Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Pa ti si već riješio pitanja stanovanja bilo kad i bilo gdje. 

Što se stalno vraćaš na taj isprazni argument? 

E sad, ti bi vjerujem kuću na par hiljada km od Sidneja, lagodan život na Tajlandu, pretpostavljam da si sebi zacrt'o i nekih pola miliona šteka (a ono barem 300k). 

Ali vjerujem da te zeza cčinjenica da ostaješ bez Aus penzije ako ne ispuniš kvotu staža. 

Tako da, vidiš problem gdje ga nema. Imaš više opcija. Jedino što ti ne odgovaraju, očigledno.

Nego me zanima, ako si IT, što kičmaš u skladištu godinama umjesto da za par mjeseci savladaš neki jezik i radiš to? Ne ostaje ti se bez toplog obroka ili šta?

 

Pitanje stanovanja cu resiti kada vise ne budem morao da se iznajmljujem za platu. E onda ce biti sasvim svejedno gde se na planeti nalazim.

Posto to i dalje moram da radim onda moram i da zivim blizu posla, a u mom slucaju je to Sidnej.

 

Penzije u Australiji nece biti, pomeraju starosnu granicu na 70 i jos ce je pomerati. Tako da ko na tu penziju racuna, srecno mu bilo, ja ne racunam uopste.

Imam opciju za koju sam se opredelio jos odavno, i koju guram. Plan kasni, ali nije previse strasno.

Ja nisam programer.

Edited by noskich
Link to comment

Bila i prica o Gini koeficijentu, jos jedna velika zabluda. Jeste, u Australiji su svi jednaki jer se medjusobno oslovljavaju sa mate. 

 

Nije Australija po raspodeli bogatstva mnogo daleko od Tajlanda rodjaci. Evo ovde: 

http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/Lookup/by%20Subject/6523.0~2013-14~Main%20Features~Income%20and%20Wealth%20Distribution~6

 

Households in the highest income quintile received over 40% of total income in 2013–14. By comparison, households in the lowest quintile received 7.3% of total income. This pattern has remained relatively stable over the past 20 years.

 

The distribution of wealth is more unequal than for income. Graph 1 shows that the top 20% of households when ranked by their level of wealth, owned 62% of total household wealth in 2013–2014. By comparison, the bottom 20% of households, owned less than 1% of all household wealth. 

 

8xu4k2.png

 

Evo ga sad Gini koeficijent, poredjenje Tajlanda i Australije:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_income_equality

 

330936p.png

 

Vole gazde kao onaj moracikus da lepo upregnu, a ovi upregnuti da kazu eto kako smo slobodni, eto kako nam je lepo, zivimo u drugoj najboljoj zemlji na svetu, blago nama.

 

Inace, apsolutno se ne slazem sa podizanjem ogromnih statua bude. To je jos jedna uzurpacija ucenja kojim se manipulise da bi se opravdala nadleznost kraljevine i drzave.

Za budinog zivota nije postojao nijedan budisticki hram. Buda je svoje ucenje izlagao na otvorenom prostoru, u parkovima, shumarcima...

Edited by noskich
Link to comment

Pa sve vreme pišeš da pokušavaš da kupiš još jedan stan ili kuću da ne bi iznajmljivao, znači minimum vlasnik dve nekretnine na kraju. Trosoban/četvrosoban stan na dva minuta od posla u top 5 najskupljem gradu na svetu, jbg to jeste luksuz. Pored toga, još i pišeš da ćeš da se penzionišeš u Aziji, a u Australiji ne podnosiš ni zemlju, ni lokalne običaje, ni ljude, ni vremenske prilike, šta ćeš onda sa svim tim nekretninama? :) Ako vam prsne housing babl u budućnosti, biće di si bio šta si radio.

 

 

Gde sam to napisao? Potpuna laz. 

 

Pisao sam o iznajmljivanju stana sa dve spavace sobe na pola sata vozom od centra.

 

Nisam napisao da ne podnosim zemlju nikada, samo iznosim cinjenice. Lokalna autenticna kultura ne postoji. Kada sam to napisao da mrzim ljude? Ili da mrzim prirodu ovde?

Vremenske prilike su problem kada zivis u kuci bez izolacije i grejanja. One nisu problem same po sebi.

 

Kojim svim nekretninama? Imam jednu jedinu kucu. I to kucu tamo gde ne mogu da nadjem posao. Veoma bih rado voleo da imam kucu tu gde mi je posao, ali nemam novca da je kupim.

To je plutokratska drzava dozvolila da cene kuca idu 10-15% na gore svake godine pa da onda cak ni sa platom od 120,000 ne moze da se otplati stan sa dve spavace sobe na pola sata vozom od centra. Da to nije slucaj i ja bih ziveo u svojoj kuci kao ovi sto su dosli pre kao Gojko. Padalo bi mi na pamet da kupujem kucu hiljadama kilometara daleko od mesta gde zivim i radim? Naravno da ne bi.

Edited by noskich
Link to comment

 

 

Na Tajlandu najvaznija stvar nije na prodaju, zemlja. Zemlju stranci ne mogu da kupe. Deo tajlandske himne je stih, ni pedalj Thai zemlje nece biti u vlasnistvu stranaca.

 

 

Kako prodadose Yoyogiju stan?

 

Evo malo real estate.

Bangkok, Thailand, moj stan na moje ime. 

 

Link to comment

Kako prodadose Yoyogiju stan?

 

Ovo je isto na ovoj temi vec bilo, pa jedno 3 puta minimum.

Hajde da ne kopam opet po arhivi.

Stranci mogu da kupe stan. Ne mogu da kupe zemlju.

Kao vlasnik stana ne polazes pravo ni na kakvu zemlju.

 

Cak i stanovi mogu da se prodaju strancima do iznosa od 49% po zgradi, ne vise od toga.

Link to comment

Ovo je isto na ovoj temi vec bilo, pa jedno 3 puta minimum.

Hajde da ne kopam opet po arhivi.

Stranci mogu da kupe stan. Ne mogu da kupe zemlju.

Kao vlasnik stana ne polazes pravo ni na kakvu zemlju.

 

Cak i stanovi mogu da se prodaju strancima do iznosa od 49% po zgradi, ne vise od toga.

Nisam obracao paznju. Moj drug u Bankoku ima kucu, i na zenino ime je, bas zato sto ne moze da bude vlasnik zemlje. Bilo mi cudno da ne moze kuca a moze stan, ali dobro. Sto rece Grunf jednom, cudna zemlja, cudni ljudi, dakle cudni i obicaji.

Link to comment

Nisam obracao paznju. Moj drug u Bankoku ima kucu, i na zenino ime je, bas zato sto ne moze da bude vlasnik zemlje. Bilo mi cudno da ne moze kuca a moze stan, ali dobro. Sto rece Grunf jednom, cudna zemlja, cudni ljudi, dakle cudni i obicaji.

 

Cekaj, u kojoj to zemlji na svetu kao vlasnik stana u zgradi polazes imovinsko pravo na zemlju na kojoj se zgrada nalazi?

Link to comment

Inace, apsolutno se ne slazem sa podizanjem ogromnih statua bude. To je jos jedna uzurpacija ucenja kojim se manipulise da bi se opravdala nadleznost kraljevine i drzave.

Za budinog zivota nije postojao nijedan budisticki hram. Buda je svoje ucenje izlagao na otvorenom prostoru, u parkovima, shumarcima...

Znači bilo ali nisam zapamtio, mea culpa, bitno je da sam bio u pravu da je Australija ispred Tajlanda. Obrati malo pažnju na taj grafikon income vs. wealth i zapitaj se gde država pomaže a gde je malo i do individue i zašto je to tako (naravno i gde si ti po svom ličnom odnosu ta dva pokazatelja u odnosu na pravu sirotinju). Država se čak trudi da popravi taj odnos na donjem kraju skale (npr. agresivnim suzbijanjem pušenja, Australija je prva u svetu uvela plain packages za cigarete, izborila se na sudu u inostranstvu sa multinacionalnim duvanskim kompanijama da zakone održi), plus se neki političari (opet dokaz da nisu svi isti) trude da otežaju i pristup kockanju na donjem kraju skale (ne bogatim Azijcima, oni su naravno dobrodošli u kazina), ali ljudska priroda se teško ispravlja.

 

SaE

Link to comment

Ustanovili smo da nemas platu od 120k od jednog posla. Znaci tvoj misteriozni PMO posao je, kao sto sumnjam, ti si obican admin. Da nisi, imao bi platu 120-150k minimum. Nemoj da me veslas sa linkovima, dovoljno sam dugo u industriji da znam ko koliko i gde moze da prima i u Aus i NZ.

 

Radis za javnu firmu, sumnjam da se radi o nekoj opstini ili state - moguce neka javna ustanova/bolnica/ slicno - ne zanima me, ne pokusavam da pronicim sta si i ko si - to bih mogao preko LinkedIna za 5 minuta da nadjem - vec hocu da kazem da mozes imati i bolji posao i veca primanja i manje bi se cimao, ako se potrudis. No, kako si tvrdoglav, onda ovo ostaje samo besmisleno lupanje po tastaturi.

 

Lep primer kako neko napreduje i evoluira je Aineko, neverovatna prica i neverovatna zena i sve je dobila vrednim radom i zaslugom, nista manje od tebe i bez privilegija. Ko hoce, taj moze.

Link to comment

osim što su (iz mog turističkog iskustva) razlike između siromašnog i bogatog sveta ogromne, u poređenju sa Australijom nebo i zemlja (mora da negde ima onaj gini koeficijent po kome je nejednakost za Australiju manja nego za Tajland). 

 

"bitno je da sam bio u pravu da je Australija ispred Tajlanda." Sa ljudima kao sto si ti samo moze brojevima da se razgovara. Nista drugo. Sve ostalo izvrcete kao spikerka na javnoj televiziji Envera Hodze ili sa CNN-a.

 

 

http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/Lookup/by%20Subject/6523.0~2013-14~Main%20Features~Income%20and%20Wealth%20Distribution~6

 

Households in the highest income quintile received over 40% of total income in 2013–14. By comparison, households in the lowest quintile received 7.3% of total income. This pattern has remained relatively stable over the past 20 years.

 

The distribution of wealth is more unequal than for income. Graph 1 shows that the top 20% of households when ranked by their level of wealth, owned 62% of total household wealth in 2013–2014. By comparison, the bottom 20% of households, owned less than 1% of all household wealth. 

 

8xu4k2.png

 

Evo ga sad Gini koeficijent, poredjenje Tajlanda i Australije:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_income_equality

 

330936p.png

 

 

Edited by noskich
Link to comment

Ustanovili smo da nemas platu od 120k od jednog posla. Znaci tvoj misteriozni PMO posao je, kao sto sumnjam, ti si obican admin. Da nisi, imao bi platu 120-150k minimum. Nemoj da me veslas sa linkovima, dovoljno sam dugo u industriji da znam ko koliko i gde moze da prima i u Aus i NZ.

 

Radis za javnu firmu, sumnjam da se radi o nekoj opstini ili state - moguce neka javna ustanova/bolnica/ slicno - ne zanima me, ne pokusavam da pronicim sta si i ko si - to bih mogao preko LinkedIna za 5 minuta da nadjem - vec hocu da kazem da mozes imati i bolji posao i veca primanja i manje bi se cimao, ako se potrudis. No, kako si tvrdoglav, onda ovo ostaje samo besmisleno lupanje po tastaturi.

 

Lep primer kako neko napreduje i evoluira je Aineko, neverovatna prica i neverovatna zena i sve je dobila vrednim radom i zaslugom, nista manje od tebe i bez privilegija. Ko hoce, taj moze.

 

Ko je ustanovio? Gde pise? Opet netacno.

Link to comment

Sam si rekao da radis dva posla. Pominjao si (verovatno samo kao statisticki primer) 120k, a kada te je Yoyogi naceo sa excel i volontiranje, tad je opet nesto isplivalo.

Nebitno, poenta je nesto drugo, no to izbegavas da vidis.

Link to comment

"bitno je da sam bio u pravu da je Australija ispred Tajlanda." Sa ljudima kao sto si ti samo moze brojevima da se razgovara. Nista drugo. Sve ostalo izvrcete kao spikerka na javnoj televiziji Envera Hodze ili sa CNN-a.

I šta sam pogrešio? Tvrdio sam da negde ima gini koeficijent po keme je Australija ispred Tajlanda, i to što si linkovao potvrđuje moju tvrdnju. Manji gini koeficijent znači manju nejednakost, to ti je valjda jasno? Moj subjektivni utisak je da su nejednakosti na Tajlandu ogromne, kao nebo i zemlja u odnosu na Australiju, šta tu nije tačno? Australijska starosna penzija (za koju ne mora da se u životu radilo jednog jedinog dana) na kojoj žive najsiromašnijij Australijanci je preko hiljadu evra mesečno,

 

SaE

Link to comment

Sam si rekao da radis dva posla. Pominjao si (verovatno samo kao statisticki primer) 120k, a kada te je Yoyogi naceo sa excel i volontiranje, tad je opet nesto isplivalo.

Nebitno, poenta je nesto drugo, no to izbegavas da vidis.

 

Jeste, radim dva posla. Jeste, naveo sam kao primer 120k sa kojim se vec placa porez 29.69%. Jeste, napisao sam da placam vise od tog poreza.

Nikada nisam napisao koliko tacno zaradjujem niti bi to bilo pristojno od bilo koga da pita ili spekulise. 

Yoyogi je naveo da sam volontirao, sto jesam, bio sam na internshipu 2009-te godine. 

 

Sta je poenta, reci mi molim te?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...