Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

A u vezi onog poredjenja, dva zla, drzava i korporacije, ako pricamo o klasicnoj trzisnoj drzavi predstavnicke demokratije onda izgleda da je ipak malo bolje ako je drzava jacha pa drzi pod kontrolom korporacije i pri tom makar donekle stiti gradjane od istih. A ne da je sve na prodaju kao u Australiji. U slucaju Tajlanda, moje misljenje je da su za sve sto na Tajlandu danas ne valja krive iskljuchivo US. Industrija prostitucije je stvorena kada su otvorene americke baze. Tajland je pre dolaska pocivseg kralja bio de fakto republika, prva republika u tom delu sveta. Kome je odgovaralo da se opet monarhizuje kao deo strategije sprecavanja crvene poshasti jasno je. Isto sa uticajem vojske. US je taj uticaj ustolichila. I na kraju taj turbo kapitalizam. Dobro je sto makar malo drzava to drzi pod kontrolom, zemlja nije na prodaju strancima i slicno.

http://www.newmandala.org/thailands-hidden-republican-tradition/

 

Zemlja nije na prodaju strancima, ali su zato mlade Tajlandjanke "a dime a dozen".

Link to comment

Kao sto rekoh sve je pocelo sa americkim vojnim bazama. Malo je sada poznato da je Singapur bio glavna javna kuca-oporavak tokom rata u Vijetnamu. 

Ima film o tome: https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Jack , rezirao 'nas' Petar Bogdanovic.

Meni licno vrlo interesantan film, mada kome god da sam ga preporucio rekao mi je da mu je dosadan.

Moze se videti ovde direktan stream: http://www.veoh.com/watch/v62255219Grjc5CrB

Edited by noskich
Link to comment

Nego, izgleda da ovde baratamo sa nekim drugim™ procentima...

Daily Telegraph (koji uzimaju u mom omiljenom kafeu i koji ja jedino tamo i nigde drugde/vishe ne citam) je dana

2016/07/29 izasla sledeca skala™:

 

01_AI.jpg

 

02_AW.jpg

 

Pa, ono - koga ne mrzi - moze opet da preracuna sta i koliko oni sa top 20% mogu da podnesu™... :)

Link to comment

Pa, ono - koga ne mrzi - moze opet da preracuna sta i koliko oni sa top 20% mogu da podnesu™... :)

Ne lažu, potpuno se slažu brojke s ovima ovde (klik na sliku), a odnose se na domaćinstvo.

 

SaE

Link to comment

Ne lažu, potpuno se slažu brojke s ovima ovde (klik na sliku), a odnose se na domaćinstvo.

 

SaE

zasto sam ja ubedjena da sam ovo vec kacila?... mozda sam gledala pa zaboravila da okacim :)

Link to comment

Pa, ono - koga ne mrzi - moze opet da preracuna sta i koliko oni sa top 20% mogu da podnesu™... :)

 

Sustina je da je rec o domacinstvu.

60% domacinstava raspolazu sa 80k ili manje sto je 60k nakon poreza u slucaju jednog prihoda, moze biti 70k ako su dva prihoda u pitanju (po 40k na ravne casti).

I ovima sa 125k ostaje nakon poreza oko 88k.

 

E sad ovi top 20% su ok i tu je situacija ili da je jedan partner ultra placen (10% primanja) ili da su oba partnera po 100k i vise (ono sto smo pricali 20% najplacenijih individualno). Ali ne vidim koliko je to pozitivno da 20% domacinstava mogu da podnesu, a sta cemo sa ostalih 80%?

Naravno pricamo o Sidneju, van Sidneja ovo median domacinstvo od 80k bi trebalo da moze da otplati sto je navedeno $720,000 za 30 godina (median Australian house price) i da plati racune. I tu negde da bude knap. Naravno pod pretpostavkom da im je neko dosta pomogao sa depozitom ili da su ultra stedishe. Prosecan nivo stednje u Australiji je 10% prihoda na godisnjem nivou. Uz prosecan nivo stednje trebalo bi im 16 i po godina da sa 80k bruto ustede 10% depozit ove median kuce plus stamp duty 30k plus prateci troskovi kredita i prodaje.

Edited by noskich
Link to comment

Ma da, 20% moze da kupi, super pristupacno. Kupi dok je jos ova cena. Skocice jos. Nemoj da se posle kajes.

Navali narode, jos malo pa nestalo.

Edited by noskich
Link to comment

Ja sam negde našao da po očekivanoj dužini života Australija deli četvrto mesto u svetu sa Španijom (izolovano za muškarce je situacija još bolja, na trećem mestu iza Švajcarske i Islanda). Kipar je na dvadeset osmom, a Tajland na sedamdesetom mestu. Sad ili nervoza oko teške stambene situacije ne utiče mnogo na zdravlje, ili hrana nije baš tako zatrovana, ili ni zdravstveni sistem nije za bacanje, nešto tu ima.

 

A ovako je nekad pisao jedan mudri slepac (nije ništa prodavao):

 

... Sjećam se dviju parabola koje se potiru. Prva je u prvom svesku Kafkinih djela. To je priča o čovjeku koji moli da bude pripušten zakonu. Vratar prvih vrata veli mu da ih unutra ima još mnogo i da nema dvorane koju ne čuva jedan vratar, od kojih je svaki jači od prethodnoga. Čovjek sjedne da čeka, i prolaze dani i godine, i čovjek umire. Na izdisaju pita: "Zar je moguće da svih ovih godina koliko sam čekao nitko nije želio ući osim mene?". Vratar mu odgovara: "Nitko nije želio ući jer su samo tebi bila dosuđena ova vrata. Sad ću ih zatvoriti". (Kafka objašnjava tu parabolu, još je više zaplićući, u devetoj glavi Procesa.) Druga je u Pilgrim's Progressu Bunyonovu. Ljudi gramzivo zure u jedan zamak koji čuva mnogo ratnika, na kapiji je vratar s knjigom da bi u nju upisao ime onoga koji je dostojan da uđe. Jedan srčan čovjek priđe vrataru i reče: "Zapiši moje ime, gospodine." Potom isuka mač i nasrnu na ratnike, i primi i zada mnogo krvavih rana, dok ne prokrči put kroz tišmu i ne uđe u zamak.

 

Chesterton je posvetio svoj život da napiše drugu od tih parabola, ali je nešto u njemu uvek težilo da napiše prvu.

 

 

Share & Enjoy

Link to comment

Vracamo se na staru pricu da nije smisleno porediti Australiju zub za zub sa Srbijom i Tajlandom. A ja i ne tvrdim da prosecni Tajlandjanin (ili Srbin) zivi bolje od prosecnog Australijanca, vec da je u mom slucaju bolji opusten zivot na Tajlandu sa zivotnim standardom srednje klase nego otplacivati nekretninu i raditi u Australiji 30 godina sa opet zivotnim standardom srednje klase.

 

Za prvu pricu znam, bila je dobra animacija po toj prici, drugu ne, mada ne vidim kako je prica relevantna na temu? Aludiras da je nemoguce preseliti se na Tajland i ziveti tako nakon oko 6-8 godina profesionalnog rada u Australiji?

 

Meni je jos bolji Zamak od Kafke, pokazuje koliko su ljudi uslovljeni onim cemu su nauceni, ni za sta drugo ne znaju, ma koliko to suludo bilo. A mnogo je toga suludog u danasnjem mainstream zivotu. I ove price sto si pomenuo se tako mogu razumeti. Cekas prvo da zavrsis skolu, pa da radis, pa da deca porastu, da otplatis kucu, da se penzionises, da se deca isele, pa da umres. Ili u drugom slucaju ti se sve to smuci pa postanes dzanki, alkos, krimos ili prevarant u odelu.

Edited by noskich
Link to comment

Ma da, 20% moze da kupi, super pristupacno. Kupi dok je jos ova cena. Skocice jos. Nemoj da se posle kajes.

Navali narode, jos malo pa nestalo.

Sto to meni kazes pa ja sve vreme pricam protiv kupovine stana? :)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...