "hej, daj da ja verno prenesem knjigu" i onda posvetio tom jurišu 5 sekundi, budući da je u knjizi on opisan u 2 pasusa, a ceo taj deo borbe na možda 1-1,5 strani (ne sećam se više tačno, ali ta je brojka). Naprotiv, čovek je shvatio potencijal te scene i odradio je vrhunski, davši joj nekoliko minuta filma - možda i par desetina ako uključimo i naknadne scene kada kralj biva smrtno ranjen i kad dolazi Aragorn. Zahvaljujući tome i možemo da progutamo dva smrdljiva Hobita koji guraju jedan drugom bulju u pravcu Mt. Doom-a dok se Frodo toliko emotivno i energično bori protiv unutrašnjih glasova...
ja samo ne znam koji kurac ti i filip onda gledate GoT ako vam je toliko sranje.ne da pomazu, nego daju sustinu.najbitnije u ratu nisu gruntovi kojima seckaju ruke, noge i glave, nego oni koji te pijune mrdajuuostalom, ne zaboravi da je ime serijala game of thrones. to je sustina, ne ko je kome i kako odsekao glavu.
To što promovišete je čista demagogija. Naravno da nikada u bilo kojoj knjizi nećeš imati 20 strana dijaloga i 200 strana opisa bitaka, nego će biti obrnuto, i u tome će se odvijati gro radnje. Međutim, to ne znači da ne postoji nešto što se zove kulminacija i što će biti ukras, šlag na torti svake serije ili knjige, niti da ekranizacija nekog literarnog dela treba da počiva na doslednom praćenju odnosa strana posvećenog ovim ili onim događajima i da ga se drži kao pijan plota. Opet se vraćam na Džeksona, čovek je to odradio maestralno, i nismo se smarali sa prvom knjigom i kvaziduhovitomoćnom družinom koliko se moglo, niti sa bonus karakterima, već je napravio zanimljivu akcionu avanturu, koliko je mogao. A i sam Tolkin je od knjige za decu kako je krenulo u Družini prstena totalno evoluirao i napravio ratnu epiku u fantazijskom okruženju.Ne shvatam kako ne razumete da niti smo videli bitku na kraju prve knjige, niti smo videli bitku u kojoj je Džejmi Lanister zarobljen, niti smo videli kako je zarobljen Hound, niti smo videli makar glimpse građanskog rata kojim je Robert došao na presto, niti smo videli još 100 borbi o kojima se govorilo - pod tim ne podrazumevam scene velikih bitaka, za ime sveta, koje koštaju kao tzv. sv. Petra kajgana, nego nismo viđali uglavnom ni obične duele niti sukobe nekoliko ljudi. Dakle, ni duele, a pola likova u knjizi su zajebani vitezovi kojisu čuveni po svojoj single combat veštini. Čak nismo videli ni kako je Robert ranjen u lovu, što bi valjda u jednoj seriji, koja ne počiva na ispraznim dijalozima i unutrašnjim monolozima već vizuelnoj reprezentaciji trebali da vidimo čak iako toga nema u knjizi. Ja razumem da se povremeno nešto odradi na način koji je ustaljen u GoT-u, ali je takvo predstavljanje sukoba pravilo - sledeća scena te postavi u situaciju B, koja je nastala nakon što je posle situacije A usledila neka konfrontacija, pa ti zaključuj šta je bilo i maštaj kako je to izgledalo. Gluposti. Pa valjda gledam seriju, a ne čitam knjigu.Videli smo turnir u 1. sezoni, a čudi me da smo i onoliko videli koliko smo videli na samom kraju 2. sezone. Koliko bi samo bilo dobro da smo videli povremeni flešbek još u 1. sezoni Neda Starka na građanski rat protiv "poslednjeg Targarijena". Naravno, zašto bi se to ubacilo kad u knjizi toga nema, bolje je da slušamo kakav je ko iz priča drugih i nagađamo šta su hteli da kažu. A to je samo jedan u moru primera koji bi podigli i kvalitet serije i vizuelni užitak gledalaca. To što je naslov igra prestola ne znači da sada trebam da uživam u intrigantnoj političkoj drami, ili da je tu poenta cele ove fantazijske serije. Ili, da obrnem malo, gde to Kalizi demonstrira svoju političku moć, pamet, veštinu diplomatije i pregovora, odnosno "igra igru prestola", ili to uopšte nije prerequisite?Sve u svemu, trt. Dobili smo seriju koja je izgovor, i to izgovor da se "prati knjiga", a zapravo nema ni najmanjih ambicija da sebe postavi na status legende, što je opušteno mogla, uprkos Martinovim glupostima i sklonosti da stalno izbacuje stare likove i uvodi nove, koji su smorili i sedam bogova i narod.P.S. e da, zašto gledam ovo...zato što sam odustao od knjiga koje su krš svojevremeno, pa sada čekam da vidim šta se desilo naknadno. Do sada mi je bilo zabavno da upoređujem knjige sa serijom, što uskoro neću morati, budući da će uskoro da nastupi trenutak kada sam batalio Martinove baljezgarije u koje se upustio kada je skapirao da kapitalizam rula i da može da prodaje ovcama jedno te isto do besvesti.Naravno, nadao sam se svo vreme da će neko da napravi iskorak i napravi bolju seriju nego što su knjige, baš zato što im kvalitet rapidno opada nakon druge, ali naravno, ništa od toga. Tako da eto, zapravo si u neku ruku u pravu, sada opušteno gledam neku dramicu ne nadajući se apsolutno ničemu, a to i dobijam. Jebiga. Edited by Filipenko
Link to comment
Naravno da je najbitnija scena u celom LOTR-u, za široke narodne mase (koje nisu nužno čitale knjigu) scena kada konjica Rohana juriša Peleronskim poljima u smrt predvođena svojim kraljem. Sasvim slučajno, to je i daleko emotivnija scena od nekakvih drveća koja su tužna zbog seča njihovih prijatelja ili sage o prijateljstvu dva smrdljiva hobita što se šunjaju kroz Mordor.
Ali čoveče, to što ti navodiš i nije scena bitke. To je scena neposredno pre bitke, kad Teoden misli da je sve otišlo u kurac, kraj sveta, fajront, i naređuje apokaliptični kamikaze napad. (A scena stvarno jeste toliko dobra da Tolkin nije odoleo da je reprizira malo kasnije, kad Jomer radi praktično to isto.) Dakle, to je u suštini monolog. Viđen iz perspektive malog i bespomoćnog hobita u sedlu.Da su u srži te priče bile nekakve bitke, onda bi bilo +50 strana opisa tog Pelenora i još +150 strana one pred kapijama Mordora. I priča bi verovatno bila teško sranje, možda u rangu Warhammer 40,000 novelizacija ;)
Srećom, Piter Džekson nije išao logikom "hej, daj da ja verno prenesem knjigu" i onda posvetio tom jurišu 5 sekundi, budući da je u knjizi on opisan u 2 pasusa, a ceo taj deo borbe na možda 1-1,5 strani (ne sećam se više tačno, ali ta je brojka). Naprotiv, čovek je shvatio potencijal te scene i odradio je vrhunski, davši joj nekoliko minuta filma - možda i par desetina ako uključimo i naknadne scene kada kralj biva smrtno ranjen i kad dolazi Aragorn.
Mda. Džekson je takođe sav Legolasov tekst o teretu beskrajnih godina i patosu koji oseća prema smrtnim ljudima zamenio štit-skejtbordom niz stepenice, pa onda niz surlu mamuta, pa zoom headshot x 68. Woo-flipping hoo. Ko bi to da gleda u GOT, izabrao je pogrešnu seriju.
Ne shvatam kako ne razumete da niti smo videli bitku na kraju prve knjige, niti smo videli bitku u kojoj je Džejmi Lanister zarobljen, niti smo videli kako je zarobljen Hound, niti smo videli makar glimpse građanskog rata kojim je Robert došao na presto, niti smo videli još 100 borbi o kojima se govorilo - pod tim ne podrazumevam scene velikih bitaka, za ime sveta, koje koštaju kao tzv. sv. Petra kajgana, nego nismo viđali uglavnom ni obične duele niti sukobe nekoliko ljudi
Ni u knjizi nije viđeno kako je Džejmi Lanister zarobljen. Ni kako je Hound zarobljen. Ni kako je Roberta ubio vepar. Ni taj građanski rat osim iz perspektive zarobljene dece.Ukratko, previše očekuješ od jedne adaptacije. Da bi adaptacija bila to što ti zamišljaš, neki akcioni reimagining u LOTR stilu, morala bi da ima šest puta veći budžet... i ja je ne bih ni gledao.
Link to comment
To što je naslov igra prestola ne znači da sada trebam da uživam u intrigantnoj političkoj drami, ili da je tu poenta cele ove fantazijske serije.
ovom recenicom maestralno sumiras koliko masis poentu got.a
Vini, koja je razlika izmedju wyrma i dragona?
smem ja, smem ja?wyrm zivi pod zemljom. nesto kao zmajglista.bas sam stigao do dela gde ih opisuje u cetvrtoj knjizi Edited by Zverilla
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...