Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Realno, ti ne mozes da zamislis nivo stresa ni sa jednim kreditom a ne sa 22.  

 

Ukratko, kada shvatis da gubitak jedne kuce nije smrtna kazna, i da je zdravlje vaznije od posedovanja ili neposedovanja bilo koje kuce, onda postizes 1 vrstu nirvane; slabije se nerviras, bolje spavas i zivis sa manje stresa.

 

 

 

Ni ovo nije tacno. Postoje real estate management firme koje, za odredjenu nadoknadu, vode racuna o tvojim kucama u tvoje ime, bez obzira u kojoj si vremenskoj zoni. Oglasavaju tvoje nekretnine za izdavanje, pokazuju zainteresovanima stan/kucu, proveravaju ih (finansijski i da li su osudjivani), potpisuju ugovor sa njima, jure ih ako ne plate stanarinu... sve radnje rade. I to nije skupo, bar ne u Americi - uzimali su mi 25% od prve mesecne rente i 8% od druge pa nadalje, plust troskove reklame. I nije neka cifra, zar ne?

 

 

Iz ovoga bi trebali da zakljucimo da je bolje imati jednu nekretninu al' lepu i u dobrom kraju da bi mogli da izdamo kucu ljudima koji su na svom mestu a ne da nam se usele neki rednecks/bogans i da nam razlupaju kucu?  

 

Ustvari, strategija treba da bude obrnuta: umesto jedne kuce od 300 hiljada, bolje je imati tri stana od 100 hiljada. Nije slucajno sto je ovaj bracni par kupio 22 jeftine nekretnine a ne pet skupih.

 

 Prvo renta od tri stana je verovatno veca nego renta od kuce, drugo verovatnoca da sva tri stana zvrje prazna manja od verovatnoce da je kuca prazna, a trece mozes da prodas jedan stan a zadrzis dva ako ti zatrebaju pare, a ne mozes da prodas jednu trecinu kuce.

 

I na kraju, tacno je da agenti koji izdaju kucu mogu da te zajebu i da puste unutra klince koji ce da razlupaju stan. Tu onda stupas na scenu ti: u momentu kada si kupio stan/kucu a pre nego si angazovao agenta da je izdaje, zaredjas po komsiluku: kuc kuc, ja sam noskich, kupio sam ovaj stan/kucu pored vas, jel vi ovde zivite ili izdajete? svejedno, evo moja vizitkarta, ako vidite belaja u mom stanu, zovite me. Kada i ako te nazovu, ti radis dve stvari: javis agentu da ti stanari prave pizdarije (dogovarate se sta cete dalje, kod mene je efektivni rok izbacivanja 21 dana kada zakasne da plate kiriju) a druga stvar je da pocinjes da trazis drugog agenta, jer je ovaj ocigledno zajebao stvar. Nema sentimentalnosti oko ovakvih stvari.

Ima smisla osim sto stanovi znaju da te udare kroz 'strata' placanja (ona sto ih mladji kolega greshkom zove "council fees") - ono - shloser ti radio waterproofing pa sad prva dva sprata odozgo mokri posle svake kishice (mora da se fixa - strata da obazbedi pare - znaci - k'o u socijalizmu - placas i ti iako si na prizemlju) - ili - lift ne radi - ti opet na prizemlju - al' placas kao da si na IV spratu... Zbog toga su ponekad kuce atraktivnije - plus sto ne moze niko da te uteruje™ da krechish jer "izgleda ruzno" i/ili da menjash struju koja je na granici upotrebljivosti jer je instalacija starija od tebe a strujomer stavljen 197x godine. Naravno, dvofazna struje - ko je tada mogao da pretpostavi da ce nekome nekada i trofazna da bude od znacaja... 

Link to comment

Pa i nije. On govori o tome kako ne treba kupovati real estate, jer je balon prenaduvan i samo sto nije pukao. Uz to ide i prica kako sve treba kupovati za kes. Taktika: ne rizikuj, budi disciplinovan.

 

Ovaj par radi obrnuto: kupuje bas zato sto je balon prenaduvan, iskljucivo na kredit.  Taktika: rizikuj, al' u okviru zadatih parametara.

 

Prvi pristup je konzervativan i moze da te dovede do cilja posle izvesnog vremena, ako se situacija u tvom privatnom zivotu ne promeni (porodica).

 

Drugi primer moze da te brzo dovede do cilja ako umes da prepoznas trenutak kada da se iskeshirash i napustish igru.

 

The name of the game je da se rano penzionises. Da li ces to postici kupovinom 5 kuca na kredit ili jedne kuce na kesh je tema diskusije. Nije prozivanje. 

 

Pa jeste jer Noskich od postanka sveta govori da nece rizik.

 

Tako da alternativa za rano penzionisanje koju navodis prosto uopste nije alternativa.

 

A oko prepoznavanja trenutka, well, good luck with that. Nema tu prepoznavanja trenutka, vec samo gole srece.

Link to comment

Uzgred, to je i razlog zasto je nekretnina po Barajevu jeftina. Ljudi su 70ih i 80ih podizali vikendice po obodu Lipovacke sume, sa idejom da tu zive kad se penzionisu. A kad su se penzionisali shvatili su da su stvari koje su im potrebne, kao sto je specijalisticki pregled, sve u Beogradu. I eto babe i dede nazad u BG, a vikendica nikako da se proda... 

 

Kao da je Barajevo na kraj sveta, plus kljucna rec "vikendica" - ljudi nisu prodavali nekretnine da bi gradili vikendice.

Za specijalisticki pregled dodjes u Bgd. na par dana.

 

Mislim da na forum imamo penzionere koje zive na selu i u Beogradu. Nesto nam nema Geprata.

 

Link to comment

Ima smisla osim sto stanovi znaju da te udare kroz 'strata' placanja (ona sto ih mladji kolega greshkom zove "council fees") - ono - shloser ti radio waterproofing pa sad prva dva sprata odozgo mokri posle svake kishice (mora da se fixa - strata da obazbedi pare - znaci - k'o u socijalizmu - placas i ti iako si na prizemlju) - ili - lift ne radi - ti opet na prizemlju - al' placas kao da si na IV spratu... 

 

Ovde u hladnijem delu britanskog carstva mi ti zovemo "maintenance". Shvatis vrlo brzo da si budala ako kupis stan u zgradi koja ima bazen, jer taj bazen valja odrzavati, pa svakih recimo 10 godina renovirati, i tako dalje, i to kosta boga i oca. I sto je zgrada starija, maintenance fee ide gore i gore i gore...pa dodjes do toga da placas maintenance recimo $950 za stan ciji si vlasnik, a preko puta u rental zgradi mozes da iznajmis ekvivalentan stan za kiriju od recimo $1150. I to dosta zavisi od menadzmenta zgrade, negde je maintenance "samo" $300-400, negde ukljucuje i "utilities" (voda, grejanje, ponekad i struja i kablovska TV) negde ne, i tako dalje. No realno, tako mora, jer su onda te zgrade odrzavane i lice na nesto - alternativa je srpski model, gde se posle 15-20 godina sve fasade raspadaju a hodnici izgledaju kao da je kroz njih prosao bager pracen parnim valjkom.

 

Inace ne vidim koji je tacno problem u cinjenici da onaj ko zivi na 1. spratu treba da placa i krov i lift u zgradi (tj. svoj deo) i kakve to veze ima sa socijalizmom. Ti si kupio stan u zgradi, odgovoran si za sve zajednicke stvari u zgradi (ti si i njih vlasnik), bilo da je to lift, krov, parking, fasada, hodnik na 1. ili 17. spratu, teretana, party room ili sta vec. Ako me nesto nervira u Srbiji to su nadrkane budale koji vicu necu ja da placam za lift, meni on ne treba jer sam ja na X spratu, kad mi to neko kaze dodji mi da ga sajlom za lift obesim niz otvor za isti.

Link to comment

Inace ne vidim koji je tacno problem u cinjenici da onaj ko zivi na 1. spratu treba da placa i krov i lift u zgradi (tj. svoj deo) i kakve to veze ima sa socijalizmom. Ti si kupio stan u zgradi, odgovoran si za sve zajednicke stvari u zgradi (ti si i njih vlasnik), bilo da je to lift, krov, parking, fasada, hodnik na 1. ili 17. spratu, teretana, party room ili sta vec. Ako me nesto nervira u Srbiji to su nadrkane budale koji vicu necu ja da placam za lift, meni on ne treba jer sam ja na X spratu, kad mi to neko kaze dodji mi da ga sajlom za lift obesim niz otvor za isti.

Ne vidim ni ja nego napominjem - 'nako uzgred - al' sam se nadao da se oni koji "vide" mozda pre upecati™. 

Link to comment

Mi platili komsiji, da mu ucinimo, da kroz svoju firmu zameni interfon koji se raspao.

 

Treba li reci da je nakon inspekcije sta treba da se uradi cena skocila za 50%, nakon sto smo sve rate platili.

 

Evo, sutra sastanak kucnog saveta da se vidi sta i kako.

Na svu srecu necu biti tu, dao punomocje predsedniku zgrade da me zastupa i glasa.

 

Ionako je zgrada difunkcionalna, evo vec dve godine se dogovarju kako da tuze prethodnog administratora jer je navodno pokrao pare, i nikako da pokrenu tuzbu - to kosta. Ovaj samo kaze, tuzite me.

 

U mojoj, relativno posh zgradi, odrzavanje me kosta 180 dolara mesecno (proporcionalno kvadraturi, ima jedan sto placa 350 dolara, ima duplex). Ukljucuje: gas, redovno odrzavanje lifta i zgrade, plus plate za dva zaposlena koji su tu 24 sata da pomognu i da, kao, sacuju da li ima lopova, i plata za administratora zgrade.

Edited by Budja
Link to comment

Zato jedan moj drugar kaze ono - kuca je zakon - meni (sam uzeo) kratez, zeni poluautomatska, municije dovoljno, cisterna s vodom i dizel sa agregat i grejanje, s jedne strane brisan prostor a sa druge voda/jezero. istina, taj ima iskustvo iz zlatnih™ BiH vremena devedesetih godina. Neki MidWest u Amerikama.

Link to comment

Ovo gore je bila parafraza - original sledi:

 

 

 

A u slucaju potpunog kraha dolara, da ne govorim. 

Hoces da kazes da si - ili odmah investirao ili kupio marke?? 

Zlato i srebro. Nista ETF, nista mining stocks. Kovanice. Cash takodje. Kupih furunu, 10 kubika drva, pancirku, brdo konzervi i municije. Imam u garazi bure od 50 galona napunjenog do cepa. 
 
Nista sto nema upotrebnu vrijednost glede prezivljavanja od nekih mjesec-dva i to u sred zime. Spremam se na raspad sistema u stilu New Orleansa i dajem sebi 2-3 mjeseca relativne samoodrzivosti. Ako se red i mir ne uspostave nakon toga, dzaba mi i cjepanice i konzerve. Pancirka ce trebati kad budem(o) rusili balvane na kljucnim raskrsnicama ( btw, kupih i ganc-novu STIHL motorku - $700). 
 
Turning back the clock by 2,500 years. 
 
...
 
Ja ne racunam na vojsku kao faktor inicijalno, ako stvarno dodje do sranje na nacionalnom nivou kakvo je bilo recimo u LA. Pogledaj samo regrutni sastav i recice ti se samo zasto ne. Najverovatnije raspad po rasnim savovima, kao JNA otprilike. Najprije proces fragmentacije, onda nadvladava najjaci, konsolidacija stanja, brojanje mrtvih i master reset. Sve za otrpilike 2-3 mjeseca, popraceno haosom na loklanim nivoima jer je obskrba hranom, energijom narusena ili potpuno prekinuta ( ko ce da vozi kamion sa brasnom kroz Detriot kad zagusti), platni sistem paralisan. Lokalne sluzbe kolabiraju usled preopterecenja - dzungla na asfaltu, odnosno sto bi neki rekli Mad Max scenario. Opstaje onaj koji je svjestan situacije, ima plan, adekvatno opremljen i ima mnoooogo srece.
Link to comment

Ne kuca, zemlja je zakon. They don't make it any more...

Sam si rekao onomad da je zemlja 2/3 cene, ne? Make it 9/10 - pa naravno da sam mislio na zemlju kad sam rekao 'kuca'.

Link to comment

Ukratko, kada shvatis da gubitak jedne kuce nije smrtna kazna, i da je zdravlje vaznije od posedovanja ili neposedovanja bilo koje kuce, onda postizes 1 vrstu nirvane; slabije se nerviras, bolje spavas i zivis sa manje stresa.

 Problem je u tome sto ne gubis samo kucu, vec si i dalje odgovoran za dug ma koliki on bio.

Preslikavas americke prilike na Australiju koje nisu primenljive (kljucevi u koverti, fiksne kamate...).

Link to comment

Sam si rekao onomad da je zemlja 2/3 cene, ne? Make it 9/10 - pa naravno da sam mislio na zemlju kad sam rekao 'kuca'.

 

Ti si mislio, ali kuca moze biti i townhouse sa 0m2 zemljom ili nesto vrlo sitno cisto da pripalis po koju i osushis rublje ispred kuce.

I tu opet imamo famozno odrzavanje koje nekada moze biti cak na nivou stana (narocito u gated communities).

Edited by noskich
Link to comment

Ti si mislio, ali kuca moze biti i townhouse sa 0m2 zemljom ili nesto vrlo sitno cisto da pripalis po koju i osushis rublje ispred kuce.

Ne moze. Niko normalan ne zove strata/development zivot "kucom", osim ako nije temeljno neobavesten. 

Freehold je freehold, narocito iz perspektive development control plan-ova gde ma koliko da je plac mali - u zoni koja je dizajnirana za (zonirana za) zgrade - dobijesh zgradu - a oni olabave™ sa pravilima... I tako. 

Link to comment

Ne moze. Niko normalan ne zove strata/development zivot "kucom", osim ako nije temeljno neobavesten. 

Freehold je freehold, narocito iz perspektive development control plan-ova gde ma koliko da je plac mali - u zoni koja je dizajnirana za (zonirana za) zgrade - dobijesh zgradu - a oni olabave™ sa pravilima... I tako. 

 

Eh, u jeziku real estate agenata je svasta moguce. 

 

http://www.smh.com.au/money/investing/real-estate-agents-tricks-now-open-for-inspection-20130604-2np27.html

Link to comment

naravno da je (sve) moguce - da nije njih i budala koji se pecaju na njihov jezik™ mnoge stvari bi bile drugacije al' - eto (ili avaj, sto bi neki rekli) - nisu... 

Al' sta bi onda mi imali ovde da pisemo da je svet bolji??? 

I da na svetu jos ima onih koji ne znamo a nisu nam (jos uvek) krivi ni za sta?? 

Mis'im... you know... 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...