Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Na sta treba odgovoriti ,,interesantno, vidis, isto mi kaze moj drug Parizanin, koji se rodio i odrastao u 16. arondismanu, da se njemu desava kada prica sa vama Kvebecanima. Takodje, kada gleda neku vasu TV, mora da cita titl ili skroz pogubit nit emisije. Cudno, na moj akcenat se nije zalio." :fantom:

Ovaj problem (al' sa američkim TV serijama) zaista imaju "ruralni" Britanci naseljeni diljem Australije - Škoti, Irci, Velšani - do nivoa "molim decu da mi prevode kad su dobre volje"... Nije to bez vraga što bi rek'o gospo'n Oliver Mlakar.

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

Link to comment

Na sta treba odgovoriti ,,interesantno, vidis, isto mi kaze moj drug Parizanin, koji se rodio i odrastao u 16. arondismanu, da se njemu desava kada prica sa vama Kvebecanima. Takodje, kada gleda neku vasu TV, mora da cita titl ili skroz pogubit nit emisije. Cudno, na moj akcenat se nije zalio." :fantom:

 

istina, moj drug parizanin i drugi drug marokanac se valjaju od smeha kada cuju kvebecki akcenat. valjda zato i ove privatne skole po Toronti (sto be reko iDemo) se toliko hvale kada imaju prave francuze za predavace.

Link to comment

istina, moj drug parizanin i drugi drug marokanac se valjaju od smeha kada cuju kvebecki akcenat. valjda zato i ove privatne skole po Toronti (sto be reko iDemo) se toliko hvale kada imaju prave francuze za predavace.

vaistinu po Toront.i

Link to comment

Na sta treba odgovoriti ,,interesantno, vidis, isto mi kaze moj drug Parizanin,..

Razmisljas kao pravio squarehead (tako vas oni zovu). Oni svima koji nisu kanadski frankofoni traze napismeno potvrdu da govore francuski jezik, ukljucujuci rodjene Parizane. 

 

Ozbiljno.

 

Ali se zato gadno ljute kad im se filmovi na festivalu frankofonskih filmova diljem sveta titluju na francuski :lolol: (smesno je, ali istinito)

Link to comment

Razmisljas kao pravio squarehead (tako vas oni zovu). Oni svima koji nisu kanadski frankofoni traze napismeno potvrdu da govore francuski jezik, ukljucujuci rodjene Parizane. 

 

Ozbiljno.

 

Ali se zato gadno ljute kad im se filmovi na festivalu frankofonskih filmova diljem sveta titluju na francuski :lolol: (smesno je, ali istinito)

 

Pa sve ja to znam, zato sam i ubacio ovo za titlove...jer znam da ih to boli :D

 

@rajka

 

Ja sam isao svojevremeno na casove francuskog u Torontu u lokalnu bransu Alliance Francaise. Svi predavaci su bili iz Francuske, tj. bar su tamo proveli neko vreme i govorili su ,,francuski francuski" (bolje reci pariski) besprekorno, i ako su neki bili iz Sudana, Maroka, i slicno. I svakome se video tik na faci kada neko od djaka progovori kvebeckim naglaskom ili upotrebi neki kvebecki izraz. Jedna zena koja je samnom isla na casove mi je rekla ,,ju, ja sam naucila da ovde ne smem da trtljam po kvebecki, znas ja sam godinama ucila francuski u Kvebeku, kada sam dosla ovde da nastavim, hteli da me biju" :D

 

Fazon je tome sto je tipa 80% Kvebecana (koje ima francusko poreklo, ne racunajuci Engleze i novopridosle imigrante iz Afrike i sl.) poreklom iz istog dela Francuske (negde na severu ako se dobro secam), tako da su oni prakticno presadili svoj regionalni dijalekt na novi kontinent gde je on nastavio dalje da se menja. Nije kao anglofona Severna Amerika gde su se dosta mesali ljudi iz svih delova Britanije (da ne pricamo i o drugim delovima Evrope), pa su nastali novi naglasci i govori tako da svima budu razumljivi.

Link to comment

govorili su ,,francuski francuski" (bolje reci pariski) besprekorno, i ako su neki bili iz Sudana, Maroka, i slicno. I svakome se video tik na faci kada neko od djaka progovori kvebeckim naglaskom ili upotrebi neki kvebecki izraz.

Bio sam prisutan kada se Kvebezanka obratila Marokancu na francuskom. Posto smo prethodno govorili engleski on je za trenutak zastao a onda joj mrtav ozbiljan na engleskom rekao "za trenutak sam se zbunio i razmisljao da li si mi se obratila ne engleskom ili francuskom...".  :misko:

 

Sto rece jedan Belgijanac "smesno je kad se vozis po metrou i slusas kako pricaju. Nije smesno kad udjes u kancelariju i pokusavas da ukapiras sta se od tebe ocekuje da uradis"...

 

Fazon je tome sto je tipa 80% Kvebecana (koje ima francusko poreklo, ne racunajuci Engleze i novopridosle imigrante iz Afrike i sl.) poreklom iz istog dela Francuske

 

Al zato onih ostalih 20% slabo ko razume, na njih se i Kvebezani zale kako lose pricaju. Oni su za francuski ono sto je Levach za srpski.   

Link to comment

The name of the game je da se rano penzionises. Da li ces to postici kupovinom 5 kuca na kredit ili jedne kuce na kesh je tema diskusije. Nije prozivanje. 

 

Jeste, ali je izostavljena jedna varijabla u toj racunici. Zdravlje. Ne mogu ni da zamislim nivo stresa sa 22 (jel toliko bese?) kredita za nekretnine.

Druga stvar je cista finansijska racunica. Ako hoces da menadzerises 22 nekretnine, a ako sam dobro razumeo nije rec o nekretninama u jednom kraju, vec razbacanim po svuda, onda ovaj par ima full time job plus overtime da sve to postigne (izdavanja, popravke, placanje racuna, inspekcije, kupovine, prodaje...). Znaci oni nema sanse da mogu da normalno rade uz to. Prema tome oportunitetni trosak je gubitak oba primanja za oba partnera plus troskovi menadzerisanja (letovi, iznajmljivanje kola, obroci...). Kada se sve to sabere i oduzme pitanje je da li vise zaradjuju na ovaj nacin nego da su nastavili normalno da rade. A nivo stresa je neuporedivo veci. U principu mogli su i da lepo igraju black jack, verovatnoca pola pola. Ustedeli bi na vremenu i trudu.

E sad ako za sve placaju real estate agente da im rade, onda mozda i mogu da odrze normalne zivote (ali opet uz sulud stres), ali se agenti naravno u sve ugradjuju tako da je pitanje koliko je to isplativo. Tu imas dodatni rizik (rizik na rizik) pouzdanosti agenta. Ako agent izdaje, prodaje i kupuje u tvoje ime, ko ti garantuje da to radi u tvom interesu. Sto vise imas nekretnina u portfoliu to je veca verovatnoca da ce da se desi ovako nesto: https://www.ozbargain.com.au/node/280139

Edited by noskich
Link to comment

Za svaku kupovinu nekretnine ti treba oko 1000 dolara za advokata (za prodaju oko 500) plus ako hoces da smanjis rizik verovatnoce da kupujes problematicnu nekretninu treba ti building inspection oko 500 dolara i dodatne provere advokata mozda oko 200-300. Moras da platis stamp duty za sve sto nije prva kupovina (za prvu je manje, ali samo ako ces ziveti u njoj godinu dana), to je velicine oko 10 hiljada za nekretninu od 300k. Onda kad prodajes moras da platis capital gains tax (za nekretninu koja je investicija oko 20%). Pa dok ne nadjes nekretninu koja je stvarno dobra koliko puta treba da letis na inspekcije pa da se vracas. Ima tu mali milion troskova.

Edited by noskich
Link to comment

Za svaku kupovinu nekretnine ti treba oko 1000 dolara za advokata (za prodaju oko 500) plus ako hoces da smanjis rizik verovatnoce da kupujes problematicnu nekretninu treba ti building inspection oko 500 dolara i dodatne provere advokata mozda oko 200-300. Moras da platis stamp duty za sve sto nije prva kupovina (za prvu je manje), to je velicine oko 10 hiljada za nekretninu od 300k. Onda kad prodajes moras da platis capital gains tax (za nekrentinu koja je investicija oko 20%). Pa dok ne nadjes nekretninu koja je stvarno dobra koliko puta treba da letis na inspekcije pa da se vracas. Ima tu mali milion troskova.

Sa tom istom racunicom je moj poznanik (inace diplomac sa ETFa, pa magistrirao ovde nesto kao Master of Management for Engineers pre 10-15 godina) resio sa 40+ godina da zavrsi za advokata. Pa je potom i zavrsio a sad ima svoju kancelariju (posle 2 godina rada pod 'supervizijom' nekog "pravog" advokata)... 

Dakle, nema ni "A" ni "B" - nego tras, tras & opet tras - pa ondaK sve moze. 

Dok mi racunamo™ i tolkujemo... 

Link to comment

ne znam za verovatnoce u black jacku, ali ovi jarani ce da puknu ko tikve cim kamatna stopa ode gore za pola poena...

 

To ce se desiti i onom muceniku koji ima platu 100k pa kupuje dvosobni stan u Woli Creek za 830k. 

Link to comment

Sa tom istom racunicom je moj poznanik (inace diplomac sa ETFa, pa magistrirao ovde nesto kao Master of Management for Engineers pre 10-15 godina) resio sa 40+ godina da zavrsi za advokata. Pa je potom i zavrsio a sad ima svoju kancelariju (posle 2 godina rada pod 'supervizijom' nekog "pravog" advokata)... 

Dakle, nema ni "A" ni "B" - nego tras, tras & opet tras - pa ondaK sve moze. 

Dok mi racunamo™ i tolkujemo... 

 

A za building inspection ti ne treba bilo kakva kvalifikacija. Svako moze da radi. 500 dolara za pola sata-sat.

Link to comment

A za building inspection ti ne treba bilo kakva kvalifikacija. Svako moze da radi. 500 dolara za pola sata-sat.

Moze, moze...  :isuse:

Kao sto svako moze i planove da crta™... 

Jos kad uvedu da ni armaturu ne mora inzenjer da racuna nego mogu shloseri - onda ce (i) ova zemlja da procveta...

Link to comment

Moze, moze...  :isuse:

Kao sto svako moze i planove da crta™... 

Jos kad uvedu da ni armaturu ne mora inzenjer da racuna nego mogu shloseri - onda ce (i) ova zemlja da procveta...

 

Naravno, govorim iskljucivo sa pravnog stanovista. 

A 'kvalitet' gradnje je tema za sebe.

 

To sam bas pricao pre u vezi zdravstva. U javnom zdravstvu (moje iskustvo), tesko uopste da mozes da vidis pravog doktora specijalistu. Sve su neki medical officer, svezi diplomci, junior staff. A i za njih moras da cekas X meseci.

Slicno i sa solicitor. Ako ga ne platis suvim zlatom docekace te pripravnik-diplomac. 

Specijalisti su kao dodo ptica, nigde ih nema za raju. Samo za punishice. Moraju ljudi da otplate jahte i vile na Potts Point nekako.

Edited by noskich
Link to comment

Jeste, ali je izostavljena jedna varijabla u toj racunici. Zdravlje. Ne mogu ni da zamislim nivo stresa sa 22 (jel toliko bese?) kredita za nekretnine.

 

Realno, ti ne mozes da zamislis nivo stresa ni sa jednim kreditom a ne sa 22.  

 

Ukratko, kada shvatis da gubitak jedne kuce nije smrtna kazna, i da je zdravlje vaznije od posedovanja ili neposedovanja bilo koje kuce, onda postizes 1 vrstu nirvane; slabije se nerviras, bolje spavas i zivis sa manje stresa.

 

 

Druga stvar je cista finansijska racunica. Ako hoces da menadzerises 22 nekretnine, a ako sam dobro razumeo nije rec o nekretninama u jednom kraju, vec razbacanim po svuda, onda ovaj par ima full time job plus overtime da sve to postigne

 

Ni ovo nije tacno. Postoje real estate management firme koje, za odredjenu nadoknadu, vode racuna o tvojim kucama u tvoje ime, bez obzira u kojoj si vremenskoj zoni. Oglasavaju tvoje nekretnine za izdavanje, pokazuju zainteresovanima stan/kucu, proveravaju ih (finansijski i da li su osudjivani), potpisuju ugovor sa njima, jure ih ako ne plate stanarinu... sve radnje rade. I to nije skupo, bar ne u Americi - uzimali su mi 25% od prve mesecne rente i 8% od druge pa nadalje, plust troskove reklame. I nije neka cifra, zar ne?

 

Sto vise imas nekretnina u portfoliu to je veca verovatnoca da ce da se desi ovako nesto: https://www.ozbargain.com.au/node/280139

 

Iz ovoga bi trebali da zakljucimo da je bolje imati jednu nekretninu al' lepu i u dobrom kraju da bi mogli da izdamo kucu ljudima koji su na svom mestu a ne da nam se usele neki rednecks/bogans i da nam razlupaju kucu?  

 

Ustvari, strategija treba da bude obrnuta: umesto jedne kuce od 300 hiljada, bolje je imati tri stana od 100 hiljada. Nije slucajno sto je ovaj bracni par kupio 22 jeftine nekretnine a ne pet skupih.

 

 Prvo renta od tri stana je verovatno veca nego renta od kuce, drugo verovatnoca da sva tri stana zvrje prazna manja od verovatnoce da je kuca prazna, a trece mozes da prodas jedan stan a zadrzis dva ako ti zatrebaju pare, a ne mozes da prodas jednu trecinu kuce.

 

I na kraju, tacno je da agenti koji izdaju kucu mogu da te zajebu i da puste unutra klince koji ce da razlupaju stan. Tu onda stupas na scenu ti: u momentu kada si kupio stan/kucu a pre nego si angazovao agenta da je izdaje, zaredjas po komsiluku: kuc kuc, ja sam noskich, kupio sam ovaj stan/kucu pored vas, jel vi ovde zivite ili izdajete? svejedno, evo moja vizitkarta, ako vidite belaja u mom stanu, zovite me. Kada i ako te nazovu, ti radis dve stvari: javis agentu da ti stanari prave pizdarije (dogovarate se sta cete dalje, kod mene je efektivni rok izbacivanja 21 dana kada zakasne da plate kiriju) a druga stvar je da pocinjes da trazis drugog agenta, jer je ovaj ocigledno zajebao stvar. Nema sentimentalnosti oko ovakvih stvari.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...