Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Malo o Japanu sa moje strane: išao poslom i ostao desetak dana u Tokiju van buke i galame Shibuje, ne sećam se imena sad, oko 4-5 stanica od Shibuje. Skoro niko ne priča engleski, ja osim gozaimas i kampai ništa. Lepi i nasmejani, gostoprimljivi, uleteo u neki malecki restoran gde su sluzili samo hobotnice u svakom stilu, bakica sama drži i sprema. 4 stola i mali šank. Najlepše iskustvo.

 

Sutra bih se tamo preselio da mogu.

Link to comment

pa ti sada sebe zoves "robom" a sada mozes bez problema da das otkaz ili nadjes drugi posao. ili uzmes slobodan dan. u ovoj tvojoj viziji bi onda morao da radis sta ti se podeli, hteo ne hteo. ukljucujuci npr da operises pacijente, ako se ispostavi da nema dovoljno dobrovoljaca.

 

I da zamenim jedne okove drugim? Slobodan dan kao kratki predah pa nazad na giljanje.

 

U ovoj mojoj viziji ljudi se direktnom demokratijom organizuju na lokalnom nivou. Nista im se ne deli.

 

A ako nema dovoljno dobrovoljaca veoma bih rado cistio klozet nedelju/dve/mesec dana u godini ako to znaci da neko nece biti primoran nevoljno da ga cisti ceo zivot.

Edited by noskich
Link to comment

Jbt, država ti je obezbedila da imaš veća primanja nego 99,9% ljudi na planeti i ti kukaš što nemaš dovoljno beneficija, neverovatno. Da sutra postaneš CEO banke i da imaš 5-6 miliona godišnje, verovatno ne bismo mogli živeti od priča koliki porez moraš da plaćaš i ništa od tog nemaš. :)

 

Ko mi je obezbedio? Jer mi drzava zavrsila fakultete i dala poslove na ruke, i ide na posao svaki dan umesto mene?

Ne kukam uopste, vec odgovaram kada mi je zamereno kako zivim na tudj racun.

Edited by noskich
Link to comment

Malo o Japanu sa moje strane: išao poslom i ostao desetak dana u Tokiju van buke i galame Shibuje, ne sećam se imena sad, oko 4-5 stanica od Shibuje. Skoro niko ne priča engleski, ja osim gozaimas i kampai ništa. Lepi i nasmejani, gostoprimljivi, uleteo u neki malecki restoran gde su sluzili samo hobotnice u svakom stilu, bakica sama drži i sprema. 4 stola i mali šank. Najlepše iskustvo.

 

Sutra bih se tamo preselio da mogu.

 

uhh, dream destination:)

Link to comment

Noskich: nisam ja ništa odbio, osim novogodišnjih praznika za tebe. To kakva je čija reč, kada dolazi od tebe, je smešno.

 

Nisi pijavica zbog dva posla već zbog odnosa između tebe i gazde i ostalih stvari. Mani se “poseta doktoru opšte prakse”, više je besplatno onima koji manje zaradjuju, tvoj porez je solidarnost, a zamisli se i kako imaš posao. Da nisi obican project coordinator ili admin imao bi dosta veća primanja od oba posla zajedno.

Link to comment

Noskich: nisam ja ništa odbio, osim novogodišnjih praznika za tebe. To kakva je čija reč, kada dolazi od tebe, je smešno.

 

Nisi pijavica zbog dva posla već zbog odnosa između tebe i gazde i ostalih stvari. Mani se “poseta doktoru opšte prakse”, više je besplatno onima koji manje zaradjuju, tvoj porez je solidarnost, a zamisli se i kako imaš posao. Da nisi obican project coordinator ili admin imao bi dosta veća primanja od oba posla zajedno.

 

Pa kad nisi odbio zasto ne kupis kartu za jul?

Kome sam ja to ovde na forumu nesto obecao pa nisam ispunio?

 

Kakav odnos izmedju mene i gazde? I kojih ostalih stvari?

 

Svaki put ovako pises na forumu, ja ti pokazem crno na belo da nije tako ili te pitam za cinjenice i argumente a ti ne odgovaras.

Edited by noskich
Link to comment

I da zamenim jedne okove drugim? Slobodan dan kao kratki predah pa nazad na giljanje.

 

U ovoj mojoj viziji ljudi se direktnom demokratijom organizuju na lokalnom nivou. Nista im se ne deli.

 

A ako nema dovoljno dobrovoljaca veoma bih rado cistio klozet nedelju/dve/mesec dana u godini ako to znaci da neko nece biti primoran nevoljno da ga cisti ceo zivot.

 

dobro, klozeti, ali puno poslova ima, sve zajedno bi ti bilo mnogo vise od mesec dana godisnje. sad kukas sto radis za platu, ali bi radio sa uzivanjem, ako radis besplatno. mislim, ako ti ne volis svoj posao, i ne bi ga radio ni besplatno, zasto pretpostavljas da ce drugi ljudi hteti? zbog cega bi bilo dovoljno dobrovoljaca da cisti klozete, ili da ti popravlja zube, ili te prevozi negde ili bilo sta drugo? i na kraju, sta je to sto bi ti radio, sto kao volis, i kakve bi koristi od tvog rada imali drugi ljudi? sta je to sto bi ti radio, besplatno, za druge? uglavnom si dosad spominjao kako bi drugi mogli da sluze tebe, ne i sta bi ti dao takvom sistemu.

Edited by rajka
Link to comment

Tako je druže kreditom osedlani. Mora da je to lako nositi kada ti je briga vagoni i iz nekog razloga, fascinacija "čikama".

A je li tako druže samuraje? Pa ti znaš i kako sam i koliko osedlan, ti bokca?

 

Nisam samo ja "fasciniran" čikama iz voza, kako objašnjavaš da ne znam baš nijednog Japanca da živi u Australiji, a da znam desetak Japanki. Ili zašto baš ovakav odnos (poprilično sam ubeđen da nema zemlje iz koje je brojčani odnos između polova imigranata u Australiju gori nego za Japan) - opkladio bih se da ima debele veze sa onim vagonima za žene:

 

Age and Sex

The median age of the Japan-born in 2011 was 36 years compared with 45 years for all overseas-born and 37 years for the total Australian population. The age distribution showed 10.3 per cent were aged 0-14 years, 9.9 per cent were 15-24 years, 52.7 per cent were 25-44 years, 21.6 per cent were 45-64 years and 5.4 per cent were 65 years and over. Of the Japan-born in Australia, there were 11 231 males (31.7 per cent) and 24 146 females (68.3 per cent). The sex ratio was 46.5 males per 100 females.

 

(kompletan tekst sa sajta statističkog zavoda Australije o japanskoj populaciji u Australiji ovde)

 

SaE

Link to comment

dobro, klozeti, ali puno poslova ima, sve zajedno bi ti bilo mnogo vise od mesec dana godisnje. sad kukas sto radis za platu, ali bi radio sa uzivanjem, ako radis besplatno. mislim, ako ti ne volis svoj posao, i ne bi ga radio ni besplatno, zasto pretpostavljas da ce drugi ljudi hteti? zbog cega bi bilo dovoljno dobrovoljaca da cisti klozete, ili da ti popravlja zube, ili te prevozi negde ili bilo sta drugo? i na kraju, sta je to sto bi ti radio, sto kao volis, i kakve bi koristi od tvog rada imali drugi ljudi? sta je to sto bi ti radio, besplatno, za druge?

 

Pa ne bih samo ja radio poslove koje niko nece da radi, vec bi podelili svi clanovi zajednice izmedju sebe.

Bilo bi dobrovoljaca zato sto bi neuporedivo veci deo svog vremena mogli da rade ono sto hoce prvo. Drugo sto bi direktno ucestvovali u odlucivanju kako da se vrsi podela rada. Trece sto bi im sve nuzne potrebe bile obezbedjene od strane zajednice: u se, na se, poda se, zdravstvo, obrazovanje...

 

Ja bih radio svasta, jer u takvoj situacji kao i svi ostali ne bih bio primoran da ceo zivot radim samo jednu stvar. Cak i to ciscenje klozeta, poljoprivreda i sve ostalo mogu biti zanimljive stvari kada ih radis ne ceo zivot, vec sa vremena na vreme. Ne dosadi ti i uvek mozes da probas nesto novo.

Neke od stvari koje bih voleo da radim: poljoprivreda, kuvanje, obrazovanje, pisanje, novinarstvo, zanatstvo, organizacija, koordinacija (moguce na regionalnom ili federalnom nivou za stvari koje se ne mogu raditi na lokalnom)... Svasta. Cak i ciscenje opalog lisca moze biti interesantno ako to radis jedan dan u godini.

 

Znas ono - Tom Sojer i farbanje ograde. Jedan covek da uradi smor posao. Svako da odradi par dasaka - zanimljivo.

 

Edited by noskich
Link to comment

Ko mi je obezbedio? Jer mi drzava zavrsila fakultete i dala poslove na ruke, i ide na posao svaki dan umesto mene?

Ne kukam uopste, vec odgovaram kada mi je zamereno kako zivim na tudj racun.

 

Pa država ti je obezbedila, za paper-pushing 10k mesečno, gde još to ima? I opet ti malo beneficija, "samo besplatan pregled kod doktora, pih". :)

Link to comment

Što ne kupim kartu? Evo odmah druže, samo za tebe.

Treba prvo naći nekako pošto platnog prometa sa njima nema.

 

Drugo, neću da ideš kao turista kroz potemkinova sela već da tamo odeš na stalno. Da uzivas blagodeti raspodele poslova i besplatnog stanovanja, itd.

Link to comment

Pa država ti je obezbedila, za paper-pushing 10k mesečno, gde još to ima? I opet ti malo beneficija, "samo besplatan pregled kod doktora, pih". :)

 

Kako mi je obezbedila? Je li zavrsila fakultete umesto mene? Je li sticala radno iskustvo umesto mene? Je li ustaje svaki dan da radi posao umesto mene?

Link to comment

Što ne kupim kartu? Evo odmah druže, samo za tebe.

Treba prvo naći nekako pošto platnog prometa sa njima nema.

 

Drugo, neću da ideš kao turista kroz potemkinova sela već da tamo odeš na stalno. Da uzivas blagodeti raspodele poslova i besplatnog stanovanja, itd.

 

Kupi do Pekinga. Ja cu da kupim voznu kartu do Pjongjanga.

To za stalno nisi napisao kada si dao svoju ponudu.

I zato ti nisi covek od reci.

Link to comment

Znas ono - Tom Sojer i farbanje ograde. Jedan covek da uradi smor posao. Svako da odradi par dasaka - zanimljivo.

 

pa ok za ogradu, a da li bi ziveo u kuci koja je tako napravljena, par amatera sklepali dasku. ili isao kod hirurga koji se bavi medicinom sat vremena mesecno, inace je smor.  ili taj hirurg, na pola tvoje operacije, odluci da mu je dosta za danas, ipak u tom sistemu niko nije rob, i svako radi samo koliko mu se hoce.

Link to comment

pa ok za ogradu, a da li bi ziveo u kuci koja je tako napravljena, par amatera sklepali dasku. ili isao kod hirurga koji se bavi medicinom sat vremena mesecno, inace je smor.  ili taj hirurg, na pola tvoje operacije, odluci da mu je dosta za danas, ipak u tom sistemu niko nije rob, i svako radi samo koliko mu se hoce.

 

Ima poslova za koje je dovoljna kratka obuka i svako moze da ih radi. A ima i drugih za koje je potrebna duza. Nisam napisao da apsolutno svako moze da radi apsolutno sve. Ako zeli da postane hirurg onda naravno da treba da mu se omoguci da to radi.

A kada radis community service onda ti je drago da doprinosis jednom pravicnom drustvu. Jer ne radis za sistem u kojem 1% plutokrata skida +50% krema, a ostali jedva prezivljavaju. E tada bih veoma rado radio besplatno. Uvek i svuda.

 

Ali vole ljudi da brane taj plutokratski sistem, cak iako su oni ti mali mravi kojima su bacene mrvice. 

Smeta im da niko ne umire od gladi, da nema ratova, da svako ima svoj krov nad glavom. To veoma smeta. A ne smetaju jahte i privatni avioni od stotina miliona.

Oruzje od desetina milijardi. Globalno zagadjenje zarad privatnog profita.

To je sve ok.

Edited by noskich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...