Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Nema nikakvog smisla porediti ruralnu Australiju i ruralni Tajland. 

 

Blokirane su mi poneke slike na poslu, pa za svaki slucaj: http://i.imgur.com/csUQFm2.png

Na 92% australijske teritorije zivi samo 2% stanovnistva. Sto znaci da ruralna Australija vrlo lako moze znaciti hiljadama kilometara daleko od vecih gradova. Sto sa Tajlandom nema bas nikakve veze. Em ima tri puta vecu populaciju na neuporedivo manjoj teritoriji em je (i dalje) jaka poljoprivredna zemlja pa je stanovnistvo rasprsheno. 

 

okidok, my bad, nisam se precizno izrazila kada sam napisla ruralna australija.

 

prigodniji bi izraz bio: country australia. (u mom slucaju i primer koji sam navela se odnosilo na country town).

 

sto mi se cini, ipak, kao fer poredjenje s onim gde ti mislis da zavrsis na tajlandu. ili ne?

Link to comment

Na 92% australijske teritorije zivi samo 2% stanovnistva. Sto znaci da ruralna Australija vrlo lako moze znaciti hiljadama kilometara daleko od vecih gradova. Sto sa Tajlandom nema bas nikakve veze. Em ima tri puta vecu populaciju na neuporedivo manjoj teritoriji em je (i dalje) jaka poljoprivredna zemlja pa je stanovnistvo rasprsheno. 

Sto znaci da ces u selu na do pola sata imati GP-ja, a potpuno opremljenu bolnicu na do 2 sata najvise. I to je u vrh glave udaljenost.

Ruralna Australija sigurno nije onih 35% povrshina na koje uopste ne pada kisa (u proseku) niti dobar deo onih 70% (ukljucivo i prethodnih 35%) na koje pada al' u top nekih 500 mm na godinu. Australija ne moze da se poredi celokupnom povrsinom sa Tajlandom jer je - avaj - cirka 70ak+% neupotrebljivo za zivot. Ko tamo voli da zivi - moze al' jedino ako ga prethodno GMO-way oplemene genima pushtera, zmija i/ili nekih pustinjskih lisica (da ih ima u ovakvim krajevima). 

Link to comment

okidok, my bad, nisam se precizno izrazila kada sam napisla ruralna australija.

 

prigodniji bi izraz bio: country australia. (u mom slucaju i primer koji sam navela se odnosilo na country town).

 

sto mi se cini, ipak, kao fer poredjenje s onim gde ti mislis da zavrsis na tajlandu. ili ne?

 

To prevashodno ako ti trebaju neki specijalni specijalisti, inače je generalno zdravstv. zaštita sasvim OK u tim country mestima.

Link to comment

To prevashodno ako ti trebaju neki specijalni specijalisti, inače je generalno zdravstv. zaštita sasvim OK u tim country mestima.

 

pa upravo. ne znas sta nosi sutra. u kantriju je to okej ali ipak nije na nivou (ako nista onda kvantitativnom, u smislu koliko ti se opcija nudi) kao sto je to u gradovima. 

Link to comment

okidok, my bad, nisam se precizno izrazila kada sam napisla ruralna australija.

 

prigodniji bi izraz bio: country australia. (u mom slucaju i primer koji sam navela se odnosilo na country town).

 

sto mi se cini, ipak, kao fer poredjenje s onim gde ti mislis da zavrsis na tajlandu. ili ne?

 

Problem je u tome sto ni ja tacno ne znam gde cu tacno da zavrsim. Trebace tu sigurno nekoliko meseci putovanja po zemlji i razgledanja parcela dok se ne odlucimo.

Link to comment

Ruralna Australija sigurno nije onih 35% povrshina na koje uopste ne pada kisa (u proseku) niti dobar deo onih 70% (ukljucivo i prethodnih 35%) na koje pada al' u top nekih 500 mm na godinu. Australija ne moze da se poredi celokupnom povrsinom sa Tajlandom jer je - avaj - cirka 70ak+% neupotrebljivo za zivot. Ko tamo voli da zivi - moze al' jedino ako ga prethodno GMO-way oplemene genima pushtera, zmija i/ili nekih pustinjskih lisica (da ih ima u ovakvim krajevima). 

 

Jeste, ali ako vozis ne samo od Sidneja do Perta, vec i od Sidneja do Melburna i pokvare ti se kola u nekoj nedodjiji, a nemas telefon (ili nema signala) obrao si bostan. Dok toga na Tajlandu nema. Pored svih puteva ima sela i naselja. Nikada nisi toliko izolovan ni priblizno koliko mozes biti u Australiji.

Edited by noskich
Link to comment

pa upravo. ne znas sta nosi sutra. u kantriju je to okej ali ipak nije na nivou (ako nista onda kvantitativnom, u smislu koliko ti se opcija nudi) kao sto je to u gradovima. 

 

Ako neko ima kakav urođen problem (ili visok rizik od nečega), onda da - kantri je problem, ali generalno ljudi u tim gradićima toliko opuštenije žive da je to samo po sebi dobro za zdravlje. A i imaju komjuniti™... Tako da je to, što ono kažu, trade off. 

 

S druge strane, ima nekih loših navika raširenih među kantri stanovništvom (mislim da su više podgojeni, a i generalno se manje bave rekreacijom i uopšte manje kreću, što je kontraintuitivno.)

 

Gradska čeljad, s treće strane, imaju više mentalnih problema...

 

Svukud nevalja, i vazda.

Link to comment

Jeste, ali ako vozis ne samo od Sidneja do Perta, vec i od Sidneja do Melburna i pokvare ti se kola u nekoj nedodjiji, a nemas telefon (ili nema signala) obrao si bostan. Dok toga na Tajlandu nema. Pored svih puteva ima sela i naselja. Nikada nisi toliko izolovan ni priblizno koliko mozes biti u Australiji.

Upravo o tome govorim - nisam ni blesav, ni bolestan (bob hvala) a nisam ni opkladu izgubio pa da se vozim kolima hiljadama kilometara kroz pustinju. To danas - ne verujem da ću biti "bolje volje" u tom smislu ni kad budem u penziji. Seks je, izmedju ostalog, mnogo zanimljiviji od vozikanja po pustinji, ne?

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

Link to comment

Ako neko ima kakav urođen problem (ili visok rizik od nečega), onda da - kantri je problem, ali generalno ljudi u tim gradićima toliko opuštenije žive da je to samo po sebi dobro za zdravlje. A i imaju komjuniti™... Tako da je to, što ono kažu, trade off. 

 

S druge strane, ima nekih loših navika raširenih među kantri stanovništvom (mislim da su više podgojeni, a i generalno se manje bave rekreacijom i uopšte manje kreću, što je kontraintuitivno.)

 

Gradska čeljad, s treće strane, imaju više mentalnih problema...

 

Svukud nevalja, i vazda.

 

:D

 

meni je najvise smetalo sto je stanovnistvo bilo prilicno hegemono za razliku od gradova, iz razloga sto se to odrazavalo na kako kolektivno dozivljavaju i kako se postavljaju prema razlicitostima. tako da ta vrsta komjunitija mi na kraju nije ni prijala. 

 

ono, delovalo mi je da sam zalutala u australiju mozda 70tih - i pored toga sto sam belkinja i govorim jezik, mada sa akcentom (sto biva znacajno), bilo mi je jasno koliki je to sudar kultura i percepcija toga sta je i cija je australija. 

 

to je barem bilo moje iskustvo. ne znam, mozda nisam dala dovoljno sanse da uspostavim neku bolju i dublju vezu s tim okruzenjem.

 

samo znam da cim sam se vratila u melburn, da mi je sarenis (na raznim nivoima:)) mnogo znacio i apsolutno preporodio. ono, vratila sam se u svoju kozu

 

i da, koliko je se vise aktivnije u gradu:) 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...