Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

O Noskichu lazove...

Usput, sta tebi znaci "da ti platim kartu u jednom pravcu"?

 

Do sada si mogao da vrdas, jer sam tipkao preko telefona - sad mogu normalno pa mi je i lakse replicirati.

 

Ko je lazov?

 

Izvlacis iz konteksta. Napisano je da planiram da idem jer nemam izbora misleci na Tajland. Koji post pre toga sam objasnio zasto ne bih isao u DPRK (klima, ishrana itd.).

A to da mi pristup internetu ne treba ako su mi obezbedjene sve potrebe stoji.

 

Opet tvoja ponuda nije podrazumevala preseljenje tamo. Citirao si sebe i uopste ne pise u jednom pravcu. To je tek naknadno napisano a i to nije bilo precizirano za stalni boravak.

Edited by noskich
Link to comment

A izrazeno u platama koliko je to bilo? Koliko bruto godisnjih plata u tvoje vreme, a koliko sada?

Ok, znaci ti si kupio stan za 515k, sada je cena povecana 120%, znaci 1,133k. Ne znam kako kao inzinjer ne uvidjas da sto je veca osnovica to je veci i porast cena na tu osnovicu. Drugim recima nije samo bitan procenat povecanja, vec si ti imao nisku osnovicu od 272K, dok je kasnije ta osnovica bila duplo skuplja, pa je opet skocilo skoro koliko i tebi (a ako gledamo sadasnji trenutak duplo vise nego tebi, tebi bilo 80%, a od momenta kada si ti kupio do sada 120%).

 

I zasto mi pricas sve vreme da je visina kamata jako bitna i da se nekretnina otplacuje ceo zivot kada si ti otplatio za sedam i po godina?

Pominjao si kamate od 17% koja je bila samo jedne godine mnogo pre nego sto si ti uopste dosao ovde, a sada priznajes da je u stvari bila 6.5% kada si ti kupio.

Sada ti je najniza kamata 3.5%, a svi ocekuju povecanje, tako da trenutna kamata ne mora da znaci nista.

Sada je prosecni rast plata na godisnjem nivou 0, koliko je bio onda kada si ti kupovao?

Opet vrdaš i plačeš kao Kalimero bez razloga, ali 'ajde redom i strpljivo.

 

Kada sam kupio stan, uzeo sam kredit sa varijabilnom kamatom od trideset godina, kao što radi sav običan svet i kao što ti osim mene govore ObiW, Random  i iDemo (osim ako predviđa skori rast kamata, pa uzme kredit sa fiksnom kamatom na nekoliko godina koja je tog trenutka veća od varijabilne, sa idejom da se zaštiti od skoka varijabilne kamate koji je predvideo/la). Pošto sam ja master sensei, Zatoiči nad zatoičima (u prevodu: nemam ženu kuvaricu), desilo se da otplatimo stan brže i pored toga što nisam jeo pasulj iz konzerve. Nego da se vratim na onaj rast po mom dolasku ovde - brojke su još gore po mene, jer su cene od kraja 2003. do kraja 2004. pale, krajem 2003. je srednja vrednost bila 520000$, što znači da sam prisustvovao rastu od 90% u roku od četiri godine po dolasku ovde.

 

Za ove svoje kamate i osnovice moraš da se dogovoriš sam sa sobom. Ja jesam inženjer i obično sam u ljubavi sa matematikom, a sad počinjem da sumnjam da koren tvojih problema leži u odsustvu druženja sa matematikom u vremenu rasta i adolescencije. Procentualni rast cena je nezavisan od osnovice, tj. 100% znači da se cena u određenom periodu duplira, bio start 1 dolar ili 10 dolara.

 

Za kamatu od 17% godišnje sam rekao da je bila naplaćivana od strane banaka na stambene kredite početkiom devedesetih, a to sam uzeo kao primer razloga koju generacije koje su kupovale nekretnine početkom devedesetih mogu da uzmu da tvrde da je u njihovo vreme bilo najgore da se dođe do nasušnog krova nad glavom. Već sam ranije rekao da je u vreme kad sam kupovao stan kamata bila više od 6%, dok sam otplaćivao svoj prethodni stan išla je i do dobro preko 8%, a posle svetske finansijske krize su kamate pale i još uvek su na (trenutno rekordnom) niskom nivou.

 

Oko plata - ne znam, ne sudim po sebi (ja sam i u poslednjih pet godina gledao uobičajen porast), sa svojom školom ja bih kod debelog Kima upravljao ICBM raketlama ka riđokosom mizoginom rasističkom lažljivom govedutm, dok za tebe nisam siguran šta bi ti se desilo ako stvarno odeš tamo u potrazi za krovom nad glavom. Ono što znam na nivou države je da su Hauard i Kostelo sredinom dvehiljaditih smanjili poreske stop tako da sada za istu bruto platu od pre petnaest godina imaš mnogo više para u džepu nego što sam ja tada imao. Još jednu stvar znam (i iz iskustva) sa onih grafikona - od kraja 2003. do sredine 2012 je srednja vrednost cene nekretnina porasla sa 520000$ na 600000$, što je celih 15% za skoro devet godina.

 

Tako da - ne rastu cene uvek, ja očekujem da će sada neko duže vreme da stoje na ovom nivou ili da blago padaju, a ti zaključi kada ti je dobro da kupuješ. Nama običnim smrtnicima je obično jedini parametar da li da kupujemo stan/kuću ili da rentiramo šta je skuplje - kirija ili rata kredita, ali pošto si ti iskusno sredio da od svojih housemate-ova naplatiš i svoj deo rente tako da te stanovanje ništa ne košta, razumem što nam ovde prodaješ svoju priču. Kad bi bio dosledan do kraja, živeo bi napolju ili po skloništima, kao onaj brat Lore Lini u seriji "Big C" (dumpster man) na koga sa svojom spikom podsećaš, ali dobro.

 

Share & Enjoy

Edited by Gojko & Stojko
Link to comment

Ok, hajmo onda matematiku crno na belo. Tako sam i sa iDemom, jos jednim inzenjerom koji je tvrdio da ovde gotovo niko ne placa porez 30%, pa sam mu izracunao da se toliko placa vec sa 120k pa se ucutao.

 

Hajmo onda:

 

"1999. kad sam ja došao u Sidnej, srednja vrednost cena nekretnina u Sidneju je bila 272500$. U decembru 2004., najbližem na grafikonu vremenu kada sam ja kupio stan, već je bila 515000$"

"Sada bi se prodao za jedno 120% cene po kojoj sam ga ja kupio 2004."

 

Pocetna cena kad je Gojko stigao 272.5k

Cena kada je Gojko kupio              515k

Razlika u ceni                                 242.5k

 

Trenutna cena                                1,133k   

Cena kada je Gojko kupio              515k

Razlika u ceni                                 618k

 

Znaci tebi skocilo 242.5, meni 618, 155% puta vise nego tebi.            

Link to comment

Ok, hajmo onda matematiku crno na belo. Tako sam i sa iDemom, jos jednim inzenjerom koji je tvrdio da ovde gotovo niko ne placa porez 30%, pa sam mu izracunao da se toliko placa vec sa 120k pa se ucutao.

 

Hajmo onda:

 

"1999. kad sam ja došao u Sidnej, srednja vrednost cena nekretnina u Sidneju je bila 272500$. U decembru 2004., najbližem na grafikonu vremenu kada sam ja kupio stan, već je bila 515000$"

"Sada bi se prodao za jedno 120% cene po kojoj sam ga ja kupio 2004."

 

Pocetna cena kad je Gojko stigao 272.5k

Cena kada je Gojko kupio              515k

Razlika u ceni                                 242.5k

 

Trenutna cena                                1,133k   

Cena kada je Gojko kupio              515k

Razlika u ceni                                 618k

 

Znaci tebi skocilo 242.5, meni 618, 155% puta vise nego tebi.            

Jel' ti ovo stvarno? Mislim, stvarno? Sad sam tek potpuno izgubljen pokušavajući da shvatim tvoju logiku, ti si ovde došao 2008., a počeo si da razmišljaš o kupovini nekretnine 2004., kada sam ja kupio stan, pa ti se plan izjalovio jer si do danas (trinaest godina) kratak nekih šesto tisuća. U stvari, jasnije mi je zašto te čudi pominjanje kamate od 17% godišnje, kakve to ima veze kad su cene porasle nekih pišljivih desetak hiljada, a ti sve vreme govoriš o kupovini za keš.

 

Random je bio preblag sa onim poređenjem sa provincijalcem koji dolazi u Beograd i kuka što ne može da kupi kuću na Banovom Brdu. OK, jebi ga, plutokratija je protiv tebe i Ducija Simonovića.

 

SaE

Link to comment

Jel' ti ovo stvarno? Mislim, stvarno? Sad sam tek potpuno izgubljen pokušavajući da shvatim tvoju logiku, ti si ovde došao 2008., a počeo si da razmišljaš o kupovini nekretnine 2004., kada sam ja kupio stan, pa ti se plan izjalovio jer si do danas (trinaest godina) kratak nekih šesto tisuća. U stvari, jasnije mi je zašto te čudi pominjanje kamate od 17% godišnje, kakve to ima veze kad su cene porasle nekih pišljivih desetak hiljada, a ti sve vreme govoriš o kupovini za keš.

 

Random je bio preblag sa onim poređenjem sa provincijalcem koji dolazi u Beograd i kuka što ne može da kupi kuću na Banovom Brdu. OK, jebi ga, plutokratija je protiv tebe i Ducija Simonovića.

 

SaE

 

Ja sam dosao 2008, a nevezano kada sam dosao cene su rasle dok su plate stagnirale sto je kao rezultat dovelo do toga da nekretnine budu progresivno sve manje i manje pristupacne.

Poenta nije kada sam dosao, poenta je da je za mene odnos cena nekretnina i plate neuporedivo nepovoljniji nego sto je to bio za tebe svojevremeno. To je sushtina.

Link to comment

Još jednu stvar znam (i iz iskustva) sa onih grafikona - od kraja 2003. do sredine 2012 je srednja vrednost cene nekretnina porasla sa 520000$ na 600000$, što je celih 15% za skoro devet godina.

 

 

Jeste, a onda je od 2012 skocila sa 600,000 na 1,200,000 sada. Pa ti meni pricaj kako je tebi povecanje bilo vece nego meni.

 

Svrha drzave bi valjda trebala da bude da vodi racuna o svojim gradjanima i u najmanju ruku njihovim najosnovnijim potrebama od kojih je krov nad glavom jedna.

A ovde drzave nema, jer cenu krova nad glavom odredjuju plutokrate. Oni pumpaju milione iz inostranstva.

Oni pozajmljuju milione koje stvaraju privatne banke ni iz cega (fractional reserve banking). "Drzava" je tu samo da silom odrzi njihovu moc.

 

40a4cee227bbec9fd9cac1c2d8b80280.jpg

 

E sad, ti si na tome profitirao lezeci u svom trosobnom penthausu pa ti se to osladilo i ne smeta ti sto masa ljudi ne moze niti ce ikada moci da priusti krov nad glavom. Iako si nazovi salonski komunista.

 

Neka se tera ovako, pa kad budemo stigli do nivoa nejednakosti kao u Juznoj Africi ka kojem idemo onda ces mozda jednog dana primetiti sta se desilo kada te neki jadnik iz zapadnosidnejskog geta upuca i izbaci iz kola na pesackom prelazu. 

Edited by noskich
Link to comment

Ja sam dosao 2008, a nevezano kada sam dosao cene su rasle dok su plate stagnirale sto je kao rezultat dovelo do toga da nekretnine budu progresivno sve manje i manje pristupacne.

Poenta nije kada sam dosao, poenta je da je za mene odnos cena nekretnina i plate neuporedivo nepovoljniji nego sto je to bio za tebe svojevremeno. To je sushtina.

Čekaj, znači više ne govoriš o otplaćivanju duga, nego o skupljanju depozita ili plaćanju za keš? Pa svakako je bolje bilo pre ajpeda i ajfona, još dalje pre kompjutera i televizora, ili još dalje pre automobila, depozit je bio najmanji. Došljaci iz Srbije koji su ovde došli pre pedeset i više godina žive u petosobnim kućama ili su ih ostavili potomstvu.

 

Jeste, a onda je od 2012 skocila sa 600,000 na 1,200,000 sada. Pa ti meni pricaj kako je tebi povecanje bilo vece nego meni.

 

Svrha drzave bi valjda trebala da bude da vodi racuna o svojim gradjanima i u najmanju ruku njihovim najosnovnijim potrebama od kojih je krov nad glavom jedna.

A ovde drzave nema, jer cenu krova nad glavom odredjuju plutokrate. Oni pumpaju milione iz inostranstva.

Oni pozajmljuju milione koje stvaraju privatne banke ni iz cega (fractional reserve banking). "Drzava" je tu samo da silom odrzi njihovu moc.

E sad, ti si na tome profitirao lezeci u svom trosobnom penthausu pa ti se to osladilo i ne smeta ti sto masa ljudi ne moze niti ce ikada moci da priusti krov nad glavom. Iako si nazovi salonski komunista.

 

Neka se tera ovako, pa kad budemo stigli do nivoa nejednakosti kao u Juznoj Africi ka kojem idemo onda ces mozda jednog dana primetiti sta se desilo kada te neki jadnik iz zapadnosidnejskog geta upuca i izbaci iz kola na pesackom prelazu. 

Naravno, država i vodi računa o krovu nad glavom ugroženih kategorija stanovništva, za što sam ovde više puta ponovio da možeš ta pogledaš u Redfernu, Sari Hilsu, Voterluu ili Vulumuluu, ispod samurajeve fotke. Ti nisi ugrožena kategorija. A što se tiče nejednakosti i kriminala, živi bili pa videli - čini mi se da je za mojih skoro osamnaest godina ovde stopa kriminala o kome ti pričaš (imovinskog, tj. pljački, gde se računaju i krađe kola) pala za bar 50%, možemo i da potražimo konkretne podatke. Pre će da bude ono što se i sad dešava, da se i na zapadu otvaraju kafei sa smashed avo sendvičima u kojima sede lokalci i bleje u ajfon. Čista plutokratija, u (što bi rekao Radovan III) nameri da te upropaste (tebe i Ducija Simonovića).

 

SaE

Edited by Gojko & Stojko
Link to comment

Da si ostao ovde video bi koliko ti vredi fakultet i ustajanje, ne bi za dve godine zaradio koliko tu mesečno dobiješ.

 

 

Tebi to zvuči kao mnogo kinte, al skupoća udarila. Kako ono Mira Banjac kaže u Baljasnkom Špijunu 'ove cene ne misle da stanu'. Čućeš sve još jednom uskoro, ne mrzi ga...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

E ovo je sushtina za nove imigrante.

Nekada, za vreme SFRJ kada su gastrabajteri isli na zapad nisi mogao da omanes. Socijalna drzava, standard. A i nisi imao gde drugde da ides.

Ono sto ljudi nikako da shvate je da su ta vremena odavno prosla.

Danas se na zapadu zivi daleko gore nego onda. Plate stagniraju, socijala se tanji, a cene idu u nebesa. 

 

Zato iznos plate sam po sebi ne znaci nista. Tek ima smisla kada se uporedi sa troskovima.

A kada se uporedi sa troskovima onda moze da se jasno vidi da ima ne-zapadnih zemalja u kojima je taj odnos povoljniji. 

 

I Yoyogi je to prokljuvio.

Zato on sad peva:

" Sta vas brine,

sta vas plashi,

moji dobri,

shoderashi!!"

Link to comment

Čekaj, znači više ne govoriš o otplaćivanju duga, nego o skupljanju depozita ili plaćanju za keš? Pa svakako je bolje bilo pre ajpeda i ajfona, još dalje pre kompjutera i televizora, ili još dalje pre automobila, depozit je bio najmanji. Došljaci iz Srbije koji su ovde došli pre pedeset i više godina žive u petosobnim kućama ili su ih ostavili potomstvu.

 

Naravno, država i vodi računa o krovu nad glavom ugroženih kategorija stanovništva, za što sam ovde više puta ponovio da možeš ta pogledaš u Redfernu, Sari Hilsu, Voterluu ili Vulumuluu, ispod samurajeve fotke. Ti nisi ugrožena kategorija. A što se tiče nejednakosti i kriminala, živi bili pa videli - čini mi se da je za mojih skoro osamnaest godina ovde stopa kriminala o kome ti pričaš (imovinskog, tj. pljački, gde se računaju i krađe kola) pala za bar 50%, možemo i da potražimo konkretne podatke. Pre će da bude ono što se i sad dešava, da se i na zapadu otvaraju kafei sa smashed avo sendvičima u kojima sede lokalci i bleje u ajfon. Čista plutokratija, u (što bi rekao Radovan III) nameri da te upropaste (tebe i Ducija Simonovića).

 

SaE

 

A kako si ti otplatio za sedam i po godina? Izvadio kredit na 30 godina, pa platio u keshu za sedam i po?

 

Vodi racuna. Kako da ne. 105,000 ljudi (cifra iz censuza 2011, koliko je sada niko ne zna) svake noci spava po ulicama Australije: http://www.homelessnessaustralia.org.au/sites/homelessnessaus/files/2017-07/Homelessness%20in%20Australiav2.pdf

 

A ako se neko drzne da im pomogne onda se salje policija da to rastera:

 

 

Ali ne daj boze da se teraju konzumeristicki idioti koji 7 dana spavaju ispred Apple-ove radnje da bi kupili novi telefon.

Nikako, to u plutokratiji.

Edited by noskich
Link to comment

A kako si ti otplatio za sedam i po godina? Izvadio kredit na 30 godina, pa platio u keshu za sedam i po?

 

Vodi racuna. Kako da ne. 105,000 ljudi (cifra iz censuza 2011, koliko je sada niko ne zna) svake noci spava po ulicama Australije: http://www.homelessnessaustralia.org.au/sites/homelessnessaus/files/2017-07/Homelessness%20in%20Australiav2.pdf

 

A ako se neko drzne da im pomogne onda se salje policija da to rastera:

 

Ali ne daj boze da se teraju konzumeristicki idioti koji 7 dana spavaju ispred Apple-ove radnje da bi kupili novi telefon.

Nikako, to u plutokratiji.

Kako? Bavio sam se istraživanjem ruda i gubljenjem vremena, nisam kupovao nekretnine u Kvinslendu, a nešto je pomogla i žena, koja nije radila kao kuvarica. Već si čuo ovde više puta, ne samo od mene, da za dobar stan treba da imaš dve dobre plate.

 

Deo beskućnika koji su uklonjeni sa Martin Plejsa (pri čemu je kompletan problem nastao u sukobu gradonačelnice i liberala koji su na vlasti u NSW, naša gradonačelnica im je i dalje trn u oku, ne biraju sredstva da joj doakaju ali im se po običaju uvek obije o glavu) pre nekoliko meseci je smešten baš u one solitere u Voterluu, video si ako si pratio linkove koje sam postavljao, ali to je teško jer ti samo sebe slušaš. Plutokratija bato.

 

SaE

Link to comment

Kako? Bavio sam se istraživanjem ruda i gubljenjem vremena, nisam kupovao nekretnine u Kvinslendu, a nešto je pomogla i žena, koja nije radila kao kuvarica. Već si čuo ovde više puta, ne samo od mene, da za dobar stan treba da imaš dve dobre plate.

 

Deo beskućnika koji su uklonjeni sa Martin Plejsa (pri čemu je kompletan problem nastao u sukobu gradonačelnice i liberala koji su na vlasti u NSW, naša gradonačelnica im je i dalje trn u oku, ne biraju sredstva da joj doakaju ali im se po običaju uvek obije o glavu) pre nekoliko meseci je smešten baš u one solitere u Voterluu, video si ako si pratio linkove koje sam postavljao, ali to je teško jer ti samo sebe slušaš. Plutokratija bato.

 

SaE

 

Pa eto moglo kad si ti kupovao.

I ja i zena sada radimo po dva posla pa ne moze batice.

 

U Kvinslendu kupljeno pre manje od godinu dana za oko 200,000 za sta ovde nema garsonjere na dva sata od grada. Vrlo bih rado kupio i ja, samo sto takav stan koji si ti kupio za 500k je sada 1,2 miliona. Sto rece Yoyogi, ne pada mi na pamet da 30 godina shetam samar i budem rob banci.

 

Vec napisah, podatak od 105,000 beskucnika na ulici je iz 2011. Ko je tada bio na vlasti?

U celom Sidneju ima 3% socijalnih stanova, broj koji se neprestano smanjuje jer se oni rushe, a nista novo se ne gradi. A ima 15% siromasnih. I ti i dalje ponavljas o tim stanovima?

Edited by noskich
Link to comment

OK, nema nam druge - svi na ruralni Tajland ili svi kao ovaj bata (dumpster man) iz The Big C:

 

MV5BMTQ0MTM0MzQ5MV5BMl5BanBnXkFtZTgwOTQ0

 

A ja da se pazim došljaka sa zapada grada da me ne izbace iz auta. Dobro.

 

SaE

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...